Informace k zájezdu
Krásy Zakarpatské Ukrajiny

Úvodní stránka zájezdu Krásy Zakarpatské Ukrajiny ( Ukrajina, Karpaty, Zakarpatská Ukrajina, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Během zájezdu nás čekají klidnější toulky po horách, návštěva místních rázovitých vesniček, ochutnávka podkarpatské gastronomie a zároveň se dozvíme historická fakta a aktuální informace o navštíveném kraji. Horské výlety trvají průměrně 5-7 hod (počítáno s přestávkami) a obvykle zdoláme převýšení kolem 500 m při výstupu i sestupu. Výjimkou je túra E na Veliky Verch, kde je převýšení ve výstupu 1050 m, v sestupu 600 m, a túra C, kde sestoupáme 1100 m dolů. Potřebná je tedy přiměřená kondice. Dny naplněné turistikou vystřídá návštěva Koločavy (prohlídka skanzenu a muzeí s poutavým výkladem) či výprava místní rázovitou železniční lokálkou. Denně budeme mít příležitost dokoupit zásoby a setkávat se s místními lidmi. Budete-li se chtít toulat samostatně, rádi vám poradíme, kam se vydat na individuální výlet. Zájezdu se mohou zúčastnit děti od cca 8 let. Autobus s námi bude po celou dobu zájezdu. Vzhledem k terénu se však s ním nebude možné během většiny túr setkat. Upozorňujeme, že nabízené pojištění léčebných výloh se nevztahuje na fakultativní tandemový seskok na paraglidu (varianta E).

POČASÍ


Počasí bývá stejné, jako u nás na horách. Teplota se může pohybovat od 15 do 35 °C ve dne, v noci bývá o 10 °C méně. Počítejte s bouřkami i dlouhodobým deštěm. V rámci denní trasy v horách se mohou teploty značně lišit, je třeba být připraven na silný vítr na hřebenech i na náhlé změny počasí v podobě bouřek.
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.meteoprog.ua/ru/
http://cz.snow-forecast.com/resorts/Podobovets/6day/mid (Podobovec 935 m)

MÍSTNÍ MĚNA

100 UAH (hřivna) = 63,62 Kč (listopad 2023)
Ukrajinskou měnou je HŘIVNA - UAH. Hotovost lze získat výběrem z bankomatu, nebo výměnou. Poplatky za výběr z bankomatu jsou ale vyšší než v EU a u mnohých bankomatů je poměrně nízký limit. Pro výměnu jsou vhodná EURA nebo USD. Lze použít Koruny, ale směnný kurs nebývá výhodný. Pro výměnu požívejte jen nové nepoškozené bankovky. Peníze lze směnit hned po přejezdu ukrajinských hranic, nebo i ve větších městech (Mukačevo) výjimečně i v místě ubytování. V místě ubytování lze platit kartou. I když možností platby kartou postupně přibývá, bez hotovosti se prozatím neobejdete.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Petr Stavinoha, Martin Mitáš: Podkarpatská Rus - Verchovina, Freytag Bernd 2018,
 • Vladimír Kuštek: Československý svět v Karpatech, Bratislava, 2018
 • Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní Karpaty, nakladatelství SKY, 2007.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

 • K této cestě potřebujete platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce po skončení zájezdu. Na občanský průkaz není možné do země přicestovat. Doporučujeme také pořídit si fotokopii dvoustrany pasu s fotkou pro snadnější řešení v případě jeho ztráty. Fotokopii mějte odděleně od pasu.
 • Je nezbytné řídit se celními předpisy: Obecně žádné střelné či bodné zbraně (včetně nožů se střenkou delší než 12 cm), drogy a návykové látky. Při příjezdu potraviny pro vlastní potřebu v jednom balení nepřekračující hodnotu 200 € a váhu 2 kg. Při vývozu žádné masné a mléčné výrobky. Maximálně 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína, 5 l piva, 20 cigaret. Přejíždíme vnější hranici EU. Odbavení na hranici bývá zdlouhavé (průměrně 3 hodiny) a při návratu i velmi přísné (kontroly zavazadel). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Kyjevě:
Posoĺstvo Českoi Respubliky
Jaroslaviv Val, 34 A, 010901 Kyjev
Tel: +38044/2726 800,
Fax: +38044/2726 801
Nouzová linka: +38/0503101046
Email: kyiv@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/kyiv
Provozní hodiny: po-pá: 08.30-17.00
Úřed. hodiny KO pro veřejnost: po-pá: 9.00-12.30, 14.00-16.30

Generální konzulát ČR ve Lvově:
Antonovycha 130/a, Lvov 79057
Tel: +380/322-976893
Fax: +380/322-976896
Nouzová linka: +380/676732811
Email: lvov@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/lvov
Provozní hodiny: po-čt: 08.15-17.00, pá: 8.15-15.45

Úřední hodiny pro veřejnost: po-čt: 9.00-12.30, 14.00-16.30, pá 9.00-12:30

Důležitá telefonní čísla: Hasiči 101, Milice 102, První pomoc 103, Tísňové číslo 112.

Časový posun: +1 hod. (východoevropský čas)

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

rgav - Ukrajina: Podkarpatská Rus 2007, Jirka Vackář - Podkarpatská Rus 2008, Eva Kociánová - Ukrajina 2006 a Ukrajina 2008, Jirka Vackář - Podkarpatská Rus 2009 (Podobovec) a Podkarpatská Rus 2010.