Velká Fatra

Pohodová turistika v krásných slovenských horách

Hřeben Velké Fatry je úžasně různorodý: travnaté partie střídají vápencová bradla a řídce zalesněná sedla se sem tam se vyskytujícími salašemi. Dojmy z jarního přechodu umocní nádherná květena se vstavači a prvosenkami. Srpnový termín pak obohatí barvy pomalu blížícího se podzimu a do toho nám snad zazní i zvonce oveček, které se zde stále pasou. Na našich túrách projdeme ty nejkrásnější partie pohoří, včetně vrcholů Rakytov, Ploská a nejvyšší Ostredok. Navštívíme i živý skanzen - horskou osadu Vlkolínec.

Jedná se o jednodenní túry nalehko relativně méně náročným terénem. Překonávané převýšení se v oba hlavní dny pohybuje okolo 1000 m a na túrách strávíme okolo 8 hodin včetně přestávek na odpočinek a jídlo. Kterýkoliv den zájezdu si můžete individuálně naplánovat méně náročné túry či výlety. Všechny tři noci strávíme v krásném prostředí Liptova - ve stylové horské chatě v údolí Revúci, kde je pro nás připravena slovenská snídaně. Velikost skupiny bývá průměrně kolem 15-20 osob. Dopravu i ubytování máme společné s cyklistickým zájezdem Nízké Tatry a Velká Fatra MTB.

S realizací zájezdů na Slovensko dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Slovensko je otevřené pro očkované turisty a z hlediska Covidu patří mezi nejbezpečnější země Evropy (opatření na Slovensku).
Aktuální povinnosti - vstup na Slovensko: Do země mohou bez karantény vstoupit osoby s dokončeným očkováním nebo osoby po prodělání Covidu a současně alespoň s první dávkou očkování; děti do 12 let mají stejný režim jako jejich rodiče. Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu. Podmínky cestování do zahraničí najdete v tabulce Alpina semafor - kam je možné s námi cestovat.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd okolo 13 hod z Brna, přes Olomouc na Slovensko. Večerní příjezd do podhorské osady Liptovské Revúce.
  • 2. den: Výjezd na hřeben Velké Fatry na Smrekovicu (1339 m). Pestrá hřebenovka Velké Fatry kolem rezervace Skalná Alpa na pyramidu Rakytov (1567 m), nejkrásnější rozhled na Fatře. Přechod přes Skalní bránu a okolo dominantních skalisek Čierny Kameň na plochý travnatý vrchol Ploské (1532 m), sestup po hřebeni Magury s bačovskou salaší do údolí Revúci. (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 1200 m)
  • 3. den: Z Revúci výstup Zelenou dolinou na druhou část velkofatranského hřebene na Chyžky (1340 m) a za malebným Suchým vrchem (1550 m) s vápencovými skalisky na nejvyšší vrchol Ostredok (1592 m), skvělé výhledy. Přechod po travnatém hřebeni na Krížnou (1574 m), sestup do Rybovského sedla a Prašnického sedla k chatě. (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Přejezd do Bieleho potoka. Výstup kolem atraktivní Krkavé skály na Sidorovo (1099 m) s nádhernými výhledy. Návrat k autu přes živý skanzen Vlkolínce (UNESCO) (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna kolem 19 hod.

Ubytování

3x nocleh v Penziónu pod Vlkolíncom v osadě Biely Potok nedaleko Ružomberoku ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. V penzionu je k dispozici wifi. Povlečení, ručníky i toaletní papír jsou k dispozici na pokojích. Pro použití elektronických zařízení v místě ubytování není potřeba žádná redukce.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta snídaně, která začíná 2. den a končí 4. den. Restaurace, kde bude možné se navečeřet, je vzdálena asi 1 km od penzionu. Na den je třeba mít vlastní studenou stravu z domova, na túrách není možnost stravování ani dokupování zásob. V den odjezdu do ČR bývá možnost nakoupit výborné slovenské sýry.

Velká Fatra

Velká Fatra

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Raxalpe

Turistika v nejbližších dvoutisícovkách - Raxech a Hohe Wandu

Vysoké Tatry

Horská turistika s výstupem na Gerlach (Slovensko)

Slovenský ráj

Turistika roklinami a soutěskami skutečného ráje

Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Solná komora

Pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách