Taiwan na kole

Ostrovní cyklistika – asijská příroda, hory a chrámy

Taiwan (Tchaj-wan) je hoden svého původního portugalského jména Ilha Formosa - Nádherný ostrov. Přestože jeho rozloha nedosahuje ani poloviny naší země a žije zde více než dvojnásobný počet lidí, na přírodní krásy zůstává stále dost místa - nejosídlenější jsou rozlehlé západní nížiny, podstatnou část ostrova však zabírají východní pohoří s několika národními parky. Ve středu ostrova navíc nalezneme nejvyšší horu ostrova, Nefritovou horu (Yushan), dosahující výšky téměř 4000 metrů. Ideální teploty pro návštěvu Taiwanu skýtá podzim, který je také nejsušším obdobím. Pro své jedinečné spojení různých kultur, nespoutanou přírodu, rozmanitou kuchyni, vzrušující městský život a dobře rozvinutou infrastrukturu je Taiwan výborným místem pro cestování s ideálními podmínkami pro cykloturistiku.

Taiwan má prý více tváří než samotná jedenáctihlavá nejpopulárnější bohyně milosrdenství Guanyin. My se pokusíme poznat co nejvíce z nich, a to na okruhu po celé severní polovině ostrova. Neustále se měnící scenérie od rýžových polí a subtropického deštného pralesa po zasněžené vrcholky hor nás budou denně provázet k pagodám a nenápadným i pestrobarevným chrámům - taoistickým, buddhistickým i současným I-kuan-tao. Kromě cenných starých památek navštívíme i zcela nové chrámy, které se oprávněně honosí mnohými "nej". Celkový počet svatostánků dosahuje téměř 35 tisíc a jinověrci jsou v nich vždy vítáni, často i s anglickým výkladem. Objedeme kouzelné jezero Slunce a Měsíce, pojedeme i mezi malebnými plantážemi s nejkvalitnější čajem oolong. Z nejvyššího průsmyku na ostrově, Wuling (3725 m), sjedeme soutěskou Taroko, která patří mezi 7 přírodních divů Asie. Později pojedeme okolo rozbouřeného Pacifiku u útesů Qingshui, pitoreskní rybářskou vesničkou Suao i okolo bizarních skalních útvarů na pobřeží v Yehliu. Osvěžíme se u vodopádů Wufengchi, několikrát se prohřejeme v termálních pramenech a přenocujeme i přímo v klášterech. Cestou ochutnáme exotické ovoce jako mučenku, buddhovu hlavu, pitaju, karambolu a jiné. Návratem do Taipei uzavřeme naši cestu, nejrychlejším výtahem vyjedeme na věž Taipei 101 do výšky 382 m, v Palácovém muzeu budeme obdivovat čínský národní poklad.

Na kole pojedeme nalehko v průběžném kontaktu s doprovodným vozidlem, které nám umožní téměř kdykoliv využít jeho služeb jak vozidla zásobovacího, tak i pro odpočinek. Délka etap i převýšení se liší dle terénu, vystřídají se náročnější dny při přejezdu průsmyků hor s odpočinkovějšími dny podél moře. Průměrná délka etap je okolo 50-60 km. Vždy však bude možno etapu zkrátit využitím doprovodného auta, některé je možno naopak prodloužit na 80 km. Denní převýšení je nejčastěji okolo 500-600 m ve výjezdech i sjezdech, v horách některé dny více, u pobřeží méně. Pohyb na kole doplníme krátkými pěšími úseky při prohlídkách některých památek a domorodých vesniček a při nenáročném výstupu na horu Hehuanshan (3416 m). Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy.
  • 2. den: Přílet do metropole Taipei. Pěší seznámení se způsobem "pouličního" stravování a života v historických čtvrtích Ximeding a Wanhua, magická atmosféra buddhistického chrámu Longshan a taoistického Qinshan.
  • 3. den: Ruch hlavního města opustíme autem. Na kole od bizarní Pamětní zahrady soch Cihu přírodním parkem přehrady Shimen, k největší bronzové soše Buddhy budoucnosti v Emei až ke klášteru Quanhua Tang uprostřed horského parku s mnoha svatyněmi, nocleh v klášteře. (↔ 60 km, ↑ 700 m, ↓ 600 m)
  • 4. den: Podhorským krajem Miaoli. Přes historický Nanzhuang a v horách ukrytý domorodý Shenxiangu ke klášteru v sedle Shitan. Mezi čajovými plantážemi a betelovými palmami do jahodami proslaveného Dongshihu. (↔ 60 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 5. den: Podhůřím Hsuehshanu přes nejvyšší buddhistický klášter na světě Chung Tai Chan s úžasnou vyhlídkou a muzeem. Dále pozoruhodný Papírový chrám, převezený z Japonska, a chrám Wenwu na břehu posvátného Jezera Slunce a Měsíce s řadou pamětihodností (chrámy, domorodé vesničky). (↔ 60 km, ↑ 800 m, ↓ 600 m)
  • 6. den: Vyhlídka na jezero z Pagody Tse a cyklostezkou okolo jezera, sjezd mezi malebnými plantážemi s nejkvalitnějším čajem oolong ke geografickému středu ostrova na okraji Puli. Stoupání (možné autem) přes lázeňské Wushe k noclehu u termálních pramenů Cingjing. (↔ 80 km, ↑ 1600 m, ↓ 400 m)
  • 7. den: Výjezd (s podporou doprovodného vozidla) do sedla - nenáročný výstup na horu Hehuanshan (3416 m) s panoramatickým rozhledem. Z nejvyššího silniční sedla v jihovýchodní Asii Wuling (3275 m) vysokohorský sjezd kaňonem Taroko, kolem posvátného stromu Bilu Giant do Tienhsiangu. Teplé prameny Wenshan, případně pěší procházka k vodopádům Baiyang. (↔ 55-80 km, ↑ 300-800 (lze i 2000 m), ↓ 2900 m)
  • 8. den: Klášter Hsiangte, vesnička Bulowan, kouzelný chrám Eternal Spring, průjezd tunelem Devíti zatáček. Podél oceánu a po cyklostezce okolo 2. největšího přirozeného jezera Liyu s volavkami, k termálům Fenglin. (↔ 50-80 km, ↑ 300 m, ↓ 500 m)
  • 9.-12. den: Dle průjezdnosti cyklistický ráj po obou stranách Pobřežního hřebene: Pozorování opic v údolí Rift, výjezd po South Cross Island Highway do Wulu s vycházkou či vyjížďkou na vyhlídku, pěším osmiobloukovým mostem v Sanshienu na Three Fairy Platform. V Luye ochutnávky čajů, maracuji a anony přímo ze sadů. Skalní svatyně Osmi Nesmrtelných s postavami taoistické i čínské mytologie, památník obratníku Raka, domorodá vesnička Chimeitsum. Koupání v oceánu, fakultativně rafty na řece Hsiukuluan (24 km). (denně cca ↔ 50 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 13. den: Možnost koupání v oceánu na plážích u Hualienu. Silnicí Su-Hua podél dramatických pobřežních útesů Quinshui. Atalajské Nanao, pitoreskní rybářský přístav Suao, buddhistický chrám Nantien s 200 kg zlatou sochou patronky námořníků Matsu. Nocleh v magickém hlavním taoistickém chrámu Sanhsing s úžasnou vyhlídkou přes jezero až k oceánu. (↔ 50-80 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 14. den: Vodopád Wufengchi s presbyteriánským chrámem v čínském stylu s vyhlídkou, přílivový park Beiguan, rybářské vesničky, úžasný živoucí chrám Tiangong v Dali a maják na nejvýchodnějším mysu San Diego, horský klášter Ling Jiou nad Fulongem. (↔ 50 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 15. den: Cyklostezkou opuštěným tunelem Tsaoling, podél divokého pobřeží, rybářskou vesničkou Maoao přes pláž ve Fulongu, pobřežní park Yanliao, skály Nanya a geoparky Bitou a Yehliu, až do Jinshanu. (↔ 50-85 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 16. den: Vulkanickým národním parkem Yangminshan do výšky 800 m na kole (lze i autem) s možností pěšího výstupu na vrchol 1120 m. Sjezd do metropole Taipei. Noční trhy s ochutnávkou exotických pokrmů. (↔ 40 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 17. den: Sítí cyklostezek (případně fakultativně metrem) starou i mladou tváří města Taipei: Vyhlídka z věže ve tvaru stonku bambusu Taipei 101 (509 m), chrámy a Palácové muzeum s nejcennější sbírkou čínského umění na světě (odvezenou z Pekingu a zachráněnou před komunisty), mauzoleum vůdce Kuomintangu Čankajška (↔ 20-50 km, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Alternativně cyklovýlet k vodopádům a termálním pramenům Wulai (↔ 55 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Odlet z Taipei.
  • 18. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

Spát budeme v hostelech, pensionech, klášterech a jednoduchých hotýlcích či BaB japonského stylu, převážně ve 3-4lůžkových pokojích. 2lůžkové pokoje lze přiobjednat na ubytování, kde je to možné (nelze cca na 4 místech) - celkem příplatek 4000 Kč/osoba.

Stravování

Snídaně jsou v ceně zájezdu, jinak společné či individuální kulinářské zážitky při vychutnávání těch "nej" podob jakéhokoliv čínského jídla ve stáncích, na nočních trzích, klášterech, restauracích či v typických "krabičkách". Možnost pravidelného dokupování potravin a nápojů v místních obchodech. Během etap budeme dostávat (v ceně zájezdu) také vodu, iontové nápoje, ovoce (banány apod.), sladké a slané sušenky.

Další informace k zájezdu

Místní doprava: Cestovat budeme převážně na kole. Po opuštění hlavního města s námi pojede doprovodné vozidlo, jehož služeb budeme moci využít k převozu zavazadel a sebe samých, kdykoliv se budeme cítit unaveni nebo si budeme chtít krásy ostrova vychutnat při pohodlnějším přesunu. Součástí týmu bude i mechanik a překladatel v jedné osobě.

Cestovní doklady: Je třeba cestovní pas platný minimálně ještě 6 měsíců od vstupu na území Taiwanu. Víza pro české občany nejsou potřeba.

Očkování: Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra. Povinné není na Taiwan žádné očkování. Doporučuje se mít očkování proti hepatitidě A a B. Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu. Lékařská péče poskytovaná na Taiwanu je na vysoké úrovni, čemuž odpovídají i její ceny, a proto důrazně doporučujeme uzavření cestovního zdravotního pojištění.

Vhodný typ kola: Možné je trekové kolo, případně crossové kolo, i silniční kolo.
Povrch: 95 % kvalitní asfalt, 5 % kvalitní šotolina, příp. opravované úseky
Cyklistická přilba je důrazně doporučená.
Informace o přepravě kol: Kola si můžeme vzít vlastní (pak je třeba počítat s vyšší cenou letenky - podle letecké společnosti), ale je možné i zapůjčení kola na Taiwanu. Během pobytu se kola v případě potřeby přepravují na vozíku za doprovodným autem. Návod, jak sbalit kolo do krabice k letecké přepravě naleznete ve videu.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Případné půjčení kola na Taiwanu je nutno u nás objednat s předstihem nejméně 3 měsíce.

Průvodce: Tomáš Rusek při cestách po Taiwanu zúročuje své bohaté průvodcovské a cestovatelské zkušenosti z mnoha asijských zemí, na které se specializuje. Příroda ostrova klade cestovatelům často nečekané nástrahy, s jejichž překonáváním vám Tomáš rád pomůže a pravděpodobně s ním zažijete i to, co se do programu nedá předem zařadit.

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Taiwan na kole

Taiwan na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Čína - rozmanitý Yunnan

Z tropického čajového království až k posvátným místům tibetských hor