Totes Gebirge

Přechod Mrtvých hor po horských chatách (Rakousko)

Horská turistika v nádherném pohoří Severních vápencových Alp s vysokými štíty, na první pohled mrtvou měsíční krajinou rozpraskaných bělostných vápenců a temně modrými jezery v údolích. Totes Gebirge je opravdový rakouský unikát. Uskutečníme zde 2,5denní přechod, který nadchne každého milovníka hor. Naše putování začne u zelené perly jezera Grundlsee, odkud vystoupáme na krasovou plošinu samotných hor s vrcholy s jedinečnými výhledy na rakouské Severní vápencové Alpy v čele s masivem Dachsteinu. Naším cílem bude i nejvyšší vrchol pohoří Grosser Priel (2515 m).

Zájezd si užijí zkušení horalé, ale i zdatnější turisté, kteří s horskými přechody a horskou turistikou začínají. V rámci Alp se jedná o technicky méně náročný, avšak poměrně dlouhý horský přechod. Čekají nás klasické alpské pěší túry po značených cestách s převýšením až 1400 m, které nám zaberou 8-9 hod chůze (náročnost podrobněji). Díky nocování na horských chatách můžeme jít s lehčím batohem. Na chatách je možné zakoupit dobré snídaně i večeře. Ve skupině bývá obvykle 10-20 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd okolo 22 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Ranní výstup od jezera Grundlsee (712 m) na výhledový vrchol Salzofen (2070 m) nad jezery Lahngangsee, přechod malebnou skalnatou krajinou s modříny na chatu Pühringerhütte u romantického jezera Elmsee (1638 m). (9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 400 m)
  • 3. den: Přechod bizarní mrtvé náhorní plošiny mezi alpskými velikány zakončený výstupem na nejvyšší štít pohoří - Grosser Priel (2515 m). Za pěkného počasí úžasné výhledy, přímo naproti "rakouský Matterhorn" - vrchol Spitzmauer. Nocleh na chatě Prielschutzhaus (1420 m). (9 hod, ↑ 900 m, ↓ 1100 m)
  • 4. den: Sestup kolem vodopádů do údolí Stodertal k Hinterstoder a prohlídka úchvatných peřejí na řece Steyer (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 900 m), alternativně náročný výstup na Kleiner Priel (2134 m) (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 1950 m). Setkání s autobusem, přejezd Rakouska, návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna před půlnocí.

Ubytování

1x na horské chatě Pühringerhütte a 1x na chatě Prielschutzhaus. Spí se na matracích ve společné noclehárně. Je nutná hygienická spací vložka nebo lehký spací pytel. Na chatách je restaurace, pitná voda, WC. Sprcha za poplatek 1 €/2 min je jen na chatě Prielschutzhaus.

Stravování

Doporučujeme využít stravování na chatách (ceny z roku 2023) - polévky od cca 6 €, hlavní jídla od 14 €, snídaně 8-13 €, pivo od 5 €, káva a čaj 3-4 €, polopenze na Prielschutzhaus 42 €, samotná snídaně 18 €. Pokud si chcete vařit sami, což nedoporučujeme, potřebujete vlastní vybavení na vaření včetně vařiče, které si musíte během celého zájezdu nosit s sebou. Vařit pak lze jen venku, ne v chatách. Studenou stravu na den si vezměte s sebou z ČR, během dne nepotkáme žádné další chaty a zásoby tak nelze doplňovat.

Totes Gebirge

Totes Gebirge

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Totes Gebirge - ferraty

Výstup nejdelší rakouskou zajištěnou cestou na Grosser Priel (Rakousko)

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika kolem divoce rozeklaného hřebene rakouských Dolomit

Ortler

Přechod po chatách v ledovcovém království (Itálie)

Berchtesgadenské Alpy

Přechod po chatách v okolí Orlího hnízda nad jezerem Königssee

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)