Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier

Nízké Tatry mají výborné podmínky nejenom pro sjezdové lyžování, ale také pro skialpinismus. V oblasti nejvyšších nízkotatranských vrcholů od Ďumbieru (2046 m) na východě přes Chopok až po sedlo Poľany na západě se rozkládá rozlehlý skialpinistický areál. Nabízí výstupy a sjezdy jak na strmějších severních, tak i mírnějších jižních svazích. Během našeho skialpinistického výletu v Nízkých Tatrách projdeme vyhlídkovou část hřebene a vystoupíme i na nejvyšší vrcholy Nízkých Tater. Výstupy a sjezdy na obou stranách hřebene budeme vybírat v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách, výstrahách a případných omezeních vyhlášených horskou službou. Stoupat budeme jak na lyžích, tak ve strmých úsecích i pěšky. Sjezdy budeme volit tak, aby si je každý maximálně užil.

První den si zopakujeme všechny základy lavinové prevence a zásady bezpečného pohybu na skialpinistických lyžích. Sjezdovou techniku ověříme při sjezdu z nejvyššího vrcholu Nízkých Tater - 2046 m vysokého Ďumbieru. Skialpinistický výlet do Nízkých Tater je určen všem, kteří už mají alespoň minimální zkušenosti se sjezdy na lyžích ve volném terénu a mají základní povědomí o lavinové prevenci. Spát budeme na chatě M.R. Štefánika, která je nejlepším možným východiskem pro skialpinistické túry. Na chatě dostaneme místní chutnou polopenzi. Denní program na „sněhu“ bude doplněn o večerní přednášky o bezpečném pohybu v zimních horách. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 8 účastníků je přidělen 1 průvodce.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 9 hod v sedle Čertovica (1232 m). Strmý výstup nejprve po sjezdovce a následně po červené turistické značce na Rovienky (1602 m) a dále na Panskou holu (1635 m) a Chatu M.R. Štefánika (1740 m) ( 3,5 hod, ↑ 700 m, ↓ 200 m). Alternativně výstup na Ďumbier (2046 m) ( +1,5 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m). Lavinová prevence, ověření výstupových a sjezdových schopností účastníků.
  • 2. den: Z chaty M.R. Štefánika (1740 m) výstupy na Chopok (2024 m) a Ďereše (2003 m), sjezd do sedla Poľany (1840 m). Podle aktuálních sněhových podmínek a lavinové situace výběr ze sjezdů a výstupů v rámci skialpinistického areálu Chopok sever a Chopok juh. Návrat na chatu M.R. Štefánika. ( 8-9 hod, ↑ 1550 m, ↓ 1550 m).
  • 3. den: Skialp v okolí Chaty M.R. Štefánika, odpoledne přes Panskou holu (1635 m) a Rovienky (1602 m) do sedla Čertovica (1232 m) ( 5 hod, ↑ 600 m, ↓ 1100 m). Po 16 hod odjezd ze Slovenska do ČR. Návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

2x na Chatě M.R. Štefánika pod nejvyšším vrcholem Nízkých Tater v 8lůžkových pokojích ve vlastním spacáku. K dispozici je sprcha. Wifi na chatě není.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Jinak se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin. Možnost dokoupení jídla na místě je mimo Chatu M.R. Štefánika jen na nově zrekonstruované Kamenné chatě pod Chopkom.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava - na místo se můžete dopravit po vlastní ose (dálniční poplatky SR 10 €). Sraz je v sedle Čertovica u STIV Čertovica, parkování je možné v sedle. Pokud přijedete již ve čtvrtek večer, můžeme vám zajistit nocleh se snídaní ve 2-3lůžkových pokojích v hotelu Ďumbier ve městě Brezno za 650 Kč.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 600 Kč za dopravu, odjezd z Brna je již ve čtvrtek v 15:30 hod. K dopravě je nutné si přiobjednat ubytování se snídaní navíc za 650 Kč.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Olomouc

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Do poznámky také prosím uveďte, zda si na skialpinistický výlet budete brát skialpy nebo splitboard a ohodnoťte úroveň svých lyžařských dovedností ve volném terénu (např. mírně pokročilý, pokročilý, …).

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda, sněhová lopata), batoh 30-40 litrů s možností připnutí lyží (nebo splitboardu) ať už do A nebo diagonálně. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení), Slovensko - informace o zemi

  • 11.02.2022 - 13.02.2022
  • 3 dny
  • Číslo: 108
  • 5 300 Kč
  • Rezervace

Nízké Tatry na skialpech

Nízké Tatry na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Raxalpe - skialp pro začátečníky

Nenáročný skitouring na nejbližších dvoutisícovkách (Rakousko)

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz

Nízké Tatry - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod Ďumbierských Tater se spaním na chatách