Krásy hor severního Rumunska

Turistika a kláštery v Maramureši, Bukovině a rumunské Moldávii

V kraji Maramureš s dřevěnými kostelíky a vyřezávanými dřevěnými vraty se nachází nejvyšší pohoří Východních Karpat, národní park a rezervace UNESCO - pohoří Rodna. Hory romantické, pusté, bez komunikací a lidských obydlí. Panenská příroda téměř nedotčená lidskou činností, horská plesa, porosty pěnišníků, vlídní pastevci a daleké rozhledy až na hřebeny hor Podkarpatské Rusi. V rumunském kraji Moldávie vytvořila příroda unikátní fenomény: 300 m hlubokou atraktivní vápencovou soutěsku Bicaz a jezero Lacul Roşu vzniklé přírodním přehrazením údolí zapříčiněné sesuvem v 19. století. Svět bizarních skalních slepencových věží Ceahlău je rozlohou menší pohoří, krajinářsky však zcela jedinečné, pro svou krásu hojně navštěvované a chráněné jako národní park. Vulkanické pohoří Căliman je dnes vyhlášené jako národní park, jeho podkovovitý hlavní hřeben je přemodelovaný zbytek starého kráteru. V pohoří Caliman se dostaneme k velmi zajímavým sopečným útvarům 12 apoštolů. Atraktivnímu seskupení andezitových skal připomínající lidské či zvířecí bytosti opředenými mnoha pověstmi.

V oblasti Maramureše, rumunské Moldávie a Bukoviny poznáme hory a přírodní skvosty a navštívíme nádherně malované, opevněné i dřevěné kláštery a kostely. Zájezd tvoří jednodenní horské nebo pohodové túry, které jsou prostřídány poznávacími výlety v krajích severního Rumunska. Většinu dní je možné si vybrat ze dvou náročností programu: A nejčastěji 4 hod, převýšení kolem 600 m nahoru a totéž dolů; B nejčastěji 7 hod, převýšení 800-1400 m nahoru a totéž dolů. Všechny túry lze zkracovat nebo zcela vynechat a zařadit si individuální odpočinek. Ubytováni budeme v penzionech a hotelech na 3 místech a dostaneme místní polopenzi.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Vesnice Sapinta s unikátním veselým hřbitovem a dřevěným maramurešským kostelíkem. Dojezd do penzionu pod pohořím Rodna, ubytování na 3 noci.
  • 3. den: A: Výjezd lanovkou pod vršek Ştiol, výstup na hlavní hřeben pohoří Rodna do sedla Gărgalău (1907 m). Sestup ke Koňskému vodopádu Cascada Cailor, sjezd lanovkou (4 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). B: Navíc výstup na vrchol Gărgalău (2159 m) a skvělý výhledový bod Omul (2134 m). Sestup od vodopádu až na ubytování (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 1400 m).
  • 4. den: A: Výstup po svazích nejvyšší hory Pietrosul za výhledem nebo až k meteorologické stanici (1760 m) (5 hod, ↑ 650-850 m, ↓ 650-850 m). B: Výstup až na nejvyšší vrchol pohoří Rodna - výhledový Pietrosul (2303 m) (8 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m).
  • 5. den: Túra na úpatí v pohoří Căliman ke skalnímu útvaru Doisprezece Apostoli - Dvanáct Apoštolů (1770 m). Bizarní uskupení fantasticky modelovaných skal ze sopečných vyvrženin připomínající zkamenělé lidské i zvířecí bytosti (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 800 m). Přejezd do hotelu v Durău pod pohořím Ceahlău.
  • 6. den: Svět vápencových věží a útesů Ceahlău. A: Z Durău okruh k vodopádu Duruitoarea (4 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). B: Z Durău (750 m) výstup kolem skalního útvaru Panaghia na nejvyšší vrchol Toaca (1900 m). Chata Dochia, dřevěný kostelík a sestup k osadě Izvorul Muntelui (800 m) (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1150 m). Návštěva úžasné Bicazské soutěsky, ubytování v hotelu v oblasti Lacul Roşu.
  • 7. den: Oblast Bicazské soutěsky. A: Výstup na skalní dominantu - vrchol Suhardul Mic a procházka kolem unikátního jezera Lacul Roşu (4 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). B: Navíc obtížnější výstup nádherným kaňonem Lapoşului s vodopády, až na horské louky a do údolí Cupaş (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 700 m).
  • 8. den: Túra v pohoří Maramureš. Panoramatická túra ze sedla Prislop kolem vrcholu Cearcanul na ubytování do Borsi (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 1100 m). Návrat na ubytování v obci Borsa.
  • 9. den: Procházka do pohoří Maramureš (2 hod) a návštěva krásného pravoslavného monastýru Bârsana. Pohraniční městečko Sighetu Marmaţiei v Maramureši - návštěva skanzenu. Noční přejezd Maďarska.
  • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

7x v penzionech a hotelech, celkem na 3 místech. V penzionu v oblasti Borşa strávíme 3 noci po sobě, v hotelu v Durau 1 noc, v hotelu u Lacul Rosu 2 noci, poslední noc se vrátíme opět do penzionu u Borşy. V hotelech jsou standardně 2lůžkové pokoje s vlastní koupelnou. V penzionu u Borşy jsou pokoje 2-4lůžkové, koupelna je sdílená více pokoji. 2lůžkový pokoj i v Borşe vám zajistíme za příplatek 1000 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na všech místech ubytování budeme dostávat místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. V rámci polopenze ochutnáme i rumunské speciality. Na túrách většinou nepotkáme žádné restaurace, oběd bude tedy z vlastních zásob. Potraviny bude možné dokupovat na místě po většinu dní, z ČR tedy není třeba vozit velké zásoby jídla. Ceny v obchodech jsou podobné cenám u nás. Základní potraviny mohou být ve vesnických krámcích mírně levnější.

Krásy hor severního Rumunska

Krásy hor severního Rumunska

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Krásy Černé Hory

Turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Rumunsko - jižní Karpaty

Transylvánské Alpy - horská turistika po hřebenech Paringu, Sureanu, Lotru a Capatini

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului

Rumunské hory s koňským povozem

Východní Karpaty netradičně - Siriu a Buzăuské kopce