Poloniny Zakarpatské Ukrajiny

Nejvyšší vrcholy polonin Černohorské, Svidovecké a Boržavy

Podkarpatská Rus, Zakarpatská Ukrajina, je snad nejromantičtější a zároveň jednou z nejchudších oblastí Evropy. Hornatá země zmítaná těžkými osudy, která své nejlepší období zažila mezi světovými válkami jako součást bývalého Československa. Narazíme zde na prastaré dřevěné kostelíky v rázovitých vesnicích, koňské povozy, tradiční hospodářství a salaše se šindelovými střechami, místní obyvatele, česky mluvící přívětivé a přátelské bači se stády ovcí. Stále se můžeme vracet hluboko zpět do minulého století...

Poznáme nejkrásnější partie karpatského oblouku. Při našich jednodenních túrách se zaměříme na dvě oblasti - nejprve na okolí Jasini s nejvyšším Černohorským hřbetem, kde zdoláme i nejvyšší horu celé Ukrajiny, Hoverlu (2061 m), a vyšlápneme si i na přitažlivou Svidoveckou poloninu. Dále se budeme pohybovat v západní polovině Zakarpatí, kde z Podobovce vyjdeme na krásnou poloninu Boržava a poznáme kraj Věrchovina. Vyzkoušíme si místní dopravu při dobrodružných výjezdech terénním nákladním autem (gruzavikem), při přejezdovém dni navštívíme solná jezera v Solotvině, kde je voda slanější než v Mrtvém moři, a Koločavu - kraj, kde loupil legendární Nikola Šuhaj. Pochutnáme si na vynikajícím šašliku, holubcích, boršči a jiných karpatských specialitách.

Jedná se o jednodenní túry nalehko. Na túrách strávíme nejčastěji okolo 6 hodin včetně pauz. S nástupy na túry nám 2x pomůže gruzavik, který nás vyveze vysoko na poloninu, na Boržavě nám výstup usnadní lanovka. Denní převýšení je u hlavních túr jen okolo 400-800 m nahoru a 900-1300 m dolů. U půldenních a jednodušších túr převýšení nepřesahuje 300 m ve výstupu ani v sestupu. Kdykoliv je možné si zařadit odpočinek či případný vlastní program. Jeden den je přejezdový s poznáváním (náročnost podrobněji). Bydlet budeme v penzionech v Jasini a v Podobovci, na obou ubytováních dostaneme místní polopenzi. Ve skupině bývá obvykle okolo 20 osob. Doprava autobusem i ubytování jsou společné s cyklistickým zájezdem Zakarpatská Ukrajina MTB.

Brutální ruská invaze na Ukrajinu stále trvá, část ukrajinské země je zatím okupována, Rusko bombarduje civilní cíle po celé zemi. Přestože si přejeme, aby Ukrajina zvítězila a válka tak skončila, tak v současné chvíli nelze předvídat, kdy se tak stane. Proto jsme byli nuceni letní zájezdy na Ukrajinu zrušit. Ale jakmile válka skončí, jsme připraveni ihned vypsat zájezdy na Ukrajinu a pomoci tak znovu nastartovat turismus směřující do této úžasné země.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18:30 z Brna (u termínu 400 i z Prahy kolem 15 hod) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Příjezd na Zakarpatskou Ukrajinu, přes Chust přejezd do Jasini, ubytování v penzionu na 4 noci. Túra z Jablonického průsmyku (931 m) na prvorepublikové státní hranici mezi ČSR a Polskem, po nižším, ale krásném hřebenu s výhledy na členitou luční zemědělskou krajinu, až do Jasini. (2,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 350 m)
  • 3. den: Svidovecká polonina: Výjezd gruzavikem na hřeben (1554 m) nad lyžařské středisko Dragobrat. Výstup na nejvyšší vrchol Bliznice (1881 m) se "zuby" na okrajích hřebene, sestup po atraktivních poloninách do Kvasů (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 1350 m). Návštěva Strukivske cerkve, starého dřevěného huculského kostelíka.
  • 4. den: Černohorská polonina : Gruzavikem do sedla pod horu Pop Ivan (2028 m). Výstup na Pop Ivan a po hřebeni přes Berebeskul (2038 m) a Tomnatik (2016 m) k jezeru Berebeskul, kde se bude podávat bograč uvařený na místě na ohni. (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 800 m)
  • 5. den: Černohorská polonina - Hoverla: Gruzavikem do sedla pod horu Pietroš (1545 m). Zdolání nejvyšší hory celé Ukrajiny, Hoverla (2061 m). Sestup k turbáze Kozmeščik. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 1200 m)
  • 6. den: Přejezdový den s poznáváním: Solotvina - koupání v solných jezerech, Koločava - hrob zbojníka Nikoly Šuhaje na místním hřbitově, muzeum Ivana Olbrachta, prastarý dřevěný kostelík Sv. Ducha. Ubytování v Podobovci.
  • 7. den: Polonina Boržava: Lanovkou z Pilipce na boční hřeben (cca 1150 m), výstup na Gembu (1491 m) a Velikij Věrch (1598 m), lze i na nejvyšší vrchol Stij (1692 m). Zpět hřebenem Rjapecká (1210 m). Nádherné rozhledy na vesnice a pastviny v údolí i na vrcholky vzdálenějších Horhan. (6-8 hod, ↑ 700-900 m, ↓ 1150-1350 m)
  • 8. den: Kraj Věrchovina: Nižší hřebenový okruh okolo vesničky Raztoka, návrat přes muzeum modelů dřevěných kostelíků do Podobovce. (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 700 m)
  • 9. den: Procházka k vodopádu Šipot (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Po poledni odjezd do Mukačeva - tržnice (rynok), hrad Palanok, centrum. Poslední nákupy a rozloučení v restauraci. Noční přejezd přes Maďarsko nebo Slovensko.
  • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno kolem 8 hod.

Ubytování

7x v penzionech - 4 noci v Jasini a 3 noci v Podobovci, ve 2-3lůžkových pokojích. V Jasini se jedná o komplex více budov, sociální zařízení je většinou na pokoji. V Podobovci spíme v hlavní budově, případně ve srubech - pokoje v hlavní budově jsou se sociálním zařízením, sruby mají k dispozici 2 sociální zařízení společná pro 6-8 ubytovaných. Na obou místech je možnost využít pravou ruskou saunu a wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní typickou ukrajinskou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. K snídani jsou např. volské oko, párek, palačinky, lívance, zapečené brambory, pohanka, těstoviny či máslo, sýry, pečivo, čaj apod. Večeře jsou o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo, v Podobovci i salát), na večeři bývají např. holubce - závitky ve vinném listě, mleté maso, kuřecí maso, guláš, ryba, boršč apod. Nečekejte stravu jako v Čechách, strava na Ukrajině je méně bohatá na zeleninu a typická jsou přílohová jídla nebo maso na snídani (těstoviny, pohanka, brambory). Přes den na túrách je potřeba mít vlastní stravu, kterou lze koupit v místních obchodech (magazínech), které jsou poblíž ubytování. Je vhodné a doporučené využívat maximálně místní zdroje potravin, zejména čerstvých. Pitnou vodu je lepší na místě kupovat balenou. Ceny jsou nyní na Zakarpatí nižší než u nás, v závislosti na oblasti, sortiment dostatečný. Je zbytečné vozit z ČR mnoho jídla. Párkrát bude možno i přes den zajít do místní hospůdky a ochutnat další vyhlášené speciality jako je šašlik, soljanka, vareniky či pelmeně. Možností zkusit vynikající a nebezpečně levnou ukrajinskou vodku, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo Oboloň.

Poloniny Zakarpatské Ukrajiny

Poloniny Zakarpatské Ukrajiny