Informace k zájezdu
Rumunsko - jižní Karpaty

Úvodní stránka zájezdu Rumunsko - jižní Karpaty ( Rumunsko, Karpaty, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Čekají nás jednodenní horské túry nalehko, jen s malým batůžkem na 1 den. Na túrách strávíme nejčastěji okolo 8 hodin včetně pauz. S nástupy na túry nám většinou pomůže náš autobus, který nás vyveze vysoko do horských sedel a většina hřebenových túr je ve výškách kolem 2000 m. Denní převýšení je okolo 700 m nahoru a 800-1500 m dolů. Některé túry je možné zkrátit či prodloužit, kdykoliv je možné si zařadit odpočinek či případný vlastní program. Budeme se pohybovat převážně po travnatých hřebenech, kde často vede travnatá vozová cesta či pěšina. Pod hranicí lesa jsou lesní cesty spíše kamenité. Nejskalnatější je pohoří Paring.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na svých oblíbených webech o počasí - zadejte "Obarsia Lotrului".
https://www.meteoblue.com/en/weather/14-days/ob%c3%a2r%c5%9fia-lotrului_romania_11397287
Ubytování budeme v osadě uprostřed hor Obarsia Lutrului v nadmořské výšce 1350 m. Po celou dobu zájezdu se budeme pohybovat v horách v nadmořských výškách 1350 - 2300 m.n.m. Počasí v horách bývá proměnlivé, buďte proto připraveni jak na teplé a slunečné počasí, tak i na déšť, mlhu a chlad. Rozsah denních teplot může být cca 7-25 °C.

MÍSTNÍ MĚNA

1 RON (leu) = 4,866 Kč; 1 EUR (euro) = 4,90 RON
Rumunská měna je rumunský lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete jen obtížně. Proto je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR, případně USD (pouze papírové bankovky). Výměna bude možná v noci ve směnárnách na hranicích, případně výběr z bankomatu na benzinkách po cestě. Po celou dobu zájezdu jsme v horách a další možnost výměny nebo výběru z bankomatu již nebude. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzinkách.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Transylvánie (Erdély) 1 : 400 000, Dimap (automapa)
 • Munţii Parâng 1 : 50 000, Dimap
 • Muntii Cindrel 1 : 60 000, Bel Alpin

Knižní průvodci:

 • Rumunsko - Rough Guide (Jota, 2009, česky)
 • Michal Bulička - Rumunské Karpaty (nakl. Mirago, edice v kroužkové vazbě)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd nemusíte stahovat celou mapu Rumunska, stačí tyto župy - Severozápad: Alba, Sibiu, Jihozápad: Valcea, Hunedoara, Gorj.

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou Unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Rumunsko je od roku 2007 členem EU a začíná pomalu ekonomicky růst. Minulostí jsou problémové hranice, zcela rozbité silnice, zanedbaná města. Velké kontrasty mezi městy a venkovem uvidíte v Rumunsku stále, ale jinak se situace výrazně zlepšila. Bezpečnost se začíná blížit běžné středoevropské úrovni.
Je třeba si dát pozor:

 • Na ovčácké psy, kteří při hlídání svého stáda nebo salaše mohou být agresivní. Většinou na slovo poslouchají jen svého pána. Není-li nablízku, musíte si umět poradit sami. Je proto vhodné nosit hůl nebo klacek. Na zastrašení jsou ideální teleskopické hole a chodit alespoň ve dvojici. Někdy taky velmi dobře pomáhá sehnutí se pro kámen nebo klacek a napřažení k hodu, toho se psi většinou zaleknou.
 • Na krádeže v blízkosti vesnic, tzn. při nástupu a sestupu z hor. Obecně jsou ale rumunští vesničané velmi přátelští a příjemní. Jen je třeba ctít základní bezpečnostní pravidla (nenechávat své věci nehlídané, neukazovat zbytečně na odiv cennosti, ...)
 • U cykloakcí: Kola doporučujeme vždy zamykat.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rumunsku
Ambasada Republicii Cehe
Str. Ion Ghica 11, 030045 Bucureşti
Tel: +40213039230
Fax: +40213122539
Nouzová linka: +40744564676
Email: bucharest@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: po-pá: 08.00-16.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po,st,čt: 08.30-11.30

Honorární konzulát ČR v Temešváru
Remus 7A, apt. 2-3, 300 194 Timişoara
Tel: +40356179038, v případě nouze v nočních hodinách:
+40726121219
Fax: +40356179039
Email: timisoara@honorary.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: úterý a čtvrtek 14:00-16:00

TELEFONY:
Jednotná nouzová linka 112 (policie, hasiči, záchranná
služba)
Informace - 118932

Časový posun v Rumunsku: +1 hod. (jedná se o VEČ)