Rychlebské stezky MTB

Legendární české traily v divočině Rychlebských hor

Rychlebské hory, opuštěný a zapomenutý kraj Slezka schovaný za masivem Jeseníků je nádherná malebná krajina lesů a hor, kam teprve pomalu začíná pronikat turistický ruch. Nemalou zásluhu na tom mají Rychlebské stezky, které se staly pojmem mezi bikery nejen doma, ale i za hranicemi České republiky. Trailové ježdění, které nemá u nás konkurenci. Náročné technické traily poskládané z obrovských balvanů i zábavné vlnité flow traily zasazené do kouzelné lesnaté krajiny, kde lidská činnost přírodu neničí, ale doplňuje. Traily postavené ze starých loveckých chodníků, opuštěné zatopené lomy s příjemně osvěžující vodou lákající ke koupání v horkých letních dnech, pole a pastviny ozdobené malými remízky na oblých skalnatých návrších zanechaných zde pevninským ledovcem v době ledové. Příjemné bývá i zdejší počasí, kdy můžeme často pozorovat, jak se tmavé dešťové mraky zastaví o masiv Jeseníků na jihu nebo Rychlebských hor na západě, a na svahy Sokolího Vrchu (967 m) svítí slunce.

Rychlebské stezky mají ještě jeden fenomén, a tím je komunita bikerů, která kolem stezek vznikla. Provoz a údržba stezek jsou z velké části financovány z dobrovolných příspěvků návštěvníků. Díky Rychlebským stezkám došlo k velkému rozvoji turistické infrastruktury nejen v Černé Vodě, ale i v okolních obcích.

Rychlebské stezky nabízejí ucelenou síť trailů různých náročností pro zábavnou jízdu na horském kole. Specifikem jsou technické traily plné velkých kamenů, které vyžadují dobré bikerské dovednosti. Najdeme tu i tzv. flowtraily plné klopených zatáček, terénních vln a skoků, kde je náročnost trailu přímo úměrná rychlosti jízdy. Na základně Rychlebských stezek si můžeme vyzkoušet svoje bikerské dovednosti na zvlněném pump tracku a v místním skills centru plném překážek a skoků. Také se zde můžeme občerstvit dobrým jídlem a točeným pivem a posedět v přátelské atmosféře bikové komunity. V případě potřeby je možné využít zdejší bike shop nebo servis. Každý den si budete moci vybrat ze dvou variant náročností. Jeden den bude na výběr výlet do nedalekého města Javorník, odkud vyrazíme na vyjížďku na odlehlý hřeben Rychlebských hor na Borůvkovou horu (899 m) a projedeme se po opuštěných stezkách na hranici s Polskem. Ubytovaní budeme v penzionu se snídaní v centru Černé Vody.

Program zájezdu

  • 1. den: Příjezd do Černé vody na základnu Rychlebských stezek do 12 hod. Občerstvení a poté rozježdění na místním pump tracku. Vyzkoušení bikerských dovedností ve skills centru plném překážek přímo před základnou. Rozdělení do dvou skupin s rozdílnou náročností programu. Skupina A: Seznámení s místními lehčími traily, odpolední vyjížďka kouzelnou krajinou modelovanou pevninským ledovcem v době ledové, trailem Černého potoka na Vidnavský okruh a trailem lesů ČR zpět (↔ 25 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m). Skupina B: Výjezd stoupajícím trailem Dr. Wiessnera pod Sokolí Vrch (967 m) a vyhlášeným užívacím trailem Superflow plným klopených zatáček a terénních vln zpátky dolů na základnu. (↔ 18 km, ↑ +450 m, ↓ +450 m)
  • 2. den: Skupina A: Výjezd stoupajícím trailem Dr. Wiessnera pod Sokolí Vrch (967 m) a vyhlášeným užívacím trailem Superflow plným klopených zatáček a terénních vln zpátky dolů na základnu (↔ 18 km, ↑ +450 m, ↓ +450 m). Po občerstvení na základně opět výjezd nahoru a vyzkoušení techničtějších kamenitých trailů Prokletý, Velryba, Tajemný, Mramorový, Hupcuk a Sjezdy (↔ 18 km ↑ +550 m, ↓ +550 m). Skupina B: Výjezd stoupajícím trailem Dr. Wiessnera pod Sokolí Vrch (967 m). Sjezd na základnu technicky náročnějšími kamenitými traily Prokletý, Velryba, Obelix, Tajemný, Mramorový, Hupcuk a Sjezdy zpět na základnu (↔ 18 km, ↑ +500 m, ↓ +500 m). Po občerstvení opět výjezd tentokrát až nahoru těsně pod Sokolí Vrch (967 m) na začátek technicky náročného trailu Wales, který se málokomu podaří projet napoprvé čistě. Sjezd dolů trailem Superflow nebo kombinací trailů Naučná stezka, Velryba, Obelix, Tajemný, Mramorový, Hupcuk a Sjezdy (↔ 20 km, ↑ +550 m, ↓ +550 m).
  • 3. den: Skupina A: Přejezd auty do města Javorník (18 km). Výjezd lesními cestami a cyklostezkami na Borůvkovou horu (899 m) s rozhlednou. Sjezd místy po lesních stezkách plných kořenů a kamenů, místy po cyklotrasách, přes sedlo Travná (660 m) a Čertovy kazatelny s výhledem na Račí údolí zpět do Javorníku (↔ 33 km, ↑ +850 m, ↓ +850 m). Okruh je možné libovolně zkrátit nebo v případě zájmu prodloužit. Skupina B: Pilování techniky na trailech Rychlebských stezek.
  • 4. den: Po odubytování přesun na základnu. Skupina A: Celodenní ježdění na Rychlebských stezkách. Skupina B: Dopolední ježdění na Rychlebských stezkách. Ideální den pro výzvy jako sjezd Velryby, Obelix, Wales a Naučná stezka. Odjezd domů.

Ubytování

Spát budeme 3x v penzionu Rychleby v centru obce Černá Voda. Ubytovaní budeme ve 2-5lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. V penzionu je prostorná kuchyň, společenská místnost s kulečníkem a terasa s výhledem. Je zde parkování, zamykatelná kolárna a k dispozici hadice s tryskou na mytí kol. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji garantujeme za příplatek 300 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce.

Stravování

Každý den budeme mít snídani v hospůdce U zlatého lva, která je součástí penzionu. Oběd, zákusek, kávu, večeři a pivo si můžeme dát v hospodě na základně Rychlebských stezek, v našem penzionu nebo v dalších četných restauracích v okolí. Pro rychlé doplnění energie se hodí mít u sebe energetické tyčinky a hroznový cukr. Vodu je možné doplnit na základně nebo z pramenů podél trailů. Večer můžeme přejet na kolech k některému ze zatopených lomů v okolí (Rampa, Vycpálek) a opéct si na ohni buřty.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Zájezd je určený pro zkušené bikery, kteří se chtějí zdokonalovat v technice jízdy na kole a rádi posouvají své limity. Vhodné je celoodpružené horské kolo (full) se zdvihy 120 mm a více a hydraulickými kotoučovými brzdami. Kromě přilby a rukavic doporučujeme také chrániče na kolena popř. i holeně. Specifikem jsou zde těžké technické traily plné velkých kamenů, které vyžadují dobré bikerské dovednosti. Stejně tak zde najdete tzv. flow traily plné klopených zatáček, terénních vln a skoků, kde je náročnost trailu přímo úměrná zvolené rychlosti jízdy. Denní porce km a výškových metrů záleží na tom, kolikrát vyjedeme nahoru pod Sokolí vrch. V našem programu počítáme se dvěma výjezdy za den (první den pouze jednou), čili cca 35 km a do 1000 m převýšení. Průvodci na tomto zájezdu jsou zkušení bikeři, kteří se vyznají na trailech, umí poradit s technikou jízdy a pomoci se základní opravou kola.

Na Rychlebských stezkách jsou povolena elektrokola pouze starším 55 let.

Rychlebské stezky MTB

Rychlebské stezky MTB

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Nízké Tatry a Velká Fatra MTB

MTB trasy na hřebeny slovenských hor