Informace k zájezdu
Turecké hory - Ararat a Kačkar

Úvodní stránka zájezdu Turecké hory - Ararat a Kačkar ( Turecko, Přechody hor, Daleké cesty, Vysokohorská turistika )

NáročnostLetenkyPojištění léčebných výlohPojištění stornaPočasíMěna a kapesnéMapyMožnosti nabíjeníVybaveníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Po celou dobu přechodu hor si vše potřebné poneseme na vlastních zádech. Zvýšená náročnost pohybu v horách vychází hlavně z vyšší nadmořské výšky a v nižších polohách z relativně vyšších denních teplot. Denně strávíme na treku nejčastěji 4-7 hodin. Překonávané denní převýšení je velmi různorodé, většinou do 1000 m, výjimkou jsou jen vrcholové dny s větším převýšením. Při sestupech na Kačkaru se můžeme potýkat s rozbředlým sněhem a nestabilní sutí. Dlouhý a náročný je sestup z Araratu. Trasa přechodu pohoří Kačkar vede po horských stezkách, ve vyšších partiích hor přes vysoko položená sedla a na nejvyšší vrcholy v suti, po kamení a přes nízké skalní stupně. Na Kačkaru mohou stále přetrvávat sněhová pole, proto zájemcům o výstup na samotný vrchol Kaçkar Daği (3937 m) doporučujeme vzít si vlastní mačky a cepín, i když sněhová situace v pokročilém létě je rok od roku jiná. Vrcholová partie Araratu je pokrytá věčným sněhem a ledem a pro výstup na vrchol Araratu budeme určitě potřebovat mačky - zapůjčení je na Araratu možné v základním táboře. Počasí ve východním Turecku bývá v tomto ročním období stabilní, teplé s malým množstvím srážek. Přesto je nutné ve vysokých horách počítat s možností náhlého zvratu počasí, výskytem odpoledních bouřek a na Kačkaru i s trvalejším deštěm.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je spíše orientační, může být nižší i vyšší. Zpravidla odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z Vídně či z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdu není zahrnuto cestovní pojištění, proto doporučujeme si ho sjednat.
Na tento zájezd nabízíme 3 varianty pojištění:
1) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa (s max. krytím do 3 mil. Kč) od Generali: na 13 dní za 520 Kč.
2) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa s vyšším pojistným limitem (s max. krytím do 100 mil. Kč) od Generali: na 13 dní za 715 Kč.
Těm z vás, kteří si pojištění Generali u nás objednají, pošleme kartičku pojištění před odletem emailem.
3) členství v rakouském alpském svazu Alpenverein s celoročním pojištěním za 1690 Kč.

POJIŠTĚNÍ STORNA

Účastníkům zájezdu nabízíme možnost zprostředkování pojištění storna zájezdu pro případ vážné nemoci či úrazu u pojišťovny Generali, které pokrývá cenu zájezdu včetně letenky. Pojištění storna je možné sjednat pouze s pojištěním léčebných výloh. Informace k limitům pojistného plnění a ceny najdete zde - pojištění storna zájezdů.

POČASÍ

Počasí ve východním Turecku bývá v tomto ročním období stabilní, teplé s malým množstvím srážek. Přesto je nutné ve vysokých horách, zvláště pak na Kačkaru, počítat s možností náhlého zvratu počasí s výskytem deště, mlhy a případně i odpoledních bouřek z tepla. Na Araratu jsou velmi pravděpodobné nízké teploty a silný vítr. Obvykle však bývají denní teploty v horách příjemné. Pod horami může být vedro a dusno.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Měnou je turecká lira (TL), která není volně směnitelná v českých bankách, proto doporučujeme nakoupit si EUR nebo USD a vyměnit si je za turecké liry až na místě (možnost bude na letišti v Istanbulu při letu do Turecka, v Dogubayazzitu, Vanu a na konci pobytu v Istanbulu).
Na útratu lze doporučit cca 200-250 €. Je dobré si s sebou vzít 50-100 € jako krizovou rezervu.
Ceny: Obecně platí, že v Turecku je o něco levněji než v ČR. Chléb vychází přibližně na 1-1,5 TL, balená voda 1,5-2 TL, Coca Cola 1,5 l na 3,54 TL, káva 2-2,5 TL, čaj 1-1,5 TL atd. Ceny jídel ve stancích na ulici jsou podobné jako u nás. V restauracích je o něco dráž.
Pro nákup suvenýrů je jedinečná příležitost na konci výletu ve Vanu nebo v Istanbulu. Je určitě dobré si uvědomit, o jaký suvenýr máte vlastně zájem a zeptat se na ceny i u ostatních stánků. Pokud u zboží není cenovka, vyplatí se smlouvat. Ceny v historickém centru Istanbulu mohou být několikanásobně vyšší než na východě Turecka. Ve Vanu není problém koupit kvalitní ručně tkané koberce, šátky, vodní dýmky, skvělý turecký Rize čaj apod.
Bankomaty: Bankomaty jsou dnes běžné v celém Turecku a přijímají všechny typy platebních karet. My k nim však budeme mít spíše omezený přístup v době, kdy se budeme pohybovat ve městech (Dogubayazzit, Van, Istanbul). Pokud si budete chtít vybrat peníze z daného bankomatu, raději si zkontrolujte, zda akceptuje váš typ karty (nálepka na bankomatu) a dopředu si zjistěte, jaký poplatek za výběr z bankomatu v cizí zemi budete muset uhradit své bance.

MAPY A LITERATURA

Česky psaného průvodce z nakladatelství Jota (The Rough guide) nebo z produkce Lonely Planet seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/. Sehnat kvalitní mapu může být problém. Největší výběr mají ve specializovaných prodejnách (např. Kiwi Praha http://www.kiwick.cz/).

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a průvodce:
- mapa TURKEY - The Highest Peaks 1 : 100 000 (mapa je zalaminovaná a pokrývá jak přechod Kačkaru, tak i výstup na Ararat)
- průvodce Ayliffe, R. a kol.: Turecko (The Rough Guide). Jota 2002 (česky psaný průvodce).
- průvodce Clow, K.: The Kackar 2008 (anglicky psaný průvodce).

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

S připojením k internetu prostřednictvím wifi raději nepočítejte. Omezené možnosti přístupu k internetu jsou v Dogubayazzitu (jeden počítač v hotelové recepci) a Vanu v nějaké internetové kavárně. V hostelu v Istanbulu jsou sice za úplatu k dispozici počítače připojené k internetu, ale bývají v neustálém obležení ubytovaných turistů.
Baterie bude možné dobít v hotýlku v Dogubayazzitu (5. nebo 6. den a 10. den), ve Vanu (11. den) a v Istanbulu (12. den).

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu zájezdu na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Optimální váha batohu po sbalení je asi 15-20 kg.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, kartičku pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), kartičku pojištění léčebných výloh, dostatečné množství valut, spolehlivý samonosný stan, teplejší spacák, karimatku, benzínový nebo lihový vařič (benzín dokoupíme na místě) s nádobím.
Doporučené vybavení: Batoh s kvalitním zádovým systémem, do kterého se vleze vše potřebné, má většinou objem 55-75 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby bylo možné na letišti přendat nezbytné věci do příručního zavazadla, pláštěnku (i na batoh), potřeby osobní hygieny, krém s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu (nejméně 3 l na osobu), dezinfekci do vody (využijeme na Araratu), zápalky (zapalovač), otvírák, lékárničku, foťák a náhradní baterie a paměťové karty nebo filmy, lékárničku, termosku (využijeme hlavně na Araratu).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky.
Boty: Kvalitní nepromokavé pevné rozchozené boty do hor (chodit budeme po horských stezkách, v suti, po skalkách a ve sněhu, na Araratu si půjčíme mačky). Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv.
Strava: Stravování je po celou dobu zájezdu převážně z vlastních či dokoupených zásob. Doporučujeme vařit a stravovat se ve 2 až 3 lidech. U většiny přechodů hor je nutné nést veškeré jídlo na celý zájezd v batohu.
NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, sušené mléko, kondenzované mléko v tubě, čokolády, pudink do vody, čaj, šumivé vitaminy, šumáky do vody, oplatky, džem, med, bramborová kaše, rýže, těstoviny, předvařená čočka, sojové maso, omáčky v prášku, polévky v sáčku, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, cibule, česnek, cukr, sůl, koření, slivovice, ... V poslední době se velmi osvědčila dehydratovaná strava od firmy TravelLunche.
Poznámky ke stravování: Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jedno jídlo půl dne). Šetřete na váze obalů (tzv. mrtvá váha)!!! Na vícedenních přechodech počítejte s tím, že možnost vařit bude jen ráno a večer, na oběd si připravte studené jídlo. Obědová pauza trvá zhruba hodinu. Kromě toho je denně i několik kratších zastávek, kdy je možné posvačit. Voda bude k dispozici ráno a večer na tábořištích. Mimo pohoří Kačkar bude většinou nutné vodu dezinfikovat.
Osobní lékárnička: léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří. Nezapomeňte dezinfekci do vody.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

David Hainall - Turecko: Kačkar a Kurdistán 2005, Aleš Paděra - Turecko 2004 - Kačkar, Kappadokkie, Istanbul, David Hainall (garant zájezdu) - Turecké hory: Kačkar a Ararat 2014 + Článek: Výstup na Ararat + Článek: Turecké pohoří Kačkar + Článek: Turecko - Kačkar a Ararat 2015, David Hainall - Turecko:Výlet kolem jezera Van v Kurdistánu 2015 - článek, David Hainall - Turecko - Kačkar, Süphan Dağı a Nemrut Dağı 2016, David Hainall - Článek: Ararat - mýty, pověsti a genocida.