Šumava

Turistika panenskou přírodou hlubokých hvozdů, plání, ledovcových jezer, slatí, údolí řek a potoků

Šumava je jedním z nejrozsáhlejších pohoří České republiky a z nejstarších v Evropě. Možná právě proto je velice oblíbeným cílem - Šumava je stále jakýmsi synonymem panenské přírody, hlubokých lesů a čistých řek, nekonečných plání, tajemných ledovcových horských jezer a starodávných slatí. Nízká hustota osídlení centrální Šumavy dává příležitost krásným pohledům do krajiny nezkaženým moderní zástavbou. Jako by se tu zastavil čas, tak se pojďte zastavit společně s ním.

Při pěších túrách se budeme pohybovat převážně ve střední části Šumavy s dosahem až do Kašperských hor a Železné rudy. Navštívíme nejzajímavější místa regionu jako Chalupskou a Jezerní slať, častou rekordmanku v zimních teplotách. Projdeme se podél kouzelné řeky Vydry se zastavením na známé Turnerově chatě. Vystoupáme k jezerům Černé a Čertovo a dobijeme mimo jiné i vrchol Špičák. O zvířecím životě a jejich návycích se dozvíme ve vlčím, jelením a rysím výběhu a v sovinci. Zastavíme se v tradičních horských obcích jako je Kvilda, Horská Kvilda či Modrava a dobudeme ikonický hrad Kašperk. Nebude chybět ani návštěva jižní části Šumavy v okolí vodní nádrže Lipno, kde vystoupáme na vrchol Plechý, pod kterým se nachází známé Plešné jezero, ke kterému se dostaneme kolem historického Schwarzenberského kanálu.

Čeká nás aktivní dovolená s jednodenními pěšími túrami, které jsou celkově středně náročné. Na túrách budeme denně trávit 5-9 hodin včetně pauz, převýšení je nejčastěji mezi 500-650 m nahoru a totéž dolů horským terénem po převážně turistických pěšinách či zpevněných cestách. Denní túry jsou ve většině případech koncipovány jako okruhy. Kterýkoliv den je možné zařadit alternativní program či odpočinek. Jeden den využijeme služeb místní hromadné přepravy k usnadnění pohybu mezi místy zájmu. Ubytovaní budeme všechny noci na jednom místě v penzionu Tetřívek v obci Nové Hutě, jen kousek od lyžařského areálu Zadov, kde je možnost zapůjčení koloběžek a návštěvy tamní rozhledny. Místo ubytování je společné se zájezdem Šumava na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Ubytování se v penzionu, večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Pěšky z ubytování přes lyžařský areál Nové Hutě přes Kvildu s návštěvou místního vyhlášeného minipivovaru s pekárnou k rysímu a jelenímu výběhu. Návštěva vyhlídkové věže u Jezerní slati. Rašeliništi až k Horské Kvildě a odtud na Churáňovský vrch (1119 m) v lyžařském areálu Zadov, možnost návštěva rozhledny a zapůjčení koloběžek. Přes Pláně zpět do Nových Hutí. (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 3. den: Přejezd na Kašperk, možnost prohlídky hradu a městečka Kašperské Hory. Odpolední procházka kouzelným údolím řeky Vydry z Čeňkovy pily přes Turnerovu chatu a Antýgl k Hradlovému mostu až do Modravy s možností návštěvy tamního minipivovaru. Zpět k autům místní dopravou. Pro zájemce navíc možnost návštěvy vlčího výběhu u Srní. (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 100 m).
  • 45. den: Přejezd k vodní nádrži Lipno se zastávkou u Chalupské slati a u sovích voliér v Borové Ladě. Z Nové Pece výstup kolem Schwarzenberského kanálu k Plešnému jezeru a na vrchol Plechý (1378 m). Návrat zpět na ubytování. (9 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • 5. den: Přejezd přes Špičák na Špičácké sedlo. K Černému jezeru až na vrchol Špičák (1202 m) s rozhlednou. Kolem Čertova jezera zpět do Špičáku (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Možnost výjezdu historickou jednosedačkovou lanovou dráhou na vrchol Pancíř s rozhlednou (1214 m). Rozloučení a podvečerní odjezd do domovů.

Ubytování

Spát budeme 4x v penzion Tetřívek, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Dále je k dispozici venkovní posezení, zahrada, gril a wi-fi zdarma. Penzion je umístěn v centrální části Šumavy v obci Nové Hutě, 15 km od Vimperka.

Stravování

V ceně je zahrnuta polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Jídlo na svačiny během dne je vhodné mít s sebou v batůžku, na túrách bude možnost obědů v restauracích a chatách. Dokupování potravin bude možné na našich trasách takřka každý den.

Šumava

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Maďarské národní parky, víno a termály

Pohodová turistika v severním Maďarsku

Gurktalské Alpy - pohodová turistika

Turistika po zelených oblých kopcích knedlíkových hor Nockberge

Solná komora

Pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku

Toulky nejodlehlejšími a nejméně přístupnými pohořími v ČR