Šumava

Turistika panenskou přírodou hlubokých hvozdů, plání, ledovcových jezer, slatí, údolí řek a potoků

Šumava je jedním z nejrozsáhlejších pohoří České republiky a z nejstarších v Evropě. Možná právě proto je velice oblíbeným cílem - Šumava je stále jakýmsi synonymem panenské přírody, hlubokých lesů a čistých řek, nekonečných plání, tajemných ledovcových horských jezer a starodávných slatí. Nízká hustota osídlení centrální Šumavy dává příležitost krásným pohledům do krajiny nezkaženým moderní zástavbou. Jako by se tu zastavil čas, tak se pojďte zastavit společně s ním.

Při pěších túrách se budeme pohybovat převážně ve střední části Šumavy s dosahem až do Kašperských hor a Železné rudy. Navštívíme nejzajímavější místa regionu jako Chalupskou a Jezerní slať, častou rekordmanku v zimních teplotách, či pramen Vltavy. Projdeme se podél kouzelné řeky Vydry se zastavením na známé Turnerově chatě. Vystoupáme k jezerům Černé, Čertovo či Prášilské, dobijeme vrchol Špičák a Poledník se stejnojmennou rozhlednou. O zvířecím životě a jejich návycích se dozvíme ve vlčím, jelením a rysím výběhu a v sovinci. Zastavíme se v tradičních horských obcích jako je Kvilda, Horská Kvilda či Modrava a dobudeme ikonický hrad Kašperk. Nebude chybět ani návštěva starobylého pralesa Boubín, který neodmyslitelně patří k šumavským hvozdům, a návštěva lyžařského střediska Zadov, kde budeme mít možnost zapůjčení koloběžek.

Čeká nás aktivní dovolená s jednodenními pěšími túrami, které jsou celkově středně náročné. Na túrách budeme denně trávit 6-9 hodin včetně pauz, převýšení je nejčastěji mezi 500-1000 m nahoru a totéž dolů horským terénem po převážně turistických pěšinách či zpevněných cestách. Denní túry jsou ve většině případech koncipovány jako okruhy. Kterýkoliv den je možné zařadit alternativní program či odpočinek. Při některých výletech nám bude k dispozici soukromý autobus, několikrát také využijeme místní autobusové dopravy. Ubytovaní budeme všechny noci na jednom místě v penzionu v obci Nové Hutě. Místo ubytování je společné se zájezdem Šumava na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Individuální odpolední příjezd na Šumavu do Nových hutí, ubytování se v penzionu. Možná krátká rozehřívací procházka po okolí. Večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Přejezd místním autobusem na Kvildu. Vltavskou cestou k prameni Vltavy, dále na Modravu, zasloužilý odpočinek. Přes Filipovu huť na Kvildu. Přejezd autobusem zpět k Novým Hutím a odtud pěšky na ubytování nebo pěšky přímo z Kvildy (+6 km). (9 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 3. den: Pěšky z ubytování přes lyžařský areál Nové Hutě k rysímu a jelenímu výběhu. Návštěva vyhlídkové věže u Jezerní slati. Rašeliništi až k Horské Kvildě a odtud na Churáňovský vrch (1119 m) v lyžařském areálu Zadov, návštěva rozhledny a možnost zapůjčení koloběžek. Přes Pláně zpět do Nových Hutí. (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 4. den: Přejezd autobusem na Kašperk, možnost prohlídky hradu a sestup do Kašperských Hor. Odpolední procházka kouzelným údolím řeky Vydry z Čeňkovy pily přes Turnerovu chatu až na Antýgl a k Hradlovému mostu. (9 hod, ↑ 500 m, ↓ 250 m)
  • 5. den: Přejezd autobusem do Prášil, výstup kolem Prášilského jezera na vrchol Poledník (1315 m) s rozhlednou, kolem Prášilského potoka zpět do Prášil. Návštěva vlčího výběhu v Srní. (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 6. den: Pěšky z ubytování přes Svinnou Ladu až k Chalupské slati. Návštěva sovích voliér v Borové Ladě. Přejezd autobusem do Boubína, okruh pralesem s možností návštěvy stejnojmenného vrcholu (1362 m) a rozhledny. (9 hod, ↑ 650 m, ↓ 800 m)
  • 7. den: Přejezd autobusem přes Špičák do Hojsovy Stráže. Kolem vodopádu Bílá strž přes Černé jezero až na vrchol Špičák (1202 m) s rozhlednou. Kolem Čertova jezera zpět do Špičáku (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 550 m). Možnost výjezdu historickou jednosedačkovou lanovou dráhou na vrchol Pancíř s rozhlednou (1214 m) a zpět (+1,5 hod).
  • 8. den: Individuální odjezd, po cestě možnost navštívit město Vimperk (historické centrum, zámek, Šumavský pivovar).

Ubytování

Spát budeme 7x v penzionu Vozzýk, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Bezplatné parkování v areálu ubytování, venkovní posezení a ohniště. Penzion je umístěn v obci Nové Hutě, 15 km od Vimperka.

Stravování

V ceně je zahrnuta polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní. Jídlo na svačiny během dne je vhodné mít s sebou v batůžku, na túrách bude možnost obědů v restauracích a chatách. V Nových Hutích je obchod s potravinami, který má ovšem omezenou otevírací dobu. Možnost nákupu přes den bude 4. den v Kašperských Horách.

Šumava