Ararat - na bájnou pětitisícovku

Výstup na nejvyšší horu Turecka nalehko s podporou mul

Turecko je zemí s bohatou a pohnutou historií plnou příchodů a odchodů stěhujících se národů, kterou poznamenaly dobyvačné výpravy. Země je tak právem považovaná za křižovatku kultur nebo také bránu do Asie, či do světa islámu. Divoká a nespoutaná krása hor na východě, stejně jako původní obyvatelé se svébytnou kulturou a zvyky předávanými z generace na generaci již několik set let, unikátní turecký Rize čaj nebo třeba velmi milí a pohostinní Kurdové, to jsou velká lákadla východu země na pomezí Turecka, Gruzie, Arménie a Iránu.

Vydejte se s námi na unikátní cestu, jejímž cílem je výstup na nejvyšší horu Turecka, bájný Ararat (5137 m), kde měla dle biblických pramenů přistát Noemova archa. Na začátku našeho putování navíc vystoupáme i kvůli aklimatizaci na horu Mt. Artos, nebo chcete-li kurdsky Çadır Dağı (3554 m), vypínající se nad rozlehlým slaným jezerem Van. Z obou vrcholů se za hezkého počasí otevírá úchvatný pohled na pláně a hory Kurdistánu. Lodí také přeplujeme na ostrov Akdamar s arménským Kostelem svatého kříže.

Během programu nás čekají 2 jednodenní výstupy na 2 aklimatizační vrcholy - Mt. Artos (3554 m) a Başet Tepesi (3664 m) a čtyřdenní výstup na Ararat (5137 m). Všechny tři výstupy absolvujeme nalehko jen s malým batohem a věcmi na jeden den. Během výstupu na Ararat nám velké batohy až do posledního výškového tábora v cca 4200 m vyvezou koně nebo muly. Dostaneme tak jedinečnou možnost vychutnat si krásu a jedinečnost zdejších hor bez velkého a těžkého batohu na zádech. Aklimatizaci si zlepšíme výstupy o několik set výškových metrů nad naplánovaná místa spaní. Na Araratu budeme spát ve stanech, které nám poskytne místní agentura, ve městech budeme využívat služeb osvědčených turistických hotelů. Při výstupu na Ararat dostaneme místní horskou plnou penzi, v civilizaci pak polopenzi. Délka denních tras je většinou 4-9 hodin s převýšením do 1200 m včetně aklimatizačních výstupů nad výškové tábory na Araratu (náročnost podrobněji). Náročnější je vrcholový den na Araratu. Pro výstup na jeho vrchol jsou potřeba mačky, které nám půjčí místní průvodci a koně nám je společně s batohy vyvezou také až do posledního výškového tábora. K přesunu mezi jednotlivými destinacemi využijeme smluvní dopravu domluvenou jen pro naši skupinu. Pojedeme v malé skupině, většinou do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Let přes Istanbul do Vanu na východě Turecka. Ubytování na 2 noci a první společná večeře a seznámení s místní tradiční kuchyní v hlavním městě tureckého Kurdistánu.
 • 2. den: Aklimatizační jednodenní výstup na vrchol Mt. Artos (3554 m) s fantastickými výhledy na nebetyčné hory Kurdistánu a slané jezero Van, které svou rozlohou připomíná vnitrozemské moře. (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
 • 3. den: Aklimatizační jednodenní výstup na monumentální vrchol Başet Tepesi (3664 m) schovaný v divokých horách tureckého Kurdistánu jižně od města Van (8-9 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m).
 • 4. den: Krátká plavba výletní lodí na ostrov Akdamar s nebývale dobře zachovalým arménským Kostelem svatého kříže. Odpoledne delší přejezd do města Doğubayazit ve stínu biblického Araratu.
 • 5. den: Dojezd smluvní dopravou do vesnice Cevirme nebo jiného místa, kam půjde dojet autem, výchozího místa pro výstup na Ararat. S podporou koní nebo mul výstup do základního tábora Yeşil camp (3300 m). (3-4 hod, ↑ 1000 m). Aklimatizační výstup nad základní tábor.
 • 6. den: Podle aktuálních podmínek výšlap s podporou koní nebo mul do výškového tábora č. 1 (4200 m). (3-4 hod, ↑ 900m). Aklimatizační výstup nad C1.
 • 7. den: Výstup na vrchol bájného biblického Araratu (5137 m). V ranním slunci se nám otevře neopakovatelný pohled na pláně a hory divokého Kurdistánu. S podporou koní nebo mul sestup do základního tábora (3300 m). (8-9 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1900 m)
 • 8. den: S podporou koní nebo mul dokončení sestupu do vesnice Cevirme (2-3 hod, ↓ 1000 m), při dostatku času alternativně prohlídka ruin pohádkového kurdského paláce Ishak Pasha, ubytování v Doğubayazitu.
 • 9. den: Brzy ráno přejezd na letiště do Vanu či do Iğdiru. Odlet přes Istanbul do Prahy.

Ubytování a nocování

5x v hotelu v převážně dvoulůžkových pokojích: z toho 3x ve Vanu a 2x v Doğubayazitu. Na Araratu budeme spát 3x v kvalitních zapůjčených stanech ve výškových táborech (je třeba mít vlastní teplý spacák a karimatku). Transport vody do výškových táborů na Araratu je zajištěn. Jednolůžkový pokoj v hotelu a možnost samostatného ubytování ve stanu během výstupu na Ararat garantujeme za příplatek 4000 Kč. V hotelích je možné připojení na internet přes wifi.

Stravování

V ceně je zahrnuta během výstupu na Ararat 3x místní plná penze (snídaně, oběd a večeře) a v civilizaci 5x místní polopenze (snídaně v hotelu a večeře v místní restauraci). Budeme tak mít jedinečnou možnost ochutnat vynikající tureckou kuchyni. Na tábořištích na svazích Araratu bude 24 hodin denně k dispozici studená i horká pitná voda. Talíře, hrnky i příbory jsou na tábořištích k dispozici. Pokud si přejete zajistit vegetariánskou stravu nebo bezlepkovou dietu, uveďte to do poznámky v přihlášce. Tuto skutečnost musíme dát vědět předem našim partnerům, aby zajistili vynesení těchto potravin do výškových táborů na Araratu. Zbylé jídlo, hlavně energetické potraviny (müsli a müsli tyčinky, čokolády, bonbony, …), je potřeba mít vlastní.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme se dopravovat mikrobusy objednanými předem jen pro naši skupinu.

Cestovní formality: Ke vstupu do Turecka je třeba cestovní pas s minimální dobou platnosti 150 dnů od vstupu na turecké území.

Očkování: Pro vstup do Turecka není povinné žádné očkování. Přesto se důrazně doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu, záškrtu a spalničkám. Na uvážení je očkování proti vzteklině. Bližší informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Ararat - na bájnou pětitisícovku

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)

Ladakh - trekking v zemi vysokých sedel

Přechody Himálaje v Malém Tibetu (Indie)

Kavkaz - výstup na Kazbek

Vysokohorská turistika na ikonické pětitisícovce v Gruzii

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi