Totes Gebirge

Přechod Mrtvých hor po horských chatách (Rakousko)

Horská turistika v nádherném pohoří Severních vápencových Alp s vysokými štíty, mrtvou měsíční krajinou rozpraskaných bělostných vápenců a v údolích s temně modrými jezery. Totes Gebirge je opravdový rakouský unikát. Uskutečníme zde dvouapůldenní přechod, který nadchne každého milovníka hor. Naše putování začne u zelené perly jezera Grundlsee, odkud vystoupáme na krasovou plošinu samotných hor s vrcholy s jedinečnými výhledy na rakouské Severní vápencové Alpy v čele s masivem Dachsteinu. Naším cílem bude i nejvyšší vrchol pohoří Grosser Priel (2515 m).

Zájezd si užijí zkušení horalé, ale i zdatnější turisté, kteří s horskými přechody a horskou turistikou začínají. V rámci Alp se jedná o technicky méně náročný, avšak poměrně dlouhý horský přechod. Čekají nás klasické alpské pěší túry po značených cestách s převýšením až 1400 m, které nám zaberou 8-9 hod chůze. Díky nocování na horských chatách můžeme jít s lehčím batohem. Na chatách je možné zakoupit dobré snídaně i večeře. Ve skupině bývá obvykle 10-20 osob.

S realizací zájezdů do Rakouska dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Rakousko se od 19.5. otevřelo turistům, fungují ubytování a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Rakouska: splnění jedné ze čtyř podmínek: negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), očkování (1. dávka + 22 dní), prodělání Covidu (6 měsíců), potvrzení o protilátkách (3 měsíce), výjimku mají děti do 10 let (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd okolo 21 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Výstup od jezera Grundlsee (712 m) na výhledový vrchol Salzofen (2070 m) nad jezery Lahngangsee, přechod malebnou skalnatou krajinou s modříny na chatu Pühringerhütte u romantického jezera Elmsee (1638 m). (9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 400 m)
  • 3. den: Přechod bizarní mrtvé náhorní plošiny mezi alpskými velikány zakončený výstupem na nejvyšší štít pohoří - Grosser Priel (2515 m). Za pěkného počasí úžasné výhledy, přímo naproti "rakouský Matterhorn" - vrchol Spitzmauer. Nocleh na chatě Prielschutzhaus (1420 m). (9 hod, ↑ 900 m, ↓ 1100 m)
  • 4. den: Sestup kolem vodopádů do údolí Stodertal k Hinterstoder a prohlídka úchvatných peřejí na řece Steyer (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 900 m), alternativně náročný výstup na Kleiner Priel (2134 m) (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 1950 m). Setkání s autobusem, přejezd Rakouska, návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna kolem půlnoci.

Ubytování

1x na horské chatě Pühringerhütte a 1x na chatě Prielschutzhaus. Spí se na matracích ve společné noclehárně. Na chatách je restaurace, pitná voda, WC. Sprcha za poplatek 1 € je jen na chatě Prielschutzhaus.

Stravování

Doporučujeme využít stravování na chatách - polévky od cca 5 €, hlavní jídla od 10 €, snídaně 7,50-10,50 €, pivo od 4,50 €, káva a čaj 3-4 €, polopenze na Prielschutzhaus 29 €, samotná snídaně 10,50 €. Zájem o polopenzi na Prielschutzhaus nám uveďte prosím do přihlášky. Pokud si chcete vařit sami, což nedoporučujeme, potřebujete vlastní vybavení na vaření včetně vařiče, které si musíte během celého zájezdu nosit s sebou. Vařit pak lze jen venku, ne v chatách. Studenou stravu na den si vezměte s sebou z ČR, během dne nepotkáme žádné další chaty a zásoby tak nelze doplňovat.

Totes Gebirge

Totes Gebirge

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika divoce rozeklaným hřebenem rakouských Dolomit

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)

Berchtesgadenské Alpy

Přechod po chatách v okolí Orlího hnízda nad jezerem Königssee

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)