Informace k zájezdu
Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Úvodní stránka zájezdu Tádžikistán - turistika ve Fanských horách ( Tádžikistán, Daleké cesty, Turistika horská, Horské přechody s podporou, Letecké zájezdy, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Zájezd tvoří jednodenní túry, při trecích na 3 a 4 dny s kompletním vybavením do hor nás budou doprovázet osli, kteří ponesou naše hlavní batohy, tudíž po celou dobu akce se budeme pohybovat nalehko. Jedná se o klasickou horskou turistiku s běžným vybavením, nejvyššího bodu dosáhneme při výstupu do sedla Čimtarga ve výšce 4760 m, právě nadmořská výška mírně zvyšuje náročnost akce na 3-4. Budeme se pohybovat po stezkách horským terénem i po sutích, v nejvyšších sedlech můžeme narazit na sněhová pole. Denně nás čeká nejčastěji 5-7 hodin chůze včetně pauz, na hlavních túrách s převýšením nejčastěji mezi 600-1000 m nahoru a totéž dolů. Náročnější je výstup do sedla Čimtarga, s převýšením 1250 m nahoru a totéž dolů, tuto túru lze však kdykoliv přerušit a zkrátit. Aktuálně nepotřebné věci a zásoby jídla budete mít uschovány v kempu Vertical Alaudin, naší hlavní základně. Na 1 průvodce pojede malá skupina do 11 cestovatelů, při více účastnících (maximum je 16) budou průvodci 2.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:
https://www.accuweather.com/en/tj/dushanbe/313854/weather-forecast/313854 (Dušanbe, 700 m)
https://tj.freemeteo.com/weather/gora-chimtarga/7-days/list/?gid=1222025&language=english&country=tajikistan (Chimtarga, pro výšku cca 4700 m)

Tádžikistán se vyznačuje silně kontinentálním klimatem. Typické jsou velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou i mezi dnem a nocí. V rámci země jsou však obrovské klimatické rozdíly, dané zejména různorodou nadmořskou výškou. V Dušanbe bývají léta horká a suchá. My se budeme pohybovat v oblasti pětitisícových Fanských hor, kde má počasí silně horský charakter - typické je svojí proměnlivostí, s možností odpoledních přeháněk či bouřek. Teploty se zde můžou v létě pohybovat od 25 °C během slunečného dne v nižších polohách až k mrazu -10 °C na pětitisícových vrcholech. Během noci u nejvýše položených Mutných jezer teploty mohou poklesnout k 0° C.

MĚNA A KAPESNÉ


Výměna peněz: Bankomaty pro výběr hotovosti jsou dostupné pouze na letišti a v Dušanbe, nikoliv však po celou dobu pobytu v horách. Kartou platit prakticky nelze, snad v některém obchodu na závěr v Dušanbe. Proto doporučujeme vzít hlavní část peněz v hotovosti - USD nebo EUR, obě měny jsou srovnatelné. Kartu ale doporučujeme vzít také, minimálně jako finanční rezervu.
Ceny: Na místě budete mít výdaje jen za jídlo, plynové kartuše (cca 12 USD za jednu malou kartuši, mohou být třeba cca 2 kartuše na osobu) a případné suvenýry na závěr. Ceny za jídlo jsou pro místní nízké (např. na trzích a v místních restauracích). Pro turisty v horských kempech lze očekávat ceny srovnatelné jako v ČR. S sebou doporučujeme cca 250-300 EUR či USD na útratu. Plus cca 100-150 EUR či USD rezervu. Celkem tedy okolo 400-450 EUR či USD včetně rezervy.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Fann Moutain 1 : 100 000 (lze sehnat např. přes www.mapykiwi.cz)
- Gizi: Central Asia 1 : 1 750 000
- Nelles: Central Asia 1 : 1 750 000

Knižní průvodci:
- Bradt: Tajikistan, 2nd edition, 2018 (anglicky, lze sehnat např. přes www.mapykiwi.cz)
- Lonely Planet: Central Asia, 7th edition 2018 (anglicky, obsahuje 6 zemí Střední Asie, lze sehnat již i v českém e-shopu)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ A INTERNET

Zásuvky jsou stejné jako u nás, není třeba žádná redukce. V kempech (celkem 5 nocí) je možnost dobíjení baterií, agregát je zapnutý jen v určitý čas, dobíjení může být za příplatek. Během všech ostatních noclehů v horách baterie dobíjet nelze. Pak lze samozřejmě dobít baterie v závěru akce v hostelu v Dušanbe. Na většině míst v horách není mobilní signál. Na internet je možné se připojit jen v Dušanbe v závěru akce (snad funkční wifi na hostelu, internetové kavárny, wifi v restauracích).

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

I když vám váš hlavní batoh v horách ponesou při přechodech osli, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Aktuálně nepotřebné věci budeme mít uschovány v kempu Vertical Alaudin, naší hlavní základně (tedy např. na třídenní túru s osli ke Kulikalonským jezerům si vezmeme jídlo jen na 3 dny). Je třeba batoh vhodný pro vícedenní přechody hor na těžko o objemu cca 60-75 l, (rozhodně neberte sportovní tašky či kufry na kolečkách - akci s nimi v žádném případě nelze zvládnout, je třeba být připraven i na neočekávanou nouzovou situaci, že osli mohou selhat - je třeba být v horách mobilní). Věci potřebné na denní túry si pak ponesete v menším batohu (cca 30 l), který využijete i na palubu do letadla.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců ode dne vstupu do země), adekvátní množství cizí měny a případně platební karta (na výběr z bankomatu v úvodu a jako rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny. Stan (vysoce kvalitní, samozřejmě samonosný, nepromokavý, dvouplášťový a lehký; stabilní v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák dostatečného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout k 0 °C), čelovka, velký igelitový pytel (či jiný obal) na váš hlavní batoh jako ochrana při naložení na oslíky.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor 50), sunblock na rty s vysokým ochranným faktorem (30), hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, malý ručník, plavky, mapy (viz kapitoly mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do horského, chladného i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), kraťasy, tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové nepromokavé oblečení (gore-tex, gelanots, ...). Někdo volí také pončo, který zakryje i batoh, jinak je nutná k nepromokavému oblečení pláštěnka na batoh. Dále návleky, šátek na krk, kvalitní trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu - čepice i proti slunci - kšiltovka, …).
Boty: Kvalitní trekové boty do hor. Boty celkově rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem důkladně naimpregnovat. Určitě je nutné si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv.
Strava: V horách se stravuje převážně z vlastních zásob. Jsou nutné věci na vaření - ešus, vařič, závětří, dále lžíce, nůž, otvírák. Vařič můžete mít benzinový nebo plynový (na šroubovací kartuše). Letadlem nelze převážet plynovou kartuši ani palivo do benzínového vařiče - obojí koupíme na místě. Na místě budou dostupné šroubovací kartuše - tedy kartuše na český systém VAR či mezinárodní Coleman, ... (Určitě nebudou k dispozici narážecí kartuše typu Campingaz). Kartuší je na místě omezené množství, i když toto by mělo stačit cca pro celou skupinu. Pokud však máte benzinový vařič, volte raději tento. Kompletní věci na vaření vezměte již z ČR - berte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“ či „Travellunch“, bramborové kaše, kuskus, sladké kaše, atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr... Přes den na túře se nevaří, s sebou vezměte studené jídlo: kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky, … Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ...
Pití: Láhve či camelbag o objemu cca 2-2,5 l na osobu, dle vaší osobní denní spotřeby. Vodu budeme postupně doplňovat. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody - tablety či kapky (např. Sanosil - koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech) či případně vodní filtr (např. Sawyer mini filter). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, není od věci přibalit i širokospektrá antibiotika, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.