Informace k zájezdu
Krásy hor severního Rumunska

Úvodní stránka zájezdu Krásy hor severního Rumunska ( Rumunsko, Karpaty, Balkán, Turistika horská, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Zájezd tvoří jednodenní horské nebo pohodové túry, které jsou prostřídány poznávacími výlety v krajích severního Rumunska. Ubytovaní budeme v penzionech a hotelech na 3 místech a dostaneme místní polopenzi. Většinu dní je možné si vybrat ze dvou náročností programu: A nejčastěji 4 hod, převýšení kolem 500 m nahoru a totéž dolů; B nejčastěji 7 hod, převýšení 800-1400 m nahoru a totéž dolů. Všechny túry lze zkracovat nebo zcela vynechat a zařadit si individuální odpočinek. Terén je většinou méně či středně náročný - jedná se o pochody po stezkách i širších vozových cestách, ve vyšších polohách nad horní hranicí lesa, v nižších polohách lesem. Kamenité či skalnatější jsou vrcholové partie Rodny, zejména nejvyšší Pietrosul a také soutěska Lapoşului - vesměs fakultativní úseky náročnější varianty, které nemusíte nutně absolvovat. Autobus zůstává po celou dobu s naším zájezdem. Nepotřebné věci budeme mít po celou dobu uloženy na místech ubytování nebo v autobusu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro/ (Rumunsko)
https://www.yr.no/place/Romania/Other/Mun%C5%A3ii_Rodnei/ (Rodna)
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Ceahlau-Massif/forecasts/1907 (Ceahlau, 1907 m)
Počasí v horách je proměnlivé. Buďte proto připraveni na déšť a bouřky, mlhu a chlad, ale stejně tak může být teplé a slunečné počasí. Teploty v noci mohou poklesnout pod 5 °C.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 4,90 RON
1 RON (leu) = 5,002 Kč
Rumunská měna je rumunský nový lei (RON). Doporučujeme vám, snažit se RON sehnat již ve směnárnách v ČR. Na místě lze RON získat 2. den zájezdu při příjezdu do Rumunska či později - buď vybrat kartou z bankomatů (Negresti, Sighetu Marmatiei, Vatra Dornei) nebo vyměnit ve směnárenských bankomatech za bankovky EUR, které si přivezete s sebou z ČR. Klasické směnárny či banky však bývají při příjezdu zavřené. Platba kartou je možná při cestě tam a zpět na benzínkách, v průběhu zájezdu jen velmi ojediněle, např. při posledním nákupu v Sighetu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Dimap: Muntii Rodnei 1 : 50 000,
 • Dimap: Zona Lacul Rosu si Cheile Bicazului 1 : 15 000,
 • Dimap: Masivul Ceahlau 1 : 50 000,
 • Dimap: Muntii Caliman 1 : 60 000.

Knižní průvodci:

 • Rumunsko - Rough Guide (Jota, 2009, česky),
 • Michal Bulička - Rumunské Karpaty (Mirago, edice v kroužkové vazbě).

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. (Rumunsko)

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou Unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Rumunsko je od roku 2007 členem EU a v posledních letech ekonomicky roste. Minulostí jsou problémové hranice, zcela rozbité silnice, zanedbaná města. Velké kontrasty mezi městy a venkovem uvidíte v Rumunsku stále, ale jinak se situace výrazně zlepšila. Bezpečnost se začíná blížit běžné středoevropské úrovni.
Je třeba si dát pozor:

 • Na ovčácké psy, kteří při hlídání svého stáda nebo salaše mohou být agresivní. Většinou na slovo poslouchají jen svého pána. Na zastrašení jsou ideální teleskopické hole. Někdy taky velmi dobře pomáhá sehnutí se pro kámen nebo klacek a napřažení k hodu, toho se psi většinou zaleknou.
 • Na krádeže v blízkosti vesnic. Obecně jsou ale rumunští vesničané velmi přátelští a příjemní. Jen je třeba ctít základní bezpečnostní pravidla (nenechávat své věci nehlídané, neukazovat zbytečně na odiv cennosti, ...)

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rumunsku
Ambasada Republicii Cehe
Str. Ion Ghica 11, 030045 Bucureşti
Tel: +40213039230
Fax: +40213122539
Nouzová linka: +40744564676
Email: bucharest@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: po-pá: 08.00-16.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po,st,čt: 08.30-11.30

Honorární konzulát ČR v Temešváru
Remus 7A, apt. 2-3, 300 194 Timişoara
Tel: +40356179038, v případě nouze v nočních hodinách:
+40726121219
Fax: +40356179039
Email: timisoara@honorary.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: úterý a čtvrtek 14:00-16:00

TELEFONY:
Jednotná nouzová linka 112 (policie, hasiči, záchranná
služba)
Informace - 118932

Časový posun v Rumunsku: +1 hod. (jedná se o VEČ)