Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Tádžikistán je hornatá země v Centrální Asii s hrdými obyvateli perského původu a současně jedna z nejchudších postsovětských republik, v jejíž severozápadní části se tyčí Fanské hory. Táhnou se v délce okolo 50 km na západ Pamíro-Alajské soustavy a 11 jejich vrcholů přesahuje výšku 5000 m. Fanské hory představují skvělý terén pro horskou turistiku. Při našem putování nás čeká divoká příroda, horská a vysokohorská krajina s ledovci i údolí s horskými jezery, jejichž tyrkysová modř je symbolem celé oblasti. Nejkrásnějšími jezery jsou Iskanderkul a Kulikalonská, Alaudinská a Mutnyje jezera. Z horských sedel ve výškách 3600-4700 m shlédneme ledovcové velikány v čele s nejvyšší horou Čimtarga (5487 m). Navštívíme domorodé Tádžiky, ochutnáme místní kuchyni a v hlavním městě Dušanbe vyrazíme na trh. Odměnou nám budou zážitky, které při sledování televizní „Cestománie“ rozhodně nezažijete. Těšte se na spoustu nefalšovaného dobrodružství.

Zájezd tvoří jednodenní túry, při trecích na 3 a 4 dny s kompletním vybavením do hor nás budou doprovázet osli, kteří ponesou naše hlavní batohy, tudíž po celou dobu akce se budeme pohybovat nalehko. Jedná se o klasickou horskou turistiku s běžným vybavením, nejvyššího bodu dosáhneme při výstupu do sedla Čimtarga ve výšce 4760 m. Právě nadmořská výška mírně zvyšuje náročnost akce na 4. V horách nocujeme ve vlastních stanech na horských tábořištích, v kempu Vertical Alaudin je možnost využít místní polopenzi. Na trecích táboříme ve vlastních stanech v přírodě u jezer a budeme si zde vařit sami z vlastních zásob. Denně nás čeká nejčastěji 6-8 hodin chůze včetně pauz, na hlavních túrách s převýšením nejčastěji mezi 600-1200 m nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Na 1 průvodce pojede malá skupina do 11 cestovatelů, při více účastnících (maximum je 16) budou průvodci 2.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy.
  • 2. den: Přílet do hlavního města Tádžikistánu Dušanbe, dokoupení zásob a přejezd přes tunel Anzob do hor k nádhernému horskému jezeru Iskanderkul (2195 m), procházka k vodopádu a kolem jezera. Nocleh ve stanech na tábořištích Archa v údolí Sarytag (2440 m) 3 noci po sobě.
  • 3. den: První aklimatizační túra do 3000 m - údolím řeky Zombar do nitra hor a stejnou cestou zpět. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 4. den: Další postupná aklimatizace - výstup dolinou Dukdon nad 3000 m a zpět na tábořiště Archa. (6-7 hod, ↑ 700-800 m, ↓ 700-800 m)
  • 5. den: Aklimatizace do vyšších poloh nad 3300 m směrem k vrcholu Saratoq (5-7 hod, ↑ 700-900 m, ↓ 700-900 m). Později přesun džípy od jezera Iskanderkul do centrálních Fanských hor - do turisticko-horolezecké základny Alplager Vertical Alaudin (2640 m), nocleh v kempu 1 noc.
  • 6. den: Třídenní nejhezčí túra, s podporou oslů, kteří ponesou naše hlavní batohy. Výstup do sedla Laudon (3630 m), první blízký pohled na zaledněné pětitisícovky, sestup k náhrdelníku tyrkysových Kulikalonských jezer (2850 m), dle chuti procházky mezi jezery, odpočinek, možnost koupání, táboření v přírodě. (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 800 m)
  • 7. den: Odpočinkový den mezi Kulikalonskými jezery, pro neúnavné horaly výhledová okružní túra přes hřeben nad Kulikalonskými jezery, přes sedlo Fluorit (3350 m) mezi stejnojmenným vrcholem (3445 m) a vrcholem Taškentec (3784 m). (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 8. den: Od výše položeného jezera Dušacha táhlé stoupání do sedla Alaudin (3860 m) pod nejvyšší horou Čimtarga (5489 m). Při sestupu skvělé výhledy na snová Alaudinská jezera (2780 m). Okolo jezer a čajoven dokončení okruhu sestupem zpět do kempu Vertical Alaudin. (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1200 m)
  • 9. den: Ze základny odchod na 4 dny. S podporou oslů výstup výše údolím Čapdara, k horským jezerům Mutnyje (3520 m), pod pětitisícové zaledněné vrcholy. Obhlídka jezer či odpočinek, stanování u jezer 3 noci po sobě. (4 hod, ↑ 900 m)
  • 10. den: Jednodenní do sedla VAA (4120 m) v masívu pětitisícovky Pik Zamok (4-5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Případně navíc ze sedla VAA výstup na turisticky dostupný vrchol Činal (4277 m).
  • 11. den: Výstup do vysokohorského sedla Čimtarga (4760 m) mezi pětitisícové velikány Čimtarga a Pik Energia, úspěch výstupu až do sedla dle sněhových podmínek. Návrat zpět ke stanům k jezerům Mutnyje. (7 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m)
  • 12. den: Sestup od jezer Mutnyje zpět do kempu Alplager Vertical Alaudin (3 hod, ↓ 900 m). Přejezd džípy do Dušanbe, nocleh v hostelu 2 noci po sobě.
  • 13. den: Prohlídka Dušanbe - centrum města s bulvárem Rudaki a sochami tádžických velikánů, pestrobarevné tržiště Mechrgon Bazaar, nákupy. Zájemci fakultativně půldenní výlet k pevnosti Hissar.
  • 14. den: Odlet z Dušanbe, návrat do Prahy.

Ubytování

Celkem 5 nocí budeme spát ve vlastních stanech na horských tábořištích se skromným zázemím - 3 noci po sobě v údolí Sarytag (tábořiště Archa - The Wood), poblíž jezera Iskanderkul a přerušovaně 2 noci v turisticko-horolezecké základně - Alplageru Vertical Alaudin. V tábořišti Archa je pouze WC, ve Vertical Alaudin WC, sprchy a restaurace. Dalších 5 nocí strávíme v horách ve vlastních stanech na volných přírodních tábořištích - 2 noci u Kulikalonských jezer a 3 noci u jezer Mutnyje. Poslední 2 noci se ubytujeme v hostelu v Dušanbe v čistých cestovatelských 2lůžkových pokojích s 1 snídaní (vzhledem k časování letů je poslední noc bez snídaně).

Stravování

Na treky v horách je třeba mít vlastní stravu, základ na vlastní vaření (lehké, instantní suroviny) i většinu studené stravy je třeba dovézt z ČR, čerstvé potraviny lze dokoupit na místě po příletu. V tábořišti Archa (3 noci) lze sjednat dovoz místní polopenze (doporučeno), v horském kempu Vertical Alaudin (2 noci) je také doporučené využívat místní polopenzi a ochutnat tak, stejně jako poslední dny v Dušanbe, výborná místní jídla - plov, šašlik, manty, laghman, šaurma, šorpo, damlam. K pití se podává lahodný černý a zelený čaj a na své si přijdou i milovníci piva, kteří mohou ochutnat místní piva Sim-Sim, Pulsar a Quibray. Vodu budeme postupně doplňovat. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr. Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo: kus suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky, džem. Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. Vodu budeme postupně doplňovat, doporučujeme si přibalit Láhev či camelbag o objemu cca 2 - 2,5 l na osobu, dle vaší osobní denní spotřeby. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody - tablety či kapky (např. Sanosil - koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech) či případně vodní filtr (např. Sawyer mini filter). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Celkem jen 3 přejezdy: džípy z Dušanbe k jezeru Iskanderkul, dále mezihorský přesun od jezera Iskanderkul do kempu Vertical Alaudin a nakonec zpět z kempu do Dušanbe. V rámci Dušanbe (zejména na letiště) využijeme taxíky.

Cestovní formality: Na cestu do Tádžikistánu je nezbytný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců od vstupu do země. Od 1.1.2022 nepotřebují čeští občané pro vstup na území Tádžikistánu vízum (platí pro pobyty do 30 dní). Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Kyrgyzstán - horská turistika

Krajem pasteveckých údolí pod zaledněnými štíty Ťan-Šanu

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys