Velká Fatra

Pohodová turistika v krásných slovenských horách

Hřeben Velké Fatry je úžasně různorodý: travnaté partie střídají vápencová bradla a řídce zalesněná sedla se sem tam se vyskytujícími salašemi. Dojmy z jarní turistiky umocní nádherná květena se vstavači a prvosenkami. Srpnový termín pak obohatí barvy pomalu blížícího se podzimu a do toho nám snad zazní i zvonce ovcí, které se zde stále pasou. Na našich túrách projdeme ty nejkrásnější partie pohoří, včetně vrcholů Rakytov, Ploská a nejvyšší Ostredok. Navštívíme i živý skanzen - horskou osadu Vlkolínec.

Čekají nás jednodenní túry nalehko převážně travnatým terénem. Překonávané převýšení se v oba hlavní dny pohybuje okolo 1000 m a na túrách strávíme okolo 8 hodin včetně přestávek na odpočinek a jídlo (náročnost podrobněji). Kterýkoliv den zájezdu si můžete individuálně naplánovat méně náročné túry či výlety. Všechny tři noci strávíme v krásném prostředí Liptova ve stylovém penzionu v Liptovské Osadě, kde je pro nás připravena bohatá polopenze. Velikost skupiny bývá průměrně kolem 15-20 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd okolo 13 hod z Brna, odpolední přejezd přes Olomouc na Slovensko. Večerní příjezd do podhorské osady Liptovské Revúce.
  • 2. den: Výjezd na hřeben Velké Fatry na Smrekovicu (1339 m). Pestrá hřebenovka Velké Fatry kolem rezervace Skalná Alpa na pyramidu Rakytov (1567 m), nejkrásnější rozhled na Fatře. Přechod přes Skalní bránu a okolo dominantních skalisek Čierny Kameň na plochý travnatý vrchol Ploské (1532 m), sestup po hřebeni Magury s bačovskou salaší do údolí Revúci. (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 1200 m)
  • 3. den: Z Revúci výstup Zelenou dolinou na druhou část velkofatranského hřebene Chyžky (1340 m) a za malebným Suchým vrchem (1550 m) s vápencovými skalisky dále na nejvyšší vrchol Ostredok (1592 m), skvělé výhledy. Přechod po travnatém hřebeni na Krížnou (1574 m), sestup do Rybovského sedla a Prašnického sedla k chatě. (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Přejezd do Bieleho potoka. Výstup kolem atraktivní Krkavé skály pod Sidorovo (1099 m) s nádhernými výhledy. Návrat k autu přes živý skanzen Vlkolínce (UNESCO) (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna kolem 19 hod.

Ubytování

3x v penzionu Poĺana v Liptovké Osadě. K dispozici jsou 2-3lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením a TV. V penzionu je k dispozici povlečení, wifi, společenská místnost, altán s krbem a letní terasa. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 400 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Po domluvě je možné zajistit bezmasou nebo bezlepkovou variantu - svůj případný zájem uveďte již v přihlášce. Snídaně jsou podávány formou bufetu, k večeři dostaneme polévku a hlavní jídlo. Na den je třeba mít vlastní studenou stravu z domova, na túrách není možnost stravování ani dokupování zásob. V den odjezdu do ČR bývá možnost nakoupit výborné slovenské sýry. Ceny na Slovensku jsou mírně vyšší než u nás.

Velká Fatra

Velká Fatra

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Raxalpe

Turistika v nejbližších dvoutisícovkách

Vysoké Tatry

Horská turistika s výstupem na Gerlach (Slovensko)

Solná komora

Pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách