Informace k zájezdu
Walliské Alpy MTB

Úvodní stránka zájezdu Walliské Alpy MTB ( Švýcarsko, Alpy, MTB speciality, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Zájezd je určen bikerům a bikerkám s dobrou fyzickou kondicí a vhodným vybavením. Téměř 2/3 tras pojedeme mimo asfalt. Skupinkám, které si budou chtít zvolit program individuální, nebudeme bránit. Průměrná délka denních tras je asi 4-5 hodiny čistého času jízdy (což odpovídá asi 6-8 hod celkového času i s přestávkami), průměrně denně ujedeme asi 50 km a nastoupáme 1200 m. Potřebné síly pro středně náročné traily nám ušetří ranní výjezdy autobusem (700-1500 výškových metrů). Dopravu a ubytování budeme mít společně s ferratovým zájezdem a zájezdem horské pěší turistiky, ke kterému bude možno se kterýkoliv den přidat. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, ve kterém bude možné nechávat si během etap nepotřebné věci.

Vzhledem k programu zájezdu (MTB) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Obec Gampel, kde je kemp:
http://meteo.search.ch/gampel
Zermatt:
http://meteo.search.ch/zermatt
http://www.zermatt.ch/en/page.cfm/service/Wetter/wetter_prognose
Saas Fee:
http://www.saas-fee.ch/en/Wetter
Zatímco údolí Rhony, ve kterém leží kemp má téměř středomořské klima, ve vyšších polohách má počasí typický alpský charakter. Během dne mohou v tomto období teploty dosáhnout i přes 25 °C a během noci se mohu pohybovat i pod 10 °C. Na horách může být však v tomto období mnohem chladněji. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Švýcarsko patří mezi nejdražší evropské země. Většina potravin je zhruba 2-3x dražší než v České republice. Např. 1 l mléka stojí cca 2 CHF, ovocný jogurt cca 1 CHF, 1 chleba od cca 2 CHF, voda 1,5 l cca 1,20 CHF, pivo v restauraci cca 5 až 10 CHF, nejlevnější menu v restauraci cca 20 CHF. Ceny lanovek se pohybují od cca 10 CHF nahoru (i 20 CHF), zpáteční lístek na vlak do Zermattu 16,40 CHF.
Výměna peněz: Pro výpravu do Švýcarska si vyměňte CHF (švýcarské franky), množství záleží na každém účastníku. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 100 CHF jako krizovou rezervu. Na místě bude pouze omezeně možnost výběru hotovosti v bankomatech. Vzhledem k tranzitu přes Německo doporučujeme vzít si sebou i menší množství EUR na případnou útratu na benzinových pumpách.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Edice Kompass - měřítko 1 : 50 000:
114 - Saanenland Simmertal
115 - Val d´Anniviers - Montana - Val d´Hérens
117 - Zermatt - Saas Fee
122 - Aletsch, Goms, Lötschental

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad.

Pro zájezdy do Švýcarska je vhodná aplikace Swiss Map Mobile. Verzi pro Android můžete stáhnout zde: Mapy Švýcarsko Android a verzi pro Apple: Mapy Švýcarsko Apple

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, horské kolo (full výhodou), cyklistická helma. Pokud jste vyznavači downhillu, nezapomeňte na speciální bezpečnostní vybavení (páteřák, integrovaná přilba, chrániče), turistický samonosný stan, spacák a karimatku.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole, ideálně s hydrovakem. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo (celoodpružené (full) je výhodou). Elektrokola na tento zájezd nedoporučujeme.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s delším lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ psího počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky.
Strava: (pro zájezd s naší polopenzí): Misku + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku. Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, …), počítejte ovšem s vyššími cenami. V kempu je pitná voda. Pivo si můžete koupit v autobuse.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy.

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

Video ze zájezdu Walliské Alpy MTB z roku 2016 (natočil: Sojka (Jan Laštůvka), sestříhala: Monča Bezuchová):