Informace k zájezdu
Nízké Tatry na skialpech

Úvodní stránka zájezdu Nízké Tatry na skialpech ( Slovensko, Zimní zájezdy na hory, Skialp, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Skialpinistický zájezd do Nízkých Tater je určen pro ty, kteří už mají alespoň základní zkušenosti s pohybem ve volném terénu jak při sjezdu, tak při výstupu. Účastníci si zopakují základy lavinové prevence a bezpečného pohybu v zimním terénu. Předpokládá se dobrá fyzická kondice a dobře zvládnuté základní lyžařské dovednosti i mimo upravené sjezdovky. V případě dobrých povětrnostních podmínek se předpokládá pohyb venku v rozsahu 8-10 hodin každý den, takže je nutné počítat s tím, že se každý den budeme většinu času pohybovat kolem hranice 2000 výškových metrů. Volba výstupů a sjezdů bude přizpůsobena aktuálních povětrnostním, sněhovým a lavinovým podmínkám, stejně jako schopnostem účastníků. Je potřeba počítat s tím, že každý den bude několik výstupů a sjezdů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. zde:
Ďumbier (2043 m)

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Jídlo na chatách stojí obvykle 10-15 €. Pokud pojedete vlastním autem, počítejte s dálničními poplatky ve výši 10 €.

Výměna peněz: Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech. Na místě již nebude příliš možností si peníze vyměnit nebo vybrat z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
VKÚ Harmanec: 122 Nízké Tatry - Chopok 1 : 50 000

Knižní průvodci:
Petr Daněk - Freytag a Berndt: Nízké Tatry (2007)
Otakar Brandos, Kamil Balaj - nakl. SKY: Nízké Tatry, Starohorské vrchy (2001)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Nezbytné vybavení: Je třeba, aby s sebou každý účastník měl kompletní výbavu pro pohyb na skialpech - skialpový set (boty, lyže, pásy a hole), lavinový set (pípák, lopata a sonda), k lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických mikrotužkových baterií AAA, batoh s upínáním na lyže o objemu cca 35-45 l a lyžařskou helmu, adekvátní množství eur, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, ... Váš zájem o půjčení vybavení (lavinový set 400 Kč) jste uvedli v poznámce přihlášky. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, NE nabíjecí, ty v zimě rychle ztrácejí kapacitu), kvalitní čelovka s náhradními bateriemi, telefon, nabíječku a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu), ...
Oblečení: Pohodlné oblečení do chaty i na skialpy - funkční spodní prádlo (Merino, Coolmax), tepelnou vrstvu (fleece, Merino) a větruodolné a nepromokavé svrchní oblečení (Gore-tex, Windstopper aj.), kvalitní a teplé ponožky. Čepice, kvalitní teplé i slabší rukavice (proti větru, i rezervní) jsou samozřejmostí. Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: V ceně ubytování je polopenze (snídaně a večeře). Na túry doporučujeme dostatek tekutin a termosku s teplým čajem. Všechny dny programu bude možné v čase oběda navštívit horskou chatu a najíst se. Pokud se nebudete chtít stravovat v restauraci, vezměte si svačinu na celý den. Možnosti dokoupení jídla na místě jsou omezené.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci, nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.