Informace k zájezdu
Silvretta a Verwallské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Silvretta a Verwallské Alpy ( Švýcarsko, Rakousko, Alpy, Turistika horská, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Jedná se o nenáročnou horskou turistiku, naše trasy se nejčastěji budou pohybovat v rozmezí nadmořských výšek 1700-2700 m. Túry jsou technicky jednoduché, jedná se většinou o běžně schůdné kamenité stezky, občas suťové partie. Není při nich potřeba horolezecké vybavení, jen kvalitní pevná a rozchozená obuv, hodit se mohou teleskopické hole. Podle individuální fyzické kondice či chuti je možné si navržené túry prodlužovat či zkracovat, v minimální variantě je potřebné zvládat denní převýšení asi 600 m a čas chůze okolo 6 hodin. Na trasách túr jsou turistické chaty s možností občerstvení.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Kappl (1300 m):
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/kappl
Silvretta Bielerhöhe (2030 m):
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/vorarlberg/silvretta-bielerhoehe-gaschurn-partenen
Innsbruck (580 m):
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/innsbruck/prognose/9-tage
V Alpách je nutné být připraven i v tomto období na jakékoliv počasí - déšť i chladno, ale může být také příjemné teplo. Možný rozsah denních teplot v horách cca 0 až 25 °C. V nejvyšších polohách (až 2950 m) narazíme na zbytky sněhu (žleby, chladné polohy, v blízkosti ledovců, ...). Teoreticky se může i v druhé polovině června a srpna ve vyšších polohách objevit čerstvý sníh.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě dostanete místní polopenzi. Výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Potraviny jsou v Rakousku zhruba 1,5-2x dražší než u nás. Ceny ostatního spotřebního zboží jsou srovnatelné s cenami v ČR. Cena jídla na chatách: pivo cca 4 €, hlavní jídlo 8-12 €, polévka od cca 4 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, v obcích (Kappl) je možnost v obchodech platba kartou či výběr z bankomatu, na horských chatách však kartou platit nelze.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Kompass 41 Silvretta, Verwallgruppe 1 : 50 000
Alternativně:
• Freytag & Berndt WK 374 Montafon-Silvretta 1:50 000
• Freytag & Berndt WK 254 Landeck, Reschenpass, Samnaungruppe, Paznaun 1:50 000
Co se týče knižních průvodců, lze narazit na info o Silvrettě a Verwallských Alpách v některých obecných průvodcích po Rakouských Alpách.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde:
https://drive.google.com/file/d/0B2VM5fIXUnjyMVhNVWVCbUJNWjg/view?usp=sharing
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme sbalit si věci potřebné na 3. až 6. den a na ubytování do cestovní tašky a věci potřebné na túru druhého dne (oblečení, svačina) do menšího batohu, se kterým absolvujete jednotlivé túry. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 30 l na túry (výhodný batoh s hydrovakem - Camelbag, ale určitě není podmínkou).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky…
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení do hostelu a na nocleh, plavky, plavecká čepice a případně brýle. Boty: Kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, do hotelu, na přezutí po túře).
Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu. Vezměte si jídlo na snídani na 2. den po příjezdu do Rakouska. Polopenze začíná až večeří. Přes den na túry je dobré mít vlastní jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na většině túr je možné využít pohostinnosti místních horských chat. Na hotelu je pitná voda. Pivo si můžete koupit v autobuse a v místě ubytování. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.