Informace k zájezdu
Turistika ve Stubaiských Alpách

Úvodní stránka zájezdu Turistika ve Stubaiských Alpách ( Rakousko, Turistika horská, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jedná se o středně náročnou horskou turistiku, naše trasy se nejčastěji budou pohybovat v rozmezí nadmořských výšek 2000 až 2500 m. Túry jsou technicky jednoduché, jedná se většinou o běžně schůdné kamenité horské stezky, občas suťové partie, na několika místech jsou natažena železná lana pro přidržení, nejedná se však o kletettersteigy neboli via ferraty. Není při nich potřeba horolezecké vybavení, jen kvalitní pevná a rozchozená obuv, hodit se mohou teleskopické hole. Podle individuální fyzické kondice či chuti je možné si navržené túry prodlužovat či zkracovat, v minimální variantě je potřebné zvládat denní převýšení kolem 800 m ve výstupu i sestupu a časem chůze 5-7 hodin včetně přestávek na jídlo, odpočinek a focení. Zájezd je vhodný pro aktivní děti od cca 10 let. Na trasách túr jsou turistické chaty a salaše s možností občerstvení. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde si bude možné nechávat nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Neustift im Stubaital (1000 m n. m.): http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/neustift-im-stubaital
Stubaiský ledovec (cca 3000 m n. m.): http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/tirol/stubaier-gletscher
Innsbruck (580 m n. m.):
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/innsbruck/prognose/9-tage
V Alpách je nutné být připraven i v tomto období na jakékoliv počasí - déšť i chladno, ale může být také příjemné teplo. Možný rozsah denních teplot v horách cca 0 až 25 °C. V nejvyšších polohách (až 2500 m) můžeme narazit i na zbytky sněhu (žleby, chladné polohy).

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě dostanete místní polopenzi. Výrazné výdaje vyjma lanovek již nejspíš mít nebudete. Potraviny jsou v Rakousku zhruba 1,5-2x dražší než u nás. Ceny ostatního spotřebního zboží jsou srovnatelné s cenami v ČR. Cena jídla na chatách: pivo cca 4 €, hlavní jídlo 8-12 €, polévka od cca 4 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 100 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, v obcích je možnost v obchodech platba kartou či výběr z bankomatu, na horských chatách však kartou platit nelze.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Alpenvereinskarte Nr. 31/1 Hochstubai 1 : 25.000
Alpenvereinskarte Nr. 31/5 Innsbruck und Umgebung 1 : 50.000
alternativně
Kompass: WK 83 Stubaier Alpen 1 : 50.000
nebo
Freytag & Berndt: WK 241 Innsbrusck, Stubai, Sellrain, Brenner 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme sbalit si věci potřebné na 3. až 6. den a na ubytování do cestovní tašky a věci potřebné na túru druhého dne (oblečení, svačina) do menšího batohu, se kterým absolvujete jednotlivé túry. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 30 l na túry (výhodný batoh s hydrovakem - Camelbag, ale určitě není podmínkou), ...
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky, …
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení do hotelu a na nocleh, plavky, plavecká čepice a případně brýle. Boty: Kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, do hotelu, na přezutí po túře).
Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu. Vezměte si jídlo na snídani na 2. den po příjezdu do Rakouska. Polopenze začíná až večeří. Přes den na túry je dobré mít vlastní jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na většině túr je možné využít pohostinnosti místních horských chat. Na hotelu je pitná voda. Pivo si můžete koupit v místě ubytování. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Věra Borovcová - Stubaiské Alpy 2020