Informace k zájezdu
Wilder Kaiser

Úvodní stránka zájezdu Wilder Kaiser ( Rakousko, Alpy, Ferraty, Víkendovky )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Pro úspěšné a pohodové zvládnutí programu je zapotřebí dobrá fyzická kondice. Zkušenost se zdoláváním zajištěných cest není nezbytná, je však výhodou. Rozhodně byste neměli trpět panickým strachem z výšek či závratěmi. Ferrata 2. den je lehká, kratší, obtížnosti A/B a před vlastním výstupem vás průvodce seznámí se správným použitím ferratového vybavení a zásadami bezpečného pohybu po via ferratách. Výstup na vrchol Goinger Halt je bez ferraty. Ferrata 3. den je technicky střední obtížnosti. Délka túr je asi 7 hodin chůze a lezení, v případě náročnější varianty 3. dne se jedná o celodenní, až 11hodinovou horskou túru, kdy budeme překonávat převýšení až 1300 m. Díky ubytování a stravování na horské chatě nás však nebude tížit těžký batoh. Poslední den programu je časově a fyzicky méně náročný, jedná se prakticky jen o sestup do údolí. Minimální věk pro účast na zájezdu s via ferratami je 15 let. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním až 4. den přibližně v poledních hodinách. Je možné si v něm nechat věci potřebné pro zpáteční cestu (oblečení, obuv, …).

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané dostatečné cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá veškerou sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/kitzbuehel (Kitzbühel)
V Alpách je nutné být koncem léta připraven na jakékoliv počasí - déšť i chladno, ale stejně tak může být příjemné teplo. Možný rozsah denních teplot v horách je cca 5 až 23 °C. V nejvyšších polohách možná narazíme na zbytky sněhu (teleskopické hole!), ferraty však jsou bez sněhu.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za 2 noclehy na chatě (členové OEAV celkem cca 18 €, ostatní celkem cca 36 €). Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatě. Doporučujeme si kupovat na chatě polopenzi nebo alespoň večeře. Cena za jídlo viz výše v kapitole stravování. Doporučujeme si s sebou na útratu vzít cca 35-80 €. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Alpenvereinskarte: Kaisergebirge 8 1 : 25 000
Kompass: Kaisergebirge 9 1 : 50 000,
Freytag a Berndt: WK 301 Kufstein-Kaisergebirge-Kitzbühel 1 : 50 000.
Na knižní průvodce, lze narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách na ferraty z „naší“ oblasti, stejně tak jsou informace o Wilder Kaiseru v některých průvodcích po Rakouských Alpách.
Nejvíce informací o ferratách v oblasti získáte na internetu - nejkvalitněji např. na www.bergsteigen.at (německy).

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad. Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Berchtesgaden + Kaisergebirge + Wilder Kaiser

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož se místo našeho ubytování nachází zhruba 2 hodiny cesty pěšky od místa, kde nás vysadí autobus, je potřeba se zabalit tak, abyste byli schopni svá zavazadla obsahující vše potřebné na 2. až 4. den pohodlně nést (např. v batohu o velikosti 40-50 l). Věci potřebné na zpáteční cestu si je možné po příjezdu na místo 2. den ráno ponechat v autobuse.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobusu, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh s pláštěnkou cca 15-30 l na túry (na ferraty je nejlepší batoh s hydrovakem - Camelbak, ale určitě není podmínkou), povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem. Čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, pravidelně užívané léky, ostrý nůž (nejlépe zavírací), láhve na vodu, tužka, zápisník, mapa, telefon vč. nabíječky, doporučené vybavení na ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, plavky. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na tento zájezd je také vhodná speciální, tzv. ferratová obuv (tj. trekové polobotky se speciální podrážkou v oblasti špičky). Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv do busu a na chatu.
Strava: Doporučujeme se stravovat na chatě v místě ubytování, viz kapitola Stravování. Během dne je dobré mít sebou z ČR studené jídlo na den. Pro inspiraci: chleba, štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Zásobu vody do hor na úvodní výstup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a bederního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou jeho součástí.
Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, alternativou mohou být cyklistické rukavice bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.