Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Bulharské hory jsou zatím neobjeveným rájem pro všechny bikery. Na kole projedeme hřebeny a údolí nejvyššího pohoří Bulharska Rily, vápencového Pirinu a travnaté Vitoši. Po horských stezkách pronikneme do zapomenutých údolí a vesniček s dobrosrdečnými horaly. A navštívíme i nejzachovalejší bulharský klášter Rilský monastýr. Historické Bansko nás překvapí množstvím hospůdek, tradičních vináren (mechan), barů i diskoték.

Pojedeme převážně po místních více či méně rozbitých cestách, ale i po netradičních horských singletrailech. Prozkoumáme také bike park Borovets se singly nejrůznějších obtížností, ze kterých si vybere opravdu každý. Spolu s terény poznáte i nádherné vysoké hory, pravoslavné kláštery, historická města, vynikající bulharskou kuchyni i přívětivé domorodce, se kterými se snadno domluvíme.

Čekají nás jednodenní horské cykloetapy převážně po vozových cestách (od uježděných až po drsné kameňačky) a hřebenových singletrailech balkánského charakteru. Délka denních etap je 30-65 km s převýšením 350-700 m nahoru a 700-1800 m dolů. Ubytovaní budeme v podhorských městečkách Samokov a Bansko v hotelech se snídaní. Ve skupině bývá obvykle 15-20 osob.

S realizací letních i zimních zájezdů do Bulharska počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Bulharsko je otevřené turistům, služby, restaurace a ubytování fungují - opatření v Bulharsku.
Aktuální povinnosti - vstup do Bulharska: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), dokončené očkování, prodělání Covidu (6 měsíců); výjimka pro děti mladší 12 let (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a po návratu do ČR samoizolace ukončená negativním PCR testem provedeným nejdříve 5. den po návratu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 13 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Přejezd hřebene pohoří Vitoša: Od chaty Aleko (1820 m) na nejvyšší vrchol Vitoši Černi Vrch (2280 m), hřebenovka s nádhernými rozhledy, náročný sjezd do vesničky Jarlovo. Přejezd autobusem do Samokova. (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 1350 m)
  • 3. den: Z Borovce výjezd lanovkou na Jastrabec (2369 m) a na kole náhorní planinou k Musalským jezerům. Pěší výstup na nejvyšší horu Bulharska Musala (2925 m) nebo celodenní ježdění v bike parku Borovets. (↔ 65 km, ↑ 500 m, ↓ 1500 m)
  • 4. den: Výjezd offroady k chatě Rilská jezera a procházka v nejhezčí části Rilského pohoří - Maljovická Rila - kolem ledovcových jezer Rybnota jezera. Odpoledne na kole od chaty Pionerska pod vrchol Zekirica (1734 m) a sjezd po hřebeni s vyhlídkami na Rilu a Vitošu do údolí říčky Černi Iskar. (↔ 35 km, ↑ 350 m, ↓ 950 m)
  • 5. den: Od chaty Kirilova Poljana přes kapli Ivan Rilský k největšímu a nejzachovalejšímu bulharskému klášteru Rilský monastýr. Po prohlídce kláštera sjezd přes vesnici Rila do Stobu. Prohlídka Stobských pyramid, přejezd autobusem do střediska zimních sportů Banska. (↔ 35 km, ↑ 400 m, ↓ 1400 m)
  • 6. den: Jižním úbočím Rily: Od přehrady Belmeken, nejvýše položené přehrady na Balkáně (1910 m), po vozových cestách v nadmořské výšce okolo 2000 m přes horské louky s výhledy na sousední Pirin do Semkova. (↔ 60 km, ↑ 700 m, ↓ 1800 m)
  • 7. den: Od chaty Goce Delčev trailem „Mud Bath“ do vesnice Obidim a následně trailem „Road to Nowhere“ do termálů v Dobrništi. Návrat trailem „Dead Dog“ zpět do Banska. (↔ 50 km, ↑ 700 m, ↓ 1200 m)
  • 8. den: Výjezd lanovkou k chatě a jezeru Bezbog. Technicky náročný sjezd balkánským singletrailem "Flying Scotsman" po úbočí pirinského masivu. Následuje další singletrail - "Perfect Day" s krátkými výstupy a rychlými sjezdy kolem kláštera Paligoden do Banska. (↔ 50 km, ↑ 500 m, ↓ 1700 m)
  • 9. den: Dopolední etapa kolem trati úzkokolejky: Po plochém hřebeni přes vrchol Babina Glava s výhledy na pohoří Rila a Pirin. Krásný, technický sjezd do městečka Banja. Možnost koupání ve venkovních termálních lázních. Noční přejezd Srbska a Maďarska. (↔ 30 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 10. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

7x v hotelech se snídaní - 3x v Samokově ve 2-3lůžkových pokojích nebo v apartmánech pro 6 osob se dvěma vícelůžkovými pokoji a 4x v Bansku asi 500 m od centra ve 2lůžkových pokojích nebo v apartmánech pro 4 osoby se dvěma 2lůžkovými pokoji. Apartmány i pokoje mají vlastní sociální zařízení. Součástí hotelů je i restaurace, v Bansku i bar, sauna, společenská místnost, wifi zdarma a místnost na úschovu kol.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou snídani formou bufetu. K dispozici bude čaj, káva, mléko, džus, pečivo, máslo, salámy, sýry, jogurt, cereálie, džem, ovoce nebo zelenina. Na večeři (a někdy i na oběd) si zajdeme do jedné z mnoha místních hospůdek na výborné bulharské speciality. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy a svačiny přes den), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 1,5-3 BGN, polévky 3-5 BGN, jídlo 5-15 BGN, šopský salát 3-6 BGN), výběr a kvalita jídel je překvapující.

Rila a Pirin MTB

Rila a Pirin MTB