Skotsko - horská turistika (letecky)

Po divokých skotských munros a okolo mystických jezer (Velká Británie)

Za Hadrianovým valem, oddělujícím Anglii od drsného severu, leží Skotsko, země hlubokých jezer, nejlepší whisky, nekonečných vřesovišť, měsíční krajiny náhorních plošin a především úchvatných hor. Nad rozlehlou modří desítek vodních ploch se tyčí téměř 300 munros, tedy vrcholů vyšších než 900 m. Najdeme zde i středověké hrady, originální architekturu a upravené vesničky. To vše korunované klenotem mezi městy, krásným Edinburghem. Fascinující země, ze které odjíždíte s dudáckou znělkou Scotland the Brave v hlavě, nikoho nezklame.

Navštívíme národní park okolo největšího skotského jezera Loch Lomond a přilehlé skalnaté vrcholy Arrocharských Alp. Žádný výlet do Skotska by nebyl kompletní bez nezapomenutelného údolí Glen Coe nebo mýtického jezera Loch Ness. Kromě přírody nelze opomenout ani díla vytvořená rukou člověka, ať už známý železniční viadukt Glenfinnan, palírnu whisky nebo soustavu zdymadel Kaledonského kanálu. Pokoříme nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis (1344 m) i druhou nejvyšší horu Ben Macdui (1309 m) v Národním parku Cairngorms. Na závěr bude příležitost prohlédnout si Edinburgh s jeho křivolakými uličkami i neobvyklým pozůstatkem divoké přírody hned u centra - skalnatým pahorkem Arthur’s Seat.

Během jednodenních túr se budeme pohybovat nejčastěji po horských pěšinách, v kamenitém, ale i bažinato-travnatém terénu. Mnohdy nás čekají strmé výstupy do sedel nebo na exponované hřebeny hor. Délka jednotlivých výletů je průměrně 8 hodin i s přestávkami a s převýšením kolem 900-1300 m nahoru a totéž dolů. Delší túry jsou střídány odpočinkovějšími dny s túrami do 4 hodin a převýšením do 500 m nahoru a totéž dolů. U některých túr je možné si vybrat mezi dvěma variantami: jednodušší A a náročnější B (náročnost podrobněji). Některé túry je možné zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Spát budeme v hostelech a hotelech cestovatelského typu a stravovat se budeme převážně z vlastních zdrojů. Na místě se budeme dopravovat půjčenými minivany. Pojedeme ve skupině do 8 cestovatelů na jeden minivan, maximálně pak 2 auta - 16 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy, přílet do Edinburghu. Přejezd do oblasti Loch Lomond, podle času příletu se zastávkami u hradu Midhope známého ze seriálu Cizinka (Castle Lallybroch) a hradu Doune, též známého ze seriálů Cizinka (Castle Leoch) nebo Hra o trůny. Ubytování na jednu noc.
 • 2. den: NP Loch Lomond - Arrocharské Alpy: A: Vřesovým údolím na skalnaté vrcholky Cobbleru (884 m) a zpět po hřebenu (6-7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). B: Okružní túra dvěma hřebeny přes munro Beinn Narnain (926 m) na Cobbler (884 m) (7-8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). Přejezd a ubytování na čtyři noci.
 • 3. den: Nejhezčí skotské údolí Glen Coe: Náročnější túra na jeho nejvyšší vrchol Bidean nam Bian (1150 m), poté úzkým hřebenem na strmé stěny vedlejšího vrcholu Stob Coire nan Lochan (1115 m). (8-9 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 4. den: Výhled na monumentální železniční viadukt Glenfinnan známý z filmu Harry Potter s možností spatřit parní lokomotivu The Jacobite (záleží na vypsaných časech odjezdů vlaku). K opuštěné vesnici Peanmeanach Village ležící u písečné pláže a rozbouřeného severského moře. (4,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 5. den: Výstup na nejvyšší vrchol Velké Británie Ben Nevis (1344 m). Turistickou stezkou kolem horského jezera Loch Meall an t-Suidhe přímo na vrchol. (8-9 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
 • 6. den: Odpočinkový den. Prohlídka městečka Fort William, exkurze do palírny whisky Ben Nevis. Přejezd k Loch Ness, procházka okolo soustavy zdymadel Kaledonského kanálu s výhledy do okolí. Následný přejezd do oblasti Cairngorms. Ubytování na 3 noci.
 • 7. den: A: Půvabným alpinským údolím Coire Ardair až na jeho konec k průzračnému jezeru Lochan a Choire ve skalním amfiteátru (4-5 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). B: Navíc dále úzkou skalní štěrbinou na munro Creag Meagaidh (1130 m). Zpět podél prudce padajících stěn s neskutečnými výhledy do údolí (+3-4 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Cestou zpět na ubytování zastávka u tajemného kruhu druidů Alvie Druid Circle.
 • 8. den: NP Cairngorms: Na druhý nejvyšší vrchol Velké Británie Ben Macdui (1309 m). Arktickou krajinou na rozlehlé vrcholové plato Ben Macdui, návrat po hlavním hřebenu pohoří Cairngorm až na jeho stejnojmenný vrchol (1245 m) a přes lyžařské středisko k autům (7-8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Prodloužená cesta zpět: z vrcholu Ben Macdui navíc okolo fascinujících jezer Loch Etchachan a Loch Avon v hlubokém horském zářezu. Možnost koupání pro otužilé. Poté zpět přes lyžařské středisko k autům (+2 hod, ↑ +600 m, ↓ +600 m).
 • 9. den: Přejezd do Edinburghu, kulturního centra Skotska. Individuální prohlídka starého města s možností výstupu na zelený pahorek Arthur’s Seat s neobyčejným kruhovým výhledem. Ubytování na jednu noc nedaleko Edinburghu.
 • 10. den: Odlet do Prahy.

Program dní může být i v závislosti na počasí upraven.

Ubytování

9x na čtyřech různých místech po trase zájezdu v jednoduchých hostelech a hotelech cestovatelského typu:

 • 1x v menších 2lůžkových pokojích s vlastní koupelnou. Hotel je bez kuchyňky, v ceně ubytování je snídaně. Na pokojích jsou varné konvice.
 • 4x v domech s několika ložnicemi, s postelemi po 2-4, a se sdílenými koupelnami. V každém domě je společná vybavená kuchyňka. Obchod a restaurace jsou v blízkém okolí.
 • 3x v hostelu ve 3-4lůžkových pokojích se sdílenou koupelnou, v ceně ubytování jsou 3 snídaně. Na ubytování je společná vybavená kuchyňka s jídelnou.
 • 1x v hotelu ve 2lůžkových pokojích s vlastní koupelnou. Hotel je bez kuchyňky. Na pokojích jsou varné konvice.

WiFi je na všech ubytováních zdarma. Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji.

Stravování

Na dvou místech (viz výše) dostaneme snídaně. Na ubytováních (nebo v blízkém okolí) je možné se najíst v místních restauracích, občas bude příležitost se zastavit i v hospůdce nebo bufetu po cestě z treku (místní menší hospůdky nejsou občas připravené na 18 lidí najednou, čeká se). Vlastní vaření na ubytování je možné na některých místech ve společné vybavené kuchyňce. Na túry si vezmete studený oběd/svačinu. Zásoby budeme dokupovat po trase zájezdu v obchodech a supermarketech. Ceny potravin v supermarketech jsou zhruba o 30 % vyšší než v Česku, v bufetech typu "fish & chips" se dá najíst za podobné ceny jako u nás, v restauraci si připlatíte až 2x více než u nás. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje. Na spoustě míst ve Skotsku je voda pitná. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými minivany pro 9 osob, které řídí průvodci (mezi ubytováními, i s ohledem na plánované trasy zájezdu, nás čeká několik časově delších přejezdů), počítejte proto s omezeným úložným prostorem pro vaše zavazadla (ne velké skořepinové kufry), abychom se všichni pohodlně vešli.

Cestovní formality: Pro tuto cestu je nutný cestovní pas. Doklad musí být platný minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Velké Británie, nejlépe ještě 6 měsíců poté.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Skotsko - horská turistika (letecky)

Skotsko - horská turistika (letecky)

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Lofoty - pohodová turistika

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)

La Gomera a La Palma - horská turistika

Dobrodružné Kanárské ostrovy, sopky a hvězdy (Španělsko)

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o skřítcích

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi