Stubaiské Alpy - přechod po chatách

Přechod legendární Stubaier Höhenweg v jižním Tyrolsku

Stubaiské Alpy (Stubaier Alpen) jsou, spolu s Zillertálskými a Ötztálskými Alpami, nejznámějším pohořím Tyrolska. Trasa našeho přechodu bude takřka identická s legendární alpskou stezkou Stubaier Höhenweg, klasickou ukázkou alpské vysokohorské turistiky. Pod vrcholem nejvyšší hory Stubaiských Alp, Zuckerhütl (3507 m), se projdeme pod majestátními, ale v posledních letech ustupujícími ledovci, pokocháme se dalekými výhledy na okolní alpské velikány a horská plesa. Rozkvetlé alpské louky, průzračný vzduch a křišťálové bystřiny s vodopády nás obklopí neopakovatelnou atmosférou a energií.

Pohybovat se budeme po klasických značených turistických stezkách, nejčastěji v nadmořských výškách 2000 až 2700 m, v některých sedlech a na několika vrcholech se přiblížíme magické hranici 3000 m. Jednodenní túry, které nám zaberou většinou 7 hodin chůze a mají průměrně 1100 m převýšení (náročnost podrobněji), zakončíme v útulných alpských chatách, které nám nabídnou nocleh a stravu. Díky nim budeme moci putovat téměř nalehko.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Po ranním příjezdu do oblasti údolí Stubaital, výstup od osady Seduck (1450 m) kolem chaty Oberisshütte (1742 m) na konci údolí Oberbergtal k chatě Franz-Senn-Hütte (2147 m) a poté horským chodníkem přes sedlo Schrimmennieder (2714 m) na chatu Neuer Regensburger Hütte (2286 m). (7 hod, ↑ 1400 m, ↓ 550 m)
  • 3. den: Kolem plesa Falbesoner See (2575 m) a pod ledovcem Hochmoosferner výstup do sedla Grabagrubennieder (2881 m), nádherný traverz s panoramatickými výhledy k jezeru Mutterberger See (2479 m) a v závěru krátký výstup na chatu Dresdner Hütte (2308 m). (8 hod, ↑ 1000 m, ↓  1000 m)
  • 4. den: Přes sedlo Beiljoch (2676 m) s výhledem na Zuckerhütl (3507 m), na ledovcové jezero Sulzenausee (2500 m) a ledovec Sulzenauferner na chatu Sulzenauhütte (2191 m). Po obědě přechod kolem malebného plesa Grünausee (2330 m). Podle aktuálních podmínek přes vrchol Niederl (2680 m), případně přes blízký Mairspitz (2742 m) k chatě Nürnbergerhütte (2297 m). (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 5. den: Podél potoků, několika drobných ples a mokřadů Paradies strmější výstup do sedla Simmingjöchl (2750 m) a poté sestup k chatě Bremer Hütte (2413 m). Od ní již pohodlnou stezkou kolem plesa Simmingsee (2010 m) a říčky Gschnitzbach k osadě Obertal (1281 m) (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 1650 m). Setkání s autobusem, podvečerní prohlídka Innsbrucku, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x na příjemných horských chatách: Neuer Regensburger Hütte, Dresdner Hütte a Nürnberger Hütte. Spí se na matracích ve společných noclehárnách. Je nutná hygienická spací vložka nebo lehký spacák.

Stravování

Doporučujeme kupovat si večeře a snídaně na chatách. Vydatná polopenze vyjde na cca 50 € (na večeři polévka, hlavní jídlo, zákusek nebo salát + bohatá snídaně). Dále je na chatách ráno možné zakoupit svačinu, tzv. „Lunch-Paket“ za cca 6-9 €. Na chatě Neue Regensburger Hütte je podmínkou rezervace objednání polopenze pro celou skupinu, na ostatních chatách objednání minimálně snídaně pro celou skupinu. Základní potraviny není možné během zájezdu dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr jsou, vyjma 3. dne, chaty s možností občerstvení.

Stubaiské Alpy - přechod po chatách

Stubaiské Alpy - přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Totes Gebirge

Přechod Mrtvých hor po horských chatách (Rakousko)

Verwallské Alpy

Přechod po chatách vysokohorské trasy Paznauer Höhenweg (Rakousko)

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)