Informace k zájezdu
Velká Fatra

Úvodní stránka zájezdu Velká Fatra ( Slovensko, Karpaty, Turistika horská, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Jedná se o jednodenní túry nalehko (s věcmi potřebnými na 1 den) relativně méně náročným terénem. Převýšení hlavní dva dny se však pohybuje mezi 700-1000 m ve výstupu a 1000-1200 m v sestupu, na těchto túrách strávíme okolo 8 hodin včetně pauz. Vzhledem k atraktivitě a časové náročnosti túr je potřeba počítat s brzkým vstáváním a snídaněmi. Po všechny dny si můžete zvolit lehké individuální alternativy túr (zpravidla v údolí Revúci a okolí). Během túr budeme mít všechny nepotřebné věci uložené na ubytování, 4. den pak v autobusu. Autobus máme společný se zájezdem Nízké Tatry, zůstává však po celou dobu zájezdu s námi, uvidíme se s ním každý den před túrou i po túře.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.hzs.sk/info/predpovedprehlad.php?datum=0 (všechny slovenské hory)
V horách je počasí nevyzpytatelné, na konci května může být krásně slunečno, ale i větrno, chladno a deštivo. Možný rozptyl denních teplot: 0 až 20 °C. Je třeba být připraven na vše. V květnu bývají na vyšších hřebenech Velké Fatry nesouvislé zbytky sněhových polí, nejvíce zasněžené jsou pak žleby na severních svazích.
V polovině srpna bývá většinou slunečno, ale očekávat musíme i větrné a deštivé počasí s bouřkami. Možný rozptyl denních teplot: 10° - 25°C. Je třeba být připraven na vše.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Polopenzi máte v ceně a jídlo na den je třeba si přivézt s sebou z domova. Je dobré počítat s útratou za nápoje na chatě. Vstupné do vesnice Vlkolínec (živý skanzen) je 2 €/osoba (bude-li se vybírat). Dále můžete mít útratu za nákup sýrů. Na chatě je také možné využít služeb maséra (zhruba 10 € za masáž nohou a zad) či místní saunu (7 € osoba/hodina).
Ceny na Slovensku jsou mírně vyšší než u nás. Žádné další výrazné výdaje asi mít nebudete, na útratu lze tedy doporučit cca 20-40 €. Přesto doporučujeme k předpokládané útratě ještě finanční rezervu cca 20-50 €.
Výměna peněz: Na Slovensku se platí eurem. Na útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzinkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů nebude možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
VKÚ Harmanec: 121 Velká Fatra 1 : 50 000
Knižní průvodci:
Otakar Brandos - nakl. SKY: Velká Fatra, Šípská Fatra (2000)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 20-30 l na jednodenní túry.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, hygienické potřeby, mapa (odkaz v kap. Mapy a literatura), ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení na chatu a na noclehy na chatě. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na akci postačí i lehčí trekové boty. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chatu, na přezutí po túře).
Strava: Polopenzi máte v ceně. Více viz výše kap. Stravování. Přes den na túře žádná možnost stravování není, takže s sebou z ČR: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatě je (kromě piva :-)) i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev na celý den, tedy o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní žíznivosti. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Markéta Kozáková - Velká Fatra 2017.