Informace k zájezdu
Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

Úvodní stránka zájezdu Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu ( Kyrgyzstán, Daleké cesty, Přechody hor, Letecké zájezdy, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Nejprve absolvujeme pětidenní trek ve vysokohorském prostředí, během kterého překonáme několik horských sedel s maximální výškou 3800 metrů. Denně nás čeká nejčastěji 7-9 hodin chůze včetně pauz, trasy do 16 kilometrů a různorodé převýšení, nejčastěji mezi 800-1700 m v součtu nahoru a dolů. Během třídenního výstupu v oblasti Ala Archa natěžko vystoupáme na vysokohorské tábořiště ve výšce 3370 m a nalehko se pokusíme zdolat vrchol Pik Učitel (4541 m). První a druhý den je zde denní převýšení kolem 1200 metrů nahoru, druhý a třetí den to stejné dolů. Aklimatizovaní zde již budeme z prvního treku.
V horách budeme chodit po neznačených cestách převážně vyšlapaných od místních turistů, či pastevců. Zvýšená náročnost pohybu vychází hlavně z pobytu ve vyšší nadmořské výšce. Ve vyšších polohách můžeme očekávat zbytky sněhu.
Na trecích si všechny věci nutné ke zdolání pochodu budeme nosit na zádech. Pro výstup na Pik Učitel není nutná žádná horolezecká výbava, vzhledem ke kamenitému terénu a pár exponovaným úsekům ve vrchní části výstupu je však nutná jistá chůze, dobrá stabilita a absence závratí. Mezi oběma pěšími treky se vydáme na dvoudenní putování na koních, délky těchto koňských etap jsou 17-18 km, koňské trasy lze případně absolvovat i pěšky. Během obou pěších přechodů hor i během putování na koních bude možné aktuálně nepotřebné věci a zásoby zanechat na ubytování.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.yr.no/place/Kyrgyzstan/Issyk_Kul/Karakol/ (Karakol)
https://www.yr.no/place/Kyrgyzstan/Other/Ala_Archa_Gorge/ (Ala Archa)
https://www.yr.no/place/Kyrgyzstan/Naryn/Song_K%C3%B6l/ (Song-kol)

Kyrgyzstán se vyznačuje silně kontinentálním klimatem. Typické jsou velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou i mezi dnem a nocí. My se budeme pohybovat v oblasti pohoří Ťan-Šan, které je šestým nejvyšším na světě a proto se i počasí v této oblasti řídí silně horským charakterem - typické je svojí proměnlivostí, s možností odpoledních přeháněk či bouřek. Teploty se zde můžou v létě pohybovat od 25 °C během slunečného dne až k mrazu -5 °C během noci. Nutný je dobrý spacák s komfortem v minusových hodnotách.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Měnou je kyrgyzstánský som, který u nás neseženete. S sebou je třeba vzít USD (jedině nové bankovky, emise 2006 a novější) nebo EUR - obojí vyměníte na místě bez problémů za somy.
Bankomaty: Jsou na letišti, spousty v Biškeku, několik v Karakolu a Kočkoru. Některé jsou pouze pro domácí karty, ale vždy najdete bankomat pro mezinárodní platební karty. Možnost platby kartou nelze očekávat.
Ceny: Kyrgystán je levnou zemí. Veškeré jídlo je levnější než u nás, jak hotová jídla v restauracích, tak základní potraviny. Na místě budete mít výdaje právě hlavně za jídlo a za případné suvenýry. Většinu instantních potravin na treky si přivezete nejspíše již z ČR, vaše výdaje na místě za jídlo záleží na vašich chutích a potřebách, ale příliš mnoho neutratíte. Útrata za jídlo se předpokládá hlavně ve městech - restaurace a dokoupení čerstvých potravin. Na místě byste mohli utratit cca mezi 70-200 USD, je to velmi individuální. Určitě je třeba si vzít k předpokládané útratě další krizovou rezervu (nejlépe platební kartu či minimálně 50-100 USD dle vašeho uvážení).

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Tian Shan, Khan Tengri, Pobeda a Pik Lenina 1 : 100 000 (zahrnuje hlavní hory vč. trekové oblasti Karakolu a Ala Archa obsahuje i mapu celé země v měřítku 1 : 1 mil.)
- Kyrgyzstan 1 : 750 000 (Gizi map) - celková mapa země

Knižní průvodci:
- Střední Asie - Lonely Planet (Svojtka) - obsahuje 5 zemí vč. Kyrgyzstánu, vydání 2015
- Kyrgyzstan - Bradt, 3. ed. 2015 (angl.)

Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

Nabíjení baterií je možné při všech noclezích v hostelech. Zásuvky jsou stejné jako u nás, není třeba žádná redukce. Pokud budete nabíjet nadstandardní množství baterií, doporučujeme rozdvojku do zásuvky. Během přechodů hor baterie dobíjet nelze. Na většině míst v horách není mobilní signál. Na internet je možné se připojit ve městech (internetové kavárny, wifi v restauracích, v Karakolu a Kochkoru).

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu obou přechodů hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Mezi treky budeme nepotřebné věci nechávat na ubytování. Rozumná váha batohu na vícedenní přechod hor je cca 15-17 kg, někdo unese i 20 kg. Berou se věci jako na letní treking v kterýchkoliv jiných horách. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Je třeba batoh vhodný pro vícedenní přechody hor na těžko o objemu cca 55-75 l.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a případně platební karta (na výběry z bankomatů a jako rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i pod 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor 50), sunblock na rty s vysokým ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, malý ručník, plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), batůžek na palubu letadla (malý, skladný), chytrý mobil s GPS a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky. Boty: Kvalitní trekové boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé.
Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je nutné si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv.
Strava: Jedná se o přechody hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy. V horách se stravuje z vlastních zásob. Jsou nutné věci na vaření - ešus, vařič, závětří, dále lžíce, nůž, otvírák. Plynovou bombu a zápalky či zapalovač nelze převážet letadlem, koupíme na místě. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou na první přechod studené jídlo: kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky, džem. Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Veškeré pečivo a případně část studené stravy koupíme až na místě v Karakolu. V ceně zájezdu máme plnou penzi u jezera Song-Kol (7 jídel), 2x snídani v Karakolu, 2x snídani v Kochkoru a 1x snídani v Biškeku.
Pití: Láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu (možno dokoupit na místě), dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme postupně doplňovat. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody. Doporučujeme filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (velmi doporučujeme na tento zájezd silnější Ercefuryl, který je na lékařský předpis), (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jana a Mirek Burešovi - Fotokniha Kyrgyzstán 2016, Lucie Plicová - Blog o cestě do Kyrgyzstánu-Ala - Kul, Blog o cestě do Kyrgyzstánu-Trek z Jety Oguz, Blog o cestě do Kyrgyzstánu-Kaňon "SKAZKA", Blog o cestě do Kyrgyzstánu-trek k ledovci Inylček, Blog o cestě do Kyrgyzstánu-Horse riding .