Nejhezčí hory Srbska

Pohodová turistika v NP Kopaonik, pohoří Zlatibor a kláštery UNESCO

Srbsko stále patří k turisticky méně navštěvovaným balkánským zemím. Přesto zde najdeme nádherné zalesněné hory, povlovné travnaté hřebeny, kaňony, krasové jeskyně, rozlehlé pastviny, malebné horské vesničky a hluboko v horách i zapadlé salaše. Srbové jsou hrdým, svobodomyslným a životem v horách zoceleným národem, který má stále tendenci řídit dění v regionu. Toho, kdo se rozhodne pro tuto turisticky jen málo poznamenanou zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na které budete dlouho vzpomínat.

Turistický program zahájíme v NP Kopaonik přímo na srbsko-kosovském pomezí. Vystoupíme na nejvyšší vrchol NP Kopaonik Pančićev vrh (2017 m) a od základů kostelíčku Nebeské stolice přehlédneme jak kosovskou, tak i srbskou část národního parku. Nezapomenutelné výhledy nám poskytne vyhlídkový hřeben Kukavica. Po túrách si odpočineme při návštěvě dvou pravoslavných klášterů Sopočani a Đurđevi stupovi, které jsou zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Nevynecháme ani prohlídku orientálního města Novi Pazar plného křivolakých uliček a mešit. Při přejezdu do pohoří Zlatibor se projdeme nad úchvatnými meandry přehrady na řece Uvac a přitom si necháme nad hlavami kroužit supy bělohlavé. V krasovém a travnatém pohoří Zlatibor nás čekají tři nádherné túry plné fantastických výhledů.

Na túrách denně strávíme nejčastěji 5-7 hodin včetně přestávek, průměrné denní převýšení je 500-700 m, výjimečně pak 800 m. První tři noci budeme ubytováni v samém srdci NP Kopaonik v nadmořské výšce 1700 m. Další čtyři noci strávíme v apartmánech na Zlatiboru. Na obou místech dostaneme místní chutnou snídani. Na večeře si zajdeme do některé z mnoha restaurací nebo stánků nedaleko ubytování. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Srbsko na kole.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna, přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Kolem poledne příjezd do NP Kopaonik, ubytování. Výstup na Pančićev vrh (2017 m), nejvyšší vrchol NP Kopaonik. Dechberoucí výhled od základů kostela Nebeské stolice. (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
 • 3. den: Výstup na vyhlídkový hřeben Kukavica (1726 m). Prohlídka lázeňského letoviska Vrnjačka Banja s vyhlášeným Mostem lásky a lázeňskou kolonádou. (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 800 m)
 • 4. den: Autobusem ke dvěma pravoslavným klášterům Đurđevi stupovi a Sopočani (UNESCO). Návštěva svérázného města Novi Pazar s orientálními tržišti a mešitami.
 • 5. den: Mírně zvlněným terénem přes svébytné rustikální horské osady nad kaňon Uvac s úchvatnými meandry. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 6. den: Pohoří Zlatibor: Travnatými pláněmi kolem salaší a chatrčí výstup na vyhlídkový vrchol Čuker (1358 m). (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
 • 7. den: Výstup na Tornik (1496 m), nejvyšší vrchol pohoří Zlatibor. (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • 8. den: Výstup na mohutný a částečně zalesněný vyhlídkový vrchol Šišatovac (1231 m) (6-7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Alternativně prohlídka unikátní železniční trati zvané Šarganska osmica.
 • 9. den: Pěší prohlídka Bělehradu s monumentální pevností Kalemegdan a svébytnou atmosférou rozvíjejícího se historického města. Odjezd do ČR, přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Přes Bratislavu návrat do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v hotelu ve 2-3lůžkových a 4x ve 2-4lůžkových apartmánech ve Zlatiboru. Na Kopaoniku spíme v nadmořské výšce 1700 m v samém srdci NP Kopaonik. Pokoje mají vlastní sociální zařízení a wifi připojení. V hotelu je možnost využít bazénu, vířivky a různých masáží. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Na Zlatiboru mají apartmány opět vlastní sociální zařízení, plně vybavenou kuchyňku a wifi připojení a jsou vzdáleny cca 20 minut chůze od centra. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování jsou místní bohaté snídaně podávané formou bufetu. K dispozici bývá pečivo, cereálie, jogurt, ovoce, zelenina, šunka, sýry, vajíčka. Na večeře si zajdeme do některé z osvědčených restaurací v okolí našich ubytování. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás. Denně je možnost nákupu v obchodech.

Nejhezčí hory Srbska

Nejhezčí hory Srbska

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Krásy Černé Hory

Pohodová turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului

Prokleté hory

Turistika v opuštěných horách na hranicích Černé Hory a Albánie