Informace k zájezdu
Nejvyšší vrcholy Rumunska

Úvodní stránka zájezdu Nejvyšší vrcholy Rumunska ( Rumunsko, Karpaty, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Jedná se o unikátní přechod v rumunských Karpatech - jedinečné spojení dvou nejvyšších rumunských pohoří s jejich nejvyššími vrcholy Moldoveanu a Parângul Mare. Mezi přechody nás převeze náš autobus, ve kterém budeme mít uložené zásoby na druhou část přechodu. Výhodou také je, že budeme většinou vyvezeni relativně vysoko do hor, což nám ulehčí nástupy. Přechody jsou díky tomu středně náročné. Na túrách strávíme denně nejčastěji 7-8 hodin včetně pauz. Denní převýšení je velmi různorodé, pohybuje se nejčastěji mezi 700-1300 m ve výstupech a v sestupech. Spát budeme na horských tábořištích ve vlastních stanech, 1 noc na Paringu přespíme na horské chatě. Naše putování povede kromě některých nástupů a sestupů téměř pořád nad hranicí lesa, často ve výšce přes 2000 m. Treky vedou po horských, nejčastěji kamenitých stezkách, v nejvyšších polohách jsou skalnatější partie, na Fagaraši je několik kratších úseků zajištěno řetězy. S autobusem se na místě potkáme mezi přechody hor, tedy 5. den, kdy doplníme zásoby na další průběh akce. Stejně tak je možné nechat v autobuse případné věci na zpáteční cestu.

Vzhledem k náročnosti terénu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro/ (Rumunsko)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Moldoveanu/forecasts/2545 (Moldoveanu 2544 m)
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Parangu-Mare/forecasts/2519 (Parângul Mare 2519 m)
Počasí v horách je proměnlivé, s výškou klesá teplota a přibývá oblačnosti a srážek. Buďte proto připraveni na déšť a silné a časté bouřky, mlhu a chlad. I v létě zde může nasněžit a občas mohou přijít i silná krupobití. Stejně tak může být stabilní slunečné, teplé či horké počasí. Fagaraš a Paring jsou nejvyšší pohoří Rumunska a proto je v nich klima v rámci rumunských hor nejdrsnější. Rozsah možných denních teplot na hřebenech hor je 5-20 °C. Teploty v noci mohou klesnout na nulu a na některých místech hřebene a v ledovcových karech může stále zůstávat sníh.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na jídlo a případné suvenýry by vám mělo stačit okolo 60-70 €, ale záleží na vašich chutích a potřebách. Peníze můžete utratit v několika horských chatách (viz kap. stravování). Ceny za potraviny a v restauracích jsou v Rumunsku podobné jako v ČR. Zejména na Fagaraši je ovšem třeba počítat s „horskou přirážkou“, na horských chatách tam zaplatíte za jídlo o něco více než u nás na horách. Pokud vám nějaké rumunské lei zbydou, bude možnost je utratit poslední den na zpáteční cestě. Každému doporučujeme si s sebou vzít navíc jako krizovou rezervu cca 30-50 €, dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete jen obtížně. Proto je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Hned na hranicích s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Výběr hotovosti z bankomatu je možný jedině až 5. den v Sibiu. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzínkách a příp. v Sibiu a při závěrečném nákupu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Dimap: Muntii Fagarasului 1 : 60 000
Dimap: Muntii Paring 1 : 50 000
Knižní průvodci:
Michal Bulička - Rumunské Karpaty (nakl. Mirago, edice v kroužkové vazbě),
Rumunské hory (nakl. Sky)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička, malý batůžek. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství cizí měny, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, malý ručník, plavky (pro otužilce), mapy (viz kap. mapy a literatura), batůžek na palubu busu (malý, skladný), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky, oblečení na noc do stanu. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je dobré si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu).
Strava: Jedná se o přechody hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy - také viz kap. stravování. Věci na vaření - ešus, vařič, plynová bomba (doporučujeme vzít jednu větší bombu 425 g do dvojice, záleží na intenzitě vaření), k vařiči je dobré také závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, cibule, koření, čaj, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem (ne ve skle!); ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 2-3 l na osobu, dle vaší osobní žíznivosti, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody na úvodní túru do hor si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Vhodné je mít pro případy nouze prostředek na dezinfekci pitné vody, doporučujeme filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.