Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Národní park Vysoké Taury (Hohe Tauern), největší chráněné území v Alpách a zároveň největší národní park ve střední Evropě, leží na hranicích Korutan, Salcburska a Tyrolska. Nalezneme zde úchvatné horské velikány, jakými jsou nejvyšší hora Rakouska Grossglockner (3798 m) či majestátný Grossvenediger (3674 m), rozsáhlá ledovcová pole, řadu horských ples a také horské chaty, jejichž základy pamatují ještě doby císařského a královského mocnářství. Skvostné výhledy na vrcholy a ledovce Vysokých Taur nadchnou každého milovníka hor. Čekají nás čtyři alpské vysokohorské túry s noclehy na horských chatách. Naše putování začneme na konci legendární Grossglockner Hochalpenstrasse, na vyhlídkovém bodu do severní stěny Grossglockneru, a ukončíme jej v údolí řeky Isel nedaleko známého města Lienz.

Zájezd si užijí nejen zkušení horalé, ale i zdatnější turisté, kteří s horskými přechody začínají. V rámci Alp se jedná o fyzicky a technicky středně náročný horský přechod. Na začátku sezóny se zde můžou vyskytovat zbytky sněhu a sněhová pole po zimě. Čekají nás klasické alpské pěší túry po značených cestách s převýšením až 1100 m, které nám zaberou průměrně 7 hodin chůze (náročnost podrobněji). Díky nocování a stravování na horských chatách můžeme jít s lehkým batohem. Na chatách je možné zakoupit snídaně i večeře. Ve skupině bývá obvykle 10-15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19:30 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Od Franz-Josefs-Haus (2370 m) s výhledem na severní stranu masivu Grossglockneru sestup pod ledovec Pasterzenkees (2130 m), poté stezkou Wiener Hőhenweg výstup po úbočí doliny Leitertal k chatě Salmhütte (2638 m) a od ní několik možností výstupu na chatu Glorer Hütte (2642 m). (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 650 m)
  • 3. den: Chodníkem Wiener Höhenweg nejprve přes vrchol Kastenegg (2821 m), podél zbytku ledovce Peischlachkessel Kess do stejnojmenného sedla (2926 m) s možností výstupu na vrchol Böses Weibl (3121 m) s nádhernými výhledy, poté na chatu Elberfelder Hütte (2346 m). (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 1000 m, s výstupem na Böses Weibl +1,5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 4. den: Přechod z chaty Elberfelder Hütte (2346 m) pod zbytky ledovce Gössnitzkees do sedla Gössnitzscharte (2732 m), poté k plesu Salzplattensee (2350 m), dále stezkou Adolf-Nossberger-Weg a po úbočí Weissenwandspitze (2906 m) s nádhernými výhledy na Lienzské Dolomity do sedla Kreuzseeschartl (2810 m), závěrečný sestup až na chatu Wangenitzsee Hütte (2508 m) u jezera Wangenitzsee. (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 5. den: Sestup z chaty Wangenitzsee Hütte (2508 m) pod hřebeny hor, přes chatu Roana Alm (1890 m) do údolí k osadě Iselsberg (1100 m). Setkání s autobusem a večerní odjezd. (7 hod, ↑ 250 m, ↓ 1500 m)
  • 6. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x na horských chatách: Glorrerhütte, Elberfelderhütte a Wangenitzseehütte. Spí se na matracích ve společné noclehárně, nutná je hygienická spací vložka nebo lehký spacák. Na chatách je restaurace, pitná voda, WC, na chatách je možnost teplé sprchy (5 €).

Stravování

Doporučujeme využít nabídky kuchyně na chatách - polévky za cca 6-9 €, hlavní jídla od 12 €, snídaně cca 15 €, pivo cca 5 €, káva a čaj 4 €, polopenze (bez ubytování) na Glorer Hütte 43 €. Na chatě Wangenitzsee Hütte se lze ubytovat pouze s polopenzí. Protože se jedná o území národního parku, nelze vařit mimo chaty na vlastním vařiči. Studenou stravu na svačiny přes den si vezměte s sebou z ČR.

Vysoké Taury

Vysoké Taury

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Totes Gebirge

Přechod Mrtvých hor po horských chatách (Rakousko)

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Švýcarsko - Albulské Alpy

Kesch Trek - přechod po chatách pod ledovci v blízkosti Davosu

Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Ortler

Přechod po chatách v ledovcovém království (Itálie)

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)