Informace k zájezdu
Jezera, vodopády a soutěsky Julských Alp

Úvodní stránka zájezdu Jezera, vodopády a soutěsky Julských Alp ( Slovinsko, Julské Alpy, Alpy, Turistika nenáročná, Víkendovky )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-2

Pohybovat se budeme po nenáročných a značených stezkách v horském prostředí, zájezd je tedy vhodný i pro zdatnější děti. Délka denních túr je asi 4-5 hodin čistého času chůze (cca 5-6 hodin i s přestávkami), převýšení je cca 500 m nahoru a totéž dolů. Všechny túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Všem účastníkům doporučujeme vyzkoušet adrenalinové aktivity canyoning, rafting a hydrospeeding, kterých se mohou zúčastnit také děti od 10 let v doprovodu dospělé osoby. Informace o obtížnosti nabízených programů budou sděleny přímo na místě. Autobus s námi bude po celou dobu zájezdu a během programu se s ním budeme potkávat.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (canyoning, rafting a hydrospeeding) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžeme sledovat na:
http://www.vreme.si/ (Slovinsko)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Bovec/Bovec/
(Bovec 437 m)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Bled/Bled_lake/
(Bled, 475 m)
Budeme se pohybovat v údolích vysokých hor, což znamená mírně chladnější rána a večery a také možnost náhlé změny počasí, většinou kolem poledne. Proto je nutné být připraven na jakékoliv počasí.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete hradit vstup do soutěsky Tolminska korita a Vintgar (dohromady 8 €), případně fakultativní adrenalinové aktivity canyoning, rafting, hydrospeeding (42-47 €). Vaše další výdaje na místě závisí, jak vydatně se budete stravovat v přilehlých restauracích. Potraviny jsou ve Slovinsku zhruba 1,5x dražší než u nás, stejně jako ceny v restauracích.
Výměna peněz: Výměna peněz (euro) je nutná již v ČR. Na místě jsou české koruny jen obtížně směnitelné. Na útratu na zájezdu je potřeba zejména hotovost. Kartou lze platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách a v obchodech v centru Bovce, Radovljice a Bledu, kde je možné i vybrání hotovosti z bankomatu. Na útratu (jídlo, pití, vstupy, vodní aktivity, …) lze doporučit částku cca 100 €. Doporučujeme si s sebou k předpokládaným výdajům vzít finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Sidarta: Julijske Alpe 1 : 50 000
• Freytag & Berndt: WK 141 Julské Alpy 1 : 50 000

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde:
http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg (vč. stanu - platí pro termín 4333) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i pod 5 °C), menší batoh cca 20-30 l na túry, čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (odkaz v kap. mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, …), „šusťák" Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci), oblečení na noc do stanu. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na akci postačí i lehčí trekové boty. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Sandály (páskáče) (využijete i do busu, na přezutí po túře).
Strava: Pokud nebudete využívat pohostinnosti přilehlých restaurací, je třeba mít vlastní věci na vaření:
ešus, vařič, plynová bomba (stačí menší kartuše 220 - 230 g do dvojice), k vařiči je dobré závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky. Na vaření s sebou vezměte lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévku ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborovou kaši, sladké kaše atd. Dále sůl, čaj, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, takže je třeba studené jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky; ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky, … Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 1,5 - 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme doplňovat v kempech. Zásobu vody na úvodní túru si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.