Nejhezčí hory Skotska - horská turistika (letecky)

Po divokých skotských munros a okolo mystických jezer

Za Hadrianovým valem, oddělujícím Anglii od drsného severu, leží Skotsko, země hlubokých jezer, nejlepší whisky, nekonečných vřesovišť, měsíční krajiny náhorních plošin a především úchvatných hor. Nad rozlehlou modří desítek vodních ploch se tyčí téměř 300 munros, tedy vrcholů vyšších než 900 m. Najdeme zde i středověké hrady, originální architekturu a upravené vesničky. To vše korunované klenotem mezi městy, krásným Edinburghem. Fascinující země, ze které odjíždíte s dudáckou znělkou Scotland the Brave v hlavě, nikoho nezklame.

Navštívíme národní park okolo největšího skotského jezera Loch Lomond a přilehlé skalnaté vrcholy Arrocharských Alp. Žádný výlet do Skotska by nebyl kompletní bez nezapomenutelného údolí Glen Coe nebo mýtického jezera Loch Ness. Kromě přírody nelze opomenout ani díla vytvořená rukou člověka, ať už známý železniční viadukt Glenfinnan, palírnu whisky nebo soustavu zdymadel Kaledonského kanálu. Pokoříme nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis (1344 m) i druhou nejvyšší horu Ben Macdui (1309 m) v Národním parku Cairngorms. Na závěr bude příležitost prohlédnout si Edinburgh s jeho křivolakými uličkami i neobvyklým pozůstatkem divoké přírody hned u centra - skalnatým pahorkem Arthur’s Seat.

Během jednodenních túr se budeme pohybovat nejčastěji po horských pěšinách, v kamenitém, ale i bažinato-travnatém terénu. Mnohdy nás čekají strmé výstupy do sedel nebo na exponované hřebeny hor. Délka jednotlivých výletů je průměrně 8 hodin i s přestávkami a s převýšením kolem 900-1300 m nahoru a totéž dolů. Delší túry jsou střídány odpočinkovějšími dny s túrami do 4 hodin a převýšením do 500 m nahoru a totéž dolů. U některých túr je možné si vybrat mezi dvěma variantami: jednodušší A a náročnější B. Je možné občas túru zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Spát budeme v hostelech a hotelech cestovatelského typu a stravovat se budeme převážně z vlastních zdrojů. Dopravovat se budeme po ostrově půjčenými auty. Pojedeme ve skupině do 8 cestovatelů na jedno auto, maximálně pak 2 auta, tedy do 16 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy, přílet do Edinburghu. Přejezd do oblasti Loch Lomond. Ubytování na jednu noc.
 • 2. den: NP Loch Lomond - Arrocharské Alpy: A: Vřesovým údolím na skalnaté vrcholky Cobbleru (884 m) a zpět po hřebenu (6-7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). B: Okružní túra dvěma hřebeny přes munro Beinn Narnain (926 m) na Cobbler (884 m) (7-8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). Ubytování na čtyři noci.
 • 3. den: Nejhezčí skotské údolí Glen Coe: Náročnější túra na jeho nejvyšší vrchol Bidean nam Bian (1150 m), poté úzkým hřebenem na strmé stěny vedlejšího vrcholu Stob Coire nan Lochan (1115 m). (8-9 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 4. den: Výhled na monumentální železniční viadukt Glenfinnan známý z filmu Harry Potter. Možnost spatřit parní lokomotivu The Jacobite. K opuštěné vesnici Peanmeanach Village ležící u písečné pláže a rozbouřeného severského moře. (4,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 5. den: Výstup na nejvyšší vrchol Velké Británie Ben Nevis (1344 m). Turistickou stezkou kolem horského jezera Loch Meall an t-Suidhe přímo na vrchol. (8-9 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
 • 6. den: Odpočinkový den. Prohlídka městečka Fort William, exkurze do palírny whisky Ben Nevis. Přejezd k Loch Ness, procházka okolo soustavy zdymadel Kaledonského kanálu s výhledy do okolí. Následný přejezd do oblasti Cairngorms. Ubytování na 3 noci.
 • 7. den: NP Cairngorms: A: Malebnou skotskou krajinou z Glenmore kolem jezera An Lochan Uaine k útulně Ryvoan a výstup na vyhlídkový vrchol Meall a' Bhuachaille (810 m) (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). B: Z Glenmore kolem jezera An Lochan Uaine táhlý výstup na pyramidové munro Bynack More (1090 m) s fantastickými výhledy na nejvyšší vrcholy národního parku Cairngorms (7-8 hod, ↑ +750 m, ↓ +750 m).
 • 8. den: NP Cairngorms: Na druhý nejvyšší vrchol Velké Británie Ben Macdui (1309 m). Arktickou krajinou na rozlehlé vrcholové plato Ben Macdui, návrat po hlavním hřebenu pohoří Cairngorm až na jeho stejnojmenný vrchol (1245 m) a přes lyžařské středisko k autům (7-8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Prodloužená cesta zpět: z vrcholu Ben Macdui navíc okolo fascinujících jezer Loch Etchachan a Loch Avon v hlubokém horském zářezu. Možnost koupání pro otužilé. Poté zpět přes lyžařské středisko k autům (+2 hod, ↑ +600 m, ↓ +600 m).
 • 9. den: Přejezd do Edinburghu, kulturního centra Skotska. Individuální prohlídka starého města s možností výstupu na zelený pahorek Arthur’s Seat s neobyčejným kruhovým výhledem. Ubytování na jednu noc nedaleko Edinburghu.
 • 10. den: Odlet do Prahy.

Ubytování

9x na čtyřech různých místech po trase zájezdu v hostelech a hotelech cestovatelského typu:

 • 1x v menších 2lůžkových pokojích s vlastní koupelnou. Hotel je bez kuchyňky, v ceně ubytování je snídaně. Na pokojích jsou varné konvice.
 • 4x v penzionu ve 4lůžkových pokojích s palandami a se sdílenou koupelnou. Na ubytování je společná vybavená kuchyňka. Obchod a restaurace jsou cca 200 metrů od penzionu.
 • 3x v hostelu ve 2-4lůžkových pokojích se sdílenou koupelnou, v ceně ubytování jsou 3 snídaně. Na ubytování je společná vybavená kuchyňka s jídelnou.
 • 1x v hotelu ve 2lůžkových pokojích s vlastní koupelnou. Hotel je bez kuchyňky. Na pokojích jsou varné konvice.

WiFi je na všech ubytováních zdarma. Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji.

Stravování

Na dvou místech (viz výše) dostaneme snídaně. Na ubytováních (nebo v blízkém okolí) je možné se najíst v místních restauracích, občas bude příležitost se zastavit i v hospůdce nebo bufetu po cestě z treku. Vlastní vaření na ubytování je možné na některých místech ve společné vybavené kuchyňce. Na túry si vezmete studený oběd/svačinu. Zásoby budeme dokupovat po trase zájezdu v obchodech a supermarketech. Ceny potravin v supermarketech jsou zhruba o 30 % vyšší než v Česku, v bufetech typu "fish & chips" se dá najíst za podobné ceny jako u nás, v restauraci si připlatíte až 2x více než u nás. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje. Na spoustě míst ve Skotsku je voda pitná. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty.

Cestovní formality: Pro tuto cestu je nutný cestovní pas. Doklad musí být platný minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Velké Británie, nejlépe ještě 6 měsíců poté.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Nejhezčí hory Skotska - horská turistika (letecky)

Nejhezčí hory Skotska - horská turistika (letecky)

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Arménie - horská turistika ve stínu Araratu

Rozkvetlé horské louky, malebné kláštery a nejvyšší vrcholy Arménie

La Gomera a La Palma - horská turistika

Dobrodružné Kanárské ostrovy, sopky a hvězdy (Španělsko)

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Gruzie - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce na Kavkaze

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách