Tádžikistán - trekking ve Fanských horách

Tyrkysová jezera, zaledněné pětitisícovky a pohostinní pastevci

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3-5

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 19.08.2018 - 01.09.2018
 • 14 dní
 • 40000 Kč
 • 917
 • Uzávěrka přihlášek na tento zájezd je 9.7.2018.
 •  
 •  

Tádžikistán je hornatá země v Centrální Asii s hrdými obyvateli perského původu a současně jedna z nejchudších postsovětských republik, v jejíž severozápadní části se tyčí Fanské hory. Táhnou se v délce okolo 50 km na západ Pamíro-Alajské soustavy a 11 jejich vrcholů přesahuje výšku 5000 m. Fanské hory představují skvělý terén pro horský trekking i vrcholový alpinismus. Při našem putování nás čeká divoká příroda, horská a vysokohorská krajina s ledovci, údolí s horskými jezery, jejichž tyrkysová modř je symbolem celé oblasti. Nejkrásnějšími jezery, u kterých budeme většinou i nocovat, jsou jezero Iskanderkul, dále Kulikalonská, Alaudinská a Mutnoje jezera. Z horských sedel ve výškách 3600-4700 m shlédneme ledovcové velikány v čele s nejvyšší horou Čimtarga (5487 m). Navštívíme domorodé Tádžiky, ochutnáme místní kuchyni a v hlavním městě Dušanbe si vyrazíme na trh. Odměnou nám budou zážitky, které při sledování televizní „Cestománie“ rozhodně nezažijete. Těšte se na spoustu nefalšovaného dobrodružství.

Zájezd tvoří jednodenní túry nalehko, při dvoudenním přechodu i dalším výstupu s kompletním vybavením do hor nás budou doprovázet osli, kteří ponesou naše hlavní batohy, tudíž po celou dobu akce se budeme pohybovat nalehko. Jedná se o klasickou horskou turistiku náročnosti 3-4 s běžným vybavením, nejvyššího bodu dosáhneme při výstupu do sedla Čimtarga ve výšce 4760 m. Zájemci s vysokohorskými ambicemi ovšem mohou podniknout i dva fakultativní ledovcové výstupy náročnosti 5 - na vrcholy Pik Energia (5210 m) a Pik Zamok (5070 m), k čemuž je třeba mít vlastní vybavení na ledovec (mačky, turistický cepín, sedací úvazek a 2x karabina HMS), lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. V horách nocujeme ve vlastních stanech v horských kempech se sociálním zázemím, kde je i možnost stravování v restauraci. Na trecích táboříme ve vlastních stanech v přírodě a budeme si zde vařit sami z vlastních zásob. Denně nás čeká nejčastěji 5-7 hodin chůze včetně pauz, na hlavních túrách s převýšením nejčastěji okolo 1000 m nahoru a totéž dolů (výjimkou jsou dva zmíněné náročnější ledovcové vrcholové výstupy pro zájemce). Pojedeme v malé skupině do 11 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Tádžikistánu Dušanbe, dokoupení zásob a přejezd přes tunel Anzob do hor k nádhernému horskému jezeru Iskanderkul (2195 m), procházka k vodopádu a kolem jezera, nocleh ve stanech v kempu 1 noc.
 • 3. den: Jednodenní túra v okolí jezera Iskanderkul, postupná aklimatizace. Ze vsi Sarytag v údolí nad jezerem jednodenní aklimatizační túra do doliny Kaznok (dle chuti a po dohodě: 5-7 hod, ↑ 500-700 m, ↓ 500-700 m). Později přesun džípy od jezera Iskanderkul do centrálních Fanských hor - do turisticko-horolezecké základy Alplager Vertical Alaudin (2640 m), nocleh v kempu 1 noc.
 • 4. den: Dvoudenní túra s podporou oslů, kteří ponesou naše hlavní batohy. Výstup do sedla Laudon (3630 m), první blízký pohled na zaledněné pětitisícovky, sestup k náhrdelníku tyrkysových Kulikalonských jezer (2850 m), dle chuti procházky mezi jezery, odpočinek, možnost koupání, táboření v přírodě. (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 800 m)
 • 5. den: Od výše položeného jezera Dušacha táhlé stoupání do sedla Alaudin (3860 m) pod nejvyšší horou Čimtarga (5489 m). Při sestupu skvělé výhledy na snová Alaudinská jezera (2780 m). Okolo jezer a čajoven dokončení okruhu sestupem zpět do kempu Vertical Alaudin. (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1200 m)
 • 6. den: Výstup výše údolím Čandara s podporou oslů, k horským jezerům Mutnoje (3520 m), východišti na pětitisícové zaledněné vrcholy. Obhlídka jezer či odpočinek, stanování u jezer 5 nocí po sobě. (4 hod, ↑ 900 m)
 • 7. den: Jednodenní aklimatizační túra do sedla Kaznok (4070 m). (4-5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
 • 8. den: A: Jednodenní výstup do vysokohorského sedla Čimtarga (4760 m) mezi pětitisícové velikány Čimtarga a Pik Energia, bez potřeby ledovcového vybavení, úspěch výstupu až do sedla dle sněhových podmínek. Návrat zpět ke stanům k jezerům Mutnoje. (7 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m) B: Zájemci ze sedla navíc pokus o ledovcový výstup na vrchol Pik Energia (5210 m). (10 hod, ↑ 1700 m, ↓ 1700 m)
 • 9. den: Odpočinek po výstupu, rezerva pro špatné počasí. Případně zájemci túra do sedla VAA v masívu Pik Zamok (cca 4120 m). (4-5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 10. den: A: Jednodenní túra v okolí jezer Mutnoje - výstup pod ledovce na hoře Pik Zamok, po dohodě i jinam. (5-7 hod, ↑ 500-1000 m, ↓ 500-1000 m). B: Relativně technicky náročnější jednodenní ledovcový výstup na Pik Zamok - pokus o vrchol (5070 m). (10 hod, ↑ 1550 m, ↓ 1550 m).
 • 11. den: Sestup od jezer Mutnoje zpět do kempu Alplager Vertical Alaudin - dobré jídlo, horká sauna, studené pivo, vodka a odpočinek. (3 hod, ↓ 900 m)
 • 12. den: Celodenní přejezd džípy z kempu do Dušanbe, nocleh v hostelu 2 noci po sobě.
 • 13. den: Rezervní den. Jinak prohlídka Dušanbe - centrum města s bulvárem Rudaki a sochami tádžických velikánů, pestrobarevné tržiště Shah Mansur Bazaar, nákupy.
 • 14. den: Odlet z Dušanbe, návrat do ČR.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování a ubytování: Celkem 4 noci v horských kempech ve vlastních stanech - 1 noc u jezera Iskanderkul a přerušovaně celkem 3 noci v turisticko-horolezecké základně Alplageru Vertical Alaudin. V kempech jsou WC a sprchy. Svůj zájem o noclehy v kempových chatkách místo stanů za příplatek 1000 Kč za osobu (za 4 noci) uveďte prosím v přihlášce. Dalších 6 nocí strávíme v horách ve vlastních stanech na volných přírodních tábořištích - 1 noc u Kulikalonských jezer a 5 nocí u jezer Mutnoje. 2 poslední noci se ubytujeme v hostelu v Dušanbe v čistých cestovatelských vícelůžkových pokojích.

Stravování: Na treky v horách je třeba mít vlastní stravu, základ na vlastní vaření (lehké, instantní suroviny) i většinu studené stravy je třeba dovézt z ČR, čerstvé potraviny lze dokoupit na místě po příletu. V horských kempech (4 noci) je možno se stravovat v restauraci a ochutnat tak, stejně jako poslední dny v Dušanbe výborná místní jídla - plov, šašlik, manty, laghman, šaurma, …

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Celkem jen 3 přejezdy: Džípy z Dušanbe k jezeru Iskanderkul, dále mezihorský přesun od jezera Iskanderkul do kempu Vertical Alaudin a nakonec zpět z kempu do Dušanbe. V rámci Dušanbe (zejména na letiště) využijeme taxíky.

Cestovní doklady a víza: Na cestu do Tádžikistánu je nezbytný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců od vstupu do země. Pro vstup na území Tádžikistánu je nutné mít vízum. To vám vyřídíme elektronicky, jedná se o jednovstupové vízum platné po dobu 45 dní od vstupu do země.

Do poznámky v přihlášce prosím uveďte i tyto údaje potřebné k vyřízení víza: vaše pasové údaje - číslo cestovního pasu, datum expirace pasu a státní příslušnost, dále vaše místo narození a rodinný stav.

Očkování: Doporučujeme očkování proti hepatitidě A. Ověřte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu

Cena 40000 Kč = 25000 Kč za zájezd + cca 15000 Kč za letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 15000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 25000 Kč zahrnuje: kompletní smluvní dopravu dle programu (džípy, taxíky), 4x kemp, 2x ubytování v hostelu v Dušanbe, 2 české průvodce, místního průvodce - oslíkáře (túry s osly kolem Vertical Alaudin), pronájem oslů na transport batohů, vstupní vízum, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 25000 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: letenku (cca 15000 Kč); volitelné výdaje: strava, fakultativní ubytování 4 noci v chatkách (hradí se příplatkem 1000 Kč předem), cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat v přihlášce)

 

Tádžikistán - trekking ve Fanských horách

Kulikalonská jezera Nad Alauddinskými jezery Stádo u jezera Kulikalon Jezero Alauddin
 

Tádžikistán - trekking ve Fanských horách

Pastevec ve Fanských horách Stoupání do sedla Allaudin Domácí práce pastevců Čekání na autobus Odpolední piknik Alauddinská jezera Prodejkyně na trhu v Dušanbe Stoupání z údolí Čapdara Příprava chleba v pasteveckém stanu Vesnice ve Fanských horách Architektura Dušanbe Vesnice ve Fanských horách Na návštěvě u pastevců Na tržišti v Dušanbe Obydlí pastevců Údolí Čapdara Kulikalonská jezera
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy