Informace k zájezdu
Poloniny Zakarpatské Ukrajiny

Úvodní stránka zájezdu Poloniny Zakarpatské Ukrajiny ( Ukrajina, Karpaty, Zakarpatská Ukrajina, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Absolvujeme jednodenní túry po poloninách nalehko jen s malým baťůžkem na den. Každý den se po túře vrátíme zpět na ubytování, kde budeme mít uloženy všechny věci. Na túrách strávíme nejčastěji okolo 6 hodin včetně pauz. S nástupy na túry nám 3x pomůže místní nákladní auto - gruzavik, který nás vyveze přes méně atraktivní partie, většinou až vysoko na poloninu, výjezdy gruzavikem jsou zážitkové. Na polonině Boržava nám výstup na hřeben usnadní lanovka. Denní převýšení je u hlavních túr proto jen okolo 400-800 m nahoru a 900-1300 m dolů. U půldenních a jednodušších túr převýšení nepřesahuje 300 m ve výstupu ani v sestupu. Většinu túr lze případně zkracovat (většinou vynecháním sestupu, tedy návratem z vrcholu stejnou cestou zpět ke gruzaviku či k lanovce). Jeden den je přejezdový, s poznáváním. Odpočinek či případný vlastní program si však můžete zařadit kdykoliv. Budeme se pohybovat převážně na poloninách, což jsou travnaté pastviny na hřbetech hor, přes které vedou pěšiny nebo širší cesty. I túry po nižších hřebenech jsou často po loukách otevřených pro výhledy. Delší sestupy z polonin nejčastěji vedou lesem. Terén je technicky nenáročný bez žádných skalnatých úseků.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoprog.ua/ru/weather/Kvasy/ (Kvasy)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Hoverla/forecasts/2061 (Hoverla, 2061 m),
Počasí na Podkarpatské Rusi je velmi proměnlivé a těžko předpovídatelné. Přestože v údolí bude slunečno, hory mohou být zcela v mracích. Počítejte i s variantou dlouhodobějšího deště, i s tím, že týden ani nekápne a bude tropické vedro. Denní teploty se pohybují od 15 do 30°C, v noci mohou klesnout i pod 5°C. Je třeba počítat se zvraty počasí, které mají dosti často i dlouhodobější charakter. Typické jsou i bouřky.

MÍSTNÍ MĚNA

100 UAH (hřivna) = 63,62 Kč (listopad 2023)
Ukrajinskou měnou je HŘIVNA - UAH. Pro výměnu ukrajinských hřiven je nejvhodnější EURO nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky), které lze směnit hned po přejezdu ukrajinských hranic, nebo i ve větších městech (Mukačevo, Chust, Jasiňa …), kde lze vybrat peníze i kartou z bankomatu. Poplatky za výběr z bankomatu jsou ale vyšší než v EU a u mnohých bankomatů je poměrně nízký limit. Směnit lze případně i v místě ubytování. Kromě cesty tam a zpět (benzinky…) téměř nikde nelze platit kartou.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Aurius: Černá Hora, Svidovec 1:50 000,
 • Aurius: Borzhava 1:50 000

Nakladatelství Aurius vydalo více kvalitních map oblasti, některé se ale přestaly tisknout a jsou dostupné jen z posledních skladových zásob. Výše uvedené mapy z let 2013 - 2014, které pokrývají náš přechod hor, by nyní měly být v některých e-shopech dostupné.

Alternativa pro východní část Zakarpatí:

 • Dimap: Východní Karpaty 1:50 000 (Svidovec, Černohorská polonina, Rachovské hory), o něco horší, ale stále kvalitní turistická mapa, vydání 2008
 • Dimap: Zakarpatská oblast 1:250 000 - automapa

Z knižních průvodců doporučujeme:

 • Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní karpaty, nakladatelství SKY, 2007.
 • Andrew Evans: Ukrajina (česky), nakl. Bradt a Jota, 2011.

Z knižních průvodců doporučujeme:

 • Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní karpaty, nakladatelství SKY, 2007.
 • Andrew Evans: Ukrajina (česky), nakl. Bradt a Jota, 2011. Oblast druhé řásti zájezdu je podrobně popsaná zde: - Petr Stavinoha a Martin Mitáš Podkarpatská Rus - Verchovina, Freytag Bernd, 2018

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

Doporučujeme si stáhnout mapy Zakarpatská, Lvovská, Ivanofrankovská a Černovická oblast. Získáte tak kvalitní a ověřené mapové pokrytí celé navštívené oblasti.

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse, případně platební karta (zejména na výběr z bankomatu)
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“) - sandály jsou vhodné i na lehčí výlety
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

 • K této cestě potřebujete platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce po skončení zájezdu. Na občanský průkaz není možné do země přicestovat. Doporučujeme také pořídit si fotokopii dvoustrany pasu s fotkou pro snadnější řešení v případě jeho ztráty. Fotokopii mějte odděleně od pasu.
 • Je nezbytné řídit se celními předpisy: Obecně žádné střelné či bodné zbraně (včetně nožů se střenkou delší než 12 cm), drogy a návykové látky. Při příjezdu potraviny pro vlastní potřebu v jednom balení nepřekračující hodnotu 200 € a váhu 2 kg. Při vývozu žádné masné a mléčné výrobky. Maximálně 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína, 5 l piva, 20 cigaret. Přejíždíme vnější hranici EU. Odbavení na hranici bývá zdlouhavé (průměrně 3 hodiny) a při návratu i velmi přísné (kontroly zavazadel). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Kyjevě:
Posoĺstvo Českoi Respubliky
Jaroslaviv Val, 34 A, 010901 Kyjev
Tel: +38044/2726 800,
Fax: +38044/2726 801
Nouzová linka: +38/0503101046
Email: kyiv@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/kyiv
Provozní hodiny: po-pá: 08.30-17.00
Úřed. hodiny KO pro veřejnost: po-pá: 9.00-12.30, 14.00-16.30

Generální konzulát ČR ve Lvově:
Antonovycha 130/a, Lvov 79057
Tel: +380/322-976893
Fax: +380/322-976896
Nouzová linka: +380/676732811
Email: lvov@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/lvov
Provozní hodiny: po-čt: 08.15-17.00, pá: 8.15-15.45

Úřední hodiny pro veřejnost: po-čt: 9.00-12.30, 14.00-16.30, pá 9.00-12:30

Důležitá telefonní čísla: Hasiči 101, Milice 102, První pomoc 103, Tísňové číslo 112.

Časový posun: +1 hod. (východoevropský čas)

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z minulých zájezdů: Aleš Paděra - Zakarpatská Ukrajina 2006, Martin Albrecht - Ukraine 2006, kolektiv autorů - Podkarpatská Rus 2009.