Stubaiské Alpy

Přechod legendární Stubaier Höhenweg po chatách (Rakousko)

Stubaiské Alpy (Stubaier Alpen) jsou, spolu s Zillertálskými a Ötztálskými Alpami, nejznámějším pohořím Tyrolska. Trasa našeho přechodu bude takřka identická s legendární alpskou stezkou Stubaier Höhenweg, klasickou ukázkou alpské vysokohorské turistiky. Pod vrcholem nejvyšší hory Stubaiských Alp, Zuckerhütl (3507 m), se projdeme pod majestátnými, ale v posledních letech ustupujícími ledovci, pokocháme se dalekými výhledy na okolní alpské velikány a horská plesa. Rozkvetlé alpské louky, průzračný vzduch, křišťálové bystřiny s vodopády nás obklopí neopakovatelnou atmosférou a energií.

Pohybovat se budeme po klasických značených turistických stezkách, nejčastěji v nadmořských výškách 2000 až 2700 m, v některých sedlech a na několika vrcholech se přiblížíme magické hranici 3000 m. Jednodenní túry, které nám zaberou většinou 7 hodin chůze a mají průměrně 1000 m převýšení, zakončíme v útulných alpských chatách, které nám nabídnou nocleh a stravu. Díky nim budeme moci putovat téměř nalehko.

S realizací zájezdů do Rakouska dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Rakousko se od 19.5. otevřelo turistům, fungují ubytování a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Rakouska: splnění jedné ze čtyř podmínek: negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), očkování (1. dávka + 22 dní), prodělání Covidu (6 měsíců), potvrzení o protilátkách (3 měsíce), výjimku mají děti do 10 let (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Po ranním příjezdu do oblasti údolí Stubaital od chaty Oberisshütte (1742 m) na konci údolí Oberbergtal k chatě Franz-Senn-Hütte (2147 m) a poté horským chodníkem přes Schrimmennieder (2714 m) na chatu Neuer Regensburger Hütte (2286 m). (6 hod, ↑ 1100 m, ↓ 550 m)
  • 3. den: Kolem plesa Falbesoner See (2575 m) a pod ledovcem Hochmoosferner výstup do sedla Grabagrubennieder (2881 m), nádherný traverz s panoramatickými výhledy k jezeru Mutterberger See (2479 m) a v závěru krátký výstup na chatu Dresdner Hütte (2308 m). (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 850 m)
  • 4. den: Přes sedlo Beiljoch (2676 m) s výhledem na Zuckerhütl (3507 m) a ledovec Sulzenauferner na chatu Sulzenauhütte (2191 m). Po obědě přechod kolem největšího plesa Stubaiských Alp, Grünausee (2330 m). Podle aktuálních podmínek přes vrchol Niederl (2680 m), případně přes blízký Mairspitz (2742 m) k chatě Nürnbergerhütte (2297 m). (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 5. den: Podél potoků a několika drobných ples a přes sedlo Simmingjöchl (2750 m) k chatě Bremer Hütte (2413 m). Od ní sestup kolem plesa Simmingsee (2010 m) a říčky Gschnitzbach k osadě Obertal (1281 m) (7 hod, ↑ 650 m, ↓ 1650 m). Setkání s autobusem, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x na příjemných horských chatách: Neuer Regensburger Hütte, Dresdner Hütte a Nürnberger Hütte. Spí se na matracích ve společných noclehárnách.

Stravování

Doporučujeme kupovat si večeře a snídaně na chatách. Vydatná polopenze vyjde na cca 30-35 € (na večeři polévka, hlavní jídlo, zákusek nebo salát + bohatá snídaně). Na chatě Neue Regensburger Hütte je podmínkou rezervace objednání polopenze pro celou skupinu, na ostatních chatách objednání minimálně snídaně pro celou skupinu. Pokud si chcete vařit sami, což rozhodně nedoporučujeme, je nutné nést si celou dobu vlastní věci na vaření včetně vařiče, což přechod značně ztíží. Vařit je možné jen venku mimo chatu. Základní potraviny není možné během zájezdu dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr jsou, vyjma 3. den, chaty s možností občerstvení.

Stubaiské Alpy

Stubaiské Alpy

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Verwallské Alpy

Přechod po chatách vysokohorské trasy Paznauer Höhenweg

Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika divoce rozeklaným hřebenem rakouských Dolomit

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)