Vápencové Alpy

Příjemné túry mezi bělostnými dvoutisícovými štíty s impozantními výhledy.

Národní park Kalkalpen (Vápencové Alpy) s nejvyšší horou Hoher Nock (1963 m) je jedním ze sedmi rakouských národních parků. Během čtyř dnů si projdeme jak zalesněnou oblast Reichraminger Hintergebirge, tak horský masiv Sengsengebirge. Budeme si užívat nádherných výhledů na vrcholky okolních hor pokrytých kvetoucími alpskými loukami. Přírodní hranici parku tvoří ze tří stran vodní toky. Ze severu a východu je to řeka Enns protékající hluboko zařízlým údolím, na východě je pohoří od navazujících Totes Gebirge odděleno řekou Steyr. Jižní hranice sousedí s pohořím Ennstalské Alpy, kde řeka Enns protéká i dalším národním parkem Gesäuse.

Čekají nás jednodenní túry, na nichž strávíme okolo 6 hodin a překonáme průměrné převýšení 900 m. Trasy nejsou technicky příliš náročné, všechny túry je možné zkrátit, prodloužit nebo vynechat a udělat si vlastní alternativní program (náročnost podrobněji). Během zájezdu se budeme pohybovat v oblasti národního parku Kalkalpen, jednou zavítáme i do kopců sousedního NP Gesäuse. Ubytováni budeme v příjemném penzionu v Grossraming, kde dostaneme chutnou polopenzi.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd v 6:30 hod z Brna, denní přejezd přes Mikulov do Rakouska. Za Sankt Gallen nástup túry v NP Gesäuse. Výstup na hřeben Sparerriegel a okolo majestátního Kleiner Buchstein (1990 m) přes Otterriegel (1485 m) sestup ke Schloss Kassegg. Možnost prodloužení vrstevnicí s panoramatickým výhledem do dalekého okolí okolo Tieflimauer (1820 m) přes Ennstaler Hütte (1538 m). (5 hod, ↑ +1000 m, ↓ +1000 m)
  • 2. den: Výjezd busem do sedla Buchauer Sattel (850 m) a stoupání pěšinami pohoří Ennstaler Alpen. Okolo salaše Grabner Alm (1391 m) rozkvetlými horskými loukami a nádhernými výhledy na chatu Admonter Haus (1723 m). Návrat stejnou cestou dolů. Zkušenější turisté možnost pokračovat na Grabnerstein (1847 m) po turistické cestě zajištěné ocelovými lany (Jungfernsteig - na úrovni lehčí ferraty) - obdoba Západních Tater - a sestup přes Grabner Alm do sedla. (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 3. den: Okružní túra v NP Kalkalpen - z Kleinreifling (417 m) přes Ennsboden (1293 m) hřebenem kolem Ennsberg (1373 m) na vrchol Hühnerkogel (1474 m) s nečekaným výhledem. Možnost přidání vrcholu Almkogel (1513 m). Přes sedlo Übergang (1217 m) sestup do Kleinreiflingu. (6 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m)
  • 4. den: Výjezd busem do sedýlka Brunnbach, pozvolně přes chatu Gschwendtalm na vrchol Gamsstein (1275 m). Hřebenem na Ennser Hütte (1293 m), občerstvení. Možnost výstupu na vrchol Almkogel (1512 m). Sestup do Grossraming k penzionu. (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 950 m). Naložení věcí, busem přes Steyr a Enns, příjezd do Brna cca po 22 hod.

Ubytování

3x v příjemném penzionu Kirchenwirt v městečku Grossraming. K dispozici jsou 2lůžkové pokoje s vlastní koupelnou a WC. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V místě ubytování dostaneme polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Snídaně jsou formou bufetu (müsli, domácí marmelády, sýry, uzeniny, mléčné výrobky, chléb, čerstvé pečivo), večeře tříchodové menu (polévka, hlavní jídlo, salát). Přes den na túrách je možné stravování pouze z vlastních zásob. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž. Svačiny na túry si vezměte s sebou z domu.

Vápencové Alpy

Vápencové Alpy

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Livigno - turistika v italském Tibetu

Horská turistika na pomezí Itálie a Švýcarska

Raxalpe

Turistika v nejbližších dvoutisícovkách

Nejkrásnější hory jižního Rakouska

Vysoké Taury, Sextenské a Lienzské Dolomity

Turistika v okolí Zell am See

Turistika ve Vysokých Taurách a Dientener Berge

Solná komora

Pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách