Nízké Tatry a Velká Fatra MTB

MTB trasy na hřebeny slovenských hor

Nízké Tatry a Velká Fatra patří mezi nejkrásnější slovenská pohoří. Střídají se zde odlesněné travnaté hřebeny, louky s vápencovými bradly, řídce zalesněnými sedly a hlubokými údolími s horskými bystřinami. Na několika málo místech můžeme vidět i tradiční pastevecké salaše a stáda ovcí. Obě pohoří jsou zatím neobjeveným bajkovým rájem. Jednotlivé etapy nás zavedou až na jejich hřebenové partie. Odměnou nám budou daleké výhledy na nebetyčné hřebeny a hluboce zaříznutá zalesněná údolí s divokými potoky a říčkami. Vše zakončíme prohlídkou živého skanzenu Vlkolínec, který je zapsán na seznamu památek UNESCO.

Na prodloužený víkend máme naplánovanou jednu etapu v NP Nízké Tatry a dvě etapy v NP Velká Fatra. Průměrná délka etap je přibližně 50 km s maximálním převýšením 1500 m. Etapy nám zaberou 6-8 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek. Třetí a čtvrtý den si cestu k nástupnímu místu usnadníme autobusem. Všechny tři noci strávíme v krásném prostředí Liptova - ve stylové horské chatě v údolí Revúci, kde je pro nás připravena slovenská polopenze. Velikost skupiny bývá do 15 osob. Dopravu i ubytování máme společné s turistickým zájezdem Velká Fatra, ke kterému se lze kterýkoliv den připojit.

S realizací letních i zimních zájezdů na Slovensko počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Slovensko je otevřené pro očkované turisty a z hlediska Covidu patří mezi nejbezpečnější země Evropy (opatření na Slovensku).
Aktuální povinnosti - vstup na Slovensko: Do země mohou bez karantény vstoupit osoby s dokončeným očkováním nebo osoby po prodělání Covidu a současně alespoň s první dávkou očkování; děti do 12 let mají stejný režim jako jejich rodiče (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a po návratu do ČR samoizolace ukončená negativním PCR testem provedeným nejdříve 5. den po návratu.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd okolo 13 hod z Brna, přes Olomouc na Slovensko. Večerní příjezd do podhorské osady Vyšná Revúce.
  • 2. den: Po stopách partyzánů na hřeben Nízkých Tater: Cyklostezkou po bývalé úzkokolejce do lázeňské osady Korytnica-kúpele (875 m). Náročný výjezd na vrchol Kečka (1225 m) a dále vrcholovými partiemi Nízkých Tater kolem partyzánského bunkru Mor Ho! (900 m). Závěrečné stoupání do sedla Veľký Šturec (1000 m) a zasloužený sjezd do Vyšné Revúce (700 m). (↔ 65 km, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m)
  • 3. den: Královská etapa: Autobusem do obce Harmance (450 m). Výjezd přes obec Kordíky (825 m) do sedla Malý Šturec (900 m). Horskou panoramatickou silnicí k hotelu Kráľova studňa (1275 m). Závěrečné stoupání na vrchol Križná (1574 m). Technicky náročnějším sjezdem do údolí Suché doliny a podél říčky Revúci k ubytování (700 m). (↔ 45 km, ↑ 1100 m, ↓ 900 m)
  • 4. den: Pokračování hřebene Velké Fatry: Táhlé stoupání na Malou Smrekovicu (1485 m). Po hřebenu Velké Fatry až na vrchol Malinné (1209 m). Možnost navštívit místní bikepark Malino Brdo nebo si prohlédnout živý skanzen Vlkolínec (UNESCO) a krátký závěrečný dojezd k autobusu (↔ 30 km, ↑ 1000 m, ↓ 1100 m). Přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna kolem 20 hod.

Ubytování

3x v horské chatě Horec ve Vyšné Revúci. K dispozici jsou 3-6lůžkové pokoje se společným WC a sprchou na chodbě. Na chatě je k dispozici wifi.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Po domluvě je možné zajistit bezmasou variantu - svůj případný zájem uveďte již v přihlášce. Na den je vhodné mít vlastní studenou stravu (možnost nákupu jídla cca 100 m od ubytování, na etapách bude možnost lehkého občerstvení v podobě polévky, čaje, piva). Na chatě a v den odjezdu do ČR bývá možnost nakoupit výborné slovenské sýry.

Nízké Tatry a Velká Fatra MTB

Nízké Tatry a Velká Fatra MTB