Rumunsko - jižní Karpaty

Transylvánské Alpy - horská turistika po hřebenech Paringu, Sureanu, Lotru a Capatini

Rumunské Karpaty jsou úchvatné a lidmi dosud nepříliš dotčené hory. Travnaté hřebeny jižních Karpat, zahrnující pohoří Paring, Sureanu, Lotru, Capatini a Laoritei, jsou často nazývány jako Transylvánské Alpy. Každý den máme v plánu přejít hřebenovku jiného pohoří s dalekými rozhledy na nekonečné lesy, tmavé hladiny přehradních jezer, křišťálové řeky a potoky a malebné vesničky. Přes den budeme míjet jen prameny čisté vody a salaše, potkáme stáda ovcí na poloninách, abychom v závěru horské túry mohli spláchnout prach v krku pivkem v některé z místních hospůdek a ochutnali tradiční rumunská jídla.

Čekají nás jednodenní horské túry nalehko. Na túrách strávíme nejčastěji okolo 8 hodin včetně pauz. S nástupy na túry nám většinou pomůže náš autobus, který nás vyveze vysoko do horských sedel a většina hřebenových túr je ve výškách kolem 2000 m. Denní převýšení je okolo 700 m nahoru a 800-1500 m dolů (náročnost podrobněji). Některé túry je možné zkrátit či prodloužit, kdykoliv je možné si zařadit odpočinek či případný vlastní program. Ubytováni budeme v lůnu hor v osadě Obirsia Lotrului v hotelu se snídaní. Dopravu máme společnou s dalšími zájezdy do Rumunska.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v 17 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Přechod jižní části travnatého hřebene Munții Șureanu ze sedla Tărtărău (1680 m) kolem salaše na Poiana Muerii do sedla Groapa Seaca a do horské osady Obârşia Lotrului (1350 m) (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 850 m). Ubytování v penzionu.
  • 3. den: Autobusem nejhezčí rumunskou silnicí Transalpina do sedla Urdele (2228 m), po hřebeni Munții Căpățânii přes vrcholy Papusa (2136 m) a Micaia (2170 m) do horského střediska Rânca. (8 hod, ↑ 750 m, ↓ 1150 m, vynecháním Micai možno zkrátit o 2 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m)
  • 4. den: Travnatou hřebenovkou Lotru ze sedla Tărtărău (1680 m) přes vrcholky Piciorul Tâmpei (1831 m) a Tâmpa (1911 m) do údolí říčky Frumoasa (česky „Krásná“). (7 hod, ↑ 550 m, ↓ 800 m)
  • 5. den: Přechod východního hřebene Parângu - od hospůdek pod sedlem Urdele (2100 m) hřebenovkou kolem vrcholu Mohoru (2337 m) ke krásným jezerům Gâlcescu a přes sedlo Piatra Tăiată (2255 m) a vrchol Coasta lui Rus (2301 m) do Obarsie (8 hod, ↑ 800m, ↓ 1000 m).
  • 6. den: Nádhernou hřebenovkou Munții Latoriței po vozových cestách ve výšce kolem 2000 m k hospůdce u přehrady Lacul Vidra (7 hod, ↑ 450 m, ↓ 1000 m). Po večeři v hospodě odjezd domů.
  • 7. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 10 hod.

Ubytování

4x v hotelu Alpin Lotru v horské osadě Obârşia Lotrului v převážně 2 lůžkových pokojích se sociálním zařízením. Na pokojích s manželskými postelemi bývá většinou jen jedna společná přikrývka. Pokud jedete sami a nevyhovuje vám spaní s někým cizím pod jednou přikrývkou, tak si vezměte svoji deku. Wifi na hotelu je velmi slabá s častými výpadky a ani s mobilními daty to uprostřed hor v Obirsii není žádná sláva. Hotel je vzdálený asi 500 m od křižovatky silnice Transalpina, která je centrem oblasti s dalšími hospůdkami, bufety a prodejci suvenýrů. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní snídani, která začíná 3. den a končí 6. den. Snídaně jsou podávány formou bufetu a zahrnují např. vejce, párečky, šunku, sýr, zeleninu, máslo, džem, čaj nebo kávu. Na večeři si vybereme buď z jídelního lístku v hotelu, případně si zajdeme do některé z nedalekých hospůdek a občerstvení. Přes den budeme většinou na konci etap míjet hospody, kde se můžeme zastavit na oběd či svačinu. Možnosti nákupu v obchodě jsou na tomto zájezdu velmi omezené. Ceny jsou podobné jako u nás.

Rumunsko - jižní Karpaty

Rumunsko - jižní Karpaty

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Krásy hor severního Rumunska

Turistika a kláštery v Maramureši, Bukovině a rumunské Moldávii

Rumunsko - opuštěné hřebeny jižních Karpat

Přechod pohoří Paring, Cindrel, Lotru a Sureanu

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului