Informace k zájezdu
Vysoké Taury

Úvodní stránka zájezdu Vysoké Taury ( Rakousko, Alpy, Přechody hor, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Budeme se pohybovat v horském terénu do 3100 m po horských stezkách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména oblečení a obuv. Na túrách strávíme průměrně 7 hod denně včetně přestávek na jídlo a odpočinek. Nejvyšší denní převýšení nepřesáhne 1100 m. Delší a náročnější klesání 1500 m nás čeká 5. den zájezdu. Vzhledem k nocování na horských chatách s dobrou kuchyní nemusíme nést těžký batoh. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním až 5. den v podvečerních hodinách. Je možné si v něm nechat věci potřebné pro zpáteční cestu.

Pokud se chcete účastnit výstupu na turisticky dostupný třítisícový vrchol Böses Weibl, doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Kals am Grossglockner:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/tirol/kals-am-grossglockner
Grossglockner:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/kaernten/grossglockner
Lucknerhutte:
http://grossglockner-wetter.at/
V Alpách je nutné být i během léta připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit, ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách 0-20 °C. Ve vyšších polohách bude v červencovém termínu s velkou pravděpodobností místy i souvislá stará sněhová pokrývka (doporučujeme teleskopické hole!).

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: Cena ubytování ve společných noclehárnách alpského typu je 13 € pro členy Alpenvereinu, 26 € pro nečleny za noc. Na chatě Wangenitzsee Hütte se lze ubytovat pouze s polopenzí (členové OEAV 46 €/noc, ostatní 56 €/noc). Jinak počítejte s obvyklými cenami nápojů a jídel jako u jiných vysokohorských chat - viz kapitola Stravování.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA


Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
Alpenvereinskarte Nr. 41 Schobergruppe 1 : 25 000
Alpenvereinskarte Nr. 40 Glocknergruppe 1 : 25 000
Alternativně:
Kompass 50 - Hohe Tauern 1 : 50 000
Kompass 46 - Matrei in Osttirol - Kals am Grossglockner 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Vysoké Taury
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Vzhledem k charakteru zájezdu a stravování na horských chatách by se vám všechny potřebné věci měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, hygienická spací vložka, batoh do cca 50 l na túry (výhodný batoh s hydrovakem - Camelback, ale určitě není podmínkou).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, sportovní brýle s UV filtrem (sluneční nebo čiré), …
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na chatu a na noclehy na chatě. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na VHT, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv do busu.
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatě. Více viz výše kap. Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túr nenarazíme v době oběda na žádnou další chatu. Takže s sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatě je (kromě piva :-)) samozřejmě i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ


V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Viktor Vlach - Vysoké Taury 2016, Bára Nová - Vysoké Taury 2019, Helena Kováčová - Vysoké Taury 2019-blog.