Šumava

Turistika panenskou přírodou hlubokých hvozdů, plání, ledovcových jezer, slatí, údolí řek a potoků

Šumava je jedním z nejrozsáhlejších pohoří České republiky a z nejstarších v Evropě. Možná právě proto je velice oblíbeným cílem - Šumava je stále jakýmsi synonymem panenské přírody, hlubokých lesů a čistých řek, nekonečných plání, tajemných ledovcových horských jezer a starodávných slatí. Nízká hustota osídlení centrální Šumavy dává příležitost krásným pohledům do krajiny nezkaženým moderní zástavbou. Jako by se tu zastavil čas, tak se pojďte zastavit společně s ním.

Při pěších túrách se budeme pohybovat převážně ve střední části Šumavy s dosahem až do Kašperských hor a Železné rudy. Navštívíme nejzajímavější místa regionu jako Chalupskou a Jezerní slať, častou rekordmanku v zimních teplotách, či pramen Vltavy. Projdeme se podél kouzelné řeky Vydry se zastavením na známé Turnerově chatě. Vystoupáme k jezerům Černé, Čertovo či Prášilské, dobijeme vrchol Špičák a Poledník se stejnojmennou rozhlednou. O zvířecím životě a jejich návycích se dozvíme ve vlčím, jelením a rysím výběhu a v sovinci. Zastavíme se v tradičních horských obcích jako je Kvilda, Horská Kvilda či Modrava a dobudeme ikonický hrad Kašperk. Nebude chybět ani návštěva starobylého pralesa Boubín, který neodmyslitelně patří k šumavským hvozdům, a návštěva lyžařského střediska Zadov, kde budeme mít možnost zapůjčení koloběžek.

Čeká nás aktivní dovolená s jednodenními pěšími túrami, které jsou celkově středně náročné. Na túrách budeme denně trávit 6-9 hodin včetně pauz, převýšení je nejčastěji mezi 500-650 m nahoru a totéž dolů horským terénem po převážně turistických pěšinách či zpevněných cestách. Denní túry jsou ve většině případech koncipovány jako okruhy. Kterýkoliv den je možné zařadit alternativní program či odpočinek. V některé dny nám bude k dispozici autobus, který nám pomůže přiblížit se ke vzdálenějším cílům. Ubytovaní budeme všechny noci na jednom místě v penzionu v obci Nové Hutě. Místo ubytování je společné se zájezdem Šumava na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem poledne z Brna, přes Jihlavu a Prahu, příjezd na Šumavu do Nových hutí po 17 hod. Ubytování se v penzionu, večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Přejezd autobusem na Kvildu. Vltavskou cestou k prameni Vltavy a dále na Modravu. Přes Filipovu huť zpět na Kvildu, odpočinek v místním vyhlášeném minipivovaru s pekárnou. Přejezd autobusem zpět na ubytování nebo pěšky přímo z Kvildy (+6 km). (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 3. den: Pěšky z ubytování přes lyžařský areál Nové Hutě k rysímu a jelenímu výběhu. Návštěva vyhlídkové věže u Jezerní slati. Rašeliništi až k Horské Kvildě a odtud na Churáňovský vrch (1119 m) v lyžařském areálu Zadov, návštěva rozhledny a možnost zapůjčení koloběžek. Přes Pláně zpět do Nových Hutí. (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 4. den: Přejezd autobusem na Kašperk, možnost prohlídky hradu nebo sestup do Kašperských Hor, prohlídka města. Odpolední procházka kouzelným údolím řeky Vydry z Čeňkovy pily přes Turnerovu chatu až na Antýgl a k Hradlovému mostu. (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 250 m)
  • 5. den: Přejezd autobusem do Prášil, výstup kolem Prášilského jezera na vrchol Poledník (1315 m) s rozhlednou, kolem Prášilského potoka zpět do Prášil. Návštěva vlčího výběhu v Srní. (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 6. den: Pěšky z ubytování přes Svinnou Ladu až k Chalupské slati. Návštěva sovích voliér v Borové Ladě. Přejezd autobusem do Boubína, okruh pralesem s možností návštěvy stejnojmenného vrcholu (1362 m) a rozhledny. (9 hod, ↑ 650 m, ↓ 800 m)
  • 7. den: Přejezd autobusem přes Špičák do Hojsovy Stráže. Kolem vodopádu Bílá strž přes Černé jezero až na vrchol Špičák (1202 m) s rozhlednou. Kolem Čertova jezera zpět do Špičáku (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 550 m). Možnost výjezdu historickou jednosedačkovou lanovou dráhou na vrchol Pancíř s rozhlednou (1214 m) a zpět (+1,5 hod).
  • 8. den: Dopolední odjezd, po cestě navštěva města Vimperk (historické centrum, zámek, Šumavský pivovar). Přes Prahu a Jihlavu návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

Spát budeme 7x v penzionu Vozzýk, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Dále je k dispozici hřiště, venkovní posezení, ohniště a wi-fi zdarma. Penzion je umístěn v centrální části Šumavy v obci Nové Hutě, 15 km od Vimperka.

Stravování

V ceně je zahrnuta polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní. Jídlo na svačiny během dne je vhodné mít s sebou v batůžku, na túrách bude možnost obědů v restauracích a chatách. V Nových Hutích je obchod s potravinami, který má ovšem omezenou otevírací dobu. Možnost nákupu přes den bude 4. den v Kašperských Horách.

Šumava

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Český ráj

Pohodová turistika v pískovcových skalách