Informace k zájezdu
Taiwan na kole

Úvodní stránka zájezdu Taiwan na kole ( Taiwan, Daleké cesty, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

NáročnostLetenkyPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Tato jedinečná cykloexpedice je určena zejména těm, kteří rádi překonávají delší vzdáleností po pohodlném povrchu s možností průběžného pozorování krás a zajímavostí. Čekají nás nově vybudované cyklostezky podél řek a pobřeží s minimálním převýšením, při cestách do vnitrozemských pohoří pak málo frekventované scénické silnice s větším převýšením, kdy však bude vždy možnost náročnější stoupání překonat v doprovodném vozidle a dokonale si užít fascinujících sjezdů. Náročnost může zvýšit protivítr na pobřeží, ale tropické teploty v termínu zájezdu nepředpokládáme. Na kole pojedeme nalehko ve stálém blízkém kontaktu s doprovodným vozidlem, který nám umožní téměř kdykoliv využít jeho služeb jako vozidla zásobovacího, při přejezdech sedel a krátkých pěších výstupech na vyhlídkové vrcholy ho využijeme k doplnění oblečení, a také může posloužit pro přepravu indisponovaných či odpočívajících jedinců. Délka etap i převýšení se liší dle terénu, vystřídají se náročnější dny při přejezdu průsmyků hor s odpočinkovějšími dny podél moře. Průměrná délka etap je okolo 50-60 km. Vždy však bude možno etapu zkrátit využitím doprovodného auta, některé etapy je možno naopak prodloužit na 80 km. Denní převýšení je nejčastěji okolo 500-600 m ve výjezdech i sjezdech, v horách některé dny více, u pobřeží méně. Ubytovaní budeme v hostelech, pensionech, jednoduchých hotýlcích a klášterech. Snídaně na ubytování máme v ceně, večer je možné se také stravovat v místě noclehu, přes den v kioscích a občestvovnách. Pro zvýšení komfortu je vhodný tenký spacák či vložka do spacáku, také proto, že někde jsou k dispozici pro 2 jen široké dvojpostele se společnou širokou přikrývkou.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je spíše orientační, může být nižší i vyšší. Zpravidla odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z Vídně či z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.accuweather.com/cs/tw/taipei-city/315078/weather-forecast/315078 (Taipei, 5 m)
https://www.worldweatheronline.com/v2/weather.aspx?q=smt (Sun Moon Lake, 750 m)
https://www.weather2umbrella.com/vejrudsigt-tayuling-taiwan-da/i-%C3%B8jeblikket (Tayuling 2750 m)

Klima je v říjnu na Taiwanu teplé - průměrná denní maxima v Taipei jsou cca 27 °C, průměrná denní minima v Taipei cca 22 °C. V horách mohou být teploty výrazně nižší, je třeba být připraven na denní teplotu i okolo 10 °C. Jedná se o srážkově podprůměrné období, ale na déšť je každopádně třeba být připraven.

MĚNA A KAPESNÉ

Bankomaty a výměna peněz: Ideální je vzít s sebou na Taiwan platební kartu (embosovanou, VISA či MASTERCARD) a vybírat si hotovost z bankomatů a případně kartou platit, kde je to možné (supermarkety, některé restaurace…). Určitě s sebou i v tomto případě vzít základní obnos v hotovosti. Z hotovosti s sebou USD či EUR - obojí lze na místě vyměnit, ale kurzy na letišti nebývají výhodné (výhodnější je výběr z bankomatu). Platební karta slouží i jako finanční rezerva pro neočekávané výdaje. Pokud byste platební kartu neměli, je třeba k očekávaným výdajům vzít další finanční rezervu v řádu stovek USD či EUR.
Ceny: Ceny potravin i ceny v restauracích jsou cca 2x vyšší než u nás. Na stravu si vezměte cca 2x vyšší částku než kolik byste utratili za jídlo u nás. Kromě stravy budete platit výdaje za vstupy - do 1500 TWD. Fakultativní výdaj za rafting je cca 600 TWD a za fakultativní celodenní jízdenku na MHD do Taipei cca 150 TWD. Pokud si budete půjčovat kolo na místě - pak cca 3400 až 5600 TWD dle typu kola. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.

MAPY A LITERATURA

Seženete ve větších knihkupectví nebo na internetu.

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy Taiwanu:
- Reise Know-How: Taiwan 1 : 300 000
- Nelles: Taiwan 1 : 400 000
- ITM: Taiwan and Taipei 1 : 386 000

Knižní průvodci v češtině:
- Lonely Planet, nakl. Svojtka: Tchaj-wan (vydání 2015)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
https://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

Na všech ubytování lze dobíjet baterie, potřebujete ovšem adaptér do zásuvky, na Taiwanu jsou oproti Evropě odlišné zásuvky - na 2 úzké ploché kolíky, někdy ještě navíc se zemnicím kolíkem („americké zásuvky“):
http://www.zasuvky.eu/zasuvky/tchaj-wan
Pokud očekáváte nadměrné nabíjení baterií, můžete si vzít rozdvojku do zásuvky, kterou dáte do vašeho adaptéru.
Na Taiwanu fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone), je jen potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Ale volat z mobilu se dost prodraží, volání stojí dle operátora okolo 60 Kč za minutu, SMS cca 14 Kč. Pokrytí signálem je většinou bezproblémové. Mobil si vezměte určitě s sebou, minimálně pro případ nouze.
Internet: Mnohé ubytování mají wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Na Taiwanu je možné vše koupit, je zbytečné vézt s sebou zbytečné zásoby čehokoliv.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a nejlépe platební karta na výběry z bankomatů, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny, adaptér do zásuvky. Malý batoh na kolo (10-15 l) nebo cyklobrašna, kam se vejde vše potřebné pro jednodenní etapy na kole, cyklistická přilba (důrazně doporučená, vlastní přilba nutná i pro ty, kteří si budou kola na místě půjčovat).
Co určitě nebereme!!!: Stan, karimatku, vařič, plynové bomby!
Doporučené vybavení: Tenký spacák nebo vložka do spacáku. Cyklorukavice, cyklistické brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, repelent proti hmyzu (nejlépe obsahující látku DEET), hygienické potřeby, ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Ideální je trekové kolo (kolo k jízdě po silnicích či zpevněných cestách; kola 28 placů s hladkými plášti, většinou s blatníky, někdy s odpruženou přední vidlicí s krátkých zdvihem), případně lze i crossové kolo (kolo pro jízdu po silnicích i v méně náročném terénu; kola 28 palců s plášti s hrubším vzorkem, odpružená přední vidlice).
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhve na vodu. Doporučená je přední svítilna, zadní červená blikačka, kvalitní zámek na kolo raději s dlouhým lankem. Případně mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole (a současně na pár lehčích túr a na pochůzky) - oblečení do tepla i případného chladnějšího počasí (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, termoprádlo), něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Pokrývku hlavy (proti slunci), plavky. Oblečení na ubytování a sandály na přezutí.
Strava: Je vhodné využívat stravování v místních restauracích (zejména večeře). Cca 6x je v ceně na ubytování snídaně. Z ČR nevozit zásoby potravin, veškeré čerstvé potraviny koupíme na místě. Pro posilnění během túr je dobré vzít z ČR energetické tyčinky a nápoje v prášku. Pití: Na ubytování je pitná voda nebo se dá pitná voda na místě kupovat balená. Nápoje budete dostávat také během etap.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum)... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.