Stubaiské Alpy

Horské túry pod alpskými ledovci v jižním Tyrolsku

Stubaiské Alpy jsou nádherným tyrolským pohořím ležícím západně od Brennerského průsmyku a jihozápadně od města Innsbruck. Pověstné jsou svými ledovci lemujícími nejvyšší třítisícové vrcholy s dominantní horou Zuckerhütl (3505 m). I když se jedná o součást Centrálních krystalických Alp budovaných převážně kyselými horninami jako jsou žuly a ruly, tak se zde překvapivě vyskytují mocné vrstvy vápenců a dolomitů. Díky tomu má řada bočních hřebenů a vrcholů charakter připomínající spíše italské Dolomity. Na malém prostoru tak můžeme obdivovat různorodé alpské scenérie i faunu a flóru.

Připravili jsme pro vás krásné túry do nejfotogeničtějších zákoutí Stubaiských Alp. Projdeme si tak část věhlasné vysokohorské stezky Stubaier Höhenweg a podíváme se do nejvyšší části celého pohoří, pod ledovce s celoročním lyžováním. Prozkoumáme vápencový masiv Kalkkögel nad olympijskou vesnicí u Innsbrucku. Na krásné údolí Stubaital budeme moci několikrát shlédnout z vyhlídkových dvoutisícových vrcholů Elfertürme, Saile či Egesengrat.

Zájezd je určen pro fyzicky aktivní jedince, kteří zvládnou průměrné denní převýšení kolem 800 m ve výstupu i sestupu a délku tras do 7 hodin (náročnost podrobněji). Díky využití místních lanovek nás čekají túry bez vysilujících stoupání v nadmořských výškách nejčastěji mezi 2000 a 2500 m. Rozvinuté turistické zázemí, zejména v podobě řady lanovek, chat a turistických stezek, přináší mnoho alternativních cílů, možnosti zkrácení túr či náměty pro výlety vlastní. Ubytováni budeme v útulném penzionu pravého tyrolského charakteru v osadě Schaller uprostřed údolí Stubaital, kde dostaneme kvalitní polopenzi. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti. Dopravu autobusem a ubytování máme společné se zájezdem Stubaiské Alpy - ferraty.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Z obce Neustift im Stubaital (993 m) lanovkou do výšky 1800 m a poté výstup k chatě Elferhütte (2004 m). Okruh kolem hřebene Elferspitze (2505 m), možnost výstupu na vrchol Elfertürme (2391 m). Lanovkou sjezd do údolí. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m, s výstupem na Elfertürme +1,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m)
  • 3. den: Z obce Fulpmes (937 m) výjezd lanovkou Schlick 2000 na Kreuzjoch (2100 m). Poté okolo vrcholů Niederer Burgstall (2456 m) a Hoher Burgstall (2611 m) a po části slavné Stubaier Hohenweg přes sedlo Seejöchl (2518 m) a s možností výstupu na Gamskogel (2659 m) k salaši Seducker Hochalm (2249 m). Sestup do údolí k hostinci Seduck (1472 m). (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 1300 m)
  • 4. den: Od olympijské vesnice Axamer Lizum (1564 m) lanovkou k chatě Birgitzköpfhütte (2035 m) a výstup na vyhlídkový vrchol Saile (2404 m). Dále do sedla Halsl (1992 m) a pod rozervaným hřebenem Kalkkögel přes sedlo Widdersbergsattel (2262 m) na Hoadl (2340 m). Novou lanovkou Hoadlbahn sjezd do údolí. (6 hod, ↑ 1000 m, ↓ 700 m)
  • 5. den: Na konci údolí Stubaital lanovkou k chatě Dresdnerhütte (2308 m). Možnost výstupu na Egesengrat (2635 m) s vyhlídkami na ledovce Stubai (1,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Dále vysokohorským chodníkem k osvěžení lákajícímu plesu Mutterberger See (2479 m) a sestup k Mutterbergalm (1720 m) (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 1200 m). Podvečerní prohlídka historického centra Innsbrucku a noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x v penzionu Schallerhof v obci Schaller ve 2 až 4lůžkových rustikálně zařízených pokojích s vlastním sociálním zařízením a TV. Některé pokoje se nachází ve vedlejší budově. 2lůžkový pokoj garantujeme za příplatek 1000 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. V penzionu je k dispozici restaurace, bar a wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostanete místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Bohatá snídaně se podává formou bufetu, večeře je tříchodová. Na přání je možné zajistit vegetariánskou a bezlepkovou variantu - svůj případný zájem uveďte již v přihlášce. Stravování přes den je z vlastních zásob. Na většině túr potkáme během dne horské chaty, kde je možné koupit jídlo, teplé a studené nápoje. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Stubaiské Alpy

Stubaiské Alpy

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Livigno - turistika v italském Tibetu

Horská turistika na pomezí Itálie a Švýcarska

Lombardie - turistika u Lago di Como

Panoramatická turistika kolem horského jezera (Itálie)

Nejkrásnější hory jižního Rakouska

Vysoké Taury, Sextenské a Lienzské Dolomity

Silvretta a Verwallské Alpy

Vyhlídkové túry na hranicích Rakouska a Švýcarska

Zillertálské Alpy

Jednodenní túry v okolí Mayrhofen (Rakousko)

Stubaiské Alpy - přechod po chatách

Přechod legendární Stubaier Höhenweg v jižním Tyrolsku