Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Bulharské hory jsou zatím neobjeveným rájem pro všechny bikery. Na kole projedeme hřebeny a údolí nejvyššího pohoří Bulharska Rily, vápencového Pirinu a travnaté Vitoši. Po horských stezkách pronikneme do zapomenutých údolí a vesniček s dobrosrdečnými horaly. Navštívíme i nejzachovalejší bulharský klášter Rilský monastýr. Historické Bansko nás překvapí množstvím hospůdek, tradičních vináren (mechan), barů i diskoték.

Pojedeme převážně po místních více či méně rozbitých cestách, ale i po netradičních horských singletrailech. Prozkoumáme také bike park Borovets se singly nejrůznějších obtížností, ze kterých si vybere opravdu každý. Spolu s terény poznáte i nádherné vysoké hory, pravoslavné kláštery, historická města, vynikající bulharskou kuchyni i přívětivé domorodce, se kterými se snadno domluvíme.

Čekají nás jednodenní horské cykloetapy převážně po vozových cestách (od uježděných až po drsné kameňačky) a hřebenových singletrailech balkánského charakteru. Délka denních etap je 30-65 km s převýšením 350-700 m nahoru a 700-1800 m dolů (náročnost podrobněji). Ubytováni budeme v podhorských městečkách Samokov a Bansko v hotelech se snídaní. Ve skupině bývá obvykle 15-20 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 20 hod přes Bratislavu, Maďarsko a noční Srbsko.
 • 2. den: odpolední příjezd do podhorského města Samokov, ubytování na 4 noci, seznámení se s okolím a místními restauracemi.
 • 3. den: Výjezd lanovkou k chatě Rilská jezera a procházka v nejhezčí části Rilského pohoří - Maljovická Rila - kolem ledovcových jezer Rybnota jezera. Odpoledne na kole od chaty Pionerska pod vrchol Zekirica (1734 m) a sjezd po hřebeni s vyhlídkami na Rilu a Vitošu do údolí říčky Černi Iskar. (↔ 35 km, ↑ 350 m, ↓ 950 m)
 • 4. den: Přejezd hřebene pohoří Vitoša: Od chaty Aleko (1820 m) na nejvyšší vrchol Vitoši Černi Vrch (2280 m), hřebenovka s nádhernými rozhledy, náročný sjezd do vesničky Jarlovo. Přejezd autobusem do Samokova. (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 1350 m)
 • 5. den: Z Borovce výjezd lanovkou na Jastrabec (2369 m) a na kole náhorní planinou k Musalským jezerům. Pěší výstup na nejvyšší horu Bulharska Musala (2925 m) nebo celodenní ježdění v bike parku Borovets. (↔ 65 km, ↑ 500 m, ↓ 1500 m)
 • 6. den: Od chaty Kirilova Poljana přes kapli Ivan Rilský k největšímu a nejzachovalejšímu bulharskému klášteru Rilský monastýr. Po prohlídce kláštera sjezd přes vesnici Rila do Stobu. Prohlídka Stobských pyramid, přejezd autobusem do střediska zimních sportů Banska. (↔ 35 km, ↑ 400 m, ↓ 1400 m)
 • 7. den: Jižním úbočím Rily: Od přehrady Belmeken, nejvýše položené přehrady na Balkáně (1910 m), po vozových cestách v nadmořské výšce okolo 2000 m přes horské louky s výhledy na sousední Pirin do Semkova. (↔ 60 km, ↑ 700 m, ↓ 1800 m)
 • 8. den: Od chaty Goce Delčev trailem „Mud Bath“ do vesnice Obidim a následně trailem „Road to Nowhere“ do termálů v Dobrništi. Návrat trailem „Dead Dog“ zpět do Banska. (↔ 50 km, ↑ 700 m, ↓ 1200 m)
 • 9. den: Výjezd lanovkou k chatě a jezeru Bezbog. Technicky náročný sjezd balkánským singletrailem "Flying Scotsman" po úbočí pirinského masivu. Následuje další singletrail - "Perfect Day" s krátkými výstupy a rychlými sjezdy kolem kláštera Paligoden do Banska. Následný přejezd do termálů v Dobrništi. (↔ 55 km, ↑ 500 m, ↓ 1700 m)
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, do Brna v odpoledních hodinách.

Ubytování

7x v hotelech se snídaní - 4x v Samokově ve 2-3lůžkových pokojích nebo v apartmánech pro 6 osob se dvěma vícelůžkovými pokoji a 3x v Bansku asi 500 m od centra ve 2-3lůžkových pokojích. Apartmány i pokoje mají vlastní sociální zařízení. Součástí hotelů je i restaurace, v Samokově venkovní bazén, v Bansku i bar, sauna, bazén, společenská místnost a wifi zdarma. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou snídani formou bufetu. K dispozici bude např. čaj, káva, mléko, džus, pečivo, máslo, salámy, sýry, jogurt, cereálie, džem, ovoce nebo zelenina. Na večeři (a někdy i na oběd) si zajdeme do jedné z mnoha místních hospůdek na výborné bulharské speciality. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy a svačiny přes den), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR, výběr a kvalita jídel je překvapující.

Rila a Pirin MTB

Rila a Pirin MTB

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Černá Hora MTB

Náročnější terény v horách Durmitor, Sinjajevina, Žijovo a Bjelasica

Prokletije MTB

Bikerský ráj v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory s Albánii a Kosovem

Rumunsko - jižní Karpaty MTB

Transylvánské Alpy - MTB trasy přes hřebeny pohoří Șureanu, Lotru, Cindrel a Căpățăni

Zell am See MTB

Horská cyklistika ve Vysokých Taurách a Kitzbühelských Alpách