Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K ledovci Inylchek, k jezeru Ala Kol a do jurt na kumys

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 4-5

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 12.08.2018 - 02.09.2018
 • 22 dní
 • 40500 Kč
 • 915
 • Přihlašování na zájezd je již uzavřeno.
 •  
 •  

Kyrgyzstán, často označován jako Švýcarsko Asie, je perlou asijského vnitrozemí. Z 94 % je tvořen horami (průměrná nadmořská výška je 2750 metrů), 40 % země leží nad hranicí 3000 metrů. Dominantní pohoří Ťan-Šan na jihovýchodě země pokryté rozsáhlými ledovci s nejdelším sněhovo-ledovým splazem Inylchek (60,5 km) a nebetyčnými vrcholy s nejvyšším Pik Pobedy (7439 m) nabízí neskutečné scenerie rozsáhlých ledovcových pásem a je lákadlem pro každého milovníka horských dobrodružství. Jeho divokosti a odlehlosti od civilizace nemůže konkurovat žádné z evropských pohoří. Jezero Issyk-Kul („horké jezero“) je v celé své délce (182 km) obklopené zasněženými vrcholky, nikdy nezamrzá a je druhým největším brakickým a horským jezerem na světě. Díky jeho teplotě zde v létě najdete stovky koupajících se místních. Okolí jezera Song-Kol je zase proslulé tradičním pasteveckým způsobem života v jurtách a skvělým místním kumysem. Přespání v jurtě a projížďka na koni v tomhle kraji nepochybně patří k nezapomenutelným zážitkům.

Během dvou treků v pohoří Ťan-Šan vystoupáme do výšek okolo 4000 metrů, budeme svědky neskutečných scenerií okolních nekonečných hor, ledovců, pasoucích se stád koní a horské samoty. Těla znavená z hor zregenerujeme v horkých pramenech v údolí Altyn-Arashan a z koňského hřbetu si vychutnáme atmosféru jezera Song-Kol. Necháme se vtáhnout do živé atmosféry největšího bazaru v Biškeku, navštívíme nejslavnější kyrgyzskou věž Burana, okusíme regionální speciality plov, brizol, langman, kurdak, bliny či šašlik. Atmosféru skutečného východu nám dokreslí místní doprava. Putování završíme prohlídkou kyrgyzské metropole Biškek s jeho sovětskými stavbami, čilým ruchem, moderním náměstím i obrovskou sochou Stalina.

Čekají nás dva pětidenní treky ve vysokohorském prostředí, během kterých překonáme několik horských sedel s maximální výškou 4000 metrů. Denně nás čeká nejčastěji 7-9 hodin chůze včetně pauz, trasy do 20 kilometrů, s různorodým převýšením, nejčastěji mezi 800-1800 m v součtu nahoru a dolů. Jíst budeme z vlastních zásob, spát ve vlastních stanech. Odpočineme si ve městech, kde využijeme ubytování v místních hotelech a guesthousech a ochutnáme kyrgyzské speciality. V poslední části zájezdu se vypravíme na dvoudenní putování v koňském sedle s přespáním v jurtách a tradičním pohoštěním místních pastevců. Předchozí zkušenost s jízdou na koni není nutná, případně lze tuto trasu absolvovat i pěšky. Pojedeme v malé skupině do 12 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Kyrgyzstánu - Biškek, maršrutkou okolo jezera Issyk-Kul do Karakolu, nocleh v hotelu.
 • 3. den: Maršrutkou do Jety Oguz, barevné skalní útvary Zlomené srdce a Sedm býků. Start pětidenního treku v pohoří Těrskej Ala-Too patřícího k pásmu Ťan-Šanu. Vzhůru krásným pasteveckým údolím Jety Oguz s jurtami a pasoucími se koňmi. Nocleh v údolí Telety (2850 m), postupná aklimatizace. (6 hod, ↑ 850 m)
 • 4. den: Pasteveckým zeleným údolím Telety obklopeným zaledněnými štíty, z jeho závěru strmý výstup do prvního vysokého sedla Telety (3810 m). Fantastická panoramata pohoří Těrskej Ala-Too. Sestup do malebného lesnatého údolí Karakol (2560 m). (9 hod, ↑ 950 m, ↓ 1250 m)
 • 5. den: Z údolí Karakol prudce vzhůru k nebesky modrému jezeru Ala-Kol (3542 m), táboření u jezera (5 hod, ↑ 1100 m, ↓ 100 m). Možné vycházky či výšlapy kolem jezera.
 • 6. den: Výstup do sedla Ala-Kol (3860 m). Nejúžasnější výhled na zaledněné hřebeny a na modrou jezerní perlu Ala-Kol. Dolů do údolí Kel´deke. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1200 m)
 • 7. den: Sestup do údolí Arashan, koupání a relaxace v horkých pramenech Altyn-Arashan, ochutnávka místní speciality - kumysu. Údolím Arashan dolů ke vsi Aksu (7 hod, ↓ 850 m). Maršrutkou do Karakolu, nocleh v hostelu. Případně možný sjezd gruzavikem již od horkých pramenů.
 • 8. den: Karakol: Nákupy na místní tržnici, ochutnávky místních specialit, relaxace po treku, prohlídka dřevěného pravoslavného kostela, možnost návštěvy místního muzea a zoo.
 • 9. den: Ranní návštěva nedělního trhu s dobytkem v Karakolu - neopakovatelný zážitek, pravá středoasijská atmosféra, koně, kozy, ovce, krávy a místní Kyrgyzové se svými kalpaky na hlavách. Přesun do výchozího bodu druhého treku v oblasti Inylchek. Dobrodružná cesta džípem přes horské sedlo Čon-Ašuu (3822 m), nádhernou rozeklanou krajinou až do údolí Sarydzaz, táboření u ústí řeky Tyuz (3000 m).
 • 10. den: Výšlap nalehko na kótu 3888 m - dechberoucí výhledy na mohutný, táhlý masiv horstva Inylchek Tau s úchvatnými zasněženými dominantami. Možnost vidět i Khan Tengri (7010 m). (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
 • 11.-14. den: Přechod k ledovci Inylchek. Trasa a délka jednotlivých dní závisí na aktuálních podmínkách, na stavu vodních toků, mostků a stezek. V případě potřeby může přechod začít již 10. den. Rozlehlým údolím říčky Tyuz přes plošší předhoří Inylchek Tau. Výstup do sedla Tyuz (4001 m) - vysoké štíty pásma Inylchek ze všech stran a Pik Nansena (5679 m) „na dosah“ naproti nám. Možnost vystoupat na přilehlý vrchol (4250 m) s ještě úchvatnější scenérií okolních sedmitisícovek a nekonečného ledovce Inylchek. Prudce dolů do údolí (2820 m). Náročnější přechod ledovce Inylchek zasypaného morénou. Po břehu řeky až k přítoku Ad-Jailoo a do stejnojmenného tábora nebo dle situace dále do Maida-Adyr. (Celá trasa na 4-5 dní 23-28 hod, celkem ↑ 1100-1400 m, celkem ↓ 1500-1800 m)
 • 15. den: V závislosti na stavu cesty, buď z Ad-Jailoo, nebo z Maida-Adyr, transport džípem cestou necestou přes vysoká sedla a hluboká údolí zpět do civilizace, příjezd do Karakolu, relax a nocleh v hotelu.
 • 16. den: Přesun maršrutkou podél jižního břehu jezera Issyk Kul. Pohádkový kaňon Skazka - Fairy Tail s čarokrásnými odstíny červené. Přesun do Narynského regionu - města Kochkor.
 • 17. den: Transport z Kochkoru do sedla Kyzart (2685 m). Nezapomenutelná dvoudenní túra na koních s místními koňáky a s plnou penzí od pastevců. Trasu obou dní možno jít i pěšky (vždy cca 1 hodina navíc). Přes zelenou pastvinu Kyzyl-Kiya Jailoo, přes sedla a údolí na zelené pastviny Kilemche Jailoo, nocleh v jurtě s tradiční kyrgyzskou pohostinností. (5 hod, ↑ 1050 m, ↓ 750 m)
 • 18. den: Přes sedlo Jalgyz Karagay (3369 m) k fantastické modré ploše jezera Song-Kol (3016 m), obklopeného horami. Podél břehu jezera s pláněmi s tradičním pasteveckým životem posetými jurtami a stády pasoucích se koní. Příchod do jurt kyrgyzských pastevců v oblasti Batai Aral, nocleh v jurtě. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 19. den: Odpočinek na břehu jezera Song-Kol, procházky v okolí jezera, mezi jurtami či na vyhlídky do hor. Odpoledne odjezd od jezera do Kochkoru.
 • 20. den: Tranzit zpět do Biškeku. Cestou návštěva věže Burana - minaret stojící uprostřed rozlehlé planiny, na místě zaniklého karachanidského města Balasagun.
 • 21. den: Biškek - prohlídka hlavního města. Hlavní třída plná zeleně, náměstí Ala-Too s majestátní jezdeckou sochou, fontánami a zasněženými horami v pozadí. Nákupy na největším kyrgyzském bazaru Osh, pestré středoasijské zboží a atmosféra, poslední místní ochutnávky.
 • 22. den: Let z Biškeku. Návrat do ČR.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: V horách ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě. Tábořiště jsou v místech se zdrojem pitné vody. V Karakolu, Kochkoru a Biškeku se ubytujeme v hotelech a guesthousech střední třídy se společnými sprchami a toaletami. Na treku okolo jezera Song-Kol přespíme v místních jurtách bez sociálního zázemí.

Stravování: V horách se budeme stravovat výhradně z vlastních zásob, vlastní vaření. Plynové kartuše na vaření nakoupíme v Karakolu. Z ČR si vezměte lehké, instatní suroviny na vaření do hor a něco ze studené stravy. V civilizaci bude možnost dokoupit čerstvé a základní potraviny, ale hlavně ochutnat velmi zajímavou kyrgyzskou kuchyni. Doporučujeme šašliky, plov, lagman, bliny či vareniky. Ceny jsou o něco nižší než u nás, v Biškeku podobné jako u nás. Při koňském treku k jezeru Song Kol máme plnou penzi (7 jídel) v ceně zájezdu, v Karakolu a Kochkoru je v ceně celkem 6x jednoduchá snídaně.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme pohybovat veřejnou a smluvní dopravou - maršrutkami, pronajatými taxíky a terénními auty.

Cestovní doklady: Na cestu budete potřebovat cestovní pas platný min. 6 měsíce po plánovaném návratu. Čeští občané nepotřebují na turistické cesty do 60 dnů do Kyrgyzstánu víza.

Do poznámky v přihlášce prosím uveďte i vaše pasové údaje: číslo pasu, datum expirace pasu a státní příslušnost.

Očkování: Na tento zájezd do Kyrgyzstánu není potřeba žádné speciální očkování.

Průvodce: Průvodkyní zájezdu je Zuzana Smetanová, která se sice v horách nenarodila, ale cítí se v nich jako doma. Cestování a poznání s ním spojené považuje za důležitou část života. Učarovala jí hlavně vůně východu, a proto se do asijských destinací vydává čím dál tím častěji. Divokost kyrgyzských hor ji fascinovala a o Ťan-Šanu říká, že jeho odlehlost a monumentálnost by měl na vlastní kůži poznat každý milovník hor.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Kyrgyzstán - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

Cena 40500 Kč = 28500 Kč za zájezd + cca 12000 Kč za letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 12000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 28500 Kč zahrnuje: kompletní místní či smluvní dopravu dle programu (maršrutky, džípy, taxíky), 7x ubytování v hotelech nebo guesthousech ve městech, 2x nocleh v jurtě u jezera Song-Kol, případné poplatky za táboření, českého průvodce, pronájem koní a koňáky u jezera Song-Kol, plnou penzi u jezera Song-Kol (7 jídel), 4x snídani v Karakolu a 2x snídani v Kochkoru, permit do oblasti Inylchek, koupání v Altyn-Arashan, vstupy (do NP Karakol, k věži Burana a do kaňonu Skazka), elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 28500 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: zpáteční letenka do Biškeku (cca 12000 Kč); volitelné výdaje: doprava nad rámec programu, cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat v přihlášce)

 

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu Nocování na treku v Ťan-Šanu Jezero Ala-Kol Treking v Ťan-Šanu
 

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

Kyrgyzstán - okolí jezera Song-Ko Tradiční pohoštění místních pastevců Koně u jezera Song-Ko Dvoudenní putování v koňském sedle Jurta - tradiční obydlí kyrgyzských pastevců Pohoštění místních pastevců v jurtě Kaňon Skazka - Fairy Tail Dobytčí trh v Karakolu Doprava v horách Kyrgyzstánu Zasloužený relax Ochutnávka kumysu u pastevců Posezení u ohně Tábořiště v horách Ledovec Inylchek U ledovce Inylchek Táboření u jezera Porada nad mapou Vyrážíme na trek! Čtyřtisícovky v Ťan-Šanu Pohoří Těrskej Ala-Too Kyrgyzský chleba Muslimské hrobky Hory nad Altyn-Arashan Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy