Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Poznejte s námi rumunské Jižní Karpaty, neboli Transylvánské Alpy, pohodově a relativně nenáročně. Transylvánie, označovaná také jako Sedmihradsko, je historické území středního Rumunska. Najdete tu nejvyšší rumunské hory a jedny z nejhezčích rumunských památek. Krajem se tu nese také příběh a legenda knížete Vlada Ţepeşe - Drákuly.

V horské části programu navštívíme tři odlišná pohoří. Fagaraš je nejvyšším pohořím Rumunska a pro své utváření a svérázný reliéf ledovcového původu patří k nejpřitažlivějším: skalnaté štíty i travnaté hřebeny, hluboké lesy i daleké rozhledy, kouzlo drsné romantické přírody, směle vedené turistické cesty, pohledy na impozantní ledovcové kary i modravá horská plesa s průzračně čistou vodou. Piatra Craiului (Králův kámen) je hřeben tvořený bělostnými vápenci, jehož hradba vyrůstá ze zelených lesů a kolmých soutěsek. Pohoří Bucegi se zvedá, strmě a divoce, nejvyššími útesy v Evropě z údolí řeky Prahovy a na vrcholových oblých pláních tvoří fantastické skalní útvary. V poznávací části programu se zaměříme na sedmihradskou dvojici nádherných středověkých měst - Brašov a Sibiu, stopy Drákuly nás zavedou na hrad Bran, navštívíme skanzen s unikátní sbírkou rumunské lidové architektury a zrelaxujeme se ve slaných jezírkách, jejichž voda při koupání nadnáší jako Mrtvé moře.

Jedná se o zájezd, který střídá relativně nenáročné horské túry s poznávacím programem. Navštívíme sice hory v Rumunsku, nejvyšší a jedny z nejdrsnějších, ovšem vybrané atraktivní túry jsou spíše méně náročné a strávíme na nich denně v průměru okolo 5 hod včetně přestávek, denní převýšení je v průměru 500-700 m nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Většinu túr lze zkracovat, kterýkoli den lze program vynechat a zařadit si odpočinek. Ubytováni budeme na 2 místech v penzionech - v Predealu a v Cartişoaře, kde dostaneme místní polopenzi. Dopravu autobusem a ubytování máme v některých termínech společné se zájezdem Transylvánie na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 17 hod z Brna (u termínu 4294 i z Prahy kolem 13 hod, u termínu 4292 i z Ostravy přes Olomouc) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Příjezd do Rumunska. Prohlídka impozantního středověkého jádra historického Brašova obehnaného hradbami. Lanovkou na výhledovou horu Tâmpa s procházkou. Z Brašova vlakem do Predealu, ubytování v penzionu na 3 noci.
  • 3. den: Pohoří Bucegi: Výjezd taxíky k chatě Babele (2200 m), okolo skalních „hřibů“ a útvaru Sfinga na nejvyšší výhledový vrchol Omu (2507 m) (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Alternativně lze z Omu sejít do údolí k jeskyni Peştera Ialomiţei (1660 m) s atraktivním jeskynním klášterem (+1,5 hod, ↓ 600 m), nebo k mohutnému kříži Caraiman (2384 m) na okraji útesu (+1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m).
  • 4. den: Pohoří Piatra Craiului: Túra monumentální soutěskou Prăpăstiile Zărneştilor na chatu Curmatura (1470 m). (5-6 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 5. den: Nádhernými horskými loukami a lesy kolem vesnice Magura k rumunskému symbolu, fascinujícímu Drákulově hradu Bran (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 550 m). Přejezd do Cârţişoary, ubytování v penzionu na 4 noci.
  • 6. den: Klikatá silnice Transfăgărăşan k jezeru Bâlea Lac (2030 m). Túra v hlavním hřebeni nejvyššího pohoří Fagaraš. Výstup na výhledový vrchol Vf. Vanatoarea lui Butenau (2507 m). Modravé jezero Capra a hřebenovka přes Vf. Paltinului (2399 m). (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 7. den: Túra na Fagaraši: Od komplexu Bâlea (2030 m) kolem jezírka Doamnei (1890 m) a dolů údolím. Možný výstup k vodopádu Cascada Bâlea, či vyhlídková jízda lanovkou zpět na Bâlea Lac. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 1300 m)
  • 8. den: Poznávací odpočinkový den v tzv. saském území: Krásný rumunský skanzen u Sibiu s unikátní kolekcí lidové architektury. Koupání jako v Mrtvém moři - relaxace v solných jezírkách Ocna Sibiului.
  • 9. den: Procházka ke klášteru Cârţişoara (3 hod). Po obědě odjezd. Návštěva okouzlujícího historického města Sibiu, nákupy. Noční přejezd Maďarska.
  • 10. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno kolem 8 hod).

Ubytování

7x v penzionech - 3x v Predealu, 4x v Cârţişoaře. Pokoje jsou s vlastním sociálním zařízením. V Predealu jsou pokoje 2-4lůžkové, v Cârţişoaře 2-5lůžkové a také 2lůžkové chatky se společným sociálním zařízením. Na některých pokojích jsou manželské postele s jednou společnou přikrývkou. Jistotu 2lůžkového pokoje v obou penzionech vám zajistíme za příplatek 800 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Na ubytování je k dispozici wifi. Dobíjení baterií je na ubytování samozřejmě možné, redukce na zásuvky není potřeba. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V penzionech dostaneme 7x místní polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Studená strava na den je z vlastních zásob. Čerstvé potraviny lze na místě dokupovat téměř každý den. Ceny v restauracích jsou v porovnání s českými horami podobné, stejně jako ceny potravin v obchodech, vyšší ceny jsou v pohoří Fagaraš.

Video z Rumunské Transylvánie z roku 2016 natočil Vašek Šeferna a sestříhala Monča Bezuchová:


Transylvánie

Transylvánie

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Rumunsko - jižní Karpaty

Transylvánské Alpy - horská turistika po hřebenech Paringu, Sureanu, Lotru a Capatini

Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Turistika, hory, města i moře Albánie

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului

Krásy hor severního Rumunska

Turistika a kláštery v Maramureši, Bukovině a rumunské Moldávii