Informace k zájezdu
Vysoké Taury

Úvodní stránka zájezdu Vysoké Taury ( Rakousko, Alpy, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Budeme se pohybovat v horském terénu do 3100 m po horských stezkách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména oblečení a obuv. Během túr budeme zejména na začátku letní sezóny překonávat souvislá sněhová pole, doporučujeme tedy teleskopické hole a nesmeky. Na túrách strávíme průměrně 7 hod denně včetně přestávek na jídlo a odpočinek. Nejvyšší denní převýšení nepřesáhne 1200 m. Delší a náročnější klesání 1500 m nás čeká 5. den zájezdu. Vzhledem k nocování na horských chatách s dobrou kuchyní nemusíme nést těžký batoh. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním až 5. den v podvečerních hodinách. Je možné si v něm nechat věci potřebné pro zpáteční cestu.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Kals am Grossglockner:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/tirol/kals-am-grossglockner
Grossglockner:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/kaernten/grossglockner
Lucknerhutte:
http://grossglockner-wetter.at/
V Alpách je nutné být i během léta připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit, ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách 0-20 °C. Ve vyšších polohách bude i v létě s velkou pravděpodobností místy souvislá stará sněhová pokrývka.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 25,330 Kč
Budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě se nelze spolehnout na výběr hotovosti z bankomatů ani na platbu kartou.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Alpenvereinskarte Nr. 41 Schobergruppe 1 : 25 000
 • Alpenvereinskarte Nr. 40 Glocknergruppe 1 : 25 000

Alternativně:

 • Kompass 50 - Hohe Tauern 1 : 50 000
 • Kompass 46 - Matrei in Osttirol - Kals am Grossglockner 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních GPS map, které fungují i v terénu, kde mobilní data nejsou (tzv. offline mapy). Tyto offline mapy doporučujeme stahovat ještě v ČR, nejlépe přes WiFi. Pro zájezdy v EU je velmi doporučujeme, mimo EU jsou díky extrémním cenám mobilních dat nutností.
Aplikace Mapy.cz má kromě ČR i kvalitní zahraniční mapy, které jdou snadno stáhnout offline. Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapy Rakouska, stačí části Korutany (cca 170 MB) z oddílu Südösterreich a Tyrolsko (cca 290 MB) a Salcbursko (cca 170 MB) z oddílu Westösterreich.

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: Na horských chatách je jen omezená možnost nabíjení elektroniky, doporučujeme tedy kvalitní powerbanku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), hygienická spací vložka nebo lehký spacák. Teleskopické hole, návleky na boty a turistické nesmeky (především v červencovém termínu) vzhledem k pravděpodobnému výskytu sněhu doporučujeme.
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (tyčinky, čokolády, hroznový cukr, tvrdé salámy, paštiky, pečivo, tvrdý sýr, oplatky, sušené ovoce, ořechy, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  Tipy a vychytávky:
  Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu.
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzinger Strasse 11-13, 1140 Wien
Tel: +43/189958111
Fax: +43/18941200
Email: vienna@embassy.mzv.cz;
Web: http://www.mzv.cz/vienna
Úřední hodiny: po-pá: 08.00-16.30
Konzulární oddělení:
Úřední hodiny pro veřejnost:
po-pá 8:30-11:00

Honorární konzulát ČR v Rakousku
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Bayerhamerstraße 14c, 5020 Salzburg
Tel: +43/662 879624
Fax: +43/662 81516080
Email: hksalzburg@email.cz
Provozní hodiny úřadu: út 09.00-17.00, st 09.00-15.00 a čt 09.00-14.00

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 141 (144), Hasiči 122, Policie 133, Centrální tísňové volání 112


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ


Viktor Vlach - Vysoké Taury 2016, Bára Nová - Vysoké Taury 2019, Helena Kováčová - Vysoké Taury 2019-blog.