Nejhezčí hory Srbska

Pohodová turistika v NP Đerdap, Ovčarsko-kablarské soutěsce, nad kaňonem řeky Uvac a v pohoří Zlatibor

Srbsko stále patří k turisticky méně objeveným a navštěvovaným balkánským zemím. Přesto zde najdeme nádherné zalesněné hory, povlovné travnaté hřebeny, hluboce zaříznuté kaňony, krasové jeskyně, rozlehlé pastviny, malebné horské vesničky a hluboko v horách i zapadlé salaše. Srbové jsou hrdým, svobodomyslným a životem v horách zoceleným národem, který má stále tendenci řídit dění v regionu. Toho, kdo se rozhodne pro tuto turisticky jen málo poznamenanou zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na které budete dlouho vzpomínat.

Turistický program zahájíme v NP Đerdap na srbsko-rumunském pomezí nad řekou Dunaj a v blízkosti českých vesnic v rumunském Banátu. Jeden den strávíme v rudonosných horách nedaleko hornického města Majdanpek a kromě jiného uvidíme skalní průrvu Valja Prerast a krasovou jeskyni s unikátní krápníkovou výzdobou Rajkova pećina. Dalekých výhledů na přirozeně meandrující říční toky si užijeme v oblasti Ovčarsko-kablarské soutěsky a z vyhlídek na kaňon řeky Uvac, kde nám nad hlavami budou kroužit supi bělohlaví. Projedeme se po unikátní železnici Šarganská osmica a ve filmovém skanzenu Drvengrad nahlédneme do duše geniálního režiséra Emira Kusturici. V krasovém a travnatém pohoří Zlatibor nás čekají 2 nádherné túry plné fantastických výhledů, včetně výstupu na Tornik (1496 m), nejvyšší vrchol pohoří.

Na túrách denně strávíme nejčastěji 5-7 hodin včetně přestávek, průměrné denní převýšení je 500-800 m (náročnost podrobněji). První dvě noci budeme ubytováni na hranicích NP Đerdap na srbsko-rumunském pomezí, dvě noci v Čačaku nedaleko Ovčarsko-kablarské soutěsky a 3 noci strávíme v apartmánech na Zlatiboru. Na všech místech ubytování dostaneme místní chutnou snídani podávanou formou bufetu. Na večeře si zajdeme do některé z mnoha restaurací nebo stánků nedaleko ubytování. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Srbsko na kole.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna, přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: NP Đerdap: Krátká zastávka u monumentálního hradu Golubac na břehu Dunaje. Výstup na Veliki Štrbac (768 m) s fantastickými výhledy na hluboce zaříznutou Kazanskou soutěsku, řeku Dunaj a oblast českých vesnic v rumunském Banátu (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Smluvní dopravou přejezd do městečka Kladovo, ubytování v hotelu na 2 noci.
 • 3. den: Návštěva krasové jeskyně Rajkova pećina s unikátní krápníkovou výzdobou. Z údolí říčky Šaška reka výstup k malebným kaskádám vodopádu Beli Izvorac. Túra kolem vrcholu Straža (541 m) k impozantní skalní Valja Prerast a návrat do údolí říčky Šaška reka. (4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 4. den: Z údolí řeky Mlava výstup na vrchol Mali Vukan (746 m) s nádhernými výhledy do údolí meandrující říčky Mlava (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Možnost prodloužení až na Veliki Vukan (825 m) (+1,5 hod, ↑ +150 m, ↓ +150 m). Přejezd do Čačaku a ubytování v hotelu na 2 noci.
 • 5. den: Ze dna Ovčarsko-kablarské soutěsky výstup kolem kostela Sv. Sávy schovaného pod skalním převisem na vrchol Kablar (885 m) s nádhernými výhledy na divoce meandrující řeku Západní Morava a bezmála 16 km dlouhý kaňon. Sestup kolem Planinarskeho domu a areálem monastýru Nikolje do lázeňského letoviska Ovčar Banja. (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 6. den: Odpočinkový den: přejezd busem přes město Užice do městečka Mokra Gora. Jízda unikátním výletním vláčkem po železnici Šarganska Osmica, která na necelých 16 km překonává 300 m převýšení, 22 tunelů a více než 5 mostů. Návštěva filmového Kusturicova skanzenu Drevengrad. Ubytování ve Zlatiboru na 3 noci.
 • 7. den: Mírně zvlněným terénem přes svébytné rustikální horské osady nad kaňon Uvac s úchvatnými meandry. Nezapomenutelné výhledy s kroužícími supy bělohlavými nad hlavou. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 8. den: Výstup na Tornik (1496 m), nejvyšší vrchol pohoří Zlatibor. (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • 9. den: Pohoří Zlatibor: Travnatými pláněmi kolem salaší a chatrčí výstup na vyhlídkový vrchol Čuker (1358 m) (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Odjezd do ČR, přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Přes Bratislavu návrat do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

2x v hotelu ve 2-3lůžkových pokojích ve městečku Kladovo , 2x v hotelu v Čačaku ve 2-4lůžkových pokojích a 3x ve 2-4lůžkových apartmánech ve Zlatiboru. Pokoje mají vlastní sociální zařízení a wifi připojení. V hotelu v Donji Milanovac je možnost využití bazénu, vířivky a různých masáží. Na Zlatiboru mají apartmány opět vlastní sociální zařízení, plně vybavenou kuchyňku a wifi připojení a jsou vzdáleny cca 20 minut chůze od centra. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC po celou dobu pobytu garantujeme za příplatek 800 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování jsou místní bohaté snídaně podávané formou bufetu. K dispozici bývá pečivo, cereálie, jogurt, ovoce, zelenina, šunka, sýry, vajíčka. Na večeře si zajdeme do některé z osvědčených restaurací v okolí našich ubytování. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás. Denně je možnost nákupu v obchodech.

Nejhezčí hory Srbska

Nejhezčí hory Srbska

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Prokleté hory

Turistika v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory a Albánie

Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului