Velká Fatra

Pohodová turistika v krásných slovenských horách

Hřeben Velké Fatry je úžasně různorodý: travnaté partie střídají vápencová bradla a řídce zalesněná sedla se sem tam se vyskytujícími salašemi. Dojmy z jarního přechodu umocní nádherná květena se vstavači a prvosenkami. Srpnový termín pak obohatí barvy pomalu blížícího se podzimu a do toho nám snad zazní i zvonce oveček, které se zde stále pasou. Na našich túrách projdeme ty nejkrásnější partie pohoří, včetně vrcholů Rakytov, Ploská a nejvyšší Ostredok. Navštívíme i živý skanzen - horskou osadu Vlkolínec.

Jedná se o jednodenní túry nalehko relativně méně náročným terénem. Překonávané převýšení se v oba hlavní dny pohybuje okolo 1000 m a na túrách strávíme okolo 8 hodin včetně přestávek na odpočinek a jídlo. Kterýkoliv den zájezdu si můžete individuálně naplánovat méně náročné túry či výlety. Všechny tři noci strávíme v krásném prostředí Liptova - ve stylové horské chatě v údolí Revúci, kde je pro nás připravena slovenská polopenze. Velikost skupiny bývá průměrně kolem 15-20 osob. Dopravu i ubytování máme společné s cyklistickým zájezdem Nízké Tatry a Velká Fatra MTB.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd okolo 13 hod z Brna, přes Olomouc na Slovensko. Večerní příjezd do podhorské osady Liptovské Revúce.
  • 2. den: Výjezd na hřeben Velké Fatry na Smrekovicu (1339 m). Pestrá hřebenovka Velké Fatry kolem rezervace Skalná Alpa na pyramidu Rakytov (1567 m), nejkrásnější rozhled na Fatře. Přechod přes Skalní bránu a okolo dominantních skalisek Čierny Kameň na plochý travnatý vrchol Ploské (1532 m), sestup po hřebeni Magury s bačovskou salaší do údolí Revúci. (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 1200 m)
  • 3. den: Z Revúci výstup Zelenou dolinou na druhou část velkofatranského hřebene na Chyžky (1340 m) a za malebným Suchým vrchem (1550 m) s vápencovými skalisky na nejvyšší vrchol Ostredok (1592 m), skvělé výhledy. Přechod po travnatém hřebeni na Krížnou (1574 m), sestup do Rybovského sedla a Prašnického sedla k chatě. (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Výjezd na Smrekovicu. Hezká hřebenovka přes Malou Smrekovicu (1485 m), Šiprúnske sedlo a Vtáčnik do živého skanzenu Vlkolínec (UNESCO) (5 hod, ↑  400 m, ↓ 900 m). Po dohodě možná lehčí alternativa: Z Bieleho potoka krátký výstup do Vlkolínce - prohlídka. Možnost zajít ke skalní jehle Krkavá skala (3 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna kolem 19 hod.

Ubytování

3x na horské chatě Horec ve Vyšné Revúci. K dispozici jsou 4-6lůžkové pokoje se společným WC a sprchou na chodbě. Ubytování ve 2lůžkovém stylovém apartmánu se samostatným WC a sprchou garantujeme za příplatek 700 Kč/os. na celý pobyt, svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Na chatě je k dispozici wifi.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Po domluvě je možné zajistit bezmasou variantu - svůj případný zájem uveďte již v přihlášce. Na den je třeba mít vlastní studenou stravu z domova, na túrách není možnost stravování ani dokupování zásob. V den odjezdu do ČR bývá možnost nakoupit výborné slovenské sýry.

Velká Fatra

Velká Fatra

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Raxalpe

Turistika v nejbližších dvoutisícovkách - Raxech a Hohe Wandu

Vysoké Tatry

Horská turistika s výstupem na Gerlach (Slovensko)

Solná komora

Pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách