Informace k zájezdu
Jezera, vodopády a soutěsky Julských Alp

Úvodní stránka zájezdu Jezera, vodopády a soutěsky Julských Alp ( Slovinsko, Julské Alpy, Alpy, Turistika nenáročná, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-2

Pohybovat se budeme po nenáročných a značených stezkách v horském prostředí, zájezd je tedy vhodný i pro zdatnější děti. Délka denních túr je asi 4-5 hodin čistého času chůze (cca 5-6 hodin i s přestávkami), převýšení je cca 500 m nahoru a totéž dolů. Všechny túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Všem účastníkům doporučujeme vyzkoušet adrenalinové aktivity canyoning, rafting, kterých se mohou zúčastnit také děti od 10 let v doprovodu dospělé osoby. Informace o obtížnosti nabízených programů budou sděleny přímo na místě. Autobus s námi bude po celou dobu zájezdu a během programu se s ním budeme potkávat.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (canyoning, rafting) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžeme sledovat na:
http://www.vreme.si/ (Slovinsko)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Bovec/Bovec/
(Bovec 437 m)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Bled/Bled_lake/
(Bled, 475 m)
Budeme se pohybovat v údolích vysokých hor, což znamená mírně chladnější rána a večery a také možnost náhlé změny počasí, většinou kolem poledne. Proto je nutné být připraven na jakékoliv počasí.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete hradit vstup do soutěsky Tolminska korita a Vintgar (dohromady 13 €), případně fakultativní adrenalinové aktivity canyoning, rafting (42-47 €). Vaše další výdaje na místě závisí, jak vydatně se budete stravovat v přilehlých restauracích. Potraviny jsou ve Slovinsku zhruba 1,5x dražší než u nás, stejně jako ceny v restauracích.
Výměna peněz: Výměna peněz (EUR) je nutná již v ČR. Na místě jsou české koruny jen obtížně směnitelné. Na útratu na zájezdu je potřeba zejména hotovost. Kartou lze platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách a v obchodech v centru Bovce, Radovljice a Bledu, kde je možné i vybrání hotovosti z bankomatu. Na útratu (jídlo, pití, vstupy, vodní aktivity, …) lze doporučit částku cca 100 €. Doporučujeme si s sebou k předpokládaným výdajům vzít finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Sidarta: Julijske Alpe 1 : 50 000
• Freytag & Berndt: WK 141 Julské Alpy 1 : 50 000

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde:
http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, menší batoh cca 20-30 l na túry, čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (odkaz v kap. mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, …), „šusťák" Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci). Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na akci postačí i lehčí trekové boty. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Sandály (páskáče) využijete i do busu nebo na přezutí po túře
Strava: Na večeře doporučujeme využívat pohostinnosti přilehlých restaurací. Na obědy je třeba mít jídlo dovezené z ČR, případně lze dokoupit na místě. Studené jídlo na den: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky; ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky, … Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 1,5 - 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Vodu můžete každý den na hotelu doplnit. Zásobu vody na úvodní túru si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.