Taiwan na kole

Ostrovní cyklistika – asijská příroda, hory a chrámy

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška

Taiwan (Tchaj-wan) je hoden svého původního portugalského jména Ilha Formosa - Nádherný ostrov. Přestože jeho rozloha nedosahuje ani poloviny naší země a žije zde více než dvojnásobný počet lidí, na přírodní krásy zůstává stále dost místa - nejosídlenější jsou rozlehlé západní nížiny, podstatnou část ostrova však zabírají východní pohoří s několika národními parky. Nefritovou horou (Yushan) dosahují výšky téměř 4000 metrů, což řadí Taiwan podle maximální nadmořské výšky na 4. místo mezi všemi ostrovy světa. Ideální teploty pro jeho návštěvu skýtá podzim, který je také nejsušším obdobím. Pro své jedinečné spojení různých kultur, nespoutanou přírodu, rozmanitou kuchyni, vzrušující městský život a dobře rozvinutou infrastrukturu je Taiwan výborným místem pro cestování s ideálními podmínkami pro cykloturistiku.

Taiwan prý má více tváří než samotná jedenáctihlavá nejpopulárnější bohyně milosrdenství Guanyin. My se pokusíme poznat co nejvíce z nich: nejrychlejším výtahem vyjedeme na věž Taipei 101 s vyhlídkou ve 382 m, v Palácovém muzeu budeme obdivovat čínský národní poklad. Neustále se měnící scenérie od rýžových polí a subtropického deštného pralesa po zasněžené vrcholky hor nás budou denně provázet k pagodám a nenápadným i pestrobarevným chrámům různých náboženství. Kromě cenných starých památek navštívíme i poměrně nové a nádherně členité barevné chrámy, které jsou často výsledkem soutěže mezi nejrozšířenějšími náboženstvími - taoismem, buddhismem a současným I-Kuan Tao, ale především mezi vyznavači stejné víry z různých čtvrtí města. Celkový počet svatostánků dosahuje téměř 35 tisíc a jinověrcům není nikde bráněno v jejich návštěvách. Pojedeme okolo bizarních skalních útvarů na pobřeží v Yehliu a rozbouřeného Pacifiku u útesů Qingshui, pitoreskní rybářskou vesničkou Suao, osvěžíme se u vodopádů Wufengchi a několikrát prohřejeme v termálních pramenech. Projedeme soutěskou Taroko, která patří mezi 7 přírodních divů Asie, a nejvyšším průsmykem na ostrově (3250 m). Z hor sjedeme ke kouzelnému jezeru Slunce a Měsíce a mezi malebnými plantážemi s nejkvalitnější čajem oolong se dostaneme k posvátné Lví hlavě, kde přenocujeme v klášteře. Návratem do Taipei uzavřeme náš okruh vedoucí celou severní polovinou ostrova.

Na kole pojedeme nalehko v průběžném kontaktu s doprovodným vozidlem, které nám umožní téměř kdykoliv využít jeho služeb jak vozidla zásobovacího, tak i pro odpočinek. Délka etap i převýšení se bude lišit dle terénu, vystřídají se náročné dny při přejezdu průsmyků hor (80-90 km s převýšením 600-1200 m) s odpočinkovějšími podél moře (30-50 km s převýšením 300-600 m). Vždy však bude možno etapu zkrátit využitím doprovodného auta. Pohyb na kole doplníme krátkými pěšími úseky při prohlídkách některých památek např. pobřežních Baxijských jeskyní Osmi Nesmrtelných či domorodých vesniček, a při nenáročném výstupu na Hehuanshan (3416 m) v NP Taroko. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy, přílet do metropole Taipei. Vyhlídka z věže ve tvaru stonku bambusu - Taipei 101, která byla ještě nedávno nejvyšší budovou světa (509 m, dnes 6. na světě).
 • 3. den: Sítí cyklostezek starou i mladou tváří města Taipei: chrámy a Palácové muzeum s nejcennější sbírkou čínského umění na světě, odvezenou z Pekingu a zachráněnou před komunisty, mauzoleum vůdce Kuomintangu Čankajška, noční trhy s ochutnávkou exotických pokrmů. (↔ 30 km, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 4. den: Z ruchu velkoměsta po nově otevřené národní cyklostezce č. 1 na východní pobřeží k mysu Pitunchiao, Lungtung Coast Park, průjezd opuštěným tunelem Tsaoling, podél pláží do Touchengu. (↔ 85 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 5. den: Termální prameny a vodopád Wufengchi, pitoreskní rybářský přístav Suao, buddhistický chrám Nantien s 200kilogramovou zlatou sochou patronky námořníků Matsu. Nocleh v hlavním taoistickém chrámu Sanhsing s úžasnou vyhlídkou přes jezero až k oceánu. (↔ 80 km, ↑ 200 m, ↓ 300 m)
 • 6. den: Malebným širokým údolím po North Cross Island Highway do lůna hor až do populární farmy Wuling s možností výjezdu do sedla pod Takuanshan (2131 m). (↔ 80 km, ↑ 600 m, ↓ 200 m)
 • 7. den: Výjezd do sedla Tayuling (3000 m) s podporou doprovodného vozidla, neuvěřitelně nekonečný sjezd do kaňonu Taroko, teplé prameny Wenshan, pěší procházka k vodopádům Baiyang, průjezd tunelem Devíti zatáček. (↔ 70-85 km, ↑ 100-800 m, ↓ 2000 m)
 • 8. den: Dokončení průjezdu kaňonem s chrámem věčného pramene Eternal Spring, podél oceánu opět po cyklostezce č. 1 okolo 2. největšího přirozeného jezera Liyu s volavkami, pozorování opic v údolí Rift, výjezd autem po South Cross Island Highway do Wulu s vycházkou či vyjížďkou (dle průjezdnosti) na vyhlídku, večer termální koupel a možná aktivní účast při vystoupení domorodých tanečníků. (↔ 90 km, ↑ 200 m, ↓ 300 m)
 • 9. den: Úchvatný sjezd serpentinami zpět k oceánu (↔ 50 km, ↑ 1400 m, ↓ 300 m). Doprovodným vozidlem na sever, osmiobloukový pěší most v Sanshienu na Three Fairy Platform. Rozlehlá skalní svatyně Osmi Nesmrtelných v 16 Baxijských jeskyních s postavami taoistické i čínské mytologie, památník obratníku Raka, domorodá vesnička Chimeitsum, koupání v oceánu, Ami Cultural Village u Hualienu, nocleh opět v kaňonu Taroko.
 • 10. den: Možnost projet si znovu dolní část kaňonu v opačném směru (↔ 10-20 km, ↑ 100-500 m). Výjezd autem do sedla Tayuling (3000 m), nenáročný výstup na Hehuanshan (3416 m) s panoramatickým rozhledem, vysokohorský sjezd na historickou farmu Cingjing. (↔ 50 km, ↑ 300 m, ↓ 1400 m)
 • 11.den: Pokračování sjezdu kolem přehradního jezera přes malebné Wushe ke geografickému středu ostrova na okraji Puli a dojezd k největšímu jezeru Sun Moon se spoustou pamětihodností (pagoda, chrámy, domorodé vesničky), cyklostezkou těsně po břehu. (↔ 60 km, ↑ 300 m, ↓ 1800 m)
 • 12. den: Dokončení prohlídky jezera a okolí, na sever opět kousek po „jedničce“ do Puli s klášterem Chung Tai Chan, podhůřím Hsuehshanu mezi malebnými plantážemi s nejkvalitnější čajem oolong do Tungshihu. (↔ 80 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 13. den: Podhorským krajem Miaoli mezi stále se měnícími čajovými plantážemi přes Tahu dojezd až k Lion´s Head Mountain, přenocování v klášteře. Večer či ráno možný některý z vyhlídkových treků, na kterých je možné spatřit malé svatyně. (↔ 80 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 14. den: Přibývající civilizaci se ještě ubráníme v Beipu, patřící etniku Hakka. Odpoledne tematický park Windows on China, případně safari park Leofoo Village. (↔ 60 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 15. den: Poblíž místa odpočinku Čankajška Touliao Mausoleum park s myriádou jeho téměř identických soch, v Daxi historické Sanxia Old Street. Dojezd do Taipei, 3 noci. (↔ 60 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 16. den: Rezervní den. Možné dokončení prohlídky metropole, či termální prameny Beitou, případně průjezd NP Yangminshan přes bizarní skalní útvary na pobřeží v Yehliou a přes Wanli zpět. (↔ 70 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 17. den: Rezervní den. Cyklovýlet k vodopádům a termálním pramenům Wulai. (↔ 55 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 18. den: Odlet z Taipei a návrat do Prahy.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Spát budeme v hostelech, pensionech, jednoduchých hotýlcích či B&B japonského stylu, převážně ve 3-4lůžkových pokojích.

Stravování: V některých ubytováních je snídaně v ceně, jinak společné či individuální kulinářské zážitky při vychutnávání těch „nej“ podob jakéhokoliv čínského jídla v místních restauracích. Možnost pravidelného dokupování potravin v místních obchodech.

Další informace k zájezdu

Místní doprava: Cestovat budeme převážně na kole. Po opuštění hlavního města, v němž se budeme pohybovat metrem i na kole, s námi pojede doprovodné vozidlo, jehož služeb budeme moci využít k převozu zavazadel a sebe samých, kdykoliv se budeme cítit unaveni nebo si budeme chtít krásy ostrova vychutnat při pohodlnějším přesunu.

Cestovní doklady: Je třeba cestovní pas platný minimálně ještě 6 měsíců od vstupu na území Taiwanu. Víza pro české občany nejsou potřeba.

Očkování: Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra. Povinné není na Taiwan žádné očkování. Doporučuje se mít očkování proti hepatitidě A a B. Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu. Lékařská péče poskytovaná na Taiwanu je na vysoké úrovni, čemuž odpovídají i její ceny, a proto důrazně doporučujeme uzavření cestovního zdravotního pojištění.

Vhodný typ kola: Ideální je trekové kolo, případně crossové kolo, lze použít též silniční kolo.
Povrch: 90 % kvalitní asfalt, 10 % kvalitní šotolina, příp. opravované úseky
Cyklistická přilba je důrazně doporučená.
Informace o přepravě kol: Kola si můžeme vzít vlastní (pak je třeba počítat s výrazně vyšší cenou letenky), ale přednost dáme zapůjčení kola na Taiwanu - i když možnost zakoupení kola na místě a jeho dovoz domů se také nedá vyloučit. Během pobytu se kola v případě potřeby přepravují na střeše nebo uvnitř doprovodného auta.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Průvodce: Tomáš Rusek při cestách po Taiwanu zúročuje své bohaté průvodcovské a cestovatelské zkušenosti z mnoha asijských zemí, na které se specializuje. Příroda ostrova klade cestovatelům často nečekané nástrahy, s jejichž překonáváním vám Tomáš rád pomůže a pravděpodobně s ním zažijete i to, co se do programu nedá předem zařadit.

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Upozornění: Původní termín zájezdu, tj. 5.10.2017 - 22.10.2017, byl změněn z důvodu výhodnějšího leteckého spojení. Návrat je o 1 den později, zájezd je tedy o 1 den delší.

Cena zájezdu Taiwan na kole

Cena 60000 Kč = 42000 Kč za zájezd + cca 18000 Kč za letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 25000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena zahrnuje: veškerou společnou dopravu na ostrově, 16x ubytování, snídaně v ceně některých ubytování, průvodce, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje (ceny z roku 2016): nutné výdaje: letenka (cca 18000 Kč); volitelné výdaje: vstupné (do 50 USD), případné půjčení kola Giant (1200 TWD na první 3 dny, 200 TWD za každý další den); kurz: 1 TWD (taiwanský dolar) = 0,78 Kč (listopad 2016)

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 

Další podobné zájezdy:

Laos a Kambodža


53000 Kč
Detail zájezdu

 • 22.10.-11.11.
 • 12.11.-02.12.
Barma na kole

Barma na kole

Mezi pagodami, kláštery a mnichy


59000 Kč
Detail zájezdu

 • 11.01.-28.01.
 

Taiwan na kole

Taiwan na kole Taiwan na kole Taiwan na kole Taiwan na kole
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy