Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Tádžikistán je hornatá země v Centrální Asii s hrdými obyvateli perského původu a současně jedna z nejchudších postsovětských republik, v jejíž severozápadní části se tyčí Fanské hory. Táhnou se v délce okolo 50 km na západ Pamíro-Alajské soustavy a 11 jejich vrcholů přesahuje výšku 5000 m. Fanské hory představují skvělý terén pro horskou turistiku. Při našem putování nás čeká divoká příroda, horská a vysokohorská krajina s ledovci, údolí s horskými jezery, jejichž tyrkysová modř je symbolem celé oblasti. Nejkrásnějšími jezery, u kterých budeme většinou i nocovat, jsou jezero Iskanderkul, dále Kulikalonská, Alaudinská a Mutnoje jezera. Z horských sedel ve výškách 3600-4700 m shlédneme ledovcové velikány v čele s nejvyšší horou Čimtarga (5487 m). Navštívíme domorodé Tádžiky, ochutnáme místní kuchyni a v hlavním městě Dušanbe vyrazíme na trh. Odměnou nám budou zážitky, které při sledování televizní „Cestománie“ rozhodně nezažijete. Těšte se na spoustu nefalšovaného dobrodružství.

Zájezd tvoří jednodenní túry, při trecích na 3 a 4 dny s kompletním vybavením do hor nás budou doprovázet osli, kteří ponesou naše hlavní batohy, tudíž po celou dobu akce se budeme pohybovat nalehko. Jedná se o klasickou horskou turistiku s běžným vybavením, nejvyššího bodu dosáhneme při výstupu do sedla Čimtarga ve výšce 4760 m. Právě nadmořská výška mírně zvyšuje náročnost akce na 3-4. V horách nocujeme ve vlastních stanech v horských kempech se sociálním zázemím, kde je i možnost stravování v restauraci. Na trecích táboříme ve vlastních stanech v přírodě a budeme si zde vařit sami z vlastních zásob. Denně nás čeká nejčastěji 5-7 hodin chůze včetně pauz, na hlavních túrách s převýšením nejčastěji mezi 600-1000 m nahoru a totéž dolů. Na 1 průvodce pojede malá skupina do 11 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Tádžikistánu Dušanbe, dokoupení zásob a přejezd přes tunel Anzob do hor k nádhernému horskému jezeru Iskanderkul (2195 m), procházka k vodopádu a kolem jezera, nocleh ve stanech v kempu 2 noci po sobě.
 • 3. den: První aklimatizační túra v okolí jezera Iskanderkul - ze vsi Sarytag (2400 m) v údolí nad jezerem do doliny Kaznok (dle chuti a po dohodě: 5-7 hod, ↑ 500-700 m, ↓ 500-700 m).
 • 4. den: Další postupná aklimatizace - opět z vesnice Sarytag (2400) výstup dolinou stejnojmenné řeky, později podél řeky Karakul a v závěru výstup do doliny Dukdon. Stejnou cestou zpět (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Později přesun džípy od jezera Iskanderkul do centrálních Fanských hor - do turisticko-horolezecké základny Alplager Vertical Alaudin (2640 m), nocleh v kempu 1 noc.
 • 5. den: Třídenní nejhezčí túra, s podporou oslů, kteří ponesou naše hlavní batohy. Výstup do sedla Laudon (3630 m), první blízký pohled na zaledněné pětitisícovky, sestup k náhrdelníku tyrkysových Kulikalonských jezer (2850 m), dle chuti procházky mezi jezery, odpočinek, možnost koupání, táboření v přírodě. (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 800 m)
 • 6. den: Výhledová okružní túra přes hřeben nad Kulikalonskými jezery, přes sedlo Fluorit (3350 m) mezi stejnojmenným vrcholem (3445 m) a vrcholem Taškentec (3784 m). (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 7. den: Od výše položeného jezera Dušacha táhlé stoupání do sedla Alaudin (3860 m) pod nejvyšší horou Čimtarga (5489 m). Při sestupu skvělé výhledy na snová Alaudinská jezera (2780 m). Okolo jezer a čajoven dokončení okruhu sestupem zpět do kempu Vertical Alaudin. (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1200 m)
 • 8. den: Ze základny odchod na 4 dny. S podporou oslů výstup výše údolím Čandara, k horským jezerům Mutnoje (3520 m), pod pětitisícové zaledněné vrcholy. Obhlídka jezer či odpočinek, stanování u jezer 3 noci po sobě. (4 hod, ↑ 900 m)
 • 9. den: Jednodenní túra do sedla Kaznok (4070 m) (4-5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m), nebo do sedla VAA (4120 m) v masívu pětitisícovky Pik Zamok (4-5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m).
 • 10. den: Výstup do vysokohorského sedla Čimtarga (4760 m) mezi pětitisícové velikány Čimtarga a Pik Energia, úspěch výstupu až do sedla dle sněhových podmínek. Návrat zpět ke stanům k jezerům Mutnoje. (7 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m)
 • 11. den: Sestup od jezer Mutnoje zpět do kempu Alplager Vertical Alaudin - dobré jídlo, horká sauna, studené pivo, vodka a odpočinek. (3 hod, ↓ 900 m)
 • 12. den: Celodenní přejezd džípy z kempu do Dušanbe, nocleh v hostelu 2 noci po sobě.
 • 13. den: Prohlídka Dušanbe - centrum města s bulvárem Rudaki a sochami tádžických velikánů, pestrobarevné tržiště Shah Mansur Bazaar, nákupy.
 • 14. den: Odlet z Dušanbe, návrat do ČR.

Nocování a ubytování

Celkem 4 noci v horských kempech ve vlastních stanech - 1 noc u jezera Iskanderkul a přerušovaně celkem 3 noci v turisticko-horolezecké základně Alplageru Vertical Alaudin. V obou kempech jsou WC a sprchy. Svůj zájem o noclehy v kempových chatkách místo stanů za příplatek 1000 Kč za osobu (za 4 noci) uveďte prosím v přihlášce. Dalších 6 nocí strávíme v horách ve vlastních stanech na volných přírodních tábořištích - 2 noci u Kulikalonských jezer a 3 noci u jezer Mutnoje. 2 poslední noci se ubytujeme v hostelu v Dušanbe v čistých cestovatelských vícelůžkových pokojích.

Stravování

Na treky v horách je třeba mít vlastní stravu, základ na vlastní vaření (lehké, instantní suroviny) i většinu studené stravy je třeba dovézt z ČR, čerstvé potraviny lze dokoupit na místě po příletu. V horských kempech (4 noci) je možno se stravovat v restauraci a ochutnat tak, stejně jako poslední dny v Dušanbe výborná místní jídla - plov, šašlik, manty, laghman, šaurma, …

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Celkem jen 3 přejezdy: džípy z Dušanbe k jezeru Iskanderkul, dále mezihorský přesun od jezera Iskanderkul do kempu Vertical Alaudin a nakonec zpět z kempu do Dušanbe. V rámci Dušanbe (zejména na letiště) využijeme taxíky.

Cestovní doklady a víza: Na cestu do Tádžikistánu je nezbytný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců od vstupu do země. Pro vstup na území Tádžikistánu je nutné mít vízum. To vám vyřídíme elektronicky, jedná se o jednovstupové vízum platné po dobu 45 dní od vstupu do země. K vyřízení víza nepotřebujeme fyzicky váš pas, víza vyřizujeme cca 3-4 týdny před odletem. Do poznámky v přihlášce prosím uveďte i tyto údaje potřebné k vyřízení víza: místo narození a rodinný stav.

Očkování: Doporučujeme očkování proti hepatitidě A. Ověřte si také platnost vašeho očkování proti tetanu. Bližší info o očkování vám poskytnou Zdravotní ústavy.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách