Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Tádžikistán je hornatá země v Centrální Asii s hrdými obyvateli perského původu a současně jedna z nejchudších postsovětských republik, v jejíž severozápadní části se tyčí Fanské hory. Táhnou se v délce okolo 50 km na západ Pamíro-Alajské soustavy a 11 jejich vrcholů přesahuje výšku 5000 m. Fanské hory představují skvělý terén pro horskou turistiku. Při našem putování nás čeká divoká příroda, horská a vysokohorská krajina s ledovci i údolí s horskými jezery, jejichž tyrkysová modř je symbolem celé oblasti. Nejkrásnějšími jezery jsou Iskanderkul a Kulikalonská, Alaudinská a Mutnoje jezera. Z horských sedel ve výškách 3600-4700 m shlédneme ledovcové velikány v čele s nejvyšší horou Čimtarga (5487 m). Navštívíme domorodé Tádžiky, ochutnáme místní kuchyni a v hlavním městě Dušanbe vyrazíme na trh. Odměnou nám budou zážitky, které při sledování televizní „Cestománie“ rozhodně nezažijete. Těšte se na spoustu nefalšovaného dobrodružství.

Zájezd tvoří jednodenní túry, při trecích na 3 a 4 dny s kompletním vybavením do hor nás budou doprovázet osli, kteří ponesou naše hlavní batohy, tudíž po celou dobu akce se budeme pohybovat nalehko. Jedná se o klasickou horskou turistiku s běžným vybavením, nejvyššího bodu dosáhneme při výstupu do sedla Čimtarga ve výšce 4760 m. Právě nadmořská výška mírně zvyšuje náročnost akce na 3-4. V horách nocujeme ve vlastních stanech v horských kempech se sociálním zázemím, v kempu Vertical Alaudin možno za příplatek i v chatkách a v tomto kempu je možnost využít místní polopenzi. Na trecích táboříme ve vlastních stanech v přírodě u jezer a budeme si zde vařit sami z vlastních zásob. Denně nás čeká nejčastěji 6-8 hodin chůze včetně pauz, na hlavních túrách s převýšením nejčastěji mezi 600-1200 m nahoru a totéž dolů. Na 1 průvodce pojede malá skupina do 11 cestovatelů, při více účastnících (maximum je 16) budou průvodci 2.

S realizací zájezdů do Tádžikistánu počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Tádžikistán je otevřený turistům, služby, restaurace a ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Tádžikistánu: negativní PCR test (72 hod). Při návratu do ČR je třeba: všichni PCR test v Tádžikistánu; vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Tádžikistánu Dušanbe, dokoupení zásob a přejezd přes tunel Anzob do hor k nádhernému horskému jezeru Iskanderkul (2195 m), procházka k vodopádu a kolem jezera. Nocleh ve stanech v kempu Archa v údolí Sarytag (2440 m) 3 noci po sobě.
 • 3. den: První aklimatizační túra v okolí jezera Iskanderkul - údolím řeky Karakul do nitra hor a stejnou cestou zpět. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 4. den: Další postupná aklimatizace - výstup dolinou Zombar nad 3000 m a zpět do kempu. (6-7 hod, ↑ 700-800 m, ↓ 700-800 m)
 • 5. den: Aklimatizace do vyšších poloh nad 3300 m - do doliny Kaznok pod pětitisícovku Energia (dle chuti a po dohodě: 5-7 hod, ↑ 700-900 m, ↓ 700-900 m). Později přesun džípy od jezera Iskanderkul do centrálních Fanských hor - do turisticko-horolezecké základny Alplager Vertical Alaudin (2640 m), nocleh v kempu 1 noc.
 • 6. den: Třídenní nejhezčí túra, s podporou oslů, kteří ponesou naše hlavní batohy. Výstup do sedla Laudon (3630 m), první blízký pohled na zaledněné pětitisícovky, sestup k náhrdelníku tyrkysových Kulikalonských jezer (2850 m), dle chuti procházky mezi jezery, odpočinek, možnost koupání, táboření v přírodě. (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 800 m)
 • 7. den: Výhledová okružní túra přes hřeben nad Kulikalonskými jezery, přes sedlo Fluorit (3350 m) mezi stejnojmenným vrcholem (3445 m) a vrcholem Taškentec (3784 m). (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 8. den: Od výše položeného jezera Dušacha táhlé stoupání do sedla Alaudin (3860 m) pod nejvyšší horou Čimtarga (5489 m). Při sestupu skvělé výhledy na snová Alaudinská jezera (2780 m). Okolo jezer a čajoven dokončení okruhu sestupem zpět do kempu Vertical Alaudin. (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1200 m)
 • 9. den: Ze základny odchod na 4 dny. S podporou oslů výstup výše údolím Čandara, k horským jezerům Mutnoje (3520 m), pod pětitisícové zaledněné vrcholy. Obhlídka jezer či odpočinek, stanování u jezer 3 noci po sobě. (4 hod, ↑ 900 m)
 • 10. den: Jednodenní túra do sedla Kaznok (4070 m) (4-5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m), nebo do sedla VAA (4120 m) v masívu pětitisícovky Pik Zamok (4-5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m).
 • 11. den: Výstup do vysokohorského sedla Čimtarga (4760 m) mezi pětitisícové velikány Čimtarga a Pik Energia, úspěch výstupu až do sedla dle sněhových podmínek. Návrat zpět ke stanům k jezerům Mutnoje. (7 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m)
 • 12. den: Sestup od jezer Mutnoje zpět do kempu Alplager Vertical Alaudin (3 hod, ↓ 900 m). Přejezd džípy do Dušanbe, nocleh v hostelu 2 noci po sobě.
 • 13. den: Prohlídka Dušanbe - centrum města s bulvárem Rudaki a sochami tádžických velikánů, pestrobarevné tržiště Mechrgon Bazaar, nákupy. Zájemci fakultativně půldenní výlet k pevnosti Hissar.
 • 14. den: Odlet z Dušanbe, návrat do Prahy.

Nocování a ubytování

Celkem 5 nocí budeme spát ve vlastních stanech v horských kempech se zázemím - 3 noci po sobě v údolí Sarytag poblíž jezera Iskanderkul a přerušovaně 2 noci v turisticko-horolezecké základně - Alplageru Vertical Alaudin. V obou kempech jsou WC a sprchy. V kempu Vertical Alaudin je možnost se místo stanování ubytovat v kempových chatkách - na 2 noci za celkový příplatek 500 Kč/os. Dalších 5 nocí strávíme v horách ve vlastních stanech na volných přírodních tábořištích - 2 noci u Kulikalonských jezer a 3 noci u jezer Mutnoje. Poslední 2 noci se ubytujeme v hostelu v Dušanbe v čistých cestovatelských vícelůžkových pokojích, kde je za celkový příplatek 300 Kč/os. možné ubytování ve 2lůžkových pokojích se snídaní. V poznámce přihlášky prosím uveďte Váš případný zájem o příplatkové služby: a) 2 noci v kempových chatkách místo stanů ve Vertical Alaudin, b) 2 noci 2lůžkový pokoj se snídaní v hostelu v Dušanbe místo vícelůžkového pokoje.

Stravování

Na treky v horách je třeba mít vlastní stravu, základ na vlastní vaření (lehké, instantní suroviny) i většinu studené stravy je třeba dovézt z ČR, čerstvé potraviny lze dokoupit na místě po příletu. V horském kempu Vertical Alaudin (2 noci) je doporučené využívat místní polopenzi a ochutnat tak, stejně jako poslední dny v Dušanbe, výborná místní jídla - plov, šašlik, manty, laghman, šaurma, …

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Celkem jen 3 přejezdy: džípy z Dušanbe k jezeru Iskanderkul, dále mezihorský přesun od jezera Iskanderkul do kempu Vertical Alaudin a nakonec zpět z kempu do Dušanbe. V rámci Dušanbe (zejména na letiště) využijeme taxíky.

Cestovní doklady a víza: Na cestu do Tádžikistánu je nezbytný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců od vstupu do země. Od 1.1.2022 nepotřebují čeští občané pro vstup na území Tádžikistánu vízum (platí pro pobyty do 30 dní).

Očkování: Doporučujeme očkování proti hepatitidě A. Ověřte si také platnost vašeho očkování proti tetanu. Bližší info o očkování vám poskytnou Zdravotní ústavy.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 14.08.2022 - 27.08.2022
 • 14 dní
 • Číslo: 917
 • 42 000 Kč
 • Rezervace

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrakéš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Kyrgyzstán - horská turistika

Krajem pasteveckých údolí pod zaledněnými štíty Ťan-Šanu

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Gruzie - treking na Kavkaze

Horské přechody Tushetie a Svanetie okořeněné místní kulturou

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Velká cesta pouští, stepí a tajgou

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys