Informace k zájezdu
Škola via ferrata - Solná komora

Úvodní stránka zájezdu Škola via ferrata - Solná komora ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Ferraty, Víkendovky, Kurzy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Dle klasifikace náročnosti via ferrat A-E (A-nejlehčí, E-nejtěžší) se jedná převážně o náročnosti A, B a C. Program není fyzicky příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v horském terénu a na skalách. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice účastníků a absence strachu z výšek. První den nás čekají dvě středně náročné ferraty, na kterých strávíme celkem cca 6 hodin s převýšením 400 m ve výstupu i v sestupu. Druhý den činí průměrná délka programu v terénu 6 hodin, maximální převýšení během dne je 600 m ve výstupu i v sestupu. Během zájezdu budeme využívat vlastní dopravu nebo dopravu s průvodcem (za příplatek). V sobotu pojedeme auty asi 25 km z Bad Goseirn k obci Gosau-Hintertal, kde absolvujeme celodenní program, v podvečer se vrátíme zpět na ubytování. V neděli ráno po sbalení věcí přejedeme auty k obci St. Lorenz, odkud vyrazíme na půldenní program. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou účasti je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v alpském spolku Alpenverein s celoročním pojištěním a slevou na spolkových alpských chatách.

POČASÍ

http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/oberoesterreich/bad-goisern (Bad Goisern)
Počítejte s horským počasím, nepodceňte teplé, nepromokavé oblečení a kvalitní obutí. Jedná se o ferraty v relativně nižších polohách bez sněhové pokrývky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vzhledem k zahrnuté polopenzi mohou být vaše výdaje na místě minimální. Párkrát je možné zajít do restaurace na jídlo či pití, ceny v restauracích jsou každopádně minimálně 2x vyšší než u nás. Možným výdajem je lanovka od Gosausee ke Gablonzer Hütte v ceně 13 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu 40-50 € dle uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na zájezdu není možnost oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, rovněž v obchodech v Bad Goisernu, kde je možné vybrání hotovosti z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000
• Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000
• Freytag & Berndt: WK 282 Attersee, Traunsee, Hollengebirge, Mondsee, Wolfgangsee 1 : 50 000
• Freytag & Berndt: WK 5282 Attersee, Mondsee, Wolfgangsee 1 : 35 000
Nejvíce informací o ferratách v oblasti získáte na internetu - nejkvalitněji např. na http://www.bergsteigen.com/ (německy).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnou zde: Mapy Solná komora
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Do batohu si sbalte věci na túru prvního dne. Věci nutné k nocování a pro túru druhého dne si budete moci nechat v automobilu, se kterým je poté možné parkovat přímo u ubytování.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 30 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání ), povinná výzbroj a výstroj na zajištěné cesty via ferrata (zahrnutá v ceně zájezdu).
Doporučené vybavení: Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, doporučené vybavení na via ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, …), „šusťák" (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh). Boty: kvalitní „rozchozené“ boty do hor nebo lehčí trekovky, na které jste zvyklí. Boty je vhodné před odjezdem dobře naimpregnovat. Vezměte si i jiné lehké boty - např. sandály (páskáče - aby si nohy po celodenní túře odpočinuly).
Strava: Přes den na túře si můžeme zajít na oběd nebo se občerstvit v některé z chat cestou. Sobotní večeři a nedělní snídaně je v ceně zájezdu. Jinak je možné vlastní stravování. S sebou si vezměte láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby.
Návrh jídla (pro inspiraci): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, sušené ovoce, kondenzované mléko v tubě, čokolády, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, slivovice.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Zapůjčení povinného vybavení je zahrnuto v ceně. Veškeré součásti vybavení jsou univerzálně seřiditelné. Vybavení vám bude předáno po příjezdu na místo. Pokud máte vlastní, určitě vezměte s sebou.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

Povinné vybavení od nás dostanete zapůjčené jako VIA FERRATA KOMPLET. Lze si zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou jeho součástí.
Rukavice - doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Michal Lollok - Ferraty Solné komory 2009, Fotky Alpy solné komory 2009, Jiří Kapounek 2009 - Mein Land klettersteig, Lano artistovo, Leadership klettersteig, Ewige Wand klettersteig, Postalklamm klettersteig.

Video ze zájezdu Ferraty Solné komory 2016 natočili Michal Štěpánek, Robert Ohlídal a Štěpán Rusek, sestříhala Monča Bezuchová: