Informace k zájezdu
Transylvánie

Úvodní stránka zájezdu Transylvánie ( Rumunsko, Karpaty, Balkán, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Jedná se o zájezd, který střídá relativně nenáročné a pohodové horské túry s poznávacím odpočinkovým programem. Na túry a výlety vyrazíme vždy nalehko jen s malým batůžkem na den. Ubytovaní budeme na 2 místech v penzionech - v Predealu a v Cartişoaře, kde dostaneme místní polopenzi. Navštívíme sice nejvyšší hory v Rumunsku, ovšem vybrané atraktivní túry jsou voleny tak, aby dodržely náročnost 2. Na horských túrách strávíme denně v průměru okolo 5 hod včetně přestávek, denní převýšení je v průměru 500-700 m nahoru a totéž dolů. Výjimkou je větší převýšení v klesání 8. den (1300 m dolů). Většinu túr lze zkracovat, kterýkoli den lze program vynechat a zařadit si odpočinek. V horách se budeme pohybovat nejčastěji po značených kamenitých horských stezkách a pěšinách nebo po širších cestách. Trasy vedou ve vyšších polohách nad horní hranicí lesa mezi skalami a po horských loukách, v nižších polohách lesy. V pohoří Fagaraš a Bucegi se budeme pohybovat nejčastěji v nadmořských výškách 1500-2500 m, v pohoří Piatra Crailui nejčastěji ve výškách 800-1400 m. Autobus nám bude po celou dobu zájezdu k dispozici, všechny aktuálně nepotřebné věci budeme mít uloženy na ubytování či v autobusu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://meteoromania.net/ (Rumunsko),
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Piatra-Craiului/forecasts/2244 (Piatra Crailui),
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Moldoveanu/forecasts/2545 (Moldoveanu 2544 m)
Počasí v horách je proměnlivé. Oblast Fagaraše, Piatry Crailui a Bucegi patří k deštivějším pohořím. Buďte proto připraveni na déšť, silné a časté bouřky, mlhu a chlad. I v létě zde může v nejvyšších polohách nasněžit a občas přijdou i silná krupobití. Stejně tak může být nádherné, stabilní, teplé a slunečné počasí. Rozsah možných denních teplot na hřebeni je 5-20 °C (na některých místech hřebene a v ledovcových karech může stále zůstávat sníh). Více se však budeme pohybovat v nižších polohách s rozsahem teplot 10-30 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete platit za výjezd na Bucegi a zpět a lanovku v Brašově celkem cca 90-110 RON. Z volitelných výdajů můžete platit za další lanovky 30-60 RON, za fakultativní vstupy celkem max. 100 RON. Útrata za jídlo nad rámec polopenze záleží na vašich chutích a potřebách a na tom, kolik jídla na den si přivezete z ČR. Ceny za potraviny a ceny v restauracích jsou v Rumunsku podobné jako v ČR, dráž je ovšem na Fagaraši. Celkově lze doporučit na veškerou útratu okolo 100-150 €. Pokud vám nějaké rumunské lei zbydou, bude možnost je utratit poslední den v Sibiu. Každému doporučujeme si s sebou vzít navíc jako krizovou rezervu cca 50 €, dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete obtížně. Jinak je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Hned na hranici s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Výběr hotovosti z bankomatu je možný na několika místech: Brašov (2. den), Predeal (2.-4. den), Bran (5. den), Sibiu (9. den). Platba kartou je možná při cestě tam a zpět na benzínkách, v průběhu zájezdu ve městech ve vybraných obchodech a větších supermarketech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Bel Alpin: Piatra Crailui 1 : 30 000
Dimap: Muntii Fagarasului 1 : 60 000
Bel Alpin: Muntii Bucegi 1 : 50 000
Dimap: Transylvánie (Erdély) 1 : 400 000 (automapa)

Knižní průvodci:
Rumunsko - Rough Guide (Jota, 2009, česky),
Michal Bulička - Rumunské Karpaty (nakl. Mirago, edice v kroužkové vazbě),
Rumunské hory (nakl. Sky)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství EUR či platební karta (zejména na výběr z bankomatu), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca okolo 20 l na denní túry.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, hygienické potřeby, ručník, mapy (odkaz v kap. mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy, pro jistotu lehčí rukavice, případně návleky, oblečení na ubytování. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na akci postačí i lehčí trekové boty. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Sandály (páskáče) (využijete i do busu, na ubytování, na přezutí po túře).
Strava: V penzionech, kde budeme ubytovaní, dostaneme místní chutnou polopenzi - snídaně a večeře. Více také viz kap. stravování. S sebou z ČR možno vzít studenou stravu na první dny, např.: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, trochu trvanlivější zeleninu a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. Pití: S sebou vezměte na túry láhev na celý den, tedy o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Pitnou vodu lze doplňovat v penzionech. Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

Video z Rumunské Transylvánie z roku 2016 natočil Vašek Šeferna a sestříhala Monča Bezuchová: