Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys

Kyrgyzstán, často označován jako Švýcarsko Asie, je perlou asijského vnitrozemí. Z 94 % je tvořen horami (průměrná nadmořská výška je 2750 metrů), 40 % země leží nad hranicí 3000 metrů. Dominantní pohoří Ťan-Šan na jihovýchodě země je pokryté rozsáhlými ledovci s nejdelším sněhovo-ledovým splazem Inylchek (60,5 km) a nebetyčnými štíty s nejvyšším Pik Pobedy (7439 m) i ostrými vrcholy v národním parku Ala Archa. Ťan-Šan nabízí neskutečné scenerie rozsáhlých ledovcových pásem a rozeklaných velikánů a je lákadlem pro každého milovníka horských dobrodružství. Jeho divokosti a rozlehlosti nemůže konkurovat žádné z evropských pohoří. Jezero Issyk-Kul („horké jezero“) je v celé své délce (182 km) obklopené zasněženými vrcholky, nikdy nezamrzá a je druhým největším brakickým a horským jezerem na světě. Díky jeho teplotě zde v létě najdete stovky koupajících se místních. Okolí jezera Song-Kol je zase proslulé tradičním pasteveckým způsobem života v jurtách a skvělým místním kumysem. Přespání v jurtě a projížďka na koni v tomhle kraji nepochybně patří k nezapomenutelným zážitkům.

Během prvního treku v pohoří Ťan-Šan vystoupáme do výšek okolo 3800 metrů, budeme svědky úžasných scenerií okolních nekonečných hor, ledovců, pasoucích se stád koní a horské samoty. Těla znavená z hor zregenerujeme v horkých pramenech v údolí Altyn-Arashan. Z koňského hřbetu si vychutnáme atmosféru jezera Song-Kol a jeho okolních neskutečně rozlehlých planin Ala Too. V národním parku Ala Archa budeme mít ostré štíty Ťan-Šanu téměř nadosah a pokusíme se o výstup na majestátní trekový vrchol Pik Učitel (4541 m). Necháme se vtáhnout do živé atmosféry největšího bazaru v Biškeku, navštívíme nejslavnější kyrgyzskou věž Burana, okusíme regionální speciality plov, brizol, langman, kurdak, bliny či šašlik. Atmosféru skutečného východu nám dokreslí místní doprava. Putování završíme prohlídkou kyrgyzské metropole Biškek s jeho sovětskými stavbami, čilým ruchem, moderním náměstím i obrovskou sochou Lenina.

Nejprve absolvujeme pětidenní trek ve vysokohorském prostředí, během kterého překonáme dvě horská sedla s maximální výškou 3800 metrů. Denně nás čeká nejčastěji 7-9 hodin chůze včetně pauz, trasy do 16 kilometrů a různorodé převýšení, nejčastěji mezi 800-1700 m v součtu nahoru a dolů. Tři dny v horách budeme trekovat ještě v závěru zájezdu - natěžko vystoupáme na vysokohorské tábořiště ve výšce 3370 m a nalehko se pokusíme zdolat vrchol Pik Učitel (4541 m). Denní převýšení se zde pohybuje kolem 1200 metrů nahoru, resp. dolů. Na obou pěších trecích budeme spát ve vlastních stanech a jíst z vlastních zásob. Mezi oběma pěšími treky se vydáme na dvoudenní putování v koňském sedle s přespáním v jurtách a tradičním pohoštěním místních pastevců. Předchozí zkušenost s jízdou na koni není nutná, případně lze tuto trasu absolvovat i pěšky. Odpočineme si ve městech, kde využijeme ubytování v místních hotelech a guesthousech, a ochutnáme kyrgyzské speciality. Pojedeme v malé skupině kolem 12 cestovatelů, při více účastnících (max. 16) pojedou 2 naši průvodci. Méně náročnou akcí s jednodenními túrami je pak Kyrgyzstán - horská turistika.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Kyrgyzstánu - Biškek, maršrutkou okolo jezera Issyk-Kul do Karakolu, nocleh v hotelu.
 • 3. den: Maršrutkou do Jety Oguz, barevné skalní útvary Zlomené srdce a Sedm býků. Start pětidenního treku v pohoří Těrskej Ala-Too patřícího k pásmu Ťan-Šanu. Vzhůru krásným pasteveckým údolím Jety Oguz s jurtami a pasoucími se koňmi. Nocleh v údolí Telety (3000 m), postupná aklimatizace. (6 hod, ↑ 750 m)
 • 4. den: Pasteveckým zeleným údolím Telety obklopeným zaledněnými štíty, v jeho závěru strmý výstup do prvního vysokého sedla Telety (3810 m). Fantastická panoramata pohoří Těrskej Ala-Too. Sestup do malebného lesnatého údolí Karakol (2560 m). (9 hod, ↑ 850 m, ↓ 1250 m)
 • 5. den: Z údolí Karakol prudce vzhůru k nebesky modrému jezeru Ala-Kol (3542 m), táboření u jezera (5 hod, ↑ 1100 m, ↓ 600 m).
 • 6. den: Výstup do sedla Ala-Kol (3860 m). Nejúžasnější výhled na zaledněné hřebeny a na modrou jezerní perlu Ala-Kol. Dolů do údolí Kel´deke. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1200 m)
 • 7. den: Sestup do údolí Arashan, koupání a relaxace v horkých pramenech Altyn-Arashan, ochutnávka místní speciality - kumysu. Údolím Arashan dolů ke vsi Aksu (7 hod, ↓ 850 m). Maršrutkou do Karakolu, nocleh v hotelu. Případně možný sjezd gruzavikem již od horkých pramenů.
 • 8. den: Dopoledne krátká prohlídka dřevěného pravoslavného kostela v Karakolu, přesun maršrutkou podél jižního břehu jezera Issyk Kul. Pohádkový kaňon Skazka - Fairy Tail s čarokrásnými odstíny červené, koupání v jezeře. Přesun do Narynského regionu - města Kochkor, nocleh v guesthousu.
 • 9. den: Transport z Kochkoru do sedla Kyzart (2685 m). Nezapomenutelná dvoudenní túra na koních s místními koňáky a s plnou penzí od pastevců. Trasu obou dní možno jít i pěšky (vždy cca 1 hodina navíc). Přes zelenou pastvinu Kyzyl-Kiya Jailoo, přes sedla a údolí na zelené pastviny Kilemche Jailoo, nocleh v jurtě s tradiční kyrgyzskou pohostinností. (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 500 m)
 • 10. den: Přes sedlo Jalgyz Karagay (3369 m) k fantastické modré ploše jezera Song-Kol (3016 m), obklopeného horami. Podél břehu jezera s pláněmi s tradičním pasteveckým životem posetými jurtami a stády pasoucích se koní. Příchod do jurt kyrgyzských pastevců v oblasti Batai Aral, nocleh v jurtě. (6 hod, ↑ 850 m, ↓ 400 m)
 • 11. den: Odpočinek na břehu jezera Song-Kol, procházky v okolí jezera, mezi jurtami. Odpoledne odjezd od jezera do Kochkoru, nocleh v guesthousu.
 • 12. den: Tranzit přes Biškek do národního parku Ala Archa. Cestou návštěva věže Burana - minaret stojící uprostřed rozlehlé planiny, na místě zaniklého karachanidského města Balasagun. Nocleh na tábořišti v údolí řeky Ala Archa.
 • 13. den: Výstup podél řeky Ak Say kolem vodopádu do base kempu Raceka (3370 m) u ledovce Ak Say, táboření 2 dny. Nádherné pohledy na okolní štíty: rozeklané Korony (4814 m), Svobodné Koreje (4777 m) a Pik Učitel (4541 m). (5 hod, ↑ 1200 m, ↓ 50 m)
 • 14. den: Za příznivého počasí strmý celodenní výšlap nalehko na vrchol Pik Učitel (4541 m) s neskutečnými výhledy na štíty celé oblasti s nejvyšším vrcholem Semenova Tianshaskogo (4895 m) naproti nám. (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 15. den: Sestup zpět na tábořiště v údolí řeky Ala Archa (4 hod, ↑ 50 m, ↓ 1200 m). Krátký přesun do Biškeku, nocleh v hotelu 2 noci po sobě.
 • 16. den: Biškek - prohlídka hlavního města. Hlavní třída plná zeleně, náměstí Ala-Too s majestátní jezdeckou sochou, fontánami a zasněženými horami v pozadí. Nákupy na největším kyrgyzském bazaru Osh, pestré středoasijské zboží a atmosféra, poslední místní ochutnávky.
 • 17. den: Let z Biškeku. Návrat do Prahy.

Ubytování a nocování

V horách nocujeme celkem 7x ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě (z toho 4x na prvním treku v horách v okolí Karakolu a 3x v závěru akce při výstupu na Pik Učitel). Tábořiště jsou v místech se zdrojem pitné vody. V Karakolu, Kochkoru a Biškeku se ubytujeme celkem 6x v hotelech a guesthousech střední třídy se společnými sprchami a toaletami. Na treku okolo jezera Song-Kol přespíme 2x v místních jurtách bez sociálního zázemí. Na internet je možné se připojit ve městech (internetové kavárny, wifi v restauracích, v Biškeku a Kochkoru wifi na ubytování). Na ubytování je k dispozici čisté povlečení a ručníky.

Stravování

V horách se budeme stravovat výhradně z vlastních zásob, vlastní vaření. Plynové kartuše na vaření nakoupíme v Karakolu. Z ČR si vezměte lehké, instantní suroviny na vaření do hor a něco ze studené stravy. V civilizaci bude možnost dokoupit čerstvé a základní potraviny, ale hlavně ochutnat velmi zajímavou kyrgyzskou kuchyni. Doporučujeme šašliky, plov, lagman, bliny či vareniky. Ceny jsou o něco nižší než u nás, v Biškeku podobné jako u nás. Při koňském treku k jezeru Song-Kol máme plnou penzi (7 jídel) v ceně zájezdu, v Karakolu, Kochkoru a v Biškeku je v ceně celkem 5x jednoduchá snídaně. Vodu budeme postupně doplňovat. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody. Doporučujeme filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme pohybovat veřejnou a smluvní dopravou - maršrutkami a terénními auty.

Cestovní formality: Na cestu budete potřebovat cestovní pas platný min. 6 měsíců po plánovaném návratu. Čeští občané nepotřebují na turistické cesty do 60 dnů do Kyrgyzstánu víza. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii