Informace k zájezdu
Turecké hory - Ararat a Kačkar

Úvodní stránka zájezdu Turecké hory - Ararat a Kačkar ( Turecko, Daleké cesty, Přechody hor, Letecké zájezdy, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Po celou dobu přechodu hor si vše potřebné poneseme na vlastních zádech. Zvýšená náročnost pohybu v horách vychází hlavně z vyšší nadmořské výšky a v nižších polohách z relativně vyšších denních teplot. Denně strávíme na treku nejčastěji 4-7 hodin. Překonávané denní převýšení je velmi různorodé, většinou do 1000 m, výjimkou jsou jen vrcholové dny s větším převýšením. Při sestupech na Kačkaru se můžeme potýkat s rozbředlým sněhem a nestabilní sutí. Dlouhý a náročný je sestup z Araratu. Trasa přechodu pohoří Kačkar vede po horských stezkách, ve vyšších partiích hor přes vysoko položená sedla a na nejvyšší vrcholy v suti, po kamení a přes nízké skalní stupně. Na Kačkaru mohou stále přetrvávat sněhová pole, proto zájemcům o výstup na samotný vrchol Kaçkar Daği (3937 m) doporučujeme vzít si vlastní mačky a cepín, i když sněhová situace v pokročilém létě je rok od roku jiná. Vrcholová partie Araratu je pokrytá věčným sněhem a ledem a pro výstup na vrchol Araratu budeme určitě potřebovat mačky - zapůjčení je na Araratu možné v základním táboře. Počasí ve východním Turecku bývá v tomto ročním období stabilní, teplé s malým množstvím srážek. Přesto je nutné být ve vysokých horách připraven na možnost náhlého zvratu počasí, výskyt odpoledních bouřek a na Kačkaru i na trvalejší déšť.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Mount-Ararat/forecasts/5137 (Ararat vrchol, 5137 m)
https://www.yr.no/place/Turkey/A%C4%9Fr%C4%B1/Do%C4%9Fubeyaz%C4%B1t/ (Dogubayazit, 1592 m)
Počasí ve východním Turecku bývá v tomto ročním období stabilní, teplé s malým množstvím srážek. Přesto je nutné ve vysokých horách, zvláště pak na Kačkaru, počítat s možností náhlého zvratu počasí s výskytem deště, mlhy a případně i odpoledních bouřek z tepla. Na Araratu jsou v nejvyšších polohách velmi pravděpodobné nízké teploty hluboko pod nulou a silný vítr. V noci může na tábořišti na Araratu klesnout teplota i po -10 °C. Na Kačkaru i v nižších polohách na Araratu bývají denní teploty v horách obvykle příjemné. Pod horami může být vedro a dusno.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Měnou je turecká lira (TYR), která není volně směnitelná v českých bankách, proto doporučujeme nakoupit si EUR nebo USD a vyměnit si je za turecké liry až na místě (možnost bude na letišti v Istanbulu při letu do Turecka, v Dogubayazitu, Vanu a na konci pobytu v Istanbulu).
Na útratu lze doporučit cca 200-250 €. Je dobré si s sebou vzít 50-100 € jako krizovou rezervu.
Ceny: Obecně platí, že v Turecku je o něco levněji než v ČR. Chléb vychází přibližně na 1-1,5 TYR, balená voda 1,5-2 TYR, Coca Cola 1,5 l na 3,54 TYR, káva 2-2,5 TYR, čaj 1-1,5 TYR atd. Ceny jídel ve stancích na ulici jsou podobné jako u nás. V restauracích je o něco dráž.
Pro nákup suvenýrů je jedinečná příležitost na konci výletu ve Vanu nebo v Istanbulu. Je určitě dobré si uvědomit, o jaký suvenýr máte vlastně zájem a zeptat se na ceny i u ostatních stánků. Pokud u zboží není cenovka, vyplatí se smlouvat. Ceny v historickém centru Istanbulu mohou být několikanásobně vyšší než na východě Turecka. Ve Vanu není problém koupit kvalitní ručně tkané koberce, šátky, vodní dýmky, skvělý turecký Rize čaj apod.
Bankomaty: Bankomaty jsou běžné v celém Turecku a přijímají všechny typy platebních karet. My k nim však budeme mít spíše omezený přístup v době, kdy se budeme pohybovat ve městech (Dogubayazit, Van, Istanbul). Pokud si budete chtít vybrat peníze z daného bankomatu, raději si zkontrolujte, zda akceptuje váš typ karty (nálepka na bankomatu) a dopředu si zjistěte, jaký poplatek za výběr z bankomatu v cizí zemi budete muset uhradit své bance.

MAPY A LITERATURA

Seženete ve vybraných knihkupectvích nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Turkey - The Highest Peaks 1 : 100 000 (mapa je zalaminovaná a pokrývá jak přechod Kačkaru, tak i výstup na Ararat)
Knižní průvodci:
- Turecko. Svojka - Lonely Planet, 2014 (v češtině)
- The Kackar. Clow, K., 2008 (v angličtině)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

V některých ubytování je možné připojení na internet přes wifi. Baterie bude možné dobít jen na ubytováních, během přechodu Kačkaru a výstupu na Ararat baterie dobíjet nelze.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu zájezdu na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Optimální váha batohu po sbalení je asi 15-20 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Je třeba batoh s kvalitním zádovým systémem vhodný pro vícedenní přechody hor na těžko o objemu cca 55-75 l. Kromě toho budete potřebovat malý, lehký a skladný batůžek (na palubu do letadel, na závěrečný program do Istanbulu, …). Během přechodu Kačkaru není možná žádná úschova aktuálně nepotřebných věcí. Během výstupu na Ararat můžete aktuálně nepotřebné věci uschovat na ubytování.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě minimálně 150 dnů od vstupu na turecké území), adekvátní množství cizí měny a/nebo platební kartu na výběr z bankomatu, kartičku pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), kartičku pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota na tábořišti na Araratu může v noci klesnout i pod -10 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem do hor (kategorie 3 a vyšší), krém na opalování (ochranný faktor 50), sunblock na rty s vysokým ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, malý ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze, termosku (využijeme hlavně na Araratu).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do vysokohorského počasí - extrémně chladného i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...). Někdo volí také pončo, který zakryje i batoh, jinak je nutná k nepromokavému oblečení pláštěnka na batoh. Dále návleky, šátek na krk, teplé kvalitní trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu - teplá čepice, proti slunci - kšiltovka, …). Klaďte důraz na to, že půjdete na vrchol Araratu, kde lze čekat teploty i pod -10°C. Na Araratu je riziko omrzání, omrzat mohou hlavně ruce a nohy, zaměřte se proto na perfektní, nejlépe expediční rukavice (2vrstvé palčáky, ...) a kvalitní boty s 2 teplými ponožkami.
Boty: Kvalitní, nepromokavé, pevné, rozchozené pohory do náročných vysokohorských podmínek (chodit budeme po horských stezkách, v suti, po skalkách a ve sněhu, na Araratu si půjčíme mačky). Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv.
Strava: Jedná se o přechody hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy. Na Kačkaru se během přechodu stravuje z vlastních zásob, které je třeba si kompletně dovézt z ČR, a je zde nutné vlastní vaření. Před výstupem na Ararat si dokoupíte čerstvé zásoby na místě, stravu pro výstup na Ararat si tedy z ČR neberte, museli byste ji nést na zádech i přes pohoří Kačkar. Na výstup na Ararat si lze na místě také objednat za příplatek místní polopenzi od místních průvodců. Na přechod Kačkaru jsou nutné vlastní věci na vaření - ešus, vařič, závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zápalky či zapalovač (zápalky nebo zapalovač můžete vzít do letadla v příručním zavazadle). Vařič je třeba benzinový, benzin koupíme na místě. Plynový vařič nelze použít, jelikož plynovou kartuši nelze převážet letadlem a na místě ji nelze koupit. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“, „Rychlá večeře“ či „Travellunch“, bramborové kaše, kuskus, sladké kaše, ... Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr, ... Možnost vařit bude ráno a večer, přes den na túře se nevaří, takže s sebou si na přechod Kačkaru vezměte na obědy studené jídlo: kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky, ... Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ...
Mimo treky není problém zajít do restaurace na večeři a ochutnávat místní jídla. Snídaně je mimo hory v hotelech 4x zahrnuta v ceně zájezdu.
Pití: Vezměte si láhve na vodu o objemu cca 2,5-3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Voda bude k dispozici ráno a večer na tábořištích. Mimo pohoří Kačkar bude většinou nutné vodu dezinfikovat, nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody - tablety nebo třeba kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje či šumivé vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

David Hainall - Turecko: Kačkar a Kurdistán 2005, Aleš Paděra - Turecko 2004 - Kačkar, Kappadokkie, Istanbul, David Hainall (garant zájezdu) - Článek: Výstup na Ararat + Článek: Turecké pohoří Kačkar + Článek: Turecko - Kačkar a Ararat 2015, David Hainall - Turecko:Výlet kolem jezera Van v Kurdistánu 2015 - článek, David Hainall - Turecko - Kačkar, Süphan Dağı a Nemrut Dağı 2016, David Hainall - Článek: Ararat - mýty, pověsti a genocida.