Informace k zájezdu
Solná komora

Úvodní stránka zájezdu Solná komora ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Turistika nenáročná, Víkendovky )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Během zájezdu nás čekají jednodenní pohodové túry spojené s prohlídkami místních pozoruhodností a turistických cílů. Ubytování je zajištěno v příjemném hostelu s polopenzí. Na túrách se dostaneme do nadmořské výšky až 2050 m, ve stoupáních si však vypomůžeme i lanovkami. Samotné túry nám zaberou asi 6-7 hod, vystoupáme a sestoupáme maximálně 900 m. Program je vhodný i pro zdatnější děti od cca 10 let. Díky velké atraktivitě tohoto území a rozvinuté turistické infrastruktuře je zde řada cílů pro individuální program. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, ve kterém bude možné si nechávat pro túru nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/oberoesterreich/hallstatt (Hallstatt)
Horské alpské počasí je dopředu těžko předvídatelné. Je třeba být připraven na cokoliv od chladna a deštiva po příjemné teplo, v letním termínu až horko, teplotně cca od 10 do 30 °C. Během túry na Donnerkogel můžeme narazit na sněhová pole.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vzhledem k zahrnuté polopenzi mohou být vaše výdaje na místě minimální. Párkrát je možné zajít do restaurace na jídlo či pití. V místě ubytování si můžete zakoupit kávu či čaj za 1 €, minerální vodu za 0,90 €, pivo za 1,80 €, láhev vína od cca 8 €. Ceny v restauracích jsou každopádně minimálně 2x vyšší než u nás. Větší výdaje budete mít za lanovku na Krippenstein (od 34 € za samotnou lanovku až za 51,20 € za al-inclusive ticket), lanovku ke Gablonzer Hütte (17 €), fakultativní návštěvu solných dolů (včetně lanovky 36 €), kostnice v Hallstattu (cca 2 €), případnou lanovku ze Salzbergu 11 € a návštěvu termálních lázní v Bad Ischl 20,50 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartu lze k platbě teoreticky využít v lepších restauracích či vybraných obchodech v Bad Goisern a Hallstattu. Dále lze kartou teoreticky platit při cestě tam a zpět na benzínkách. Vybírání hotovosti z bankomatů je možné v Bad Goisern a v Hallstattu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz )
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
• Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000
• Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps si můžete stáhnout zde: http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad. Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnou zde -Mapy Solná komora

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme sbalit si věci potřebné na 3. a 4. den a na ubytování do cestovní tašky a věci potřebné na túru druhého dne (oblečení, svačina) do menšího batohu, se kterým absolvujete jednotlivé túry. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh do 25 l.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa (viz kapitola Mapy a literatura), telefon vč. nabíječky, …
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení do hostelu a na nocleh, plavky. Boty: Kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, do hostelu, na přezutí po túře).
Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu. Vezměte si jídlo na snídani na 2. den po příjezdu do Rakouska. Polopenze začíná až večeří. Přes den na túry je dobré mít vlastní jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Některé dny je možné i využít pohostinnosti místních restaurací. Na hostelu je pitná voda. Pivo si můžete koupit v místě ubytování. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.