Informace k zájezdu
Nejvyšší vrcholy Rumunska

Úvodní stránka zájezdu Nejvyšší vrcholy Rumunska ( Rumunsko, Balkán, Karpaty, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Jedná se o unikátní přechod v rumunských Karpatech - jedinečné spojení dvou nejvyšších rumunských pohoří s jejich nejvyššími vrcholy Moldoveanu a Parângul Mare. Mezi přechody nás převeze náš autobus, ve kterém budeme mít uložené zásoby na druhou část přechodu. Výhodou také je, že budeme většinou vyvezeni relativně vysoko do hor, což nám ulehčí nástupy. Přechody jsou díky tomu středně náročné. Na túrách strávíme denně nejčastěji 7-8 hodin včetně pauz. Denní převýšení je velmi různorodé, pohybuje se nejčastěji mezi 700-1300 m ve výstupech a v sestupech. Výjimkou bude sestup z pohoří Fagaraš 4. den zájezdu, kdy se celkový denní úhrn naklesaných metrů bude blížit 2400 m. Odměnou nám bude koupání v horské bystřině s nádherně čistou vodou a možnost oslavy sestupu z hor u táborového ohně. Spát budeme na horských tábořištích ve vlastních stanech, 1 noc na Paringu přespíme na horské chatě. Naše putování povede kromě některých nástupů a sestupů téměř pořád nad hranicí lesa, často ve výšce přes 2000 m. Treky vedou po horských, nejčastěji kamenitých stezkách, v nejvyšších polohách jsou skalnatější partie, na Fagaraši je několik kratších úseků zajištěno řetězy. S autobusem se na místě potkáme mezi přechody hor, tedy 5. den, kdy doplníme zásoby na další průběh akce. Stejně tak je možné nechat v autobuse případné věci na zpáteční cestu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro/ (Rumunsko)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Moldoveanu/forecasts/2545 (Moldoveanu 2544 m)
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Parangu-Mare/forecasts/2519 (Parângul Mare 2519 m)
Počasí v horách je proměnlivé, s výškou klesá teplota a přibývá oblačnosti a srážek. Buďte proto připraveni na déšť a silné a časté bouřky, mlhu a chlad. I v létě zde může nasněžit a občas mohou přijít i silná krupobití. Stejně tak může být stabilní slunečné, teplé či horké počasí. Fagaraš a Paring jsou nejvyšší pohoří Rumunska a proto je v nich klima v rámci rumunských hor nejdrsnější. Rozsah možných denních teplot na hřebenech hor je 5-20 °C. Teploty v noci mohou klesnout na nulu a na některých místech hřebene a v ledovcových karech může stále zůstávat sníh.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 4,97 RON
1 RON (leu) = 4,971 Kč
Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete jen obtížně. Proto je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Hned na hranicích s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Výběr hotovosti z bankomatu je možný jedině až 5. den v Sibiu. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzínkách a příp. v Sibiu a při závěrečném nákupu. Pokud vám nějaké rumunské lei zbydou, bude možnost je utratit poslední den na zpáteční cestě.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Dimap: Muntii Fagarasului 1 : 60 000
 • Dimap: Muntii Paring 1 : 50 000

Knižní průvodci:

 • Michal Bulička - Rumunské Karpaty (nakl. Mirago, edice v kroužkové vazbě),
 • Rumunské hory (nakl. Sky)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd nemusíte stahovat celou mapu Rumunska, stačí oblasti: Brasov, Sibiu, Arges, Hunedoara, Gorj.

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-17 kg, max. 20 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Nocování:
  • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
  • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
  • spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 0 °C)
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
 • Strava - pro vlastní vaření doporučujeme:
  • ešus, vařič (+závětří), plynová bomba (min. 425 g do dvojice), lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky
  • lehké potraviny s kratší dobou vaření: jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, polévky ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, pudink, sušené mléko, ovesné vločky, předvařená čočka, sojové maso, cukr, sůl, koření. NEBRAT sklenice a jiné těžké obaly!
  • studené obědy a svačiny: štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, tvrdý a měkký sýr, paštiky, sušené ovoce, ořechy, müsli, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, hroznový cukr
  • pití: láhve na celodenní túru bez vody (min. 1,5 l), iontové nápoje, šumivé vitamíny, doporučujeme i přípravek na dezinfekci vody nebo filtr
  Tipy a vychytávky: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho).

Zásobu vody na úvodní túru do hor si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince.

 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Rumunsko je od roku 2007 členem EU a v posledních letech ekonomicky roste. Minulostí jsou problémové hranice, zcela rozbité silnice, zanedbaná města. Velké kontrasty mezi městy a venkovem uvidíte v Rumunsku stále, ale jinak se situace výrazně zlepšila. Bezpečnost se začíná blížit běžné středoevropské úrovni.
Je třeba si dát pozor:

 • Na ovčácké psy, kteří při hlídání svého stáda nebo salaše mohou být agresivní. Většinou na slovo poslouchají jen svého pána. Na zastrašení jsou ideální teleskopické hole. Někdy taky velmi dobře pomáhá sehnutí se pro kámen nebo klacek a napřažení k hodu, toho se psi většinou zaleknou.
 • Na krádeže v blízkosti vesnic. Obecně jsou ale rumunští vesničané velmi přátelští a příjemní. Jen je třeba ctít základní bezpečnostní pravidla (nenechávat své věci nehlídané, neukazovat zbytečně na odiv cennosti, ...)

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rumunsku
Ambasada Republicii Cehe
Str. Ion Ghica 11, 030045 Bucureşti
Tel: +40213039230
Fax: +40213122539
Nouzová linka: +40744564676
Email: bucharest@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: po-pá: 08.00-16.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po,st,čt: 08.30-11.30

Honorární konzulát ČR v Temešváru
Remus 7A, apt. 2-3, 300 194 Timişoara
Tel: +40356179038, v případě nouze v nočních hodinách:
+40726121219
Fax: +40356179039
Email: timisoara@honorary.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: úterý a čtvrtek 14:00-16:00

TELEFONY:
Jednotná nouzová linka 112 (policie, hasiči, záchranná
služba)
Informace - 118932

Časový posun v Rumunsku: +1 hod. (jedná se o VEČ)