Skotsko na kole - letecky

Cyklistika v zemi kiltů, whisky, "Nessie" a nádherné přírody

Skotsko - rázovitá kopcovitá země oddělená od Anglie Hadrianovým valem, pro kterou jsou typická nejen hluboká tajemná jezera v čele s legendárním Loch Ness a jeho "Nessie" či nekonečná vřesoviště, ale také majestátní hory, jízda vlevo a kilty. Mezi jeho dědictví také patří světoznámá skotská whisky, bohatý folklór, středověké hrady, upravené vesničky i technologické zázraky v lodní a železniční dopravě. Vše je korunováno klenotem mezi městy - krásným Edinburghem. Zájezd do Skotska vám v poznávání zmíněného pomůže. Tato země nám ukáže jak svoji nádhernou prosluněnou tvář, tak tvář zataženou a pochmurnou, která nádherné skotské krajině dodává zvláštní, jinde nepoznanou dramatičnost.

Navštívíme národní park okolo největšího skotského jezera Loch Lomond, přilehlé skalnaté vrcholy Arrocharských Alp a nezapomenutelné údolí Glen Coe nebo mýtické jezero Loch Ness. Projedeme podél celého Kaledonského kanálu, který propojuje Severní moře s Atlantským oceánem a proslavil se soustavou zdymadel, známou jako "Neptune's Staircase". Od cyklistiky si odpočineme výstupem na nejvyšší horu Velké Británie, Ben Nevis (1344 m). Nezapomeneme ani na díla vytvořená rukou člověka, ať už filmem proslavený železniční viadukt Glenfinnan nebo palírnu whisky ve Fort William. Ohromující kráse národního parku Cairngorms s jeho až arktickou faunou a flórou zdatně sekundují neméně nádherná, tichá a průzračná jezera zasazená do hlubokých údolí - Loch Morlich, Loch Graten a An Lochan Uaine. Na závěr si prohlédneme kulturní centrum Skotska, Edinburgh se strmými uličkami, středověkým hradem i skalnatým pahorkem Arthur’s Seat.

Čekají nás jednodenní cykloetapy dlouhé průměrně 55 km s převýšením 700 m. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit či vynechat a nahradit vlastním programem. Nocujeme v kempech ve vlastních stanech nebo za příplatek v chatkách či mobilhomech. Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava na místě a ubytování je společné s pěším zájezdem Nejhezčí hory Skotska, k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat. Pokud chcete ušetřit za letenku, můžete jet na zájezd Skotsko na kole autobusem s návštěvou Amsterdamu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy, přílet do Edinburghu, přesun rezervovaným taxi do Melrose (cca 1 hod), setkání s autobusovou skupinou a další program již společný. Monumentální Melrose Abbey, jedna z nejkrásnějších zřícenin katedrál v Evropě. Přejezd do oblasti Loch Lomond.
 • 2. den: Okruh přes hřebeny okolo skalnatých vrcholků Cobbleru. Nádherným, typicky skotským parkem Ardgartan a nakonec po břehu největšího skotského jezera Loch Lomond až do kempu. (↔  60 km, ↑ 1300 m, ↓ 1200 m)
 • 3. den: Průjezd nejhezčím skotským údolím Glen Coe a ve stopách nejznámější dálkové turistické trasy West Highland Way strhující přejezd přilehlého hřebenu do Fort William. (↔ 50 km, ↑ 900 m, ↓ 1100 m)
 • 4. den: Kolem Loch Linhe a Loch Eil k viaduktu Glenfinnan (↔ 65 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Alternativně po pobřeží Atlantiku a přes vnitrozemí do zapadlé vesnice Polloch, náročnější výjezd na hřeben a zasloužený sjezd až na břeh jezera Loch Shield. Odtud k monumentálnímu, Harry Potterem proslavenému železničnímu viaduktu Glenfinnan s možností vidět parní lokomotivu "The Jacobite" (↔  85 km, ↑  1000 m, ↓  1000 m).
 • 5. den: Výstup na nejvyšší vrchol Velké Británie, Ben Nevis (1344 m) kolem horského jezera Loch Meall an t-Suidhe (8-9 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1350 m). Alternativně odpočinková cyklistická etapa k druhému nejvyššímu vodopádu Skotska Steall Falls spojenou s návštěvou palírny Ben Nevis a městečka Fort William (↔ 30 km,↑ 250 m,↓ 250 m).
 • 6. den: Z Fort William po Great Glen Way okolo soustavy zdymadel Neptune's Staircase, dál po břehu jezera Loch Lochy a Kaledonského kanálu k legendárnímu jezeru s mýtickou příšerou Loch Ness (↔  50 km, ↑  500 m, ↓  500 m). Přejezd do NP Cairngorms.
 • 7. den: Výjezd na hřeben s měsíční krajinou, nezapomenutelné výhledy do okolí, a divokým údolím až do města Aviemore, hlavního centra oblasti. (↔  60 km, ↑  900 m, ↓  900 m)
 • 8. den: Okružní jízda okolo tajemných, tichých a průzračně čistých jezer Loch Morlich, An Lochan Uaine a Loch Garten a voňavými borovicovými lesy až na Ryvoan Pass s neopakovatelnými výhledy na NP Cairngorms. (↔  45 km, ↑  250 m, ↓  250 m)
 • 9. den: Přejezd do Edinburghu, města festivalů a jedné z nejkrásnějších světových metropolí. Individuální prohlídka starého města s možností výstupu na zelený pahorek Arthur’s Seat s neobyčejným kruhovým výhledem. Edinburghský hrad, galerie, různorodá muzea. Alternativně výjezd na hřeben nedalekého pohoří Pentland Hills s výhledem na Edinburgh a jeho okolí v záři zapadajícího slunce. (↔ 50 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
 • 10. den: Přesun rezervovaným taxi z kempu na letiště, odlet do Prahy.

Ubytování a nocování

2x v kempu v NP Loch Lomond a Trossachs, 3x v kempu u Fort William, 3x v kempu v NP Cairngorms a 1x v kempu u Edinburghu. Nabízíme dvě varianty ubytování v kempu - ve vlastním stanu nebo v chatkách za příplatek 3400 Kč/os. V kempech je vždy k dispozici tekoucí teplá i studená pitná voda, sušárna, za příplatek možnost praní prádla. Ve všech kempech je obchůdek s možností dokoupení základních potravin. Varianta s ubytováním pod střechou je ve 4lůžkových dřevěných chatkách nebo obytných karavanech, jen v NP Cairngorms se spí ve větší chatě pro 17 osob s maximálně 4lůžkovými pokoji (na jednu noc v kempu Drummohr v Edinburghu je třeba mít s sebou spacák). Ve všech ubytováních je zdarma nebo za poplatek cca £5 k dispozici wifi. Svůj zájem o ubytování v chatkách/obytných karavanech uveďte již v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 1. den večeří (1. večeře formou balíčku) a končí 10. den snídaní. V Edinburghu 9. den zájezdu vyměníme večeři za oběd, abychom měli více času na prohlídku města. Potraviny je během většiny dní možné dokoupit v supermarketech. Ceny potravin jsou vyšší než u nás (chléb a další pečivo £1, balená voda £1,2, láhev vína od £7). V restauracích je ještě dráž (káva £2,5-3, pivo £4-5, Coca-Cola £1,2 a jídlo od £12). Fish and chips a podobné jídlo ve stáncích stojí £6-9.

Další informace k zájezdu

Zavazadla a kolo do autobusu/do letadla:
Svá zavazadla si můžete zdarma naložit 1. den autobusové varianty zájezdu autobusem při odjezdu autobusu na nástupních místech Brno, Praha-Opatov, Ústí nad Labem a vyzvednout na stejných místech 14. den autobusového zájezdu. V případě zájmu o tuto variantu do poznámky v přihlášce uveďte, na kterém nástupním místě zavazadlo do autobusu naložíte.
Nebo si zavazadla můžete vzít s sebou do letadla. Příruční zavazadlo do 8 kg je v ceně letenky. Odbavené podpalubní zavazadlo je za přípletek 2400 Kč celkem za oba směry (max. 20 kg,). Svůj zájem o odbavené zavazadlo do letadla uveďte do poznámky v přihlášce.
Do letadla je též možné vzít si i vlastní kolo za příplatek 3300 Kč oba směry. Maximální hmotnost kola je 30 kg. Váš zájem uveďte do poznámky v přihlášce.

Doprava na místě: Z/Na letiště pronajatým taxi, dále autobusem společně se zájezdem Skotsko na kole autobusem a na vašem kole.

Vhodný typ kola: horské kolo, crossové kolo
Povrch: 40% šotolina, 30 % asfalt, 30% terén
Cyklistická přilba je doporučená.
Informace o přepravě kol na cyklovleku: přeprava kol

Cestovní formality: Pro cestu do Velké Británie je nutné mít platný cestovní pas. Velká Británie má s Českou republikou od roku 1990 zaveden bezvízový styk.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Bezpečnostní upozornění: Ve Velké Británii platí zákaz nošení nožů - povoleny jsou pouze zavírací nože s čepelí do 7,5 cm, které nelze otevřít prsty jedné ruky nebo švihem. Nože s čepelí delší než 7,5 cm nechte určitě doma.

Skotsko na kole - letecky

Skotsko na kole - letecky

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Norsko na kole

Národní parky, jezera, divoké řeky

Nejhezčí hory Skotska - horská turistika (letecky)

Po divokých skotských munros a okolo mystických jezer

Holandsko na kole

Krajem sýrů, větrných mlýnů, dun a perfektních cyklostezek

Chorvatské národní parky na kole

Skalní města, vodopády, soutěsky a ostrovy Dalmácie