Vysočina - Žďárské vrchy na kole

Cyklotoulky srdcem Vysočiny

Žďárské vrchy jsou skrytým pokladem Vysočiny, který láká návštěvníky svoji nezaměnitelnou atmosférou: přátelským a mírumilovným rázem krajiny, lidovou architekturou a rulovými skalkami rozmístěnými po mírných lesnatých svazích a loukách, které jsou neodmyslitelnou součástí místního reliéfu. S obcemi Milovy, Křižánky, Blatiny či Březiny jsou spjaté malebné roubené chaloupky, které dodávají regionu pohádkového ducha, který člověka chytí za srdce a nutí ho k opakovaným návštěvám. V hlubokých lesích a na loukách pak nalezneme klid a hustou síť cyklostezek, která nabízí nepřeberné množství variant výletů.

Čeká nás příjemná cyklistika v srdci Žďárských vrchů, v regionu Novoměstsko s dosahem až do pískovcových skal Toulovcových maštalí. Navštívíme města Hlinsko, kde najdeme soubor lidových staveb Beltém či Poličku, která se pyšní svým historickým centrem. Vyvrcholením pobytu na Vysočině pak bude bezesporu návštěva Cykloarény Vysočina, kde bude dostatek času na projetí zdejších trailů. Nemineme ani nejdůležitější skály okolních vrchů, kterými jsou lehce dosažitelných Devět skal, Čtyři palice či Drátník, seznámíme se s místní lidovou architekturou roubených chaloupek a ochutnáme regionální kulinářské speciality včetně věhlasných místních likérů, tzv. „vánků“. Milovský rybník se stane našim sousedem, u kterého bude možnost podvečerního odpočinku po cyklistických výletech.

Cesty ve Žďárských vrších jsou převážně asfaltky, polní a lesní cesty. Traily jsou lesní pěšiny se spoustou zatáček široké cca půl metru. Mají většinou hladký hliněný povrch s minimálním množstvím kamenů, není třeba se obávat jízdy v rozbitém terénu, traily běžně jezdí i děti cca od 8 let. Délka denních etap je cca 55 km s mnoha možnostmi si etapu zkrátit. Vyrážet na výlety budeme nalehko, obědy si můžeme dát v hospůdkách po cestě. Kterýkoliv den si můžete udělat vlastní program či zařadit odpočinek. Ubytovaní budeme všechny noci na jednom místě v penzionu v obci Milovy, zajištěnu máme i místní chutnou polopenzi. Místo ubytování je společné se zájezdem Vysočina - Žďárské vrchy.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků kolem 17 hod v penzionu U Šlechtů, parkování přímo u penzionu. Večeře, seznamovací večírek.
  • 2. den: Malebnou vesničkou Březiny plnou roubených chaloupek přes Kukyho les až do Pusté Rybné. Projížďka skalním pískovcovým městem Toulovcovy maštale s mnoha zastaveními a průjezd městem Proseč přes Čachnov zpět do penzionu. (↔ 55 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 3. den: Výstup na skalní vrchol Čtyři palice a krátké zastavení u zámku Karlštejn. Kolem rybníku Krejcar do Hlinska, prohlídka Muzea v přírodě. Po cestě zpět nejvyšší vrchol Žďárských Vrchů Devět skal (837 m) a skalní útvar Drátník (památník Radka Jaroše) a Drátovánek, návštěva malebné osady Blatiny (↔ 55 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Možnost prodloužení trasy do Kadova (Kadovánek) a Krátké (nově vzniklý Dům přírody) (↔ +5 km).
  • 4. den: Přírodní rezervací Meandry Svratky přes Pohádkovou vesničku v Podlesí do Sněžného. Průzkum zříceniny hradu Štarkov, návštěva města Polička. Po cestě zpět zastávka na vyhlídkovém místě s turistickou chatou Lucký vrch. (↔ 50 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 5. den: Přejezd vlastními vozidly do Cykloarény Vysočina v Novém Městě na Moravě. Seznámení se s místními traily. (↔ cca 20 km, náročnost se odvíjí od vybraných typů trailů)

Ubytování

Spát budeme 4x v penzionu U Šlechtů, ve 2-4lůžkových pokojích nebo v apartmánu s vlastním sociálním zařízením. V penzionu se nachází vyhlášená restaurace. Bezplatné parkování v areálu ubytování, ohniště k večernímu posezení. Penzion je umístěn u rybníka v obci Milovy, 15 km od Nového Města na Moravě a 25 km Žďáru nad Sázavou.

Stravování

V ceně je zahrnuta polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Případné jídlo na svačinky během dne je vhodné mít s sebou v batůžku, nicméně během programu bude možnost obědů v restauracích. V Milovech není obchod s potravinami (pouze obchůdek v kempu), nejbližší se nachází v Křižánkách (5 km).

Vysočina - Žďárské vrchy na kole

Vysočina - Žďárské vrchy na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jižní Morava - na kole krajem vína

Pálava, vinné sklepy a otevřená moravská srdce