Informace k zájezdu
Totes Gebirge

Úvodní stránka zájezdu Totes Gebirge ( Rakousko, Alpy, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Totes Gebirge - „Mrtvé hory“ jsou vápencovou zvlněnou náhorní plošinou ve výšce kolem 2000 m, z níž vyčnívají skalnaté vrcholy. 2. den je třeba na tuto náhorní plošinu vystoupat, proto musíme zdolat 1400 výškových metrů nahoru včetně výstupu na vyhlídkový vrchol, což nám zabere až 9 hod chůze. 3. den již nebudeme zdolávat dlouhé výstupy, stoupání se často střídá s klesáním. Na konci pochodu nás čeká sestup k chatě Prielschutzhaus. Poslední den sklesáme do údolí k autobusu, alternativně je možné vystoupat necelých 1000 výškových metrů na vrchol Kleiner Priel. Túry nám značně usnadní chaty, na kterých budeme nocovat, s dobrou kuchyní za standardní alpské ceny. Autobus opustíme 2. den ráno po příjezdu ke Grundlsee a setkáme se s ním až 4. den v odpoledních hodinách v Hinterstoderu, je tedy možné si v něm nechat potřebné věci na zpáteční cestu.

POČASÍ

V Alpách je nutné být připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit (zvláště na začátku a na konci léta), ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách 5 až 20 °C. Na náhorní plošině Totes Gebirge se i v létě pravděpodobně setkáme se souvislými sněhovými poli.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 25,330 Kč
Budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě se nelze spolehnout na výběr hotovosti z bankomatů ani na platbu kartou.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):

 • Alpenverein: č. 15/2 Totes Gebirge - Mitte 1 : 25 000
 • Kompass: č. 19 Almtal, Steyertal, Totes Gebirge 1 : 50 000.

Co se týče knižních průvodců, lze narazit na info o Totes Gebirge v některých obecných průvodcích po Rakouských Alpách.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapy Rakouska, stačí část Štýrsko (cca 340 MB) z oddílu Südösterreich a část Horní Rakousy (cca 230 MB) z oddílu Westösterreich (493 MB).

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

Nabíjení: Na chatách je možnost nabíjení telefonů omezená. Doporučujeme vhodnou powerbanku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.

 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), hygienická spací vložka nebo lehký spacák. Teleskopické hole a návleky na boty vzhledem k pravděpodobnému výskytu sněhu doporučujeme.
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (tyčinky, čokolády, hroznový cukr, tvrdé salámy, paštiky, pečivo, tvrdý sýr, oplatky, sušené ovoce, ořechy, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  Tipy a vychytávky:
  Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu.
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzinger Strasse 11-13, 1140 Wien
Tel: +43/189958111
Fax: +43/18941200
Email: vienna@embassy.mzv.cz;
Web: http://www.mzv.cz/vienna
Úřední hodiny: po-pá: 08.00-16.30
Konzulární oddělení:
Úřední hodiny pro veřejnost:
po-pá 8:30-11:00

Honorární konzulát ČR v Rakousku
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Bayerhamerstraße 14c, 5020 Salzburg
Tel: +43/662 879624
Fax: +43/662 81516080
Email: hksalzburg@email.cz
Provozní hodiny úřadu: út 09.00-17.00, st 09.00-15.00 a čt 09.00-14.00

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 141 (144), Hasiči 122, Policie 133, Centrální tísňové volání 112


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ


Vít Zavřel - Totes Gebirge 2019.