Informace k zájezdu
Skotsko na kole - letecky

Úvodní stránka zájezdu Skotsko na kole - letecky ( Velká Británie, Skotsko, Evropa letecky, Cykloturistika, Letecké zájezdy, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Denně nás čeká 30-65 km s průměrným převýšením 700 m. Budeme se pohybovat po zpevněných šotolinových a terénních cestách a asfaltových silnicích, proto je zájezd vhodný pro horská a crossová kola. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit či vynechat a nahradit vlastním programem. Vzhledem k přítomnosti technicky náročnějších pasáží je kvůli bezpečnosti doporučeno na etapách mít cyklistickou helmu, která jinak ve Velké Británii není povinná. Pro případný pěší výstup na nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis (1344 m) je nutná pevná obuv.

Doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

Bezpečnostní upozornění: Ve Velké Británii platí zákaz nošení nožů - povoleny jsou pouze zavírací nože s čepelí do 7,5 cm, které nelze otevřít prsty jedné ruky nebo švihem. Nože s čepelí delší než 7,5 cm nechte určitě doma.

LETECKÁ VARIANTA

Cena za letenku i za podpalubní zavazadlo platí při včasném přihlášení. V případě navýšení cen letenek na trhu (zpravidla při pozdějším nákupu letenek) může být cena vyšší, než je uvedena, v tomto případě vás budeme kontaktovat. Doporučujeme přihlásit se na leteckou variantu zájezdu s co největším časovým předstihem.
Svá zavazadla včetně kola si můžete zdarma naložit 1. den zájezdu při odjezdu autobusu na uvedených nástupních místech a vyzvednout na stejných místech 14. den zájezdu, nebo si je můžete vzít s sebou do letadla jako podpalubní zavazadlo (max. 20 kg, kolo za příplatek).
Tam i zpět se letí přímým letem Praha-Edinburgh, z letiště a na letiště v Edinburghu využijete taxi.
Při minimálním počtu 6 zájemců o leteckou dopravu vás bude doprovázet náš průvodce. V případě menšího zájmu bude let individuální.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na internetových stránkách:
http://www.accuweather.com/cs/gb/united-kingdom-weather nebo http://www.bbc.com/weather/, na stránkách stačí do vyhledávače zadat konkrétní místo z našeho programu.
Skotsko se nachází v mírném podnebném pásu. Protože leží na ostrově, je velmi ovlivněno okolním oceánem a Golfským proudem, výkyvy teplot během roku tedy nejsou tak výrazné a jedná se o jedno z území s nejvyšším ročním úhrnem srážek v Evropě. Počasí je výrazně proměnlivější než u nás, Skoti rádi s nadsázkou říkají, že za 1 hodinu se mohou ve Skotsku vystřídat všechna roční období. Teploty se mohou pohybovat dle konkrétního místa mezi 5-25°C.
Skotské hory a kopce sice nedosahují závratných nadmořských výšek, přesto je k nim ale potřeba přistupovat s respektem. Zvraty v počasí mohou být velmi náhlé, je vždy potřeba být připraven na náhlý příchod mlhy, silného deště či prudkého větru.
Nezapomeňte na teplé spacáky, teplé spodní prádlo a bytelný stan. Nepodceňte oblečení - je potřeba se připravit na to, že nás na kole potká zima a déšť. Při teplém počasí je dobré mít s sebou opalovací krém.
Skotskou specialitou jsou v létě také hejna mušek - midges. Nezapomeňte si tedy přibalit kvalitní repelent, ke zvážení je i moskytiéra.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny ve Skotsku jsou vyšší než průměr EU. Při nákupech v supermarketu se však lze při pečlivém výběru a nákupu ve slevách přiblížit cenám v ČR.
Výměna peněz: Ve Skotsku je oficiální měnou britská libra (£ - pound), která se dělí na 100 pencí (p - penny). Skotské banky vydávají i skotské libry, se kterými se ve Skotsku samozřejmě platí bez problémů, nicméně po návratu do ČR je může být těžké směnit. Na útratu v Amsterdamu budete potřebovat eura.
Peníze si směňte již v ČR. Platit se dá často i platební kartou nebo využít výběru z bankomatu (Fort William 6.-8. den, Aviemore 10. den, Edinburgh 11. den)
Výše doporučeného obnosu záleží na možnostech využití fakultativních vstupů, např. Muzeum Vincenta van Gogha - 19 €, Dům Anny Frankové - 10 €, Melrose Abbey £6, palírna whiskey ve Fort William od £5, vyjížďka po Loch Ness od £14, Edinburgh Castle cca £18.50.
Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi £50+20€ jako krizovou rezervu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a průvodce:
• Průvodce: Skotsko, Lonely Planet, vydáno 2011, nakl. Svojtka & Co. s.r.o.
• Průvodce: Skotsko, Rough Guides, vydáno 2012, nakl. Jota
• Loch Lomond & Inveraray map 1 : 50 000 - OS Landranger 56
• Map of Ben Nevis a Fort William & Glen Coe 1 : 50 000- OS 41
• Mallaig & Glenfinnan 1 : 50 000 - OS 40

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde:
https://drive.google.com/open?id=0B2VM5fIXUnjyVGotTnZ4aklLbUU
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Občas bude potřeba poponést vaše věci při ubytovávání v kempech kousek od autobusu, doporučujeme sbalit vaše věci do odolné cestovní tašky, popřípadě kufru na kolečkách nebo velkého batohu. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, kartička pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), kolo, cyklistická helma, stan, spacák (i u chatkové varianty), karimatku, jídelní misku, lžíci a hrníček na pití.
Doporučené vybavení: Adaptér do zásuvky, moskytiéra a repelent (doporučujeme koupit na místě v prvním kempu), malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo, crossové kolo
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky. Cyklobrašny nebo nějakou kapsičku na kolo nebo batůžek. Průvodci jsou dostatečně technicky vybavení pro drobnější opravy, ale nemohou celý zájezd opravovat vaše kola, proto si svá kola před cestou nechte zkontrolovat v odborném servisu.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. V případě zájmu o výstup na Ben Nevis pevné trekové boty nebo pohorky. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ psího počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička,…), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky. Pevnou obuv a vhodné vybavení (hůlky) na volitelné túry na ledovec Glittertind a při Besseggen treku po hřebeni nad jezerem Gjende.
Strava: Misku, lžíci či příbor, hrníček na pití, utěrku. Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, … V každém případě vsaďte raději na prevenci než na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Markéta Machalková - Skotsko na kole 2017.