Vysočina - Žďárské vrchy

Pěší turistika krajem rulových skalek a roubených chaloupek

Žďárské vrchy jsou skrytým pokladem Vysočiny, který láká návštěvníky svoji nezaměnitelnou atmosférou: přátelským a mírumilovným rázem krajiny, lidovou architekturou a rulovými skalkami rozmístěnými po mírných lesnatých svazích a loukách, které jsou neodmyslitelnou součástí tamního reliéfu. S obcemi Milovy, Křižánky, Blatiny či Březiny jsou spjaté malebné roubené chaloupky, které dodávají Žďárským vrchům pohádkového ducha, který člověka chytí za srdce a nutí ho k opakovaným návštěvám. V hlubokých lesích pak nalezne klid a hustou síť stezek, po kterých se může donekonečna toulat.

Při našich pěších túrách navštívíme všechny nejdůležitější skály okolních vrchů, kterými jsou lehce dosažitelných Devět skal, Čtyři palice, Drátník či Malinská skála, seznámíme se s místní lidovou architekturou roubených chaloupek a ochutnáme regionální kulinářské speciality včetně věhlasných místních likérů, tzv. „vánků“. Obejdeme rybníky Medlov a Sykovec, rybník v Milovech se stane našim sousedem. Vyrazíme na výlet do Žďáru nad Sázavou, se kterým je úzce spojen poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zapsán na seznamu UNESCO a společně se vydáme za tajemstvím pralesa Žákova hora.

Čeká nás aktivní dovolená s jednodenními pěšími túrami, které jsou celkově středně náročné. Na túrách budeme denně trávit 5-9 hodin včetně pauz, převýšení je nejčastěji mezi 300-500 m nahoru a totéž dolů mírným procházkovým terénem po převážně zpevněných cestách či turistických pěšinách. Denní túry jsou ve většině případech koncipovány jako okruhy. Kterýkoliv den si můžete udělat vlastní program či zařadit odpočinek. Ubytovaní budeme všechny noci na jednom místě v penzionu v obci Milovy. Na ubytování dostaneme chutnou polopenzi. Na místo se můžete dopravit vlastním autem nebo veřejnou dopravou. Místo ubytování je společné se zájezdem Žďárské vrchy na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků kolem 17 hod v penzionu U Šlechtů, parkování přímo u penzionu. Večeře, seznamovací večírek.
  • 2. den: Ranní přejezd místním autobusem do Žďáru nad Sázavou - návštěva poutního kostela sv. Jana Nepockého na Zelené hoře (UNESCO), kolem vodní nádrže Pilská přes Peperek (skalní útvar Čertův kámen) až k Rozštípané skále. Možnost návštěvy Brdičkova mlýnu (Šlakhamru), kde se nachází muzeum hamernictví. Přes obec Najdek kolem sochy Mamlase zpět do Žďáru, přesun do Milov. Podvečerní volno k rekreaci u rybníka a jiným aktivitám. (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 3. den: Ranní přejezd místním autobusem do Herálce. Odtud do pralesa Žákova hora přes Brožovu skálu až do Tří Studní, rekreačního centra nedaleko rybníků Sykovec a Medlov, možnost koupání a občerstvení. Oba rybníky obejdeme se zastavením u několika soch Michala Olšiaka. V obci Kadov možnost návštěvy svérázné hospůdky U Janečků a ochutnávky vyhlášeného Kadovánku, o několik kilometrů dále v Samotíně pak i Drátovánku. Přes památník Radka Jaroše ke skalnímu útvaru Drátník a kolem Blatin zpět do penzionu. (8 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 4. den: Náročnější celodenní túra po rulových skalkách v okolí. První část malebnou přírodní rezervací Meandry Svratky k dominantnímu skalnímu útvaru Čtyři palice (732 m), mj. horolezci velice vyhledávaný. Cestou do Svratky další neméně zajímavé rulové skalní objekty - Milovské Perničky a Zkamenělý zámek. Krátká prohlídka zahrad zámku Karlštejn, odpočinek a občerstvení ve Svratce. Zpět do Milov přes nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal (837 m), Lisovskou skálu a Malinskou skálu. (9 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 5. den: Přejezd vlastními auty do Sněžného. Okružní výlet přes zříceninu hradu Štarkovy Skály a Jimramovské Paseky až do Daňkovic s možností skvělého oběda. Výstup na Buchtův kopec a návrat zpět do Sněžného. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)

Ubytování

Spát budeme 4x v penzionu U Šlechtů, ve 2-4lůžkových pokojích a nebo v apartmánu s vlastním sociálním zařízením. V penzionu se nachází vyhlášená restaurace. Bezplatné parkování v areálu ubytování. Penzion je umístěn u rybníka v obci Milovy, 15 km od Nového Města na Moravě a 25 km od Žďáru nad Sázavou.

Stravování

V ceně je zahrnuta polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Jídlo na svačiny během dne je vhodné mít s sebou v batůžku, na túrách bude možnost obědů v restauracích. V Milovech není obchod s potravinami, nejbližší se nachází v Křižánkách (5 km).

Vysočina - Žďárské vrchy

Vysočina - Žďárské vrchy