Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier

Pohoří Nízké Tatry má dnes mezi skialpinisty takřka kultovní pověst. Od Ďumbieru (2046 m) na východě přes Chopok (2024 m) až po sedlo Poľany na západě se rozkládá rozlehlý a legendární skialpinistický areál, asi nejlepší na Slovensku. Tato oblast nabízí výstupy a sjezdy jak na strmějších severních, tak i mírnějších jižních svazích. Během našeho skialpinistického výletu projdeme vyhlídkovou část hřebene a vystoupíme i na nejvyšší vrcholy Nízkých Tater. Trasy na obou stranách hřebene budeme vybírat v závislosti na aktuálních sněhových a povětrnostních podmínkách, výstrahách a případných omezeních vyhlášených horskou službou. Stoupat budeme převážně na pásech, strmější úseky si vyšlápneme pěšky s lyžemi na batohu. Sjezdy budeme volit tak, aby si je každý maximálně užil.

Tento zájezd je vhodný pro pokročilé skialpinisty, kteří mají zvládnuté i výstupy i sjezdy ve volném terénu a umí samostatně používat skialpovou výzbroj a výstroj. První den si pro jistotu zopakujeme základy lavinové prevence. Denní program na „sněhu“ bude doplněn o večerní přednášky o bezpečném pohybu v zimních horách. Jako základna nám bude sloužit Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom, která je nejlepším možným výchozím bodem pro skialpinistické túry. Věci osobní potřeby a vybavení bude nutné si na chatu ze sedla Čertovica vynést v batohu vlastními silami. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 7 účastníků je přidělen 1 průvodce.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 9 hod v sedle Čertovica (1232 m). Strmý výstup nejprve po sjezdovce a následně po červené turistické značce na Rovienky (1602 m) a dále na Panskou holu (1635 m) a Chatu M.R. Štefánika (1740 m) (3,5 hod, ↑ 700 m, ↓ 200 m). Alternativně výstup na Ďumbier (2046 m) (+1,5 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m). Lavinová prevence, ověření výstupových a sjezdových schopností účastníků.
  • 2. den: Z chaty M.R. Štefánika (1740 m) výstupy na Chopok (2024 m), případně podle aktuálních sněhových podmínek a lavinové situace výstup na Ďumbier (2046 m) a výběr ze sjezdů a výstupů v rámci skialpinistického areálu Chopok sever a Chopok juh. Návrat na chatu M.R. Štefánika. (7-8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
  • 3. den: Skialp v okolí Chaty M.R. Štefánika, odpoledne přes Panskou holu (1635 m) a Rovienky (1602 m) do sedla Čertovica (1232 m) (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 1100 m). Po 16 hod odjezd ze Slovenska do ČR.

Ubytování

2x na Chatě M.R. Štefánika pod nejvyšším vrcholem Nízkých Tater v 8lůžkových pokojích (nutná vlastní vložka do spacáku či lehký spacák). Jedná se o tradiční horskou chatu, která je zásobovaná vysokohorskými nosiči, díky čemuž si (naštěstí) stále uchovává svoji neopakovatelnou atmosféru a genia loci. Sprcha v zimě není k dispozici, wifi na chatě není a mobilní signál většinou také ne.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta snídaně (výběr asi ze 6 jídel). Chutnou večeři si vyberete sami dle denní nabídky (cca 6-8 jídel, ceny asi 10-15 EUR). Jinak se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin. Možnost dokoupení jídla na místě je mimo Chatu M.R. Štefánika jen na nově zrekonstruované Kamenné chatě pod Chopkom.

Další informace k zájezdu

Doprava:
Vlastní doprava - na místo je třeba se dopravit po vlastní ose. Sraz je v sedle Čertovica u STIV Čertovica, parkování je možné v sedle. Pokud máte zájem o spolujízdu, dejte nám to vědět do poznámky v přihlášce (jednotlivé zájemce zkontaktujeme). Pokud přijedete již ve čtvrtek večer, můžeme vám zajistit nocleh se snídaní ve 2-4 lůžkových pokojích.

Do poznámky prosím uveďte, zda si na skialpinistický výlet budete brát skialpy nebo splitboard a ohodnoťte úroveň svých lyžařských dovedností ve volném terénu (např. mírně pokročilý, pokročilý, …).

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Nízké Tatry na skialpech

Nízké Tatry na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Tuxské Alpy na skialpech

Túry ve skialpovém ráji Tuxer Alpen u Lizumer Hűtte

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska