Informace k zájezdu
Nejhezčí hory Srbska

Úvodní stránka zájezdu Nejhezčí hory Srbska ( Srbsko, Balkán, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Program je určen milovníkům přírody a kultury, fotografům, botanikům-amatérům a všem, kdo rádi objevují překvapivé a zajímavé tváře cizích zemí. Budeme chodit na jednodenní výlety do podhorské a horské přírody a navštívíme řadu historických, kulturních i technických zajímavostí Srbska. Túry lze absolvovat pouze s malým batůžkem se svačinou, vodou a osobním vybavením. Čas denně strávený turistikou dosáhne obvykle 5-7 hodin včetně přestávek na focení a odpočinek s průměrným převýšením 500-800 m. Pohybovat se budeme převážně po lesních stezkách a pastvinách. Ve vrcholových partiích hor a na hřebenech se objevuje kamení, skalky a suť. Není nutné absolvovat celý naplánovaný program s průvodcem. Můžete se kdykoliv rozhodnout pro individuální vycházku či relaxaci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např na norském meteorologickém serveru https://www.yr.no/ nebo na https://www.accuweather.com/.
Do vyhledávacího okna stačí zadat konkrétní místo z našeho programu.
Letní počasí v Srbsku bývá podobné jako u nás. Sever země má spíše kontinentální klima, zatímco jih je více ovlivněn jadranským podnebím. Léto bývá v Srbsku obvykle teplé, suché a slunečné s teplotami kolem 20 - 25°C. Ve městech může být i tepleji. V horách ale musíme počítat i s velmi proměnlivým počasím, výrazně nižšími teplotami a vydatnými srážkami. V letních měsících se navíc mohou v odpoledních hodinách objevit bouřky z tepla. Je možné, že v červenci budou ještě v horách ležet zbytky sněhu. Doporučujeme se tedy připravit jak na teplé a slunné počasí, tak i opačný extrém.

MÍSTNÍ MĚNA

100 RSD (dinár) = 20,97 Kč (listopad 2023)
Oficiální srbskou měnou je srbský dinár, který se dále dělí na 100 para. Srbský dinár není u nás obvykle k sehnání. Na cestu si tedy vezměte Eura, která si na místě směníte za místní měnu. Bankomaty a směnárny jsou k dispozici v blízkosti obou našich ubytování. Platby kartou bývají možné ve větších obchodech s potravinami a v lepších restauracích. Ve stáncích s občerstvením a ve venkovských obchůdcích je potřeba mít místní měnu. Na venkově nejsou platby kartou nebo eury příliš rozšířené.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a cestopisné průvodce:

  • Trojan, P.: Srbsko. Freytag&Berndt Praha, 1. vyd. 2017
  • Kopaonik 1:40 000, Geokarta d.o.o.
  • Zlatibor - turistička karta i plan, Geokart d.o.o.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Bezcelně lze dovézt zboží pro osobní potřebu, a to v množství odpovídajícím době pobytu na území Srbska a účelu cesty. Povinná směna valut není vyžadována. Zakázán je dovoz omamných a psychotropních látek a jedů.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Srbsko je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Při diskuzích s místními je vhodné se spíše vyhýbat politickým tématům, zvláště pak problematice vztahů s Kosovem. Minulost i současnost je zatížena mnoha křivdami a každá ze stran má nějaké svoje pravdy.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Srbsku
Ambasada Republika Češke
Bulevar kralja Aleksandra 22, 11000 Belgrade
tel: +381 11 33 36 200
fax: +381 11 32 36 448
nouzová linka +381 63 218 616 (při volání v Srbsku 063 218 616)
email: belgrade@embassy.mzv.cz
web: http://www.mzv.cz/belgrade
provozní hodiny úřadu: po-čt: 07.30-16.15; pá 07.30-15:00
úřední hodiny KO pro veřejnost: po-čt: 09.00-11.30