Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Národní park Vysoké Taury (Hohe Tauern), největší chráněné území v Alpách a zároveň největší národní park ve střední Evropě, leží na hranicích Korutan, Salcburska a Tyrolska. Nalezneme zde úchvatné horské velikány, jakými jsou nejvyšší hora Rakouska Grossglockner (3798 m) či majestátní Grossvenediger (3674 m), rozsáhlá ledovcová pole, řadu horských ples a také horské chaty, jejichž základy pamatují ještě doby císařského a královského mocnářství. Skvostné výhledy na vrcholy a ledovce Vysokých Taur nadchnou každého milovníka hor. My zde uskutečníme pětidenní přechod s noclehy na horských chatách. Naše putování začneme na konci legendární Grossglockner Hochalpenstrasse, na vyhlídkovém bodu do severní stěny Grossglockneru, a ukončíme jej v údolí řeky Isel nedaleko známého města Lienz.

Zájezd si užijí nejen zkušení horalé, ale i zdatnější turisté, kteří s horskými přechody začínají. V rámci Alp se jedná o technicky méně náročný, avšak delší horský přechod. Čekají nás klasické alpské pěší túry po značených cestách s převýšením až 1100 m, které nám zaberou průměrně 7 hodin chůze. Díky nocování a stravování na horských chatách můžeme jít s lehkým batohem. Na chatách je možné zakoupit snídaně i večeře. Ve skupině bývá obvykle 10-15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 21 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Od Franz-Josefs-Haus (2370 m) s výhledem na severní stranu masivu Grossglockneru sestup pod ledovec Pasterzenkees (2130 m), poté stezkou Wiener Hőhenweg výstup po úbočí doliny Leitertal k chatě Salmhütte (2638 m) a od ní několik možností výstupu na chatu Glorer Hütte (2642 m). (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 650 m)
  • 3. den: Chodníkem Wiener Höhenweg nejprve přes vrchol Kasteneck (2824 m), podél zbytku ledovce Peischlachkessel Kess do stejnojmenného sedla (2926 m) s možností výstupu na vrchol Böses Weibl (3121 m) s nádhernými výhledy, poté na chatu Elberfelder Hütte (2346 m). (6 hod, ↑ 1000 m, ↓ 600 m, s výstupem na Böses Weibl +1,5 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m)
  • 4. den: Přechod z chaty Elberfelder Hütte (2346 m) kolem zbytků ledovce Hornkees cestou Wiener Hohenweg k jezeru GrosserGrandensee a chatě Adolf-Nossberger-Hütte (2488 m) až na chatu Wangenitzsee Hütte (2508 m) s výhledem na jezero Wangenitzsee. (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 5. den: Sestup z chaty Wangenitzsee Hütte (2508 m) pod hřebeny hor, přes chatu Lugger Alm (1630 m) do údolí k osadě Iselsberg (1100 m). Možnost zkrátit si cestu lanovkou. Setkání s autobusem a večerní odjezd. (7 hod, ↑ 250 m, ↓ 1500 m)
  • 6. den: Návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x na horských chatách: Glorrerhütte, Elberfelderhütte a Wangenitzsee Hütte. V prvních dvou se spí na matracích ve společné noclehárně, teplé deky jsou k dispozici. Spacák není potřeba, je nutná vlastní vložka do spacáku. V případě poslední chaty budeme nocovat ve vícelůžkových pokojích. Na chatách je restaurace, pitná voda, WC, možnost teplé sprchy za poplatek (2,5-4 €).

Stravování

Doporučujeme využít nabídky kuchyně na chatách - polévky za cca 5-7 €, hlavní jídla od 8,50 €, snídaně 9 €, pivo cca 4-5 €, káva a čaj 3-4 €, polopenze (bez ubytování) 24-35 €. Na chatě Wangenitzsee Hütte se lze ubytovat pouze s polopenzí. Protože se jedná o území národního parku, nelze vařit mimo chaty na vlastním vařiči. Studenou stravu na svačiny přes den si vezměte s sebou z ČR.

Vysoké Taury

Vysoké Taury