Informace k zájezdu
Totes Gebirge

Úvodní stránka zájezdu Totes Gebirge ( Rakousko, Alpy, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Totes Gebirge - „Mrtvé hory“ jsou vápencovou zvlněnou náhorní plošinou ve výšce kolem 2000 m, z níž vyčnívají skalnaté vrcholy. 2. den je třeba na tuto náhorní plošinu vystoupat, proto musíme zdolat 1400 výškových metrů nahoru včetně výstupu na vyhlídkový vrchol, což nám zabere až 9 hod chůze. 3. den již nebudeme zdolávat dlouhé výstupy, stoupání se často střídá s klesáním. Na konci pochodu nás čeká sestup k chatě Prielschutzhaus. Poslední den sklesáme do údolí k autobusu, alternativně je možné vystoupat necelých 1000 výškových metrů na vrchol Kleiner Priel. Túry nám značně usnadní chaty, na kterých budeme nocovat, s dobrou kuchyní za standardní alpské ceny. Autobus opustíme 2. den ráno po příjezdu ke Grundlsee a setkáme se s ním až 4. den v odpoledních hodinách v Hinterstoderu, je tedy možné si v něm nechat potřebné věci na zpáteční cestu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/oberoesterreich/grosser-priel/ (Grosser Priel)
V Alpách je nutné být připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit (zvláště na začátku a na konci léta), ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách 0 až 25 °C. Na náhorní plošině Totes Gebirge se můžeme setkat i se sněhovými polemi (doporučujeme teleskopické hole!).

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za 2 noclehy na chatách (včetně pobytové taxy celkem do 38 €, v případě členství v Alpenvereinu 24 €). Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatách. Doporučujeme si kupovat na chatě polopenzi nebo alespoň večeře. Cena za jídlo viz kapitola Stravování. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatách kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Alpenverein: č. 15/2 Totes Gebirge - Mitte 1 : 25 000
• Kompass: č. 19 Almtal, Steyertal, Totes Gebirge 1 : 50 000.
Co se týče knižních průvodců, lze narazit na info o Totes Gebirge v některých obecných průvodcích po Rakouských Alpách.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/bsZe6K
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku (nebo sešité prostěradlo), malý batoh cca 30-40 l na přechod po chatách.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole (sníh!), krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, …
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky (sníh!), oblečení na chaty a na nocleh na chatách, plavky. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chaty, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatách, ušetříte tak na váze batohu. Více viz výše kap. stravování. Přes den na túrách nejsou žádné další chaty, proto je třeba mít na den vlastní studené jídlo z ČR. S sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je (kromě piva :-)) i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Zásobu vody do hor na úvodní den přechodu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Vít Zavřel - Totes Gebirge 2019.