Informace k zájezdu
Nejhezčí hory Skotska

Úvodní stránka zájezdu Nejhezčí hory Skotska ( Velká Británie, Skotsko, Turistika horská, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Během zájezdu nás čekají túry o průměrné délce 8 hodin a převýšení 900-1300 m střídané odpočinkovějšími dny s túrami do 4 hodin a převýšením do 500 m. Některé dny je možné si vybrat mezi kratší (A) nebo delší (B) variantou programu nebo túru úplně vynechat a zvolit si individuální program. Budeme se pohybovat po značených i neznačených cestách, nejčastěji horských pěšinách, v kamenitém, ale i bažinato-travnatém terénu. Mnohdy nás čekají strmé výstupy do sedel nebo na exponované hřebeny skotských hor. Na náročnosti jednotlivých výletů se nemalou měrou podílí i počasí. Přestože skotské hory nedosahují přílišných nadmořských výšek, počasí zde může být nevyzpytatelné. Je potřeba počítat s možností nízkých teplot, častým a intenzivním deštěm a silným větrem. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, v němž budeme mít uloženy aktuálně nepotřebné věci.

Bezpečnostní upozornění: Ve Velké Británii platí zákaz nošení nožů - povoleny jsou pouze zavírací nože s čepelí do 7,5 cm, které nelze otevřít prsty jedné ruky nebo švihem. Nože s čepelí delší než 7,5 cm nechte určitě doma.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na internetových stránkách:
http://www.accuweather.com/cs/gb/united-kingdom-weather nebo http://www.bbc.com/weather/, na stránkách stačí do vyhledávače zadat konkrétní místo z našeho programu.
Skotsko se nachází v mírném podnebném pásu. Protože leží na ostrově, je velmi ovlivněno okolním oceánem a Golfským proudem, výkyvy teplot během roku tedy nejsou tak výrazné a jedná se o jedno z území s nejvyšším ročním úhrnem srážek v Evropě. Počasí je výrazně proměnlivější než u nás, Skoti rádi s nadsázkou říkají, že za 1 hodinu se mohou ve Skotsku vystřídat všechna roční období. Teploty se mohou pohybovat dle konkrétního místa mezi 5-25°C.
Skotské hory a kopce sice nedosahují závratných nadmořských výšek, přesto je k nim ale potřeba přistupovat s respektem. Zvraty v počasí mohou být velmi náhlé, je vždy potřeba být připraven na náhlý příchod mlhy, silného deště či prudkého větru.
Nezapomeňte na teplé spacáky, teplé spodní prádlo a bytelný stan. Rukavice, zimní čepice a návleky jsou běžnou potřebou v každých horách i v letním období. Při teplém počasí je dobré mít s sebou opalovací krém.
Skotskou specialitou jsou v létě také hejna mušek - midges. Nezapomeňte si tedy přibalit kvalitní repelent, ke zvážení je i moskytiéra. Repelenty a moskytiéry je možné koupit v obchůdku v prvním kempu. Místní ochranné prostředky bývají často o poznání účinnější než ty, které koupíme u nás. O aktuálním výskytu midges se můžete informovat zde: https://www.smidgeup.com/midge-forecast/.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny ve Skotsku jsou vyšší než je průměr EU. Při nákupech v supermarketu se však lze při pečlivém výběru a nákupu ve slevách přiblížit cenám v ČR.
Výměna peněz:Ve Skotsku je oficiální měnou britská libra (£-pound), která se dělí na 100 pencí (p-penny). Skotské banky vydávají i skotské libry, se kterými se ve Skotsku samozřejmě platí bez problémů, nicméně po návratu do ČR je může být těžké směnit. Na útratu v Amsterdamu budete potřebovat eura. Peníze si směňte již v ČR. Platit se dá často i platební kartou nebo využít výběru z bankomatu (Fort William 6.-8. den, Aviemore 10. den, Edinburgh 11. den) Výše doporučeného obnosu záleží na možnostech využití fakultativních vstupů, např. Muzeum Vincenta van Gogha - 19 €, Dům Anny Frankové - 10,50 €, Melrose Abbey £6, palírna whiskey ve Fort William £5 - £18, vyjížďka po Loch Ness od £15, Edinburgh Castle cca £19.50. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi £50+20€ jako krizovou rezervu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a průvodce:
• Cairn Gorm & Aviemore 1:25000 OS #403
• Glen Coe / Glen Etive 1:25.000 turistická mapa OS #384
• Ben Nevis & Fort William 1:25000 mapa OS #392
• Loch Lomond North 1:25000 turistická mapa OS #364
• Průvodce: Skotsko, Lonely Planet, vydáno 2011, nakl. Svojtka & Co. s.r.o.
• Průvodce: Skotsko, Rough Guides, vydáno 2012, nakl. Jota

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde:
https://drive.google.com/open?id=0B2VM5fIXUnjyVGotTnZ4aklLbUU
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Občas bude potřeba poponést vaše věci při ubytovávání v kempech kousek od autobusu, doporučujeme sbalit vaše věci do odolné cestovní tašky, popřípadě kufru na kolečkách nebo velkého batohu. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, kartičku zahraničního cestovního pojištění a kartičku pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, stan, spacák (i u chatkové varianty), karimatku, kvalitní oblečení do přírody, repelent, kvalitní obuv do hor, malý batoh na jednodenní túry, jídelní misku, lžíci a hrníček na pití.
Doporučené vybavení: Adaptér do zásuvky, moskytiéra a repelent (doporučujeme koupit na místě v prvním kempu), teleskopické hole, hygienické potřeby, opalovací krém s UV filtrem, sluneční brýle do hor kategorie 3 a vyšší, světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, pláštěnku na batoh apod.
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty do hor nebo lehčí pohory, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1 . vrstva termoprádlo, 2 . a 3 . vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, atd., 4 . vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice/klobouk, rukavice, pláštěnku.
Strava: Misku, lžíci či příbor, hrníček na pití, utěrku, docpávací jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu,...)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

David Hainall - Skotsko 2018, Skotsko 2018 - video.