Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys

Kyrgyzstán, často označován jako Švýcarsko Asie, je perlou asijského vnitrozemí. Z 94 % je tvořen horami (průměrná nadmořská výška je 2750 metrů), 40 % země leží nad hranicí 3000 metrů. Dominantní pohoří Ťan-Šan na jihovýchodě země je pokryté rozsáhlými ledovci s nejdelším sněhovo-ledovým splazem Inylchek (60,5 km) a nebetyčnými štíty s nejvyšším Pik Pobedy (7439 m) i ostrými vrcholy v národním parku Ala Archa. Ťan-Šan nabízí neskutečné scenerie rozsáhlých ledovcových pásem a rozeklaných velikánů a je lákadlem pro každého milovníka horských dobrodružství. Jeho divokosti a rozlehlosti nemůže konkurovat žádné z evropských pohoří. Jezero Issyk-Kul („horké jezero“) je v celé své délce (182 km) obklopené zasněženými vrcholky, nikdy nezamrzá a je druhým největším brakickým a horským jezerem na světě. Díky jeho teplotě zde v létě najdete stovky koupajících se místních. Okolí jezera Song-Kol je zase proslulé tradičním pasteveckým způsobem života v jurtách a skvělým místním kumysem. Přespání v jurtě a projížďka na koni v tomhle kraji nepochybně patří k nezapomenutelným zážitkům.

Během prvního treku v pohoří Ťan-Šan vystoupáme do výšek okolo 3800 metrů, budeme svědky úžasných scenerií okolních nekonečných hor, ledovců, pasoucích se stád koní a horské samoty. Těla znavená z hor zregenerujeme v horkých pramenech v údolí Altyn-Arashan. Z koňského hřbetu si vychutnáme atmosféru jezera Song-Kol a jeho okolních neskutečně rozlehlých planin Ala Too. V národním parku Ala Archa budeme mít ostré štíty Ťan-Šanu téměř nadosah a pokusíme se o výstup na majestátní trekový vrchol Pik Učitel (4541 m). Necháme se vtáhnout do živé atmosféry největšího bazaru v Biškeku, navštívíme nejslavnější kyrgyzskou věž Burana, okusíme regionální speciality plov, brizol, langman, kurdak, bliny či šašlik. Atmosféru skutečného východu nám dokreslí místní doprava. Putování završíme prohlídkou kyrgyzské metropole Biškek s jeho sovětskými stavbami, čilým ruchem, moderním náměstím i obrovskou sochou Lenina.

Nejprve absolvujeme pětidenní trek ve vysokohorském prostředí, během kterého překonáme dvě horská sedla s maximální výškou 3800 metrů. Denně nás čeká nejčastěji 7-9 hodin chůze včetně pauz, trasy do 16 kilometrů a různorodé převýšení, nejčastěji mezi 800-1700 m v součtu nahoru a dolů. Tři dny v horách budeme trekovat ještě v závěru zájezdu - natěžko vystoupáme na vysokohorské tábořiště ve výšce 3370 m a nalehko se pokusíme zdolat vrchol Pik Učitel (4541 m). Denní převýšení se zde pohybuje kolem 1200 metrů nahoru, resp. dolů (náročnost podrobněji). Na obou pěších trecích budeme spát ve vlastních stanech a jíst z vlastních zásob. Mezi oběma pěšími treky se vydáme na dvoudenní putování v koňském sedle s přespáním v jurtách a tradičním pohoštěním místních pastevců. Předchozí zkušenost s jízdou na koni není nutná, případně lze tuto trasu absolvovat i pěšky. Odpočineme si ve městech, kde využijeme ubytování v místních hotelech a guesthousech, a ochutnáme kyrgyzské speciality. Pojedeme v malé skupině kolem 12 cestovatelů, při více účastnících (max. 16) pojedou 2 naši průvodci. Méně náročnou akcí s jednodenními túrami je pak Kyrgyzstán - horská turistika.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Kyrgyzstánu - Biškek, maršrutkou okolo jezera Issyk-Kul do Karakolu, nocleh v hotelu.
 • 3. den: Maršrutkou do Jety Oguz, barevné skalní útvary Zlomené srdce a Sedm býků. Start pětidenního treku v pohoří Těrskej Ala-Too patřícího k pásmu Ťan-Šanu. Vzhůru krásným pasteveckým údolím Jety Oguz s jurtami a pasoucími se koňmi. Nocleh v údolí Telety (3000 m), postupná aklimatizace. (6 hod, ↑ 750 m)
 • 4. den: Pasteveckým zeleným údolím Telety obklopeným zaledněnými štíty, v jeho závěru strmý výstup do prvního vysokého sedla Telety (3810 m). Fantastická panoramata pohoří Těrskej Ala-Too. Sestup do malebného lesnatého údolí Karakol (2560 m). (9 hod, ↑ 850 m, ↓ 1250 m)
 • 5. den: Z údolí Karakol prudce vzhůru k nebesky modrému jezeru Ala-Kol (3542 m), táboření u jezera. (5 hod, ↑ 1100 m, ↓ 600 m)
 • 6. den: Výstup do sedla Ala-Kol (3860 m). Nejúžasnější výhled na zaledněné hřebeny a na modrou jezerní perlu Ala-Kol. Dolů do údolí Kel´deke. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1200 m)
 • 7. den: Sestup do údolí Arashan, koupání a relaxace v horkých pramenech Altyn-Arashan, ochutnávka místní speciality - kumysu. Údolím Arashan dolů ke vsi Aksu (7 hod, ↓ 850 m). Maršrutkou do Karakolu, nocleh v hotelu. Případně možný sjezd gruzavikem již od horkých pramenů.
 • 8. den: Dopoledne krátká prohlídka dřevěného pravoslavného kostela v Karakolu, přesun maršrutkou podél jižního břehu jezera Issyk Kul. Pohádkový kaňon Skazka - Fairy Tail s čarokrásnými odstíny červené, koupání v jezeře. Přesun do Narynského regionu - města Kochkor, nocleh v guesthousu.
 • 9. den: Transport z Kochkoru do sedla Kyzart (2685 m). Nezapomenutelná dvoudenní túra na koních s místními koňáky a s plnou penzí od pastevců. Trasu obou dní možno jít i pěšky (vždy cca 1 hodina navíc). Přes zelenou pastvinu Kyzyl-Kiya Jailoo, přes sedla a údolí na zelené pastviny Kilemche Jailoo, nocleh v jurtě s tradiční kyrgyzskou pohostinností. (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 500 m)
 • 10. den: Přes sedlo Jalgyz Karagay (3369 m) k fantastické modré ploše jezera Song-Kol (3016 m), obklopeného horami. Podél břehu jezera s pláněmi s tradičním pasteveckým životem posetými jurtami a stády pasoucích se koní. Příchod do jurt kyrgyzských pastevců v oblasti Batai Aral, nocleh v jurtě. (6 hod, ↑ 850 m, ↓ 400 m)
 • 11. den: Odpočinek na břehu jezera Song-Kol, procházky v okolí jezera, mezi jurtami. Odpoledne odjezd od jezera do Kochkoru, nocleh v guesthousu.
 • 12. den: Tranzit přes Biškek do národního parku Ala Archa. Cestou návštěva věže Burana - minaret stojící uprostřed rozlehlé planiny, na místě zaniklého karachanidského města Balasagun. Nocleh na tábořišti v údolí řeky Ala Archa.
 • 13. den: Výstup podél řeky Ak Say kolem vodopádu do base kempu Raceka (3370 m) u ledovce Ak Say, táboření 2 dny. Nádherné pohledy na okolní štíty: rozeklané Korony (4814 m), Svobodné Koreje (4777 m) a Pik Učitel (4541 m). (5 hod, ↑ 1200 m, ↓ 50 m)
 • 14. den: Za příznivého počasí strmý celodenní výšlap nalehko na vrchol Pik Učitel (4541 m) s neskutečnými výhledy na štíty celé oblasti s nejvyšším vrcholem Semenova Tianshaskogo (4895 m) naproti nám. (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 15. den: Sestup zpět na tábořiště v údolí řeky Ala Archa (4 hod, ↑ 50 m, ↓ 1200 m). Krátký přesun do Biškeku, nocleh v hotelu 2 noci po sobě.
 • 16. den: Biškek - prohlídka hlavního města. Hlavní třída plná zeleně, náměstí Ala-Too s majestátní jezdeckou sochou, fontánami a zasněženými horami v pozadí. Nákupy na největším kyrgyzském bazaru Osh, pestré středoasijské zboží a atmosféra, poslední místní ochutnávky.
 • 17. den: Let z Biškeku. Návrat do Prahy.

Ubytování a nocování

V horách nocujeme celkem 7x ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě (z toho 4x na prvním treku v horách v okolí Karakolu a 3x v závěru akce při výstupu na Pik Učitel). Tábořiště jsou v místech se zdrojem pitné vody. V Karakolu, Kochkoru a Biškeku se ubytujeme celkem 6x v hotelech a guesthousech střední třídy se společnými sprchami a toaletami. Na treku okolo jezera Song-Kol přespíme 2x v místních jurtách bez sociálního zázemí. Na internet je možné se připojit ve městech (internetové kavárny, wifi v restauracích, v Biškeku a Kochkoru wifi na ubytování). Na ubytování je k dispozici čisté povlečení a ručníky.

Stravování

V horách se budeme stravovat výhradně z vlastních zásob, vlastní vaření. Plynové kartuše na vaření nakoupíme v Karakolu. Z ČR si vezměte lehké, instantní suroviny na vaření do hor a něco ze studené stravy. V civilizaci bude možnost dokoupit čerstvé a základní potraviny, ale hlavně ochutnat velmi zajímavou kyrgyzskou kuchyni. Doporučujeme šašliky, plov, lagman, bliny či vareniky. Ceny jsou o něco nižší než u nás, v Biškeku podobné jako u nás. Při koňském treku k jezeru Song-Kol máme plnou penzi (7 jídel) v ceně zájezdu, v Karakolu, Kochkoru a v Biškeku je v ceně celkem 5x jednoduchá snídaně. Vodu budeme postupně doplňovat. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody. Doporučujeme filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme pohybovat veřejnou a smluvní dopravou - maršrutkami a terénními auty.

Cestovní formality: Na cestu budete potřebovat cestovní pas platný min. 6 měsíců po plánovaném návratu. Čeští občané nepotřebují na turistické cesty do 60 dnů do Kyrgyzstánu víza. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kyrgyzstán - horská turistika

Krajem pasteveckých údolí pod zaledněnými štíty Ťan-Šanu

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Výstup na nejvyšší horu Turecka nalehko s podporou mul

Ladakh - trekking v zemi vysokých sedel

Přechody Himálaje v Malém Tibetu (Indie)

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Peru - trekking v Andách

Přechod NP Huascarán a Cordillery Huayhuash s podporou oslíků