Nejhezčí hory Srbska

Pohodová turistika v NP Kopaonik, pohoří Zlatibor a kláštery UNESCO

Srbsko stále patří k turisticky méně navštěvovaným balkánským zemím. Přesto zde najdeme nádherné zalesněné hory, povlovné travnaté hřebeny, kaňony, krasové jeskyně, rozlehlé pastviny, malebné horské vesničky a hluboko v horách i zapadlé salaše. Srbové jsou hrdým, svobodomyslným a životem v horách zoceleným národem, který má stále tendenci řídit dění v regionu. Toho, kdo se rozhodne pro tuto turisticky jen málo poznamenanou zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na které budete dlouho vzpomínat.

Turistický program zahájíme v NP Kopaonik přímo na srbsko-kosovském pomezí. Vystoupíme na nejvyšší vrchol NP Kopaonik Pančićev vrh (2017 m) a od základů kostelíčku Nebeské stolice přehlédneme jak kosovskou, tak i srbskou část národního parku. Nezapomenutelné výhledy nám poskytne vyhlídkový hřeben Kukavica. Po túrách si odpočineme při návštěvě dvou pravoslavných klášterů Sopočani a Đurđevi stupovi, které jsou zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Nevynecháme ani návštěvu orientálního města Novi Pazar plného křivolakých uliček a mešit. Při přejezdu do pohoří Zlatibor se projdeme nad úchvatnými meandry přehrady na řece Uvac a přitom si necháme nad hlavami kroužit supy bělohlavé. V krasovém a travnatém pohoří Zlatibor nás čekají tři nádherné túry plné fantastických výhledů.

Na túrách denně strávíme nejčastěji 5-7 hodin včetně přestávek, průměrné denní převýšení je 500-700 m, výjimečně pak 800 m. První čtyři noci budeme ubytováni v apartmánech Kop Konaci v nadmořské výšce 1700 m v samém srdci NP Kopaonik. Poslední tři noci strávíme v hotelu Zelenkada na Zlatiboru. Na obou místech dostaneme místní chutnou snídani. Na večeře si zajdeme do některé z mnoha restaurací nebo stánků nedaleko ubytování. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Srbsko na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna, přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Kolem poledne příjezd do NP Kopaonik, ubytování. Výstup na Pančićev vrh (2017 m), nejvyšší vrchol NP Kopaonik. Dechberoucí výhled od základů kostela Nebeské stolice. (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
  • 3. den: Výstup na vyhlídkový hřeben Kukavica (1726 m). Prohlídka lázeňského letoviska Vrnjačka Banja s vyhlášeným Mostem lásky a lázeňskou kolonádou. (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 800 m)
  • 4. den: Autobusem ke dvěma pravoslavným klášterům Sopočani a Đurđevi stupovi, které jsou zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Návštěva svérázného města Novi Pazar s orientálními tržišti a mešitami.
  • 5. den: Mírně zvlněným terénem přes svébytné rustikální horské osady nad kaňon Uvac s úchvatnými meandry. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 6. den: Pohoří Zlatibor: Travnatými pláněmi a kolem salaší a chatrčí výstup na vyhlídkový vrchol Čuker (1358 m). (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
  • 7. den: Výstup na Tornik (1496 m), nejvyšší vrchol pohoří Zlatibor. (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 8. den: Výstup na mohutný a částečně zalesněný vyhlídkový vrchol Šišatovac (1231 m) (6-7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Alternativně prohlídka unikátní železniční trati zvané Šarganska osmica.
  • 9. den: Pěší prohlídka Bělehradu s monumentální pevností Kalemegdan a svébytnou atmosférou rozvíjejícího se historického města. Odjezd do ČR, přejezd Srbska a Maďarska.
  • 10. den: Přes Bratislavu návrat do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

4x ve 2-4 lůžkových apartmánech Kop Konaci a 3x v převážně dvoulůžkových pokojích v hotelu Zelenkada na Zlatiboru. V Konaci spíme v nadmořské výšce 1700 m v samém srdci NP Kopaonik. Apartmány mají vlastní sociální zařízení, plně vybavenou kuchyňku a wifi připojení. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Na Zlatiboru mají pokoje vlastní sociální zařízení, ledničku a wifi připojení. Hotel je vzdálen asi 30 minut chůze od centra.

Stravování

Místní snídaně budou podávány formou švédského stolu. K dispozici bude pečivo, cereálie, jogurt, ovoce, zelenina, šunka, sýry, vajíčka. Na večeře si zajdeme do některé z osvědčených restaurací v okolí našich ubytování. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás (polévka 2-3 €, hlavní jídlo 4-7 €, točené pivo 1,50 - 2 €, káva espreso 1-1,50 €, limonády 1,50 €, burek 1-1,50 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €). Denně je možnost nákupu v obchodech.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Program je určen milovníkům přírody a kultury, fotografům, botanikům-amatérům a všem, kdo rádi objevují překvapivé a zajímavé tváře cizích zemí. Budeme chodit na jednodenní výlety do podhorské a horské přírody a navštívíme některé historické a kulturní zajímavosti Srbska. Túry lze absolvovat pouze s malým batůžkem se svačinou, vodou a osobním vybavením. Čas denně strávený turistikou dosáhne obvykle 5-7 hodin včetně přestávek na focení a odpočinek. Jak v NP Kopaonik, tak i v pohoří Zatibor zdoláme převýšení průměrně 500-700 m, výjimečně pak 800 m. Terén je v obou pohořích spíše travnatý. Ve vrcholových partiích hor a na hřebenech se objevuje kamení, skalky a suť. Není nutné absolvovat celý naplánovaný program s průvodcem. Můžete se kdykoliv rozhodnout pro individuální vycházku či relaxaci. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a bude možné si v něm nechávat nepotřebné věci.

Nejhezčí hory Srbska

Nejhezčí hory Srbska