Turecké hory - Ararat a Kačkar

Výstup na bájný Ararat a přechod pohoří Kačkar

Turecko je zemí s bohatou a pohnutou historií plnou příchodů a odchodů stěhujících se národů, válečných konfliktů a dobyvačných výprav. Země je tak právem považovaná za křižovatku kultur nebo také bránu do Asie, či muslimského světa. Divoká a nespoutaná krása hor na východě, stejně jako původní obyvatelé se svébytnou kulturou a zvyky předávanými z generace na generaci již několik set let, unikátní turecký Rize čaj nebo třeba velmi milí a pohostinní Kurdové, to jsou velká lákadla východu země na pomezí Turecka, Gruzie, Arménie a Iránu.

Vydejte se s námi na unikátní cestu, během které uskutečníme přechod téměř čtyřtisícového pohoří Kačkar, v rámci něhož se můžete pokusit i o výstup na nejvyšší vrchol pohoří Kaçkar Daği (3937 m). V druhé části programu se zanoříme do hloubi legendami opředeného Kurdistánu a s místním průvodcem se pokusíme o výstup na nejvyšší vrchol Turecka Ararat (5137 m). Za hezkého počasí se nám z vrcholu otevře neopakovatelný pohled na pláně a hory Kurdistánu. V první části našeho putování potkáme jen velmi málo zahraničních turistů, a pokud budeme mít štěstí, společnost nám budou dělat jen usměvaví a pohostinní pastevci. Závěr zájezdu strávíme v historickém centru Istanbulu, věčném městě na Bosporu.

Nejprve nás čeká středně náročný pětidenní přechod v pohoří Kačkar. Nadmořskou výšku budeme nabírat postupně, přesto je třeba se připravit na chůzi se zátěží v nadmořských výškách 2000-3600 m. Cestou přes hory budeme odkázáni jen sami na sebe a vše, co budeme potřebovat, si poneseme na svých zádech a budeme si sami vařit. Vrcholem programu pak bude pokus o výstup na více než 5000 m vysoký Ararat. Pro výstup na Ararat a dle situace i na Kaçkar Daği jsou potřeba mačky a cepín. Délka denních tras je většinou 4-7 hodin s převýšením do 1000 m. Náročnější jsou vrcholové dny. Program mimo hory Kačkaru a Araratu již nebude fyzicky náročný, ale můžeme se potýkat s vyššími teplotami na pláních východního Turecka. K přesunu mezi jednotlivými destinacemi využijeme převážně smluvní dopravu domluvenou jen pro naši skupinu. V horách spíme ve vlastních stanech ve volné přírodě. Ve městech využijeme služeb levnějších hotýlků, většinou se snídaní. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

S realizací zájezdu do Turecka počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezd rušit nebudeme. Turecko je otevřené turistům, služby, restaurace i ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Turecka: splnění jedné ze tří podmínek - dokončené očkování, negativní PCR test (72 hod) nebo antigenní test (48 hod), prodělané onemocnění Covid-19 v posledních 6 měsících; pro všechny povinné vyplnění elektronického vstupního formuláře; (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Let přes Istanbul do Trabzonu a přesun smluvní dopravou přes Ayder do horské vesnice Yukari Kavrun (2275 m), ubytování.
 • 2. den: Zahájení přechodu pohoří Kačkar. Výstup z vesnice Yukari Kavrun (2275 m) k jezeru Derebasi Gölü (2850 m). (4-5 hod, ↑ 600 m)
 • 3. den: Přechod přes vysoko položené sedlo Kavron Geçit (3270 m) na tábořiště (3150 m) nad osadou Davali Yalasi. (5-6 hod, ↑ 700 m, ↓ 350 m)
 • 4. den: Výstup přes vysoko položené sedlo (3400 m) a sestup kolem jezera Atsiz Gölü na tábořiště u jezera Deniz Gölü (3380 m). (3-4 hod, ↑ 300 m, ↓ 150 m)
 • 5. den: A: Pohodový sestup od jezera Deniz Golü (3380 m) na tábořiště Dilberdüzü (2860 m) (2-3 hod, ↓ 500 m). Program lze alternativně doplnit o krátké výlety v okolí tábořišť s výhledy na okolní hory. B: Výstup nalehko na nejvyšší vrchol kačkarských hor Kaçkar Daği (3937 m). Návrat k jezeru Deniz Golü (3380 m) a sestup na tábořiště Dilberdüzü (2860 m). (8-10 hod, ↑ 600 m, ↓ 1100 m)
 • 6. den: Sestup přes horskou vesnici Hastaf Yalasi do kouzelné dřevěné osady Olgunlar (2100 m) (3 hod, ↓ 750 m). Přesun smluvní dopravou do města Doğubayazit, ubytování.
 • 7. den: Dojezd smluvní dopravou do vesnice Eliköy, výchozího místa pro výstup na Ararat. Výstup z kurdské vesničky Eliköy do základního tábora Yeşil camp (3200 m). (3-4 hod, ↑ 1000 m)
 • 8. den: Podle aktuálních podmínek výšlap do výškového tábora č. 1 (4200 m). (3-4 hod, ↑ 1000 m)
 • 9. den: Výstup na vrchol bájného biblického Araratu (5137 m). V ranním slunci se nám otevře neopakovatelný pohled na pláně a hory divokého Kurdistánu. Sestup do základního tábora (3200 m). (8-9 hod, ↑ 1000 m, ↓ 2000 m)
 • 10. den: Dokončení sestupu do vesnice Eliköy (2-3 hod, ↓ 1000 m), při dostatku času alternativně prohlídka ruin pohádkového kurdského paláce Ishak Pasha, ubytování v Doğubayazitu.
 • 11. den: Přesun z Doğubayazitu do města Van, správního střediska Kurdistánu, v blízkosti ohromného slaného jezera Van, nocleh v hotýlku.
 • 12. den: Přelet z Vanu do Istanbulu, věčného města na Bosporu. Prohlídka historického centra s hlavními památkami (Modrá mešita, Hagia Sofia, Velký a Egyptský bazar a další), nákup suvenýrů na Velkém bazaru.
 • 13. den: Odlet z Istanbulu do Prahy.

Ubytování

V horách spíme celkem 7x (z toho 4x na Kačkaru a 3x na Araratu) ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě (na Kačkaru u zdrojů pitné vody, na Araratu je transport pitné vody do táborů zajištěn). Ve městech (2x Doğubayazit, 1x Van a 1x Istanbul) a ve vesnici (1x Yukari Kavrun) využijeme levnějších čistých hotýlků, celkem 5 nocí. V některých ubytování je možné připojení na internet přes wifi.

Stravování

V horách převážně z vlastních zásob - vlastní vaření. Na přechod Kačkaru si všechno potřebné přivezte z ČR, na výstup na Ararat základní potraviny snadno dokoupíme na místě nebo můžete při výstupu na Ararat využít za příplatek na místě polopenzi připravovanou místními průvodci. V ceně za ubytování je na čtyřech místech zahrnuta snídaně (2. den po příletu v Yukari Kavrun, 6. a 11. den v Doğubayazitu, 13. den v Istanbulu). V civilizaci jinak budeme mít možnost ochutnat vynikající tureckou kuchyni, dokoupit základní potraviny nebo navštívit restauraci. Potraviny bude možné dokoupit v Doğubayazitu (6., 10., 11. den), Vanu (11. den) nebo v závěru v Istanbulu (12. den). Z potravin je z ČR možné vzít v rozumném množství: lehké instantní potraviny na vaření (předpřipravená jídla typu „Dobrý hostinec“, „Rychlá večeře“ či „Travellunch“, instantní bramborové kaše, instantní polévky, instantní sladké kaše, dále sůl, čaj, cukr), energetické potraviny (műsli a műsli tyčinky, čokolády, bonbony…), studené jídlo (kus suchého salámu, sýry, paštiky...) na obědy na přechod Kačkaru. Vezměte si láhve na vodu o objemu cca 2,5-3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Voda bude k dispozici ráno a večer na tábořištích. Mimo pohoří Kačkar bude většinou nutné vodu dezinfikovat, nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody - tablety nebo třeba kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje či šumivé vitamíny do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme se dopravovat mikrobusy objednanými předem jen pro naši skupinu. V Istanbulu budeme využívat místní MHD.

Cestovní formality: Ke vstupu do Turecka je třeba cestovní pas s minimální dobou platnosti 150 dnů od vstupu na turecké území.

Očkování: Pro vstup do Turecka není povinné žádné očkování. Přesto se důrazně doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu, záškrtu a spalničkám. Na uvážení je očkování proti vzteklině. Bližší informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Turecké hory - Ararat a Kačkar

Turecké hory - Ararat a Kačkar

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys