Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier

Pohoří Nízké Tatry má dnes mezi skialpinisty takřka kultovní pověst. Od Ďumbieru (2046 m) na východě přes Chopok (2024 m) až po sedlo Poľany na západě se rozkládá rozlehlý a legendární skialpinistický areál, asi nejlepší na Slovensku. Tato oblast nabízí výstupy a sjezdy jak na strmějších severních, tak i mírnějších jižních svazích. Během našeho skialpinistického výletu projdeme vyhlídkovou část hřebene a vystoupíme i na nejvyšší vrcholy Nízkých Tater. Trasy na obou stranách hřebene budeme vybírat v závislosti na aktuálních sněhových a povětrnostních podmínkách, výstrahách a případných omezeních vyhlášených horskou službou. Stoupat budeme převážně na pásech, strmější úseky si vyšlápneme pěšky s lyžemi na batohu. Sjezdy budeme volit tak, aby si je každý maximálně užil.

Tento zájezd je vhodný pro pokročilé skialpinisty, kteří mají zvládnuté i výstupy i sjezdy ve volném terénu a umí samostatně používat skialpovou výzbroj a výstroj. První den si pro jistotu zopakujeme základy lavinové prevence. Denní program na „sněhu“ bude doplněn o večerní přednášky o bezpečném pohybu v zimních horách. Jako základna nám bude sloužit Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom, která je nejlepším možným výchozím bodem pro skialpinistické túry. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 7 účastníků je přidělen 1 průvodce.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 9 hod v sedle Čertovica (1232 m). Strmý výstup nejprve po sjezdovce a následně po červené turistické značce na Rovienky (1602 m) a dále na Panskou holu (1635 m) a Chatu M.R. Štefánika (1740 m) ( 3,5 hod, ↑ 700 m, ↓ 200 m). Alternativně výstup na Ďumbier (2046 m) ( +1,5 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m). Lavinová prevence, ověření výstupových a sjezdových schopností účastníků.
  • 2. den: Z chaty M.R. Štefánika (1740 m) výstupy na Chopok (2024 m), případně podle aktuálních sněhových podmínek a lavinové situace výstup na Ďumbier (2046 m) a výběr ze sjezdů a výstupů v rámci skialpinistického areálu Chopok sever a Chopok juh. Návrat na chatu M.R. Štefánika. ( 7-8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
  • 3. den: Skialp v okolí Chaty M.R. Štefánika, odpoledne přes Panskou holu (1635 m) a Rovienky (1602 m) do sedla Čertovica (1232 m) ( 5 hod, ↑ 600 m, ↓ 1100 m). Po 16 hod odjezd ze Slovenska do ČR. Návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

2x na Chatě M.R. Štefánika pod nejvyšším vrcholem Nízkých Tater v 8lůžkových pokojích ve vlastním spacáku. Jedná se o tradiční horskou chatu, která je zásobovaná vysokohorskými nosiči, díky čemuž si (naštěstí) stále uchovává svoji neopakovatelnou atmosféru a genia loci. K dispozici je sprcha, wifi na chatě není. Věci osobní potřeby a vybavení bude nutné si na chatu ze sedla Čertovica vynést v batohu.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta snídaně. Chutnou večeři si vyberete sami z jídelního lístku (ceny asi 6 - 12 EUR). Jinak se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin. Možnost dokoupení jídla na místě je mimo Chatu M.R. Štefánika jen na nově zrekonstruované Kamenné chatě pod Chopkom.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava - na místo se můžete dopravit po vlastní ose (dálniční poplatky SR 15,80 €). Sraz je v sedle Čertovica u STIV Čertovica, parkování je možné v sedle. Pokud přijedete již ve čtvrtek večer, můžeme vám zajistit nocleh se snídaní ve 2-4lůžkových pokojích.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek za dopravu, odjezd z Brna je již ve čtvrtek v 15:30 hod. K dopravě je nutné si přiobjednat ubytování se snídaní navíc.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Olomouc

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Do poznámky také prosím uveďte, zda si na skialpinistický výlet budete brát skialpy nebo splitboard a ohodnoťte úroveň svých lyžařských dovedností ve volném terénu (např. mírně pokročilý, pokročilý, …).

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda, sněhová lopata), batoh 30-40 litrů s možností připnutí lyží (nebo splitboardu) ať už do A nebo diagonálně. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení), Slovensko - informace o zemi

  • 17.02.2023 - 19.02.2023
  • 3 dny
  • Číslo: 108
  • 5 900 Kč
  • Rezervace

Nízké Tatry na skialpech

Nízké Tatry na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Skialp a freeride na Sibiři

Lyžování v ruském prašanovém ráji

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz

Nízké Tatry - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod Ďumbierských Tater se spaním na chatách