Turecké hory - Ararat a Kačkar

Výstup na bájný Ararat a přechod pohoří Kačkar

Turecko je zemí s bohatou a pohnutou historií plnou příchodů a odchodů stěhujících se národů, válečných konfliktů a dobyvačných výprav. Země je tak právem považovaná za křižovatku kultur nebo také bránu do Asie, či muslimského světa. Divoká a nespoutaná krása hor na východě, stejně jako původní obyvatelé se svébytnou kulturou a zvyky předávanými z generace na generaci již několik set let, unikátní turecký Rize čaj nebo třeba velmi milí a pohostinní Kurdové, to jsou velká lákadla východu země na pomezí Turecka, Gruzie, Arménie a Iránu.

Vydejte se s námi na unikátní cestu, během které uskutečníme přechod téměř čtyřtisícového pohoří Kačkar, v rámci něhož se můžete pokusit i o výstup na nejvyšší vrchol pohoří Kaçkar Daği (3937 m). V druhé části programu se zanoříme do hloubi legendami opředeného Kurdistánu a s místním průvodcem se pokusíme o výstup na nejvyšší vrchol Turecka Ararat (5137 m). Za hezkého počasí se nám z vrcholu otevře neopakovatelný pohled na pláně a hory Kurdistánu. V první části našeho putování potkáme jen velmi málo zahraničních turistů, a pokud budeme mít štěstí, společnost nám budou dělat jen usměvaví a pohostinní pastevci. Závěr zájezdu strávíme v historickém centru Istanbulu, věčném městě na Bosporu.

Nejprve nás čeká středně náročný pětidenní přechod v pohoří Kačkar. Nadmořskou výšku budeme nabírat postupně, přesto je třeba se připravit na chůzi se zátěží v nadmořských výškách 2000-3600 m. Cestou přes hory budeme odkázáni jen sami na sebe a vše, co budeme potřebovat, si poneseme na svých zádech a budeme si sami vařit. Vrcholem programu pak bude pokus o výstup na více než 5000 m vysoký Ararat. Pro výstup na Ararat a dle situace i na Kaçkar Daği jsou potřeba mačky a cepín. Délka denních tras je většinou 4-7 hodin s převýšením do 1000 m. Náročnější jsou vrcholové dny. Program mimo hory Kačkaru a Araratu již nebude fyzicky náročný, ale můžeme se potýkat s vyššími teplotami na pláních východního Turecka. K přesunu mezi jednotlivými destinacemi využijeme převážně smluvní dopravu domluvenou jen pro naši skupinu. V horách spíme ve vlastních stanech ve volné přírodě. Ve městech využijeme služeb levnějších hotýlků, většinou se snídaní. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Let přes Istanbul do Trabzonu a přesun smluvní dopravou přes Ayder do horské vesnice Yukari Kavron (2475 m), ubytování.
 • 2. den: Zahájení přechodu pohoří Kačkar. Výstup z vesnice Yukari Kavron (2475 m) k jezeru Derebasi Gölu (2850 m). (4-5 hod, ↑ 400 m)
 • 3. den: Přechod přes vysoko položené sedlo Kavron Gecidi (3270 m) na tábořiště (3150 m) před jezerem Soğanli Gölu. (5-6 hod, ↑ 800 m, ↓ 500 m)
 • 4. den: Výstup přes vysoko položené sedlo (3400 m) a sestup kolem jezera Soğanli Gölu (3300 m) na tábořiště u jezera Deniz Gölu (3350 m). (4-5 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m)
 • 5. den: A: Pohodový sestup od jezera Deniz Golu (3350 m) na tábořiště Dilberdüzü (2860 m) (3-4 hod, ↓ 500 m). Program lze alternativně doplnit o krátké výlety v okolí tábořišť s výhledy na okolní hory. B: Výstup nalehko na nejvyšší vrchol kačkarských hor Kaçkar Daği (3937 m). Návrat k jezeru Deniz Golu (3350 m) a sestup na tábořiště Dilberdüzü (2860 m). (8-10 hod, ↑ 600 m, ↓ 1100 m)
 • 6. den: Sestup přes horskou vesnici Hastaf Yalasi do osady Olgunlar (2100 m) (3 hod, ↓ 760 m). Přesun místní dopravou přes Yusufeli a Erzerum do města Doğubayazit, ubytování.
 • 7. den: Dojezd smluvní dopravou do vesnice Eliköy, výchozího místa pro výstup na Ararat. Výstup z kurdské vesničky Eliköy do základního tábora Yeşil camp (3200 m). (3-4 hod, ↑ 1000 m)
 • 8. den: Podle aktuálních podmínek výšlap do výškového tábora č. 1 (4200 m). (3-4 hod, ↑ 1000 m)
 • 9. den: Výstup na vrchol bájného biblického Araratu (5137 m). V ranním slunci se nám otevře neopakovatelný pohled na pláně a hory stále neklidného Kurdistánu. Sestup do základního tábora (3200 m). (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 2000 m)
 • 10. den: Dokončení sestupu do vesnice Eliköy (3-4 hod, ↓ 1000 m), při dostatku času alternativně prohlídka ruin pohádkového kurdského paláce Ishak Pasha, ubytování v Doğubayazitu.
 • 11. den: Přesun z Doğubayazitu do města Van, správního střediska Kurdistánu, v blízkosti ohromného slaného jezera Van, nocleh v hotýlku.
 • 12. den: Přelet z Vanu do Istanbulu, věčného města na Bosporu. Prohlídka historického centra s hlavními památkami (Modrá mešita, Hagia Sofia, Velký a Egyptský bazar a další), nákup suvenýrů na Velkém bazaru.
 • 13. den: Odlet z Istanbulu do Prahy.

Ubytování a nocování

V horách spíme celkem 7x (z toho 4x na Kačkaru a 3x na Araratu) ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě u zdrojů pitné vody. Ve městech (2x Dogubayazit, 1x Van a 1x Istanbul) a ve vesnici (1x Yukari Kavron) využijeme levnějších čistých hotýlků, celkem 5 nocí.

Stravování

V horách převážně z vlastních zásob - vlastní vaření. Na přechod Kačkaru si všechno potřebné přivezte z ČR, na výstup na Ararat základní potraviny snadno dokoupíme na místě nebo můžete při výstupu na Ararat využít za příplatek na místě polopenzi připravovanou místními průvodci. V ceně za ubytování je na čtyřech místech zahrnuta snídaně (2. den po příletu v Yukari Kavron, 6. a 11. den v Doğubayazitu, 13. den v Istanbulu). V civilizaci jinak budeme mít možnost ochutnat vynikající tureckou kuchyni, dokoupit základní potraviny nebo navštívit restauraci. Potraviny bude možné dokoupit v Doğubayazitu (6., 10., 11. den), Vanu (11. den) nebo v závěru v Istanbulu (12. den).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme se dopravovat mikrobusy objednanými předem jen pro naši skupinu. V Istanbulu budeme využívat místní MHD.

Cestovní doklady: Ke vstupu do Turecka je třeba cestovní pas s minimální dobou platnosti 150 dnů od vstupu na turecké území.

Očkování: Pro vstup do Turecka není povinné žádné očkování. Přesto se důrazně doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu, záškrtu a spalničkám. Na uvážení je očkování proti vzteklině. Bližší informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 28.07.2021 - 09.08.2021
 • 13 dní
 • Číslo: 9442
 • 37 500 Kč
 • Rezervace

Turecké hory - Ararat a Kačkar

Turecké hory - Ararat a Kačkar

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kavkaz - Elbrus

Vysokohorská turistika s výstupem na Elbrus (Rusko)

Gruzie - treking na Kavkaze

Horské přechody Tushetie a Svanetie okořeněné místní kulturou

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrakéš a Fes a písečné duny Erg Chebbi