Nejvyšší vrcholy Rumunska

Přechod pohoří Fagaraš a Paring

Fagaraš (Făgăraş) - Větrné hory ...na severu mlha, na jihu travnaté a skalnaté srázy, mezi nimi ostrá hranice... vlny, vichry a déšť na pustém, skalami vroubeném urlejském jezeru... nekonečné dny pochodu nahoru a dolů...
Paring (Parâng) - Divoké hory ...vejdi do nich od východu, můžeš-li, teprve pak poznáš jejich velkolepost. Půjdeš nad šedými ledovcovými údolími a nad tmavými jezery, u nichž po mnoha dnech spatříš první poutníky, první osamělé stany...
(Miloslav Nevrlý: Karpatské hry)

Fagaraš - největší a nejvyšší pohoří Rumunska s nejvyšší rumunskou horou Moldoveanu (2544 m). Jeho divoce skalnatý i příjemně travnatý hřeben je přes 70 km dlouhý (vzdušnou čarou) a v délce 60 km neklesne pod 2000 metrů. Pro své utváření a svérázný reliéf ledovcového původu patří Fagaraš mezi nejzajímavější a turisticky nejnavštěvovanější pohoří. Přesto jsou hory dotčeny civilizací jen velmi málo a mohou nám poskytnout vše, co od treku ve velehorách můžeme čekat: kouzlo drsné, ale i romantické přírody, hluboké lesy i daleké rozhledy, směle vedené turistické cesty, pohledy na impozantní ledovcové kary i modravá horská plesa s průzračně čistou vodou.
Paring - druhé nejvyšší pohoří Rumunska, které společně s dalšími horskými masivy tvoří nejrozsáhlejší horský uzel rumunských Karpat. Centrální část liduprázdného Paringu v mnohém připomíná Vysoké Tatry. Z výšky jeho nejvyšší hory Parângul Mare (2519 m) budeme shlížet na impozantní ledovcové kary, jimž vévodí modravá horská plesa.

Jedná se o unikátní přechod v rumunských Karpatech - jedinečné spojení dvou nejvyšších rumunských pohoří s jejich nejvyššími vrcholy Moldoveanu a Parângul Mare. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější části jednotlivých pohoří. Přechod Fagaraše je třídenní, na Paringu strávíme dva dny. Mezi přechody nás převeze náš autobus, ve kterém budeme mít uložené zásoby na další průběh akce. Výhodou je, že budeme vyvezeni relativně vysoko do hor, což nám ulehčí nástupy. Přechody jsou díky tomu středně náročné. Na túrách strávíme denně nejčastěji 7-8 hodin včetně pauz. Denní převýšení je velmi různorodé, pohybuje se nejčastěji mezi 700-1300 m ve výstupech a totéž v sestupech. Výjimkou bude sestup z pohoří Fagaraš 4. den zájezdu, kdy se celkový denní úhrn naklesaných metrů bude blížit 2400 m (náročnost podrobněji). Spát budeme na horských tábořištích ve vlastních stanech, 1 noc na Paringu pak přenocujeme na horské chatě. Ve skupině bývá obvykle okolo 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 17 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Příjezd do Rumunska, výjezd silnicí Transfăgărăşan k jezeru Bâlea. Zahájení přechodu hřebene pohoří Fagaraš - okolo jezera Capra a přes vrchol Arpaşul Mare (2468 m) k jezeru a chatě Podragu (2136 m). (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Od chaty Podragu výstup na nejvyšší vrchol Rumunska Moldoveanu (2544 m). Nocleh Fereastra Mică (2190 m) . (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 900 m)
  • 4. den: Hřebenovka přes několik vrcholů a sedel ve výšce okolo 2200-2400 m, z posledního vrcholu Urlea (2473 m) sestup kolem opuštěné stejnojmenné chaty (1536 m) až na malebné tábořiště u vesnice Breaza (680 m) s možností koupání v horské bystřině a posezení u táborového ohně. (9-10 hod, ↑ 750 m, ↓ 2400 m)
  • 5. den: Krátký sestup do vesnice Breaza k obchůdku s možností občerstvení, setkání s autobusem. Návštěva nádherného historického města Sibiu, dokoupení zásob. Přejezd pod pohoří Paring, výjezd autobusem nebo lanovkou do hor, nocleh na horské chatě na Paringu.
  • 6. den: Přechod nejvyšších partií pohoří Paring. Přes vrcholy Cârja (2405 m) a Gemănarea (2426 m) na nejvyšší vrchol Parângul Mare (2519 m). S výhledy na horská jezera přes Lesul (2375 m) ke krásnému jezeru Zănoaga Mare (2018 m). (8 hod, ↑ 1350 m, ↓ 950 m)
  • 7. den: Výstup na vrchol Setea Mare (2365 m) a dále přes vrchol Coasta lui Rusu (2301 m) sestup po bočním hřebeni do sedla Pasul Groapa Seacă (1598 m) (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Místním minibusem do města Petroşani, prohlídka městečka, poslední nákupy.
  • Podvečerní odjezd z Rumunska směr ČR.
  • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna okolo 8 hod.

Nocování

V horách ve vlastních stanech. Horská tábořiště jsou osvědčená, v blízkosti je voda (1x spíme u horského jezera). Rozdělávání ohně je možné nad vesnicí Breaza pod Fagarašem (4. den), na dalších to není možné kvůli nadmořské výšce. Jednu noc na Paringu spíme na horské chatě v 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Na chatě je kapacitně omezená možnost dobíjet baterie, žádná redukce do zásuvky není potřeba.

Stravování

Z vlastních, převážně dovezených zásob, vlastní vaření. Mezi přechody se setkáme s autobusem, kde si můžete nechat zásoby na druhou část přechodu. Při přejezdu bude také možné dokoupit čerstvé potraviny. Během přechodu narazíme na začátcích a koncích některých túr na funkční horské chaty (Fagaraš - Bâlea Lac, Podragu; Paring - na chatě spíme), kde je možné dát si pivo nebo ochutnat rumunské speciality. Na chatě na Paringu (1 noc) máme v ceně snídani. Ceny jídel na horských chatách jsou podobné jako v českých horách, na Fagaraši jsou o něco vyšší. Ceny potravin v obchodech jsou podobné jako v ČR.

  • 20.07.2024 - 27.07.2024
  • 8 dní
  • Číslo: 328
  • 10 200 Kč
  • Rezervace

Nejvyšší vrcholy Rumunska

Nejvyšší vrcholy Rumunska

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Přechod Rily a Pirinu

Horská turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu (Bulharsko)

Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Větrné a Nebetyčné hory - nejvyšší a nejskalnatější v Rumunsku

Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)

Hory Makedonie

Přechod Šar Planiny, Galičice a Pelisteru (Makedonie)

Rumunsko - opuštěné hřebeny jižních Karpat

Přechod pohoří Paring, Cindrel, Lotru a Sureanu

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului