Informace k zájezdu
Stubaiské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Stubaiské Alpy ( Rakousko, Alpy, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jedná se o klasickou vysokohorskou turistiku s jedinečnými výhledy na horská jezera a zaledněné vrcholy hřebene na rakousko-italské hranici. Stezka nás dovede do nadmořských výšek až téměř 3000 m. Samotné túry nejsou technicky náročné, jedná se o klasické kamenité horské stezky, místy suť. Na několika místech se setkáme s úseky zajištěnými ocelovými lany pro přidržení, nejedná se však o klasické ferraty. Vzhledem k vyšším nadmořským výškám nelze vyloučit ani během vrcholného léta možnost sněžení a přechody sněhových polí. Ferratové ani ledovcové vybavení však není potřeba. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, účastník musí být schopen zvládat pohyb v horském terénu s většími převýšeními, velmi důležitá je i dobrá psychická odolnost vůči případnému horšímu počasí. Zájezd zvládne fyzicky aktivní jedinec, kterému nečiní potíže pohybovat se až 8 hodin denně (včetně přestávek) a překonat převýšení až 1100 m. Největší stoupání nás čeká během 2. a 4. dne, naopak největší klesání, dohromady 1650 výškových metrů, zdoláme během poslední túry při sestupu do civilizace. Po příchodu na chaty ještě navíc můžeme nalehko (s věcmi potřebnými jen pro výstup) absolvovat kratší výstupy na blízké vrcholy či k nedalekým horským jezerům. Autobus opustíme 2. den ráno po příjezdu a setkáme se s ním až 5. den v odpoledních hodinách, je tedy možné si v něm nechat potřebné věci na zpáteční cestu.

Vzhledem k možnosti sněžení a přechodům sněhových polí doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Neustift im Stubaital: http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/neustift-im-stubaital
Stubaiský ledovec: http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/tirol/stubaier-gletscher
V Alpách je nutné být připraven i v tomto období na jakékoliv počasí - déšť i chladno, ale může být také příjemné teplo. Možný rozsah denních teplot v horách cca 0 až 25°C. V nejvyšších polohách narazíme na zbytky sněhu (žleby, chladné polohy, v blízkosti ledovců atd.).

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za noclehy na chatách (3x pro členy Alpenverein 12-13 €/noc, pro nečleny 23-25 €/noc). Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatách. Doporučujeme si kupovat polopenzi nebo alespoň večeře. Cena polopenze je cca 30-36 €, samotné snídaně stojí cca 12-13 €. Dále je na chatách ráno možné zakoupit svačinu, tzv. „Lunch-Paket“ za cca 6-8 €. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 100 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatách kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Alpenvereinskarte Nr. 31/1 Hochstubai 1 : 25.000
Alpenvereinskarte Nr. 31/2 Stubaier Alpen, Sellrain 1 : 25.000
Alpenvereinskarte Nr. 31/3 Brennerberge 1 : 50.000
alternativně
Kompass: WK 83 Stubaier Alpen 1 : 50.000
nebo
Freytag & Berndt: WK 241 Innsbrusck, Stubai, Sellrain, Brenner 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Vzhledem k charakteru zájezdu a stravování na horských chatách by se vám všechny potřebné věci měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, hygienická spací vložka nebo lehký spacák, batoh cca 30-40 l na túry (výhodný batoh s hydrovakem - Camelback, ale určitě není podmínkou).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka s náhradními bateriemi, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, sportovní brýle s UV filtrem (sluneční nebo čiré), ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na chatu a na noclehy na chatě, plavky. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na VHT, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chaty, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatách. Více viz výše kap. Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túry 3. dne nenarazíme v době oběda na žádnou další chatu, případně je možné na chatách zakoupit svačinu, tzv. „Lunch-Paket“ za cca 8 €. Takže s sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je (kromě piva :-)) samozřejmě i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.